Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.

Co zrobiłem:

- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor

- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

 

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :

[ATTACH=CONFIG]448878[/ATTACH]

Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

 

A czyli masz druga pompke bo myslalem ze tylko bufor tak wpiety i na pompce z PC to smiga a Ty masz normalnie sprzęgło.

Po temperaturach powrotów widac ze sie gdzies troche miesza bo do PC powinna wracac taka jak z grzejników.

Dobrym tropem idziesz zmniejszajac przeplyw obiegowki w PC bo pompka pchajaca na grzejniki powinna chodzic z taka sama lub wieksza wydajnoscia niz ta z PC .

1.sprawdz wysokosc podlaczen w buforze zasilanie na grzejniki powinno byc na tym samym poziomie lub wyzej niz zasilanie bufora z PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.

Co zrobiłem:

- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor

- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

 

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :

[ATTACH=CONFIG]448878[/ATTACH]

Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

Jak byś wrócił do tego postu co Ci pisałem parę dni temu o zasadzie działania sprzęgła to byś wiedział. W sprzęgle dochodzi do podmieszania wody z powrotu CO przy prawidłowym obciążeniu za buforem, a jak brak obciążenie to następuje mieszanie w obiegu PC bufor. Daj wyższą temperaturę zasilania tak żeby była odpowiednia dla grzejników i podłogi, a to że są różnice tym się nie przejmuj za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

 

Jak pozamykasz petle to znowu pompa bedzie miala mniej wody do zahrzania i zrobi to szybciej na to samo wyjdzie.

Teraz naprawde jest jeszcze za cieplo u malo kogo pompa da rade caly dzien sobie chodzic chyba ze chata jak druszlak.

Nie masz jakiegos termostatu?

Ja mam na termostacie w domu zrobi sie cieplo wszystko stoi spadnie temperatura dopiero sie odpali ten postój pozwala ostygnac troche podlodze przez co jak sie odpali to pochodzi sobie troche.

Ale zawsze to termostat pierwszy rozlaczy pompe a nie ze stanie z przehrzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix a jak Ty sobie poradziles z taktowaniem. Masz 100m2 ja ma 180m2 . Ty masz wszystkie TYp 33 ja mam 3 szt 33 i i dwa 22 otwarte czynne ale mogę wyłączyć podłogowe i odkręcić jeszcze 2szt . Tylko zrobiłem w sumie raz na tej swojej krzywej 30/38 także taktowala. Może za niski przepływ dałem. Albo krzywa o niebo za mała? Poradz na swoim przykładzie . Wyłączam podłogowe i jakie ustawienia zasunac. Przecież ja tak 80% zimy na grzejnikowe jechałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pozamykasz petle to znowu pompa bedzie miala mniej wody do zahrzania i zrobi to szybciej na to samo wyjdzie.

Teraz naprawde jest jeszcze za cieplo u malo kogo pompa da rade caly dzien sobie chodzic chyba ze chata jak druszlak.

Nie masz jakiegos termostatu?

Ja mam na termostacie w domu zrobi sie cieplo wszystko stoi spadnie temperatura dopiero sie odpali ten postój pozwala ostygnac troche podlodze przez co jak sie odpali to pochodzi sobie troche.

Ale zawsze to termostat pierwszy rozlaczy pompe a nie ze stanie z przehrzania

Mogę ten z pompy przenieść na chałupe i zrobić jako termostat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

 

Wracamy do punktu wyjścia, ty masz dobrze dobraną PC, SDC schodz bardzo nisko z mocą. Przy podłogówce to nie ma prawa traktować. Ale ty masz zrypaną instalację za buforem i u Ciebie pompa miesza w koło PC- bufor. Nic nie zakrecaj w instalacjach, dobierz prawidłowo obroty tych pompek większy przepływ na podłodze mniejszy na grzejnikach, lub wstaw to wszystko na jedną pompke, a na bank to będzie dobrze chodzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix zasilanie C.O jest wyżej. Wydaje mi się że pompka Yonos PICO 25/1-6 po stronie wtórnej jest za słaba. Ja mam w domu 3 piętra i ostatnie grzejniki na samej górze najdalej oddalone dostają z 4*C wodę zimniejszą od pozostałych, jest tam od nich z dobre 7,5 m w pionie, a ta pompa ma przepływy rzędu 9l/min przy podnoszeniu max 6m, jak dobrze czytam z tego wykresu charakterystyki https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracamy do punktu wyjścia, ty masz dobrze dobraną PC, SDC schodz bardzo nisko z mocą. Przy podłogówce to nie ma prawa traktować. Ale ty masz zrypaną instalację za buforem i u Ciebie pompa miesza w koło PC- bufor. Nic nie zakrecaj w instalacjach, dobierz prawidłowo obroty tych pompek większy przepływ na podłodze mniejszy na grzejnikach, lub wstaw to wszystko na jedną pompke, a na bank to będzie dobrze chodzic

 

W sobotę montuje rotametr za buforem i dobiore te przepływy prawidłowo. Ale widzisz, że tu nas 3 takich jest. A to jak rozkręce pętle na maxa to się ugotuje a powrót i tak będzie miał 26st bo taki ma co by nie robił. W domu ciepło a pompa taktuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ten z pompy przenieść na chałupe i zrobić jako termostat

 

Ten termostat z pompy to jest do d...po poerwsze ma dużą histeryzę po drugie nie wyłącz pompek obiegowych (PC staje a obiegówki mielą caly czas)

Teraz mam na dole sama podlogowke na górze 4 grzejniki c33 takie po 2metry ale wczesniej mialem polowe podlogówki i grzejniki male 60-80cm c22 i podstawowym problemem bylo to ze musialem kryzowac grzejniki ktore byly najblizej pompy bo jak to woda zawsze pojdzie tam gdzie ma łatwiej .

Objawialo sie to tym ze z podlogi wracalo np.26st a z grzejnika tego najblizej 32st i ten jeden grzejnik powodowal skuteczne podniesienie temperatury calego powrotu.

Tak kryzowalem wszystkie grzejniki aby na kazdym powrocie z kazdego hrzejnika osiagnąć takie same temperatury powrotu.

To znaczaco pomoglo.

Ale i tak sie skonczylo na wymianie na c33 na gorze bo wtedy tak przykrecone grzejniki nie dogrzewaly pomieszczen.

Po wymoanie na takie dlugie c33 trzeba je podlaczyc krzyżowo bo inaczej pompka przepycha wode z zasilania prawie odrazu w powrót nie nagrzewajac optymalnie grzejnika.

 

U mnie inna bajka z taktowaniem niewystepuje bo teraz mam ostro przewymiarowane c33 i na dole 100% podlogówki .

Nie mam bufora ale tez grzeje z termostatem i tylko w taniej g13 wiec wszystko ma czas trochę ostygnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termostat z pompy to jest do d...po poerwsze ma dużą histeryzę po drugie nie wyłącz pompek obiegowych (PC staje a obiegówki mielą caly czas)

Teraz mam na dole sama podlogowke na górze 4 grzejniki c33 takie po 2metry ale wczesniej mialem polowe podlogówki i grzejniki male 60-80cm c22 i podstawowym problemem bylo to ze musialem kryzowac grzejniki ktore byly najblizej pompy bo jak to woda zawsze pojdzie tam gdzie ma łatwiej .

Objawialo sie to tym ze z podlogi wracalo np.26st a z grzejnika tego najblizej 32st i ten jeden grzejnik powodowal skuteczne podniesienie temperatury calego powrotu.

Tak kryzowalem wszystkie grzejniki aby na kazdym powrocie z kazdego hrzejnika osiagnąć takie same temperatury powrotu.

To znaczaco pomoglo.

Ale i tak sie skonczylo na wymianie na c33 na gorze bo wtedy tak przykrecone grzejniki nie dogrzewaly pomieszczen.

Po wymoanie na takie dlugie c33 trzeba je podlaczyc krzyżowo bo inaczej pompka przepycha wode z zasilania prawie odrazu w powrót nie nagrzewajac optymalnie grzejnika.

 

U mnie inna bajka z taktowaniem niewystepuje bo teraz mam ostro przewymiarowane c33 i na dole 100% podlogówki .

Nie mam bufora ale tez grzeje z termostatem i tylko w taniej g13 wiec wszystko ma czas trochę ostygnąć

 

Wiesz co. Prawie jak bym czytał swoją instalacje. Mam jeden 33 200cm ale niestety on na termostat na 3 bo gorąco. U dzięcia typ 33 takie po 140 ale na maxa . Na dole typ 22 ogólnie mam 4 takie po 120cm ale 2 zakręcone bo podłogowa. Do tego łazienka z 10m2 i drabinka. Dom ciepły . Ta podłogowa to z dobę trzyma . Powiedzmy było 24st to za dobę do 22 zeszło w salonie. To są dwa niezależne obwody i tak było na kopciuchu. Po gdz lub 2 cały dom ciepły. Ta instalacja grzeje naprawdę ....tyle że nie chce coś z PC. Znaczy grzeje i jakby ktoś nie czytał tego forum i wiedział ze nie powinna sprężarka taktowac to by był mega szczęśliwy bo cacko cieszy tylko pozbyć się taktowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix zasilanie C.O jest wyżej. Wydaje mi się że pompka Yonos PICO 25/1-6 po stronie wtórnej jest za słaba. Ja mam w domu 3 piętra i ostatnie grzejniki na samej górze najdalej oddalone dostają z 4*C wodę zimniejszą od pozostałych, jest tam od nich z dobre 7,5 m w pionie, a ta pompa ma przepływy rzędu 9l/min przy podnoszeniu max 6m, jak dobrze czytam z tego wykresu charakterystyki https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html

 

Ona ma tylko 6m podnoszenia .Tak wiec cholera wie jaka ona ma faktycznie w Twoim układzie wydajnosc.

Pomierz sobie temperatury wszystkich zasilan i powrotów przy każdym grzejniku.Wlasnie moze byc tak jak kiedys u mnie ze 90% wody pcha Ci przez np.3 grzejniki najnizej czy najbliżej i powroty z nich podgrzewaja Ci caly powrót a te daleko lub wysoko gówno grzeja.

Musialbys wymieniac pompkę na mocniejszą z naprawde duzym przeplywem i kryzowac te grzejniki zeby na kazdym powrocie byla taka sama temperatura.

Tylko to znowu koszt bo pompki tanie nie są dlatego ja zaryzykowalem bez bufora i sie udalo bo jak widac to nieraz niezle cyrki z tymi buforami.

Jak masz mozliwosc to ja bym zrobil narazie taka próbę dorobil by bypas tego bufora wstawil zawor na zasilaniu bufora z Pc i na wyjsciu z bufora na c.o i zrobil obejscie tego bifora tak żeby zasilanie z PC szlo bezposrednio na zasilanie c.o i sprobowalbym to pociągnąc na pompce obiegowej tej z PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.

 

Jeśli jest prawidłowa instalacja to jak dasz duży przepływ przed buforem np 40l i taki sam przepływ za buforem to to będzie działać prawidłowo taki sam będzie odbiór ciepła bufor nie będzie mielił. Taki przepływ przed buforem uzyskasz jak ustawisz mała delte, wtedy pompa dąży do szybkiego zagrzania.

Problemy z buforem występują bo są dwa obiegu pompek i nie są ich obroty zsynchronizowane i dlatego takie rzeczy się dzieją że w buforze woda się miesza. Pompka w PC moduluje, a ta za buforem pracuje na sztywno.

Tam w niższym poście piszesz że Ci górne grzejniki nie dogrzewa, a to może być wina za słabej pompki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co. Prawie jak bym czytał swoją instalacje. Mam jeden 33 200cm ale niestety on na termostat na 3 bo gorąco. U dzięcia typ 33 takie po 140 ale na maxa . Na dole typ 22 ogólnie mam 4 takie po 120cm ale 2 zakręcone bo podłogowa. Do tego łazienka z 10m2 i drabinka. Dom ciepły . Ta podłogowa to z dobę trzyma . Powiedzmy było 24st to za dobę do 22 zeszło w salonie. To są dwa niezależne obwody i tak było na kopciuchu. Po gdz lub 2 cały dom ciepły. Ta instalacja grzeje naprawdę ....tyle że nie chce coś z PC. Znaczy grzeje i jakby ktoś nie czytał tego forum i wiedział ze nie powinna sprężarka taktowac to by był mega szczęśliwy bo cacko cieszy tylko pozbyć się taktowania

 

Chyba nic nie wymyslisz moze jak sie zrobi chlodniej to sie wszystko poprawi.

Tylko teraz Ci nabije tych startów niepotrzebnie.

Jak przewiduje to góra Ci szybciej stygnie i chociaz na dole cieplo to musisz zagrzac.

Ja bym jeszcze spróbowal tak:

Zrobic grzanie na termostacie tylko termostat dac na gorze.

Podniesc krzywą ze 3stopnie wtedy grzejniki szybciej nagrzeja górę a żeby nie nagrzalo tak szybko dolu przykrecilbym podlogowke .Choszila by tylko wtedy kiedy na gorze trzeba miala by wymiszone przez termostat postoje to troche by ochlodzilo sie wszystko przez co po starcie dluzej by pracowala.

Spróbować niezawadzi.Innych pomysłów nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

codix, michanica też mi się tak wydaje, że problem jest po stronie C.O. Instalacji nie chcę przerabiać bo dopiero co wyremontowałem kotłownię znaczy się maszynownię, a najprościej wymienić pompę .Zadzwonię jutro do instalatora i spróbuje mu to wyjaśnić, w końcu to on dobierał te pompę, a uprzedzałem go że mam starą instalację z przewężeniami i na 3 kondygnacjach. Co do samych kaloryferów to wyregulowałem powroty na dwóch które miały cieplejsze, ale te 2 na samej górze cały czas ledwo grzeją. Zdaję sobie sprawę że jakbym podniósł krzywą to by było lepiej, ale pytanie czy to jest rozwiązanie , grzać np. 40*C z PC,a na CO mieć z 35*C i czekać aż termostat wyłączy? Czy może wymienić tą pompę i próbować niższymi parametrami? Nowa pompa to z 800zł. ;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

 

Przy takiej delcie i i powrocie +26*C to defrosty będą z użyciem grzałki . I gdzie tu oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do różnicy temperatur doszedłem ,że moją temperatura zasilania jest temp powrotu na PC. To ma sen . Woda się miesza w buforze i dostajemy wymieszana. Dobierając krzywa trzeba brać pod uwagę przynajmniej u mnie

Ja mam bufor 200 l wpiety równolegle tak jak u Ciebie i jest dokładnie jak piszesz woda miesza się w buforze i tmp zasilania jest zbliżona do tmp powrotu do PC. Czy tak powinno być nie wiem - ale pompa pracuje płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

codix, michanica też mi się tak wydaje, że problem jest po stronie C.O. Instalacji nie chcę przerabiać bo dopiero co wyremontowałem kotłownię znaczy się maszynownię, a najprościej wymienić pompę .Zadzwonię jutro do instalatora i spróbuje mu to wyjaśnić, w końcu to on dobierał te pompę, a uprzedzałem go że mam starą instalację z przewężeniami i na 3 kondygnacjach. Co do samych kaloryferów to wyregulowałem powroty na dwóch które miały cieplejsze, ale te 2 na samej górze cały czas ledwo grzeją. Zdaję sobie sprawę że jakbym podniósł krzywą to by było lepiej, ale pytanie czy to jest rozwiązanie , grzać np. 40*C z PC,a na CO mieć z 35*C i czekać aż termostat wyłączy? Czy może wymienić tą pompę i próbować niższymi parametrami? Nowa pompa to z 800zł. ;/

 

Rozumię, że chcesz reklamację na pompkę obiegową, bo chyba nie na Pompę PC.

Jak to instalator dobierał to jak najbardziej , przecież to on jest fachowcem i to on bierze kasę za to rzeby to pracowało, s ty na dobrà sprawę na tym się znać nie musisz.

Druga sprawa, że takich mamy fachowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumię, że chcesz reklamację na pompkę obiegową, bo chyba nie na Pompę PC.

Jak to instalator dobierał to jak najbardziej , przecież to on jest fachowcem i to on bierze kasę za to rzeby to pracowało, s ty na dobrà sprawę na tym się znać nie musisz.

Druga sprawa, że takich mamy fachowców

 

Bo naopowiadają im na tych szkoleniachbże bufor jest lekarstwem na całe zło a dodatkowo kolejnym zarobkiem to wtryniają go gdzie się tylko da nawet niezastanawiając się czy może dałoby radę bez .

A jak widać po przykładach to nawet tego bufora dobrze nie zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo naopowiadają im na tych szkoleniachbże bufor jest lekarstwem na całe zło a dodatkowo kolejnym zarobkiem to wtryniają go gdzie się tylko da nawet niezastanawiając się czy może dałoby radę bez .

A jak widać po przykładach to nawet tego bufora dobrze nie zrobią.

 

Nie wiem do czego im ten bufor ( mowa o instalatorach ), bo w instrukcji o ile pamiętam dla Panasonica 9kW minimalny zład wody to 50l.

Duży zład wody i min przepływ dla 9kW to 25l/min. Ale ten zład i przepływ jest potrzebny do defrostów, ale z doświadczenia wcale nie jest potrzebny, bo pompa może wykonać defrost przy użyciu grzałek, co wcale nie musi oznaczać większych kosztów.

Jedynie co może taki bufor wydłużyć to przy grzejnikach minimalna pracę tej pompy, ale ile to może wydłużyć, jak to nie jest odbiornikiem ciepła, po pewnym czasie woda się nagrzewa i sytuacja sie powtarza. Ok. ma to jeszcze sens przy bardzo dużej pojemności bufora, bo wtedy można kombinować, nagrzać bufor, pompa się wyłącza, a obieg wtórny dalej mieli.

Ale przy małych buforach 50l to to nic nie daje, to jest jedynie zabezpieczenie, którego instalator boi się podjąć i dla świętego spokoju to montuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słowo bufor może być mylnie lub zamiennie stosowane.

Bufor jako magazyn ciepła

Bufor jako sprzęgło hydrauliczne

Bufor jako powiększasz zwładu.

 

Każdy może służyć do innych celów lub podobnych.

Inaczej się podłącza .

Jeden działa na wymienniku , inny podłączony do zasilania i powrotu lub tylko do powrotu.

 

Trzeba więc określić co się opisuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...