Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Robię właśnie test. Na potrzeby testu zwiększyłem temp docelowa do 52 gdyż zbiornik był zagrzany do 46 i do wcześniej zdanej 47 nawet by się nie uruchomiło grzanie.

Także tak:

Temp na zbiorniku 46. Zadana 52. Wybija 13:00 (tania taryfa) załącza się grzanie CWU. Mija kilka chwil, temp na zbiorniku spada do 44.

Obecnie pompa działa już 14min. i parametry mamy takie:

Temp zasilania 44

Temp powrotu 43

Pobór energii 1.2kW

Produkcja energii 1.2kW

Sprężarka 41-42hz

 

Jak widać przez 15 min pracy temp w zbiorniku zmalała o 2 stopnie.

 

Ustawione mam obecnie max grzanie CO 1h max grzanie CWU 2h. delta na CWU 3 stopnie.

Miałem wcześniej CWU na 1,5h ale to nawet przez noc nie dogrzewało zbiornika do 47. Dochodziło do jakichś 45, kończył się okres grzania CWU a przy ponownym pompa już widziała ze temp nie spadla poniżej delty i nie załączała grzania.

 

 

Czy takie parametry nie są za niskie na dogrzanie wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmien instalatora bo ten Cie oszukuje.

Monoblok jest mocniejszy od splita

 

No ok. Mocniejszy znaczy trwalszy czy bardziej wydajny? Lepszy cop? A co z tym sterowaniem? Jakies porady.

3 strefy, bufor czy bez i na krzywej. Szukałem jakiś glowic termo na rozdzielacz z wifi ale wszystkie mają czujnik temp wbudowane a u mnie rozdzielacze na korytarzu. Bez bufora potrzebowałbym chyba jakoś przymykać daną strefe jak osiagnie temp w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Mocniejszy znaczy trwalszy czy bardziej wydajny? Lepszy cop? A co z tym sterowaniem? Jakies porady.

3 strefy, bufor czy bez i na krzywej. Szukałem jakiś glowic termo na rozdzielacz z wifi ale wszystkie mają czujnik temp wbudowane a u mnie rozdzielacze na korytarzu. Bez bufora potrzebowałbym chyba jakoś przymykać daną strefe jak osiagnie temp w mieszkaniu.

 

Doslownie mocniejszy czyli jak przy minus 20 split9kw da moc 6,2kw to mono 6,4kw jak przy minus 7 split da6,1kw to mono 7,5kw.

Co do roznic miedzy splitem a mono nie bedziemy tu wykladu na 200stron robic musisz poczytac w internecie jakie sa różnice dla jednego lepszy bedzie split dla drugiego mono.

Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie w domku 3 strefy, (3 mieszkania), sterownik moze tylko 2 strefy obsłużyć.

Czyli będzie 3- ech najemców??

Instalator proponuje, żeby nie pchać się w drogie sterowniki, tylko grzac wszystko według krzywej.

Dom starszy calosc 150 m, 100m podłogówki na 10 cm grafitu-(wiem cienkawo ale więcej nie mogłem.)

Koniecznie profesjonalny OZC

Konieczne remont, podlogowka, gora jeszcze nie wiem Może ścienne, lub konwektor kanałowy..

Najkorzystniejsze, to;

- wszędzie podłogówka,

- bez bufora i siłowników;

..... - bo po założeniu będziesz je demontował, aby instalacja pracowała poprawnie

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię właśnie test. Na potrzeby testu zwiększyłem temp docelowa do 52 gdyż zbiornik był zagrzany do 46 i do wcześniej zdanej 47 nawet by się nie uruchomiło grzanie.

Także tak:

Temp na zbiorniku 46. Zadana 52. Wybija 13:00 (tania taryfa) załącza się grzanie CWU. Mija kilka chwil, temp na zbiorniku spada do 44.

Obecnie pompa działa już 14min. i parametry mamy takie:

Temp zasilania 44

Temp powrotu 43

Pobór energii 1.2kW

Produkcja energii 1.2kW

Sprężarka 41-42hz

 

Jak widać przez 15 min pracy temp w zbiorniku zmalała o 2 stopnie.

 

Ustawione mam obecnie max grzanie CO 1h max grzanie CWU 2h. delta na CWU 3 stopnie.

Miałem wcześniej CWU na 1,5h ale to nawet przez noc nie dogrzewało zbiornika do 47. Dochodziło do jakichś 45, kończył się okres grzania CWU a przy ponownym pompa już widziała ze temp nie spadla poniżej delty i nie załączała grzania.

 

 

Czy takie parametry nie są za niskie na dogrzanie wody ?

 

Wody 45st sie nie dogrzewa bo i po co chyba ze nie zależy Ci na kosztach i należysz do wygodnickich to bedziesz mial jak masz nie dziw sie ze potem w baniaku Ci spada o 2st i ze 15 min sie nic nie dzieje .pompa mosi sie wkrecic na obroty rozgrzac a nie ze pyk i juz bedzie miala na zasilaniu ponad 45st.

Ustaw cwu jak czlowiek na 47st delte na 8st.czujnik w baniaku na srodek baniaka.

Ogrzewanie daj na krzywa nie na najwiekszy przeplyw tylko na delte 5st i tak dobierz krzywa aby delta utrzymywala sie ok.5st

Tymi czasami to sie nie baw jak nie wiesz do czego slużą ustaw narazie na 2godziny.

Miales nie testowac tylko zobaczyc jak przebiegaja u Ciebie defrosty czy nie jest tak ze Ci sie nie odszroni do konca a jak wystartuje po defroscie to w 5min zarąbie sie szronem na maksa i tak bidaczy do nastepnego defrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody 45st sie nie dogrzewa bo i po co chyba ze nie zależy Ci na kosztach i należysz do wygodnickich to bedziesz mial jak masz nie dziw sie ze potem w baniaku Ci spada o 2st i ze 15 min sie nic nie dzieje .pompa mosi sie wkrecic na obroty rozgrzac a nie ze pyk i juz bedzie miala na zasilaniu ponad 45st.

Ustaw cwu jak czlowiek na 47st delte na 8st.czujnik w baniaku na srodek baniaka.

Ogrzewanie daj na krzywa nie na najwiekszy przeplyw tylko na delte 5st i tak dobierz krzywa aby delta utrzymywala sie ok.5st

Tymi czasami to sie nie baw jak nie wiesz do czego slużą ustaw narazie na 2godziny.

Miales nie testowac tylko zobaczyc jak przebiegaja u Ciebie defrosty czy nie jest tak ze Ci sie nie odszroni do konca a jak wystartuje po defroscie to w 5min zarąbie sie szronem na maksa i tak bidaczy do nastepnego defrostu

 

Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.

Co do mojego testu. Minela godzina

Temp w zbiorniku 45 st

Temp zasilania 46 st

Temp powrotu 45 st

Sprężarka 41Hz

Pobór energii 1.2kW

Produkcja 0,8-1,2kW

 

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2

Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

 

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

 

Gdzie szukać problemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkorzystniejsze, to;

- wszędzie podłogówka,

- bez bufora i siłowników;

..... - bo po założeniu będziesz je demontował, aby instalacja pracowała poprawnie

2 najemców + 3 strefa dla naszego użytku (gora)

Sorky za głupie pytanie ale co jak będę chciał mieć w 1 mieszkaniu temp 21 a w drugim 22*. Poprostu przykręcamy zawor?? Co jak np. W mieszkaniu bedzie za gorąco trzeba będzie lecieć do rozdzielacza i zdławić?? Jak to najemcy wyjaśnić.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.

Co do mojego testu. Minela godzina

Temp w zbiorniku 45 st

Temp zasilania 46 st

Temp powrotu 45 st

Sprężarka 41Hz

Pobór energii 1.2kW

Produkcja 0,8-1,2kW

 

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2

Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

 

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

 

Gdzie szukać problemu ?

 

No wlasnie jak masz czujnik u gory to nagrzewa Ci tylko 80l wody i dlatego szybko sie konczy jak dasz na srodek to na srodku bedziesz mial 47 a na gorze 52st bedziesz mial ponad 150l wody to róznica jest .

Jak Ci na srodku spadnie na 39 to na gorze jeszcze bedziesz mial 44st i spokojnie sie ktos wypluska a nawet dwie osoby.

Zreszta jak spadnie do tych 39 to juz Ci sie zalaczy grzanie a jak bedzie dzialac tak jak powinno to zanim dwie osoby sie wyplumkaja to sie nagrzeje nowa.

Jaki przeplyw wody masz przy tym grzaniu cwu i czy byl zaszroniony wymiennik?

 

To nie jest tak ze Ci ochlodzila tylko masz ten czujnik w zjeb..miejscu i jak miales ponad pol baniaka wody o temp.wodociagowej a masz duza wezownice to poprostu te cieplo z góry jest rozprowadzane po calym baniaku.

Dziwi mnie jednak bardzo mala róznica pomiedzy zasilaniem a powrotem tak jakby byl przeplyw na maksa

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.

 

No ja tez szczególnie ze kosztują sporo , tylko dalej nie wiem jak ma być jeśli chce mieć możliwość regulacji temp niezależnie w każdym mieszkaniu najlepiej przez wifi. Bo nie będę tam mieszkal.

A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez poprostu zawsze otwarta. Tam są styki beznapueciowe chyba, trzeba wtedy jakieś dodatkowe zawory dwudrogowe na każdą strefe czy się mylę. Bo jak 1 termostat zewrze to pompa ruszy ale będzie grzała i tak 3 strefy...

Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz. Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na codzień mam ustawione 47st ale nie wyobrażam sobie delty 8st bo jak akurat trafi ze o 21 będzie w zbiorniku woda 39st to dwa prysznice i trzecia osoba już się myje w zimnej wodzie.

Co do mojego testu. Minela godzina

Temp w zbiorniku 45 st

Temp zasilania 46 st

Temp powrotu 45 st

Sprężarka 41Hz

Pobór energii 1.2kW

Produkcja 0,8-1,2kW

 

Mój zbiornik to Kospel Magnum 300l wężownica 4,22m2

Czujnik mam obecnie na górze, miałem wcześniej na środku zbiornika.

 

Czyli przez godzinne pompa nie tyle co nie podgrzała mi wody ale nawet ja wychłodziła.

 

Gdzie szukać problemu ?

To że ci pokazuje w miejscu gdzie jest czujnik 39 to nie znaczy że z kranu tyle poleci. Z reguły na gorze zbiornika będzie około 45. U mnie czujnik na 1/3 wysokości delta 12 i jeszcze się nie zdarzyło aby ktoś narzekał na brak ciepłej wody. A od I locdaunu ( marzec) mam w domu 8 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jak masz czujnik u gory to nagrzewa Ci tylko 80l wody i dlatego szybko sie konczy jak dasz na srodek to na srodku bedziesz mial 47 a na gorze 52st bedziesz mial ponad 150l wody to róznica jest .

Jak Ci na srodku spadnie na 39 to na gorze jeszcze bedziesz mial 44st i spokojnie sie ktos wypluska a nawet dwie osoby.

Zreszta jak spadnie do tych 39 to juz Ci sie zalaczy grzanie a jak bedzie dzialac tak jak powinno to zanim dwie osoby sie wyplumkaja to sie nagrzeje nowa.

Jaki przeplyw wody masz przy tym grzaniu cwu i czy byl zaszroniony wymiennik?

 

To nie jest tak ze Ci ochlodzila tylko masz ten czujnik w zjeb..miejscu i jak miales ponad pol baniaka wody o temp.wodociagowej a masz duza wezownice to poprostu te cieplo z góry jest rozprowadzane po calym baniaku.

Dziwi mnie jednak bardzo mala róznica pomiedzy zasilaniem a powrotem tak jakby byl przeplyw na maksa

 

Jak sprawdzić przepływ w czasie pracy CWU ? Bo jak chce wejść w menu instalatora to musze wyłączyć pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem wszelkich buforów i głowic silowników itp wiec mnie nie pytaj.

 

No ja tez szczególnie ze kosztują sporo , tylko dalej nie wiem jak ma być jeśli chce mieć możliwość regulacji temp niezależnie w każdym mieszkaniu najlepiej przez wifi. Bo nie będę tam mieszkal.

A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez poprostu zawsze otwarta. Tam są styki beznapueciowe chyba, trzeba wtedy jakieś dodatkowe zawory dwudrogowe na każdą strefe czy się mylę. Bo jak 1 termostat zewrze to pompa ruszy ale będzie grzała i tak 3 strefy...

Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz. Sam nie wiem.

 

Niech grzeje w sensie bez żadnych termostatów.

Nie miałem do czynienia z grzaniem za pomoca krzywej. Mam w domu PC on/of gruntowa i 2 strefy 2 sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na 2 strefy termostaty pokojowe a na 3 bez - po prostu zawsze otwarta.

Czy olać to i niech grzeje a jak w 1 mieszkaniu nikt nie mieszka to podjade przykręcić i juz.

Przy ogrzewaniu podłogowym (w zależności od grubości wylewki ) ;

- temperatura wewnątrz lokalu zmienia się bardzo powoli,

- jak raz ustawisz poprawnie

...... - to tak będzie przy krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym (w zależności od grubości wylewki ) ;

- temperatura wewnątrz lokalu zmienia się bardzo powoli,

- jak raz ustawisz poprawnie

...... - to tak będzie przy krzywej grzewczej.

Ok, dobra czyli jak ustawimy krzywa dla całego domu to nie można już nic zdławić bo wszystko się rozreguluje. Czyli sterowanie strefami tylko z tą dodatkowa plytką i podlaczenie zaworow odcinających poszczególne strefy do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...