Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Niby wszystko ok a koszty będą astronomiczne....tzn ze źle dobrana pompa?

Do tego problem z podniesieniem temp zasilania dlatego ustawilem na te 28 st żeby to jakoś wyglądało

Warto umieścić dane budynku w stopce ;

- jeżeli chcesz otrzymywać prawidłowe odpowiedzi

Wg; serwisu Panasonica ;

https://naforum.zapodaj.net/2343077ab5e8.png.html

2343077ab5e8.png

 

- korzystniej to 7 kW

Masz grzejniki czy podłogówkę?

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

Mam do was pytanie odnośnie dodatkowego czujnika temperatury w buforze . Mam pompę 9kW - serii J z zamontowaną płytą rozszerzeń, bufor 100L. Płyta rozszerzeń ma możliwość podłączenia dodatkowego czujnika temp. w buforze. Moja instalacja nie zawiera takiego czujnika, ale zastanawiam się nad jego domontowaniem. Czy ktoś z was ma lub montował taki czujnik, są według was jakieś zalety / wady pracy pompy z takim czujnikiem, czy ma sens instalacja takiego czujnika ? Bufor ma w izolacji wycięcie na taki czujnik, ok. w 1/2 jego wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto umieścić dane budynku w stopce ;

- jeżeli chcesz otrzymywać prawidłowe odpowiedzi

Wg; serwisu Panasonica ;

https://naforum.zapodaj.net/2343077ab5e8.png.html

2343077ab5e8.png

 

- korzystniej to 7 kW

Masz grzejniki czy podłogówkę?

 

Mam zrobione OZC mam zrobiony projekt podłogówki mam zrobiony projekt rekuperacji. Caly dom podłogówka plus 2 drabinki. Na parterze OP bezpośrednio na płycie fundamentowej i zalane 12cm wylewką.Piętro styro 5cm plus 8cm wylewki. Dodam że pod płytą jest 20 cm XPS.Dom z silki plus 25cm styro grafit.Dach 20 cm piany plus 25 welny na stropie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobione OZC mam zrobiony projekt podłogówki mam zrobiony projekt rekuperacji. Caly dom podłogówka plus 2 drabinki. Na parterze OP bezpośrednio na płycie fundamentowej i zalane 12cm wylewką.Piętro styro 5cm plus 8cm wylewki. Dodam że pod płytą jest 20 cm XPS.Dom z silki plus 25cm styro grafit.Dach 20 cm piany plus 25 welny na stropie.

To masz dobrze dobraną moc pompy;

- bo możesz w znacznym stopniu wykorzystać II -taryfę,

- a w I-taryfie - tylko uzupełniać braki energii - jak wystąpią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angelo już o tym rozmawialiśmy. Po co chcesz podbijać temp. na zasilaniu skoro 29 spokojnie Ci wystarczy przy - 15 do utrzymania stabilnej temp. w domu. Jak zostawisz tą prostą to jak się zrobi cieplej to przegrzejesz pomieszczenia a i pompa częściej będzie się wyłączać. Teraz w okolicach zera u Ciebie docelowa temp. powinna oscylować w okolicach 27 stopni. A pobór i produkcję w tej chwili masz zwiększone bo dopiero się wprowadziłeś. Nawet CWU jeszcze nie zaczęło dobrze pracować. Tam masz jeszcze tony wody do odprowadzenia.

P.S. Dodatkowo masz pod nogami tylko 6 cm wylewki (jastrychu) jak dobrze pamiętam. On szybko łyka ale i szybko oddaje ciepło.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto.... bo mnie to denerwuje heh. Troche to kosztuje a jeszcze dojda takie koszty eksploatacyjne i sie troche obawiam czy dobrze trafilem z zakupem itp. a to wplywa na moja niepewnosc.Oby sie to zmienilo z czasem. Tez bym.nie byl pewny ze przy -15 bedzie tak kolorowo. Czyli musze sie liczyc z tym ze beda spore rachunki Edytowane przez Angelo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś do jakiego poboru mocy potrafi zejść SDC H 9kW ale w wersji 3f ( WC09H3E8 ), widzę, że jest sporo mocniejsza w ujemnych temperaturach od wersji 1F.

 

Drugie pytanie czy przegląd gwarancyjny musi wykonać firma, która instalowała pompę czy dowolna z autoryzacją jak to wygląda w praktyce...? - spotkałem się z cenami od 200 do 500zł... to jednak jest trochę różnicy biorąc pod uwagę nawet tylko okres gwarancyjny.

 

U mnie do 800wat

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto.... bo mnie to denerwuje heh. Troche to kosztuje a jeszcze dojda takie koszty eksploatacyjne i sie troche obawiam czy dobrze trafilem z zakupem itp. a to wplywa na moja niepewnosc.Oby sie to zmienilo z czasem. Tez bym.nie byl pewny ze przy -15 bedzie tak kolorowo. Czyli musze sie liczyc z tym ze beda spore rachunki

 

ale rozumiesz ze energia sie nie wezmie z kosmosu? Niezależnie czy pompa ciepła czy koza nadal tyle samo energii potrzebuje żeby nagrzać dom. Tylko pompa jej weźmie przynajmniej 3x mniej aby uzyskać zadany efekt.

 

Jakie wg Ciebie źródło ogrzewania małoby się lepiej spisać w tych warunkach?

 

Ludzie lubią się jak widać denerwować. Jak nie ma czym to zawsze sobie coś znajdą.

 

Ustaw krzywą, przestań w tym grzebać i ciesz się życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej rozumiem że potrzeba energii ale ja nie zacząłem grzać pierwszy raz od października tylko na wiosne tez juz bylo grzane. Mysle sobie ze moze za malo ale tu juz nie szlo wytrzymac bo bylo po 30 st.

Myślałem że po prostu mniej będzie pobierać tej energii i tyle.

 

No denerwuje się bo wpakowane pełno kasy a tu zaraz się okaże ze bez PV się nie obędzie.

 

Na krzywej miałem wrażenie że często się wylaczala a nie wiem dlaczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Stoje przed wyborem pompy ciepła i mam zagwostkę. Pompe jaką mi zaproponowane do Panasonic High Performance 9kw 3f (zestaw: kit-wc09h3e8)

 

Dom to: https://cieplo.app/wynik/o0e7

 

dom z poddaszem użytkowym -> 130m2 użytkowej (po podłodze 160m2 + garaż 20m2)

 

Ogrzewanie:

 

*podłogowe -> parter oraz łazienka i hol na górze

 

*kaloryfery -> drabinka w łazience oraz 3x sypialnia + 1 w garażu (do tej pory nigdy nie używany)

 

Zastanawiałem się też na Panasonic 9kw wersja J ale ze względu na 1 fazę odpuściłem, musiałbym zwiększyć przyłącze albo przebudować rozdzielnice, żeby dedykować 1 fazę pod pompę. (przyłącze mam 14kw, zabezpieczenie 25A)

 

Do tej pory paliłem peletem i używałem +/- 3,5t cały rok łącznie z CWU, przy czym nie wiem na ile jest to miarodajne, ponieważ przy -10 i + 10 peletu w sumie szło tyle samo. Zawsze 15/17 kg na dobę.

 

Z góry dzięki za pomoc !

Edytowane przez autop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rezygnuj z 9kW 1f. Mam taką na 14 kW przyłączu. Jednostka wew. + Zewn. Na bezpieczniku 20A, grzałka 3kW z kolejnej fazy. Nie ma żadnych problemów z zasilaniem. Największy pobór mocy jaki wskazała pompa dla fazy podstawowej to 2,4 kW. oczywiście grzałka pobiera 3kW. W sumie zdarza się pobór 5,5 kW, ale to pobór z dwóch faz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompe jaką mi zaproponowane do Panasonic High Performance 9kw 3f

(zestaw: kit-wc09h3e8)

Dom to: https://cieplo.app/wynik/o0e7

Przyłącze mam 14kW, zabezpieczenie 25A

Warto, dla tego obciążenia rozważyć pompę 9kW/TCap

Zabezpieczenie 25 A dla 14kW;

- to z pewnością dla bezpieczników przed licznikowych,

- bezpiecznik za licznikowy dla tej mocy to z pewnością 16 A

 

Ja mam zgodnie z wytycznymi, ( ubezpieczenie ) dla 9 kW/TCap ;

-32 A - bezpieczniki przed licznikowe,

- 25 A - bezpieczniki za licznikowe

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

 

Tak, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.

 

 

Tcap wydawał mi się za mocny. Patrząc na tabele doboru to high performance gen H 3F przy -15 ma dalej 7,2kw, co pokrywa moje zapotrzebowanie na CO.

 

Wciąż wydaje mi się, że HP 9kw 3F może być za mocna, ponieważ wszędzie widzę, że montuja ją na dużo wieksze budynki z dużo gorszym ociepleniem.

 

Jednak wersja J odstrasza mnie tą 1 fazą. Rozumiem, że 1 faza bywa max obciążone 2,4kw jak pisze karola44-81 ale ta faza na pewno mi się by łączyła z jakimś urządzeniem typu indukcja, suszarka, pierkarnik itp przez to 5kw mogłoby łatwo być przekroczone na 1f co przy moim przyłączu by mogło nie działać.

 

Wybór jest ciężki, ponieważ inwestycja też nie jest mała i milion myśli w głowie. Im więcej czytam tym mniej wiem. Na tą chwile skłaniam się do HP 9kw gen. h 3F. Co bardziej doświadczeni użytkownicy myślą o tym wyborze? Ok czy za duża?

 

 

2. Pytanie dodatkowo do ciepło właściwe. Nie wiem na jakim algorytmie to działa ale jak wpisuję pow. zabudowy 107m to wychodzi mi ok 160m2 do ogrzania, a jak wpisuje wymiary budynku 12x8,9 to powierzchnia do ogrzania to 132m2 i zapotrzebowania spada o 1kw. Którą wartość powinienem przyjąć?

 

3. Jeszcze odnośnie zbiornika CWU. Instalator zaproponował nierdzewny Panasonic PAW-TD30C1E5. Niby wszystko OK, sam Panasonic go poleca do swoich pomp ale wężownica ma "jedyne" 1,8m2 dla zbiornika 280l. Czytałem, że dla nierdzewnych zbiorników to wystarczy, faktycznie tak jest?

 

 

Dzięki za pomoc!

Edytowane przez autop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...