Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

I proszę nie wdawaj się w dyskusję ---Nie warto Bo to jest oczywiste.

A ja Ci proponuję przestać być ograniczonym,pod każdym względem.

Poniżej masz wypowiedź grzejacego GAZEM w normalnym domu:

Jak wychodziło w wątku gazowym, doszliśmy z fotohobby do podobnych wniosków.

W dobrze izolowanych domach straty ciepła są niewielkie, a temperatura jest stabilna mimo okresowej pracy kotła.

Podłogówka daje nam jeszcze spore opóźnienie reakcji i dodatkową stabilność.

Przyjemne promieniujące ciepło mamy dokładnie wtedy kiedy jest potrzebne i to ma sens.

Pogodówka... przypuszczam że w domach z dużymi stratami i przez to możliwymi wahaniami temperatur rzeczywiście jest przydatna.

To że kocioł czasami pracuje tylko rano, a resztę dnia się nie włącza, w żaden sposób nie ogranicza komfortu, nie zwiększa rachunków, ani nie generuje wahań temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla mnie zwyklym idiotyzmem jest zmuszanie pompy do pracy, ciągłej pracy jak ona mówi "fuck off,masz już zagrzane i spadaj,wróć jak będziesz mnie potrzebował"

 

A,że idiotow wśród Polaków nie brakuje(ok.30%), stąd i taktowanie....

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla mnie zwyklym idiotyzmem jest zmuszanie pompy do pracy, ciągłej pracy jak ona mówi "fuck off,masz już zagrzane i spadaj,wróć jak będziesz mnie potrzebował"

 

A,że idiotow wśród Polaków nie brakuje(ok.30%), stąd i taktowanie....

 

Jakoś cię nie potrzebuję. Bo i po co ?

Tak jak napisałeś PC mówi "fuck off,masz już zagrzane --tylko u ciebie to właśnie nie działa.

Działa tam gdzie nie ma ograniczeń. Wiem że byś właśnie tak chciał ale cóż grzanie w II tar tego nie da.

I możesz tu setki postów pisać ale nie tędy droga.

Ja nigdzie nie pisałem że PC pracuje ciągle ( choc by mogła ) nie ma z tym problemu

Co do taktowania to zgoda ----Jak się nie myśli to tak jest.

A szczytem niewiedzy jest porównywanie grzania PC i gazem.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc. Posiadam instalację z ustawianiami jak poniżej:

 

WH-SDC09F3E8 (zewnętrzna jednostka 2-wentylatorowa) 2 pompy obiegowe (parter (7 obwodów), piętro (5 obwodów) pracujące odpowiednio na biegach 3, 2

Ustawienia krzywej out LO -7, out HI 15, h20 lo 37, h20 hi 33

 

Chciałbym przejść na grzanie24h krzywą . W jaki sposób ustawić startowo pompę? Mam wrażenie, że moja pompa często się odmraża w mode2. W jaki sposób zmniejszyć częstość defrostów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Stoje przed wyborem pompy ciepła i mam zagwostkę. Pompe jaką mi zaproponowane do Panasonic High Performance 9kw 3f (zestaw: kit-wc09h3e8)

 

Dom to: https://cieplo.app/wynik/o0e7

 

dom z poddaszem użytkowym -> 130m2 użytkowej (po podłodze 160m2 + garaż 20m2)

 

Ogrzewanie:

 

*podłogowe -> parter oraz łazienka i hol na górze

 

*kaloryfery -> drabinka w łazience oraz 3x sypialnia + 1 w garażu (do tej pory nigdy nie używany)

 

Zastanawiałem się też na Panasonic 9kw wersja J ale ze względu na 1 fazę odpuściłem, musiałbym zwiększyć przyłącze albo przebudować rozdzielnice, żeby dedykować 1 fazę pod pompę. (przyłącze mam 14kw, zabezpieczenie 25A)

 

Do tej pory paliłem peletem i używałem +/- 3,5t cały rok łącznie z CWU, przy czym nie wiem na ile jest to miarodajne, ponieważ przy -10 i + 10 peletu w sumie szło tyle samo. Zawsze 15/17 kg na dobę.

 

Z góry dzięki za pomoc !

 

Mam taka pompę na 136 użytkowej z tym, góra całą w grzejnikach oprócz łazienki. Oprócz tego że sporo sił musiałem włożyć w to żeby mi się temperatury nie rozjeżdzaly to pompa przy -17 chodzi bez grzalek. Modulacja schodzi do 800wat . W moim domubdobrana w deche. W stopce mam parametry domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie taki zestaw rezystorów ,skoro zamawiasz przez neta , i tak żadne pieniądze : https://allegro.pl/oferta/zestaw-rezystorow-0-25w-5-200szt-rozne-wartosci-7773196168

Z tego każdą wartość da się wykombinować :)

 

Witam . Kupiłem i bawiłem się trochę Ale to nie takie proste. Doszedłem że mój czujnik ma 100kom. Założyłem 98 kom i czujnik oszukalo około 8st . Teraz odpala mi wentylatorki przy około 25st . Chciałem podnieść dokładając lub ujmując po 1kom czy po 100 om Ale nic lepszego nie uzyskałem. Gdy założyłem mniej jak 98kom Jeszce niżej reagował A jak więcej to jakby bez zmian czyli w pierwotnym punkcie odpalal wentylatorki. Czyżby tam już w pojedynczych omach pies pogrzebany?

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej rozumiem że potrzeba energii ale ja nie zacząłem grzać pierwszy raz od października tylko na wiosne tez juz bylo grzane. Mysle sobie ze moze za malo ale tu juz nie szlo wytrzymac bo bylo po 30 st.

Myślałem że po prostu mniej będzie pobierać tej energii i tyle.

 

No denerwuje się bo wpakowane pełno kasy a tu zaraz się okaże ze bez PV się nie obędzie.

 

Na krzywej miałem wrażenie że często się wylaczala a nie wiem dlaczego

Kolego ja Ci dam przykład bo piszesz że na wiosnę grzales.

Mam dwie sypialnie w których nikt nie śpi. Grzejniki ustawione na 4 i teoretycznie powinno być około 22 stopni lecz czujnik jest na parterze w salonie gdzie jest podłogowe A na górze kalafior. Do tego miałem mostki spore. Suma sumarum temp w sypialni spadała do 18 st. Nikomu to nie przeszkadzalo. Lecz jak dzieci przyjeżdżały w odwiedziny to czujnik szedł do sypialni i wiesz ile zajęło grzanie tego do 22 st? Dobe tak 24 gdz bo ściany i wszystko miało temp 18 st i ci z tego że w godzine zagrzalo jak czujnik wyłączył pompę i po 10 minutach od nowa. I tak w skrajnych przypadkach nawet 24 gdz grzałki zanim ściany osiągnęły temp 22st. Usunąłem gdzie mogłem mostki termiczne i teraz czujnik na dole A temp 21 na górze. Chce Ci pokazać jak przy pompie ciepła wychodzą wszystkie braki i nie dorobki. 10 lat na węgiel i nikt tym sobie głowy nie zawracał. Grzejniki gorące. W domu ciepło. Jakie mostki,nikogo to nie obchodzilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Kupiłem i bawiłem się trochę Ale to nie takie proste. Doszedłem że mój czujnik ma 100kom. Założyłem 98 kom i czujnik oszukalo około 8st . Teraz odpala mi wentylatorki przy około 25st . Chciałem podnieść dokładając lub ujmując po 1kom czy po 100 om Ale nic lepszego nie uzyskałem. Gdy założyłem mniej jak 98kom Jeszce niżej reagował A jak więcej to jakby bez zmian czyli w pierwotnym punkcie odpalal wentylatorki. Czyżby tam już w pojedynczych omach pies pogrzebany?

Dziekuje

Pies pogrzebany jest już od dawna w Twoim przypadku :D

Myślałem,że jedynie Czarnek będzie chodował bezmozgich pisowskich idiotow ale jak widać od 2015r PIS takowych idiotow wychodowala na dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Kupiłem i bawiłem się trochę Ale to nie takie proste. Doszedłem że mój czujnik ma 100kom. Założyłem 98 kom i czujnik oszukalo około 8st . Teraz odpala mi wentylatorki przy około 25st . Chciałem podnieść dokładając lub ujmując po 1kom czy po 100 om Ale nic lepszego nie uzyskałem. Gdy założyłem mniej jak 98kom Jeszce niżej reagował A jak więcej to jakby bez zmian czyli w pierwotnym punkcie odpalal wentylatorki. Czyżby tam już w pojedynczych omach pies pogrzebany?

Dziekuje

 

Prośba o napisanie od nowa o co chodzi :)

Pamiętam ,że masz jakiś klimakonwektor ,i chcesz mu zmienic temperaturę załączania wentylatora ... Z jakiej na jaką.... Ostatnio pisałeś ,że jest tam ntc 10kOhm ( przy 25 stopniach ma rezystancję 10kOhm , teraz piszesz ,że 100kOhm...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o napisanie od nowa o co chodzi :)

Pamiętam ,że masz jakiś klimakonwektor ,i chcesz mu zmienic temperaturę załączania wentylatora ... Z jakiej na jaką.... Ostatnio pisałeś ,że jest tam ntc 10kOhm ( przy 25 stopniach ma rezystancję 10kOhm , teraz piszesz ,że 100kOhm...).

 

To dlatego że dla mnie to nowość .

Więc tak wygląda na to że mam standardowy NTC 10kohm. Chodzi o to że wentylatory zalaczaja się dopiero od 33 st temp w ogrzewaniu. Chciałem zejść do temp załączenia około 30st . Bawiłem się różnymi rezystorami i jakikolwiek efekt to założone dwa rezystory jeden 51 k o 47k równolegle wlutowane. Teraz wentylatorki się włączają przy około 25st . Chciałem żeby przy około 30st. Niestety cokolwiek nie dokladalem czy po 1kohm czy po 470ohm czy po 10kohm nie widziałem żadnej reakcji. Chyba coś zrobiłem nie tak. Mam nadzieję że zrozumiale napisałem. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlatego że dla mnie to nowość .

Więc tak wygląda na to że mam standardowy NTC 10kohm. Chodzi o to że wentylatory zalaczaja się dopiero od 33 st temp w ogrzewaniu. Chciałem zejść do temp załączenia około 30st . Bawiłem się różnymi rezystorami i jakikolwiek efekt to założone dwa rezystory jeden 51 k o 47k równolegle wlutowane. Teraz wentylatorki się włączają przy około 25st . Chciałem żeby przy około 30st. Niestety cokolwiek nie dokladalem czy po 1kohm czy po 470ohm czy po 10kohm nie widziałem żadnej reakcji. Chyba coś zrobiłem nie tak. Mam nadzieję że zrozumiale napisałem. Dziękuję

 

Więc z tego co mi wychodzi , to NC przy temp 33stopni ma 7,3KOhm , przy temp 30stopniach 8.1kOHm. Więc ,żeby z rezystora 8,1kOhm zrobić 7,3kOhm trzeba równolegle do niego podłączyć rezystor 74kOhm.

Natomiast to co podłączałeś 51k i 47k to byłyrównolegle do siebie czy szeregowo ? Bo albo dałeś łącznie 98k albo 24,5kOhm...

 

Połącz szeregowo rezystor 22k i 47k ( da to 69k ) i pozniej jeszcze do nich szeregowo rozne wartosci do optymlizacji 4,7k albo 10 k , albo 1k ,albo 4,7k i jeszcze ,2k itp ) . Dopiero całość równolegle łączysz do termistora.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc z tego co mi wychodzi , to NC przy temp 33stopni ma 7,3KOhm , przy temp 30stopniach 8.1kOHm. Więc ,żeby z rezystora 8,1kOhm zrobić 7,3kOhm trzeba równolegle do niego podłączyć rezystor 74kOhm.

Natomiast to co podłączałeś 51k i 47k to byłyrównolegle do siebie czy szeregowo ? Bo albo dałeś łącznie 98k albo 24,5kOhm...

 

Połącz szeregowo rezystor 22k i 47k ( da to 69k ) i pozniej jeszcze do nich szeregowo rozne wartosci do optymlizacji 4,7k albo 10 k , albo 1k ,albo 4,7k i jeszcze ,2k itp ) . Dopiero całość równolegle

Tak wlutowalem równolegle. Wg na tym co napisane na etykiecie 47k i 51k to rozumiem kohm . Czyli mam zapomnieć co zrobiłem A zrobić jak napisałeś. Dobra rozumie swój błąd. Wlutowalem równolegle to co pisałem i to mi dało 24,5kohm A nie 98. Teraz już wszystko ogarniam. Dziękuję. A wydawało mi się czytałem że rezystor sumuje równolegle ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje sobie do nowego domu Panasonic Aquarea split serii j z zasobnikiem 200l do cwu.

Funkcja chłodzenia w nim niby jest. Czy jak dam trójnik przed rozdzielacz podlogówki, latem zakręce zawór przed rozdzielaczem podlogówki i puszczę pion do strychu aby na górze zrobić centrale wentylacyjną, i podłącze ten pion do wymiennika centrali wentylacyjnej czy klimakonwektory to będę mógł w ten sposób chłodzić dom 110m2?

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje sobie do nowego domu Panasonic Aquarea split serii j z zasobnikiem 200l do cwu.

Funkcja chłodzenia w nim niby jest. Czy jak dam trójnik przed rozdzielacz podlogówki, zakrece zawór przed rozdzielaczem podlogówki, i puszczę pion do strychu aby na górze zrobić centrale wentylacyjną i podłącze ten pion do wymiennika centrali wentylacyjnej to będę mógł w ten sposób chłodzić dom 110m2?

 

 

Szanowny kolego jak sama nazwa wskazuje centrala wentylacyjna służy do wentylacji (dostarczania świeżego i usuwania zużytego powietrza) a nie do chłodzenia. Chyba że na swój dom planujesz centrale o wydajności w okolicach 1000 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego jak sama nazwa wskazuje centrala wentylacyjna służy do wentylacji (dostarczania świeżego i usuwania zużytego powietrza) a nie do chłodzenia. Chyba że na swój dom planujesz centrale o wydajności w okolicach 1000 m3.

 

Ok rozumiem. Nie upieram się przy tym rozwiązaniu które sobie wymyśliłem. A klimakonwektory sufitowe w 6 pomieszczeniach też nie dadzą rady nawet schłodzić powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...