Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dziekuję wszystkim za pomoc i sugestie . Wczorajsza rozmowa z MIG25 na priv otworzył mi oczy:-) raz jeszcze rano sprawdziłem wykonanie tego bajpasu i ... wstawilismy zawór odcinający bufor:-) Wszystko śmiga super . jeszcze raz dziekuję za pomoc :-)

Czy oprócz oszczędności na pomkach obiegowych coś więcej ci dała ta zmiana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam do grupy.

 

Zamontowana mam pompe Aquarea High Performance split 7KW (KIT-WC07J3E5-SM)

 

Próbuje wygrzewać jastrych. Wedlug protokolu wygrzewania powinienz temperatura zasilania dojsc do 55 stopni.

Ustawiam na pompie temperature 50 stopni ale pompa podgrzewa maksymalnie do 33-35 stopni. Temperatura powrotu jest o 5-6 stopni mniejsza (28-30).

 

Sprawdzałem dziś ustawienia w trybie serwisowym. Jako model grzania mam opcje "prosta" i tam temperatura 50 stopni. Czyli nic nie powinno blokowac

 

Czy co nie tak z moja instalacja CO ze nie moge przekroczyc 35 stopni?

 

 

Jak wylacze pompe to cisnienie na jednostce wewnetrznej pokazuj 2,4 bar-a. Czy nie za dużo?

dom parterowy 150m2, 17 pętel ogrzewania podłogowego, 100% podlogowka, brak bufora.

 

Pompe będe po modbusie integrował z systemem Ampio, stad nie mam internetowego modulu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na buforze traciłem ok 3 stopni , obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek :-) i nie ma potrzeby "podbijać" temperatury na PC. Nie ma mielenia wody pomiedzy PC a buforem. W dniu dzisiejszym pompa uruchamiała sie 3 krotnie ,wiec nie ma chyba problemu z taktowaniem:-) Wskazania zużycia energii na pompie tez wydają sie zmniejszać:-)

NIestety czuje sie tylko oszukany przez instalatora pompy który wcisnął mi ten bufor :-( .. zycie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.

1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.

2. To bardziej do kolegi @MIG25 odnośnie CZ-TAW1. Jest sens dopłacać do tego modułu aby i tak na nim potem zainstalować GoHeishaMon? Mam home assistanta, mogę się wpiąć w pompę bezpośrednio przez usb-ttl z moim kompem-hostem (albo postawić HeishaMon na jakimś ESP). Jednak mam problem - z tego co widziałem u sąsiada to instalatorzy plombują pompę i nie mam dostępu do płyty aby wpiąć się ze swoją automatyką, a bez CZ-TAW1 to nawet przewodu nie będę miał aby się wpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.

1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.

zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

Edytowane przez damianeekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem będę montował aquarea 5kw dom 110 m2 100% podłogówki a instalator chce mi na siłę bufor wcisnąć mówi że trzeba bo później będą problemy z gwarancją. Zład wody będę miał około 100l wymagany do gwarancji jest 30 l. Ktoś coś wie jak to jest?

Odpowiedź masz powyżej u kolegi damik1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.

1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.

Pytanie zasadnicze;

-jaka jest moc grzejników dla temperatury zasilania 35/45C???

- jaki zład wody w instalacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

 

Termostatów nie chcę. Pojemność jak liczyłem to mam teraz ok 40 litrów, będzie 60 po wymianie na 3 płytowe i nieco dłuższe. ta 9kW i tak ma nominalnej mocy 7kW. Dom 102 metry kw, w ścianach szkielet 50x150 więc 150mm wełny w środku + 10 cm styropianu. Na sufitach od poddasza oddziela mnie 25 cm wełny. Ne pamiętam grubości styropianu w płycie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze;

-jaka jest moc grzejników dla temperatury zasilania 35/45C???

- jaki zład wody w instalacji??

 

Instalacja wg projektu liczona na 75/55 stopni. Obecnie 8 szt (licząc drabinkę w łazience). Jak obniżę temperaturę do 45 to zapewne ich moc drastycznie spadnie. Dlatego chcę wymienić 3 grzejniki na z v22/500/1000 na v33/500/1200 (albo dłuższe jeszcze). Dodatkowo w salonie zamontuję kolejny grzejnik (teraz przy kominku był zbyteczny). Myślę że dojadę do 60+ litrów pojemności instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na buforze traciłem ok 3 stopni , obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek :-) i nie ma potrzeby "podbijać" temperatury na PC. Nie ma mielenia wody pomiedzy PC a buforem. W dniu dzisiejszym pompa uruchamiała sie 3 krotnie ,wiec nie ma chyba problemu z taktowaniem:-) Wskazania zużycia energii na pompie tez wydają sie zmniejszać:-)

NIestety czuje sie tylko oszukany przez instalatora pompy który wcisnął mi ten bufor :-( .. zycie ..

 

PC uruchomiła się 3 razy.? Dlaczego aż 3 razy?

Jeżeli te uruchomienia wynikały z harmonogramu- bo tak właśnie masz ustawione np.( grzanie 4.00---8.00 , 12.00 --- 15.00 i 18.00-- 24.00 ) to spoko jest OK.

A jak to następowało z powodu tego że PC nie dała rady się zmodulować i musiała AŻ 3 razy zaliczyć STOP. gdy na zewnątrz jest 3---8*C to już jest początek Taktowań. PC powinna pracować bez jakichkolwiek wyłączeń -tylko sama modulacja.

Jakie mielenie PC- bufor ? czy chcesz powiedzieć że jak był bufor to PC się wyłączała? i pracowała sama pompka obiegowa? skoro tak było z buforem to jak to ma dobrze chodzić bez tegoż bufora jak pomniejszyłeś jej zład wody.

Wniosek jest taki że wcześniej też Taktowała -tak wynika z opisu a teraz będzie to robić jeszcze częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Będę zlecał montaż Panasonica 9kW gen. J i mam dwa pytania.

1. Jeden z fachowców twierdzi że bufor u mnie nie jest konieczny i można pędzić moje CO bezpośrednio z pompy - mam tylko 7 grzejników i jest to dom kanadyjski więc bezwładność zerowa. Boje się ze pompa będzie się często załączać.

2. To bardziej do kolegi @MIG25 odnośnie CZ-TAW1. Jest sens dopłacać do tego modułu aby i tak na nim potem zainstalować GoHeishaMon? Mam home assistanta, mogę się wpiąć w pompę bezpośrednio przez usb-ttl z moim kompem-hostem (albo postawić HeishaMon na jakimś ESP). Jednak mam problem - z tego co widziałem u sąsiada to instalatorzy plombują pompę i nie mam dostępu do płyty aby wpiąć się ze swoją automatyką, a bez CZ-TAW1 to nawet przewodu nie będę miał aby się wpiąć.

 

Jak ( CO ) jest wykonane dobrze a w szczególności pod daną PC to jak to ma taktować? To ma chodzic i grzać Dom bo chyba po to wydajesz NAŚCIE tys. PLN aby to grzało a nie taktowało. A że błędy tu na FM są powielane i akceptowalne to właśnie jest to co jest. Ilość grzejników to rzecz drugoplanowa ile ich jest. Ważne by były w stanie odebrać ciepło z PC po jej min modulacji + min zład wody pod daną PC

Moc grzejników musi być ( = lub > ) od min mocy PC + zład A grzejnik może być i jeden jak to ogarnie i da radę ogrzać cały dom. To tak na marginesie - z tym 1 grzejnikiem. Ważne jest logiczne rozumowanie i znajomość zagadnienia.( ZASADY prawidłowej pracy )

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy ile wody w instalacji do 9kw wymagane jest min. 50 l i czy grzejniki będą z termostatami. 9kw do 7 grzejników jakiej powierzchni masz dom i jak zaizolowany????

 

Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.

I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce modulacja raczej nie ma znaczenia ( a skoro to nowy dom to na pewno podłogówka) , ale spójrz na to z tej strony , że jednofazowa to w rzeczywistości wysilona 7kW , a trójfazowa to ograniczona 12 kW , stąd taka różnica w modulacji...

Niby obie 9kW a to zupełnie inne pompy w użytkowaniu.

Różnica cenowa pewnie gdzieś w granicach 2 tys.

 

Najprawdopdobniej ten post dotyczył mojego.

U mnie dom nienowy, wczesiej ekogroszek i wszedzie grzejniki :-(

 

Obecnie mam Tcapa 3fazowego za 24k netto (samo urzadzenie) ws. 19k netto za HP 9kW.

Posprawdzalem moce Panasonica, dwoch wersji, jak w załączeniu.

 

Dla -15st. i 55 stopni zasilania - TCAP 9 kW a HP3fazowy 6,70

Dla -7st. i 55 stopni zasilania - HP 3fazowy 9 kW a HP 3fazowy 7,90.

COPy zbliżone, dla temperatury zasilania 45/50 roznica T-CAP vs HP jest jeszcze mniejsza.

 

 

Instalator preferuje lekko T-capa zasłaniajac sie, ze w niskich temperaturach mocy moze zabraknac.

Tyle ze wtedy rozumiem zalacza sie grzalka? i z 6,70 dla -15 i 55 st. "dojade" grzalka do 8,2 z mojego OZC.

jeżeli tak, to popatrze sobie na statystyki zimnych nocy w ostatnich latach i ocenię, czy warto

dopłacać 6k brutto.

Ale komentarze mile widzane, widze wazne jest tez, by unikac taktowania.

 

PS grzalka dziala jednostkowo 0 albo 3kW czy tez wartosci posrednie tez osiaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIG25 mam prośbę pomógłbyś zainstalować GoHeishaMon -a . Mam już dosyć tej chmury - wolałbym to po lokalu + HA.

 

też już mi ta chmura się przejadła, możliwe że to przez nią + przez moduł wifi mam generowane extra defrosty :) narazie dalej obserwuję ale już 2 dni jadę na harmonogramie na sterowniku i jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce modulacja raczej nie ma znaczenia ( a skoro to nowy dom to na pewno podłogówka) , ale spójrz na to z tej strony , że jednofazowa to w rzeczywistości wysilona 7kW , a trójfazowa to ograniczona 12 kW , stąd taka różnica w modulacji...

Niby obie 9kW a to zupełnie inne pompy w użytkowaniu.

Różnica cenowa pewnie gdzieś w granicach 2 tys.

Kamil_lubin ; parametry budynku ;

OZC; 8250W; 15700 kWh, wojewodztwo dolnoslaskie, Lubin.

W koncu grzalka w te duze mrozy -15 C i nizej (jezeli wystapi, to parenascie godzin w sezonie? ) sie zalaczy, to przezyje te pare dni + dodatkowo na dachu fotowoltaika 7 kwp.

Całość ogrzewania grzejniki, 150 m2 powierzchni, ocieplenie styropian

15 bialy,

Wypowiedź odnosi się do;

- sytuacji kolegi Kamil_lubin ,który " Całość ogrzewania grzejniki "

 

Dla -15 C zapotrzebowanie budynku wynosi ok;6200 W ;

- a więc Panasonic 9kW/1f da radę, nie potrzeba 3f ,

-Twoje podejście z korzystania grzałką 3 kW daje moc ok;8,1 kW dla -20 C -patrz #17258

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.

I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

 

Ty mnie źle zrozumiałeś mówię mu że jak nie będzie termostatów, zład wody i przepływ będzie odpowiedni to może montować bez bufora. nic nie mówiłem że ma montować termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...