Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ty mnie źle zrozumiałeś mówię mu że jak nie będzie termostatów, zład wody i przepływ będzie odpowiedni to może montować bez bufora. nic nie mówiłem że ma montować termostaty.

 

tak, i tak też zrozumiałem Twoją wypowiedź. Obecnie mam kominek z płaszczem wodnym + awaryjnie kocioł elektryczny. Termostaty są odkręcone zazwyczaj, czasami skręcam na noc jak ma być zimno aby nie grzać elektrykiem całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie Service Cloud. Czy ja jako użytkownik mogę mieć do tego dostęp? Wystarczy że odłączę mojego instalatora i podam swój e-mail i bede miał dostęp do service Cloude? Chciałbym właśnie widzieć wszystkie parametry jakie sa tam zawarte bo te które mam w Smart Cloud to praktycznie nic. Nie ma możliwości żeby serwis i ja równolegle mieć dostęp do service cloude?

 

Czy lepiej od razu zainteresować się GoHeishaMon??

Edytowane przez michalszuwart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe rozumowanie ... Po co termostaty????? Termostaty to się zakłada w bloku jak masz ciepło z sieci miejskiej i ile pobierzesz tyle zapłacisz. Tu przy PC termostat będzie hamował przepływ wody w PC a jak jeszcze posłuchasz maluczkich i zrezygnujesz ze sprzegła to taktowanie masz na własne życzenie.

I to właśnie przy takim podejściu to tematu są problemy.

 

A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?

W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?

W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

 

jak zamkniesz jeden czy dwa obwody (pokoje) to ok ale jak zamkniesz wszystkie lub większość to bez bufora pompa nie będzie mieć odpowiedniej ilości wody w instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też już mi ta chmura się przejadła, możliwe że to przez nią + przez moduł wifi mam generowane extra defrosty :) narazie dalej obserwuję ale już 2 dni jadę na harmonogramie na sterowniku i jest ok

 

Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.

Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.

Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

 

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md

 

 

https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

 

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zamkniesz jeden czy dwa obwody (pokoje) to ok ale jak zamkniesz wszystkie lub większość to bez bufora pompa nie będzie mieć odpowiedniej ilości wody w instalacji CO.

 

No nie wiem, może w końcu policzę ilość wody w instalacji, a ilość wody ma znaczenie tylko dla defrostu a teraz ich nie mam - głównie CWU a nie CO idzie. .

Mam bufor panasa 50l i faktycznie teraz przy 6-8 st na dworze i niskiej temp. zasilania 33 st pompa moduluje się a potem idzie woda z bufora przy sprężarce wyłączonej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

według strony "ciepło właściwe" wyszła mi pompa ciepła 9 kW (https://cieplo.app/wynik/r544).

Zastanawiam się nad opcją SPLIT 9 KW KIT-WC09H3E8 - bo ktoś mi polecił.

 

Jakieś porady/wyceny? Okolice Piaseczna, mazowieckie.

 

Nowy dom około 230 m2, grzany garaż, planuję 100% podłogówki.

 

Docelowo fajnie jakby dało się podłączyć pompe ciepła do home-assistant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak inaczej można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach mając tylko kaloryfery ?

W dodatku kaloryfer per pokój jest extra podłączony do rozdzielacza, czyli jego wyłączenie nie ma wpływu na pozostałe (nie blokuje przepływu prze nie)

 

Już mi się nie chce kolejny raz pisać jedno i to samo

Poczytaj jeszcze raz a nóż coś zaswieci.

PS. przy zrobionym audycie za ( 400-500 zeta ) i dobranej PC masz zagrzać chatę i PC robi stop. lub jak wolisz grzejesz 24/h na innych parametrach, które to dobierasz z krzywej na podstawie audytu.Bo skoro płacisz naście tys. za PC to ona ma grzac a nie taktowac. A jak ma to robić zależy wyłącznie od ciebie. Byle grzała a nie udawała że to robi.

W związku z powyższym grzejniki w pomieszczeniach należy dobrać pod zadane temp. A nic tam nie zamykać.TYLE.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ostatnio przemyślenia dotyczące bufora, jak się miewa jego pojemność do zuzycia pradu przez PC, czyli ile wiecej PC pociagnie pradu stosując bufor 50l, 100l i 200l. Ma ktoś z was taką wiedzę czy to sa duże różnice czy nie?

 

Na pewno trzeba uwzględnić pracę dodatkowej pompki obiegowej ,która pobiera ( x watów ) w zależności od instalacji ( CO )

Należy przyjąć ok. 18W/h x godz pracy PC. Co do reszty-czyli bufora strat jakiś znaczących nie powinno być jak się to zrobi odpowiednio. A przynajmniej można to zniwelować do min. Sprawa kolejna to temp .zasilania ( CO ) ale to już czy jest bufor czy go nie ma temp jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa kolejna to temp .zasilania ( CO ) ale to już czy jest bufor czy go nie ma temp jest taka sama.

Najkorzystniej jest;

- jak nie ma bufora,

- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,

- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,

Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;

= moc PC x 20 l/kW ,

Najwięcej zyskuje się mając;

- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

 

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

 

Kolego -voymar

Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;

- mając dwie dodatkowe obiegówki,

- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??

Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??

58e891b09a7d.png

fcb6b073b7b7.png

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.

Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.

Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

 

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md

 

 

https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

 

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry

 

dzięki za info. a ten 2 link mi się nie otwiera?! jest ok wklejony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi się nie chce kolejny raz pisać jedno i to samo

Poczytaj jeszcze raz a nóż coś zaswieci.

PS. przy zrobionym audycie za ( 400-500 zeta ) i dobranej PC masz zagrzać chatę i PC robi stop. lub jak wolisz grzejesz 24/h na innych parametrach, które to dobierasz z krzywej na podstawie audytu.Bo skoro płacisz naście tys. za PC to ona ma grzac a nie taktowac. A jak ma to robić zależy wyłącznie od ciebie. Byle grzała a nie udawała że to robi.

W związku z powyższym grzejniki w pomieszczeniach należy dobrać pod zadane temp. A nic tam nie zamykać.TYLE.

 

Dzięki za odpowiedź.

Mam podobnie jak Ty bufor 50l, nie mam i nia planuję Salusa etc.

Dobór grzejnika per pomieszczenie ad temperatura - fajne, ale raczej warto mieć większe z uwagi na niższą temp. zasilania i większy COP, ale nie w tym myk - w pokoju bywa osoba lubiąca 23 ale bywa też i taka lubiąca 20 stopni. Więc dalej szukam odpowiedzi jak bez termostatów kontrolować temperaturę per pomieszczenie. Nie bardzo widzę wpływ odcięcia 1go grzejnika, skoro każdy jest podłączony niezależnie do rozdzielacza , na działanie innych - ok zmieni się przepływ etc ale one będą dalej działać - to nie jest blok z połączeniem kaloryferów szeregowo !

Temp zasilania KG czy prosta reguluje temperaturę, ale w zasadzie wszędzie, nie per pomieszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie taką sytuację.

Masz 10 grzejników i w każdym po 10 l wody. Czyli zład wody masz 100 l. Podłączoną do tego masz pompę np. 9kW , która żeby poprawnie pracowała z nominalną mocą potrzebuje minimum 50 l wody o przepływie 25l/min. Pompa daje 9kW w kaloryfery i problemu nie ma. Zakręcając jeden kaloryfer problemu nie będzie, bo masz jeszcze 90 l wody o wystarczającym przepływie. Ale zakręcając kolejne grzejniki zmniejszasz ilość wody mogącej odebrać energię cieplną z wymiennika, ale co gorsze ograniczasz przepływ wody. A przepływ jest najważniejszy. Nie możesz dopuścić do tego, aby przez wymiennik płynęło mniej jak 25l/min. Ktoś obliczył że minimum 50 l wody musi przepłynąć przez wymiennik w dwie minuty aby pompa prawidłowo oddała ciepło i nie stwarzało jej to problemu. Mniej będzie skutkować dwoma rzeczami. Albo pompa będzie musiała ograniczyć moc oddawaną do obiegu, albo znacznie zwiększyć przepływ przez wymiennik. Ale w końcu przy zbyt małej ilości wody ta i tak przestanie odbierac energię cieplną z wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas to nie pompa On/Off - moduluje się/zmienia moc na potrzebną w danej chwili, lub robi off

Praca max mocy mi się zdarzyła może parę razy przy grzaniu wody -16 out, może czasem przy grzaniu CO w temp podobnej, cała reszta pracy to modulacja.

Extra mam bufor 50l który się bardzo przydaje przy temp ujemnych ale przy obecnych +6-9 raczej przeszkadza w pracy.

Pompa ma generować POTRZEBNE ciepło, lub odpoczywać, a nie generować bo może - ma zapewnić temp CO oraz CWU i nic ponadto.

Po to są ustawienia KG lub prosta i do tego delta która w sumie ma wykryć różnicę temp na wylocie i na powrocie i ocenić czy ma grzać, modulować się, czy czekać na spadek temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkorzystniej jest;

- jak nie ma bufora,

- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,

- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,

Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;

= moc PC x 20 l/kW ,

Najwięcej zyskuje się mając;

- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

 

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

 

Kolego -voymar

Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;

- mając dwie dodatkowe obiegówki,

- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??

Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??

58e891b09a7d.png

fcb6b073b7b7.png

 

Pytanie nasuwa się takie:

-po co dodatkowa płyta?

-po co 2 obiegówki ? -jak jedna da radę

-po co termostaty? a jak już to po co 2 . przecież jeden wystarczy.

Te dodatkowe ustrojstwa to tylko wydane dodatkowe środki i większe problemy

Zasada jest jedna --czym mniej wydziwień tym lepiej to wszystko pracuje. Powiem wiecej - czym mniej dziwactw to PC pracuje SUPER

A grzejniki to lepiej dobierać do PC niż do pomieszczeń. Co nie znaczy że moc grzejników co do pomieszczenia też nie ma znaczenie.

Idąc dalej tym tropem grzejników. Oczywistą oczywistością jest to że do PC są grzejniki zazwyczaj przewymiarowane po to by pracowały na niskich parametrach. Tak więc jak dobierzesz grzejnik na max 40---czy tam 42*C i znając zapotrzebowanie budynku to chyba nie ma problemu że grzejnik będzie zły co do pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mam podobnie jak Ty bufor 50l, nie mam i nia planuję Salusa etc.

Dobór grzejnika per pomieszczenie ad temperatura - fajne, ale raczej warto mieć większe z uwagi na niższą temp. zasilania i większy COP, ale nie w tym myk - w pokoju bywa osoba lubiąca 23 ale bywa też i taka lubiąca 20 stopni. Więc dalej szukam odpowiedzi jak bez termostatów kontrolować temperaturę per pomieszczenie. Nie bardzo widzę wpływ odcięcia 1go grzejnika, skoro każdy jest podłączony niezależnie do rozdzielacza , na działanie innych - ok zmieni się przepływ etc ale one będą dalej działać - to nie jest blok z połączeniem kaloryferów szeregowo !

Temp zasilania KG czy prosta reguluje temperaturę, ale w zasadzie wszędzie, nie per pomieszczenie

 

Pewnie że jeden grzejnik nie wpłynie znacząco na działanie (CO ) bo przecież tak się to dobiera aby był zapas.

Jeżeli ja bym miał taki problem o jakim piszesz to ---- zwykły zaworek ( motylek ) 1/2 cal lub TAK -- można dać zaworek termostatyczny + głowica. Choć i sam zaworek termostatyczny by wystarczył bez głowicy a skręcany korkiem który to korek jest w zestawie. Przynajmniej dawniej był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A grzejniki to lepiej dobierać do PC niż do pomieszczeń. Co nie znaczy że moc grzejników co do pomieszczenia też nie ma znaczenie.

Idąc dalej tym tropem grzejników. Oczywistą oczywistością jest to że do PC są grzejniki zazwyczaj przewymiarowane po to by pracowały na niskich parametrach. Tak więc jak dobierzesz grzejnik na max 40---czy tam 42*C i znając zapotrzebowanie budynku to chyba nie ma problemu że grzejnik będzie zły co do pomieszczenia.

 

A grzejniki dobiera sie do pomieszczen a dokladniej do obciazenia cieplnego pomieszczenia i do Tz. Jaka ma byc Tz? oczywiscie jak najmniejsza, ale tą granicą minimalną

jest sensowna wielkosc grzejnika czyli jego długosc, wysokosc i głebokosc i cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A grzejniki dobiera sie do pomieszczen a dokladniej do obciazenia cieplnego pomieszczenia i do Tz. Jaka ma byc Tz? oczywiscie jak najmniejsza, ale tą granicą minimalną

jest sensowna wielkosc grzejnika czyli jego długosc, wysokosc i głebokosc i cena.

 

Właśnie TAK- Cena jak dla mnie nie jest istotna. Ma być dobrze a nie tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...