Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

I tak , obiegówka w PC włącza się na max obroty podczas defrostu .

A jak to się ma do obiegówki za buforem.... No genralnie nijak , za buforem dalej się kręci jak kręciła , stąd może się okazać , że ochłodzona woda z pompy przez bufor spowrotem wpada do pompy z wszystkimi konsekwencjami ( mode 2 w dwuwentylatorowych lub załączenie grzałki w jednowentylatorowych ).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już miałem i nie dawała rady . Brakowało 3,4 stopnie od oczekiwanej temp w/g krzywej . Po defroście zanim uzyskała temp to znowu był defrost a nie mogła dobić bo temp powrotu na to nie pozwalała .To nie tak że tylko góra grzejnika była ciepła bo to jest zależne od obrotów pompki za buforem im większe tym lepiej grzejnik się nagrzewa a powrót jest cieplejszy i odwrotnie .Ta pompa jest dedykowana dla 9-12kW dla -20 potrzebnej mocy a u mnie jest 10,5 ale obliczane na cieplowlasciwe więc może potrzeba więcej i jest potrzeba włączenia grzałki od niższej temp.

 

Mam taka pompę i wiem z jaka mocą ona może grzać, do -20st/c da bez grzałek bez problemu 9kW.

U ciebie jest problem z doborem odpowiednich przepływów za i przed buforem, jak to zbilansujesz ( wyrównasz, bo te przepływy musza się równoważyć. Dobierz odpowiedni przepływ za buforem ), bo ten przepływ o którym piszesz 52l/min to jest przepływ pierwotny - pompa bufor, a jaki jest przepływ za buforem?, to musisz ustawić.

Jak to wszystko zrównoważysz, to ustawiasz deltę max. 5st/c i krzywa grzewczą odpowiednio wysoką i pompa musi osiągnąć zadaną temperaturę wg. krzywej.

Brak mocy będziesz miał wtedy, jak wg. krzywej/prostej temperatura docelowa z jaka ma grzać nie została osiągnięta, a pompa pracuje z mocą znamionową. Do -20st/c zawsze osiągnie taką moc, grzejąc baniak CWU z temperaturą na wylocie pompy 54-55st/c, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też grzała dom, tylko koszty będą większe

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101, tak ,to przepływ dla pompy 9kW przy delcie 5 stopni. Ale dlaczego nominalny ? To delta 5stopni też musi być nominalna....

W innym temacie piszesz , że delta 12 stopni , to wszystko "łagodniej chodzi i są lepsze przez to COPy" - (tak w skrócie).

 

Wszystko się zgadza oprócz słowa nominalna...Ja bym użył może zalecana/wyjściowa ,ale dlaczego nominalna ?

Ja po kilku latach różnych prób stwierdziłem ,że u mnie optymalną/nominalną deltą jest 3 , choć wcale nie twierdzę ,żeby inni mnie bezmyślnie kopiowali , być może u nich jest to 4 , albo 6. Dla grzejników podobno lepiej ,żeby była jeszcze większa , może tak jak piszesz 12 , i dla tego systemu to ta delta będzie nominalna...

Pompa ciepła dobierze odpowiednio do tego przepływ ( oczywiście jeśli system pozwoli).

Wg mnie mogą być rózne nominały , ważne ,żeby ten iloczyn we wzorze się zgadzał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka pompę i wiem z jaka mocą ona może grzać, do -20st/c da bez grzałek bez problemu 9kW.

U ciebie jest problem z doborem odpowiednich przepływów za i przed buforem, jak to zbilansujesz ( wyrównasz, bo te przepływy musza się równoważyć. Dobierz odpowiedni przepływ za buforem ), bo ten przepływ o którym piszesz 52l/min to jest przepływ pierwotny - pompa bufor, a jaki jest przepływ za buforem?, to musisz ustawić.

Jak to wszystko zrównoważysz, to ustawiasz deltę max. 5st/c i krzywa grzewczą odpowiednio wysoką i pompa musi osiągnąć zadaną temperaturę wg. krzywej.

Brak mocy będziesz miał wtedy, jak wg. krzywej/prostej temperatura docelowa z jaka ma grzać nie została osiągnięta, a pompa pracuje z mocą znamionową. Do -20st/c zawsze osiągnie taką moc, grzejąc baniak CWU z temperaturą na wylocie pompy 54-55st/c, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też grzała dom, tylko koszty będą większe

 

Te 52l/min to tylko sprawdzałem jaki przepływ jest możliwy pomiędzy buforem a pompą a faktycznie podczas pracy jest ok. 18l/min ,widzę to na sterowniku ale za buforem pompka ma 3 biegi o stałych obrotach ,jeden automatyczny na grzejniki z termostatami i jeden automatyczny niby do podłogówki ze stałym ciśnieniem .Nie mam żadnych termostatów na grzejnikach więc ta opcja do grzejników odpada ,pierwszy bieg ze stałymi obrotami też odpada bo nie dogrzewa . Grzejniki najlepiej pracują na tym trzecim biegu ze stałymi obrotami ale trochę hałasuje przy zaworze zwrotnym .Trochę brakuje mi cierpliwości bo jak coś się zmieni to jednak trzeba odczekać. Zastanawia mnie że czasem pompa daje moc nawet ponad 11kW a czasem chociaż brakuje jej sporo do zadanej to daje 6-7 w porywach do 8 ale jest wtedy mocno zaszroniona . Możliwe że np. po zagrzaniu CWU gdzie pracuje na maxa bez defrostu przejdzie na grzanie CO i tak smęci do następnego defrostu .Tak do -2 to chodzi super ale w grudniu były spadki temp nawet do -18-tu i zaczęły się problemy i zużycie gwałtownie wzrosło bo musiałem obniżyć temperaturę załączenia grzałki nawet do -5. Pompa 12kW ma chyba większy wymiennik w jednostce zewnętrznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka pompę i wiem z jaka mocą ona może grzać, do -20st/c da bez grzałek bez problemu 9kW.

U ciebie jest problem z doborem odpowiednich przepływów za i przed buforem, jak to zbilansujesz ( wyrównasz, bo te przepływy musza się równoważyć. Dobierz odpowiedni przepływ za buforem ), bo ten przepływ o którym piszesz 52l/min to jest przepływ pierwotny - pompa bufor, a jaki jest przepływ za buforem?, to musisz ustawić.

Jak to wszystko zrównoważysz, to ustawiasz deltę max. 5st/c i krzywa grzewczą odpowiednio wysoką i pompa musi osiągnąć zadaną temperaturę wg. krzywej.

Brak mocy będziesz miał wtedy, jak wg. krzywej/prostej temperatura docelowa z jaka ma grzać nie została osiągnięta, a pompa pracuje z mocą znamionową. Do -20st/c zawsze osiągnie taką moc, grzejąc baniak CWU z temperaturą na wylocie pompy 54-55st/c, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też grzała dom, tylko koszty będą większe

 

Te 52l/min to tylko sprawdzałem jaki przepływ jest możliwy pomiędzy buforem a pompą a faktycznie podczas pracy jest ok. 18l/min ,widzę to na sterowniku ale za buforem pompka ma 3 biegi o stałych obrotach ,jeden automatyczny na grzejniki z termostatami i jeden automatyczny niby do podłogówki ze stałym ciśnieniem .Nie mam żadnych termostatów na grzejnikach więc ta opcja do grzejników odpada ,pierwszy bieg ze stałymi obrotami też odpada bo nie dogrzewa . Grzejniki najlepiej pracują na tym trzecim biegu ze stałymi obrotami ale trochę hałasuje przy zaworze zwrotnym .Trochę brakuje mi cierpliwości bo jak coś się zmieni to jednak trzeba odczekać. Zastanawia mnie że czasem pompa daje moc nawet ponad 11kW a czasem chociaż brakuje jej sporo do zadanej to daje 6-7 w porywach do 8 ale jest wtedy mocno zaszroniona . Możliwe że np. po zagrzaniu CWU gdzie pracuje na maxa bez defrostu przejdzie na grzanie CO i tak smęci do następnego defrostu .Tak do -2 to chodzi super ale w grudniu były spadki temp nawet do -18-tu i zaczęły się problemy i zużycie gwałtownie wzrosło bo musiałem obniżyć temperaturę załączenia grzałki nawet do -5. Pompa 12kW ma chyba większy wymiennik w jednostce zewnętrznej ?

A przypomniało mi się że po defroście zapowietrza sie pompa obiegowa w j. wewnętrznej , może tu jest problem ,może przez to defrost jest dłuższy ? Nie wiem czy za każdym razem bo jest tam odpowietrznik automatyczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi.

Pompa będzie pracować z mocą znamionową( 9kW) jeśli przepływ będzie 25,83l/min i delta będzie 5 stopni.

Dla przykładu pompa będzie również pracować z mocą znamionową , jeśli przepływ będzie dwa razy mniejszy , a delta dwa razy większa . czyli pzepływ będzie 12,9l/min a delta 10 stopni. Takich możliwości jest teoretycznie nieskonczenie wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi.

Pompa będzie pracować z mocą znamionową( 9kW) jeśli przepływ będzie 25,83l/min i delta będzie 5 stopni.

Dla przykładu pompa będzie również pracować z mocą znamionową , jeśli przepływ będzie dwa razy mniejszy , a delta dwa razy większa . czyli pzepływ będzie 12,9l/min a delta 10 stopni. Takich możliwości jest teoretycznie nieskonczenie wiele.

Czyli lepiej żeby delta była mniejsza a przepływ większy bo wtedy więcej energii przekaże do bufora ale jest ograniczony przepływem za buforem. Gdyby za buforem delta też była 5 to było by optymalnie. Musiałbym mieć 2 krótsze obiegi żeby zbliżyć się do takiej delty za buforem. Mam 1 pompkę na 2 poziomy i delta na 3-cim biegu pompy obiegowej jest ok. 10 lub powyżej , musiałbym to dokładnie zmierzyć. Czy ja dobrze rozumiem? Kluczem jest zrównoważenie delt i przepływów przed i za buforem i dążeniem do jak najniższej delty i największego przepływu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie podłączenie bufora jak w linku zmniejszyło by mieszanie wody w buforze i ograniczyło by spadek temperatury za buforem . Wstawiam link do zdjęcia na dysku google bo nie mogłem wstawić zdjęcia bezpośrednio .

https://drive.google.com/file/d/1mjKDfZrkdV9c-jhd4PrwHd9S_bavX5mT/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszekwojtal

Większość użytkowników PC mających w większości grzejniki + trochę podłogówki, dąży to tego aby tak na grzejniki jak i podłogówkę

I/ dawać taką samą, niską temperaturę czynnika;

- aby to osiągnąć należy znacznie przewymiarować grzejniki, aby uzyskać jak najniższą temperaturę zasilania za buforem,

..a/ czyli moc cieplna grzejników dla temperatury zasilania 45/35/20C

...... była = > od mocy cieplnej budynku,

Moce cieplne grzejników w poszczególnych pomieszczeniach też muszą spełniać ten warunek, czyli;

.... b/ moc cieplna grzejników = > od mocy cieplnej danego pomieszczenia dla zasilania 45/35/20 C,

 

II/ Drugim warunkiem jest aby tzw; zład wodny w instalacji był ;

= > od N pompy ( kW ) x 20 l/kW ;

.. dla Ciebie 9 kW x 20 l/kW = 180 l wody w układzie - aby to miało ręce i nogi

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej kiedyś pytałeś czemu mam taki duży zład wody, zapomniałem Ci odpisać :p

mam 270l w instalacji + 100l bufor = 370l całość, pompa T-CAP 9kw

 

Na początku nie było wiadomo ile dokładnie jest, monter powiedział że do grzejników tak czy siak lepiej założyć już nie ze wzg na taktowanie bo mówił, że tutaj raczej nie będzie taktować jak zobaczył grzejniki i instalacje, ale bardziej na defrosty.

Zmierzone zostało dopiero po czyszczeniu instalacji i napuszczeniu inhibitora.

 

A przy takim zładzie coś może być nie tak? jak oceniasz/oceniacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 270l w instalacji + 100l bufor = 370l całość, pompa T-CAP 9kw

A przy takim zładzie coś może być nie tak? jak oceniasz/oceniacie?

Kto bogatemu zabroni;

- przy każdym uruchamianiu PC znaczny udział energii do rozruchu

Jedni jeżdżą ;

oplem, skodą, audi, bmw,

inni; Bentlejem czy Rolls-Royce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą pompę, a ile wody w układzie-nie wiem, bufor 50l i faktycznie to działa przy KG przy grzaniu ale też i przy defroście.

Ilości wody w układzie nie zmienisz (zmiana rur, kaloryferów etc???) także po co takie gadanie, ale może lepiej mieć mini rurki , szybkie grzanie, szybkie chłodzenie+grzałki przy defroście ?

Energia wprowadzona w układ zabudowany w domu nie znika, ale jest wykorzystywana, może nie koniecznie tam gdzie chcemy ale nie ucieka rynną na zewnątrz ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie można sprawdzić jak często i jak długo trwa odszranianie?

I drugie pytanie: Czy w momencie załączenia defrostu sprężarka się powinna wyłączyć? Bo u mnie tak to wygląda, że sprężarka wyłącza się na kilka minut, po czym włącza się i na pół gwizdka pracuje do końca odszraniania.

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...