Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Kolego, masz duże przeszklenia???

 

No jest w sumie całkiem duże przeszklenie na południowy zachód , ale ja raczej cieniolubny jestem ,i zimą jak za bardzo świeci słońce to rolety idą w dół. ( bo latem to automat o 12 do 19 je zasłania w 90%).

Ale to nie o przeszklenia chodzi , bo przecież zimą bywają i dwa tygodnie bez słońca , problemem jest sterownik Panasonica , który na dokładność co jeden stopien , i przez to cala jego automatyka jest tym uposledzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mam pytanie dotyczące preniesienia panela sterowania .Przewód 2x0,75 wystarczy?Jak jest mocowany ten panel do ściany? jaką puszkę w tym miejscu osadzić?

 

Przewód ok, puszkę dobrze jest zrobić, wtedy nie masz problemów żadnych z podłączeniem, bo przewód masz dłuższy, wygodnie łączysz, a nadmiar wkładasz do puszki.

panel do ściany montuję się za pomocą plastikowej podstawy, którą na 2-3 kołkach wieszasz do ściany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest w sumie całkiem duże przeszklenie na południowy zachód , ale ja raczej cieniolubny jestem ,i zimą jak za bardzo świeci słońce to rolety idą w dół. ( bo latem to automat o 12 do 19 je zasłania w 90%).

Ale to nie o przeszklenia chodzi , bo przecież zimą bywają i dwa tygodnie bez słońca , problemem jest sterownik Panasonica , który na dokładność co jeden stopien , i przez to cala jego automatyka jest tym uposledzona.

Niby wyświetla co jeden stopień, ale zobacz, że jak wyrzucasz dane do bazy przez heisha mon, to pokazuje z dokładnością do dziesiątej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wyświetla co jeden stopień, ale zobacz, że jak wyrzucasz dane do bazy przez heisha mon, to pokazuje z dokładnością do dziesiątej.

 

Na pewno Heishamon ani jednej temperatury nie przesyła z dokładnością do dziesiątej ( można zobaczyć w MQTT) , a co robi później Twoja baza z danymi ,tego nie wiem ... ( może się jakoś optymalizuje ,żeby jak najmniej miejsca zajmować , stąd widzisz jakieś dziesiąte części).

 

A HishaMon przesyła z taką dokładnością , bo większej pompa ciepła Panasonica nie ma.

 

Dokładność 0.2 ( nawet nie 0.1) mają z tego co widzę dwie rzeczy : Wysokie ciśnienie i prąd kompresora.

Tak samo jak dokładność 200 mają podawane moce...( czyli w kW też 0.2).

EDIT: No i przepływ ma dwa miejsca po przecinku :)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy mógłby ktoś się wypowiedzieć w temacie zakresu mocy grzewczej dla WC09H3E8(HP) i WXC09H3E8(T-CAP) -moc nominalna jest jakoś dostępna dla różnych temperatur. A jak to u nich wypada jeśli chodzi o minimalną moc grzewczą w zależności od temperatur.. przekopałem już masę pdfów i stron ale nie znalazłem takowych danych... z góry wielkie dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin dostawy pompy ciepła 5kw split gen j nieznany. I nie wiadomo kiedy ją otrzymam. Pewnie u innych producentów jest to samo.

W październiku chciałem wygrzać posadzki i na zimę zapuścić ogrzewanie. Mam zasobnik CWU 200l z dwiema wężownicami - 1.6m2 i 0.65m2.

W zasobniku mam grzałkę 3kw. Można z tego zestawu zasobnik CWU i podłogówka zrobić ogrzewanie podłogowe jakbym dał jakąś pompkę obiegową? Czy coś trzeba dołożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Chciałbym zapytać, czy w pompie SDC gen. H jest możliwość ustawienia priorytetu CWU w sytuacji, gdy jednocześnie pojawia się zapotrzebowanie na grzanie CO oraz CWU?

Chodzi mi o taką sytuację:

- PC pracuje na krzywej grzewczej i w harmonogramie tygodniowym

- o 22:00 (rozpoczęcie taniej taryfy G12w) harmonogram uruchamia tryb CO & CWU

- chciałbym, żeby najpierw ruszyło podgrzewanie CWU a dopiero później, po zagrzaniu wody do nastwionych 45 *C, ruszyło grzanie CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać, czy w pompie SDC gen. H jest możliwość ustawienia priorytetu CWU w sytuacji, gdy jednocześnie pojawia się zapotrzebowanie na grzanie CO oraz CWU?

Chodzi mi o taką sytuację:

- PC pracuje na krzywej grzewczej i w harmonogramie tygodniowym

- o 22:00 (rozpoczęcie taniej taryfy G12w) harmonogram uruchamia tryb CO & CWU

- chciałbym, żeby najpierw ruszyło podgrzewanie CWU a dopiero później, po zagrzaniu wody do nastwionych 45 *C, ruszyło grzanie CO

 

Z tego co wiem to tak jest, pod warunkiem że temperatura wody w zasobniku na to pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi taką pompę zaproponowane Aquarea, czy z ktoś Was mógłby mi powiedzieć, czy te pompy są dobre w kwestii ceny jakości i ekonomiczności, czy lepiej coś innego wybrać? Mają tam chyba sporo gadżetów elektronicznych, softów aplikacji itp.

 

Byłbym bardzo wdzięczny. Bo inaczej muszę się przedrzeć przez ten wątek, a tu jest chyba 18 tys. postów. To szybciej Pana Tadeusza przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@plusfoto: u siebie zauważyłem, że nie ma reguły i raz PC rozpoczyna program z harmonogramu od grzania CO, innym razem od grzania CWU mimo, że zapotrzebowanie jest w tym samym czasie zarówno po stronie podłogówki jak i po stronie zbiornika.

Spróbuję pokombinować coś z maksymalnymi czasami grzania.

 

@ AMalecki: moim zdaniem Aquarea to bardzo fajne urządzenie. Mam porównanie do używanej wcześniej (przez 10 lat, w tym samym domu) PC Atlantic Alfea Excelia, która zakończyła swój żywot nagle. Ten wątek trzeba koniecznie (co najmniej) przejrzeć z uwagą bo prędzej czy później pojawią się pytania które były tu już wcześnie były, razem z odpowiedziami. Tu jest mnóstwo użytecznej wiedzy. Upewnij się tylko dobrze co Ci oferuje sprzedawca (gen. H, gen. J, SDC, T-CAP itd.) oraz przede wszystkim czy właściwie dobrał moc do zapotrzebowania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile macie nastawioną wartość temp. dla dezynfekcji termicznej oraz jak długo ona powinna trwać i jak często?

Jeżeli dobrze rozumiem, to jest to wygrzewanie zbiornika CUW. Celem jest eliminacja/redukcja bakterii Legionella.

Znalazłem takie informacje o tych bakteriach:

W temperaturze 55°C bakterie Legionella żyją około 20 min, w temperaturze 60°C – około 2 minut, a giną w temperaturze ok. 70°C.

Jeżeli przez kilka godzin dziennie (po południu do późnego wieczora) jest ustawiona temperatura CUW na 55stopni to jaki jest sens wygrzewać ten zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kto ma w z zbiorniku 55 stopni ? Przeciez to nie ekonomiczne wygrzewać zbiornik pompą ciepła do takiej temperatury. Ustawione mam 45 stopni , rzeczywista temperatura jest max 47 (bo rośnie jeszcze przez chwilę po wyłączeniu temperatury) ,i czujnik ma długość 15cm i wkręcony od góry.

 

A wygrzewanie robie jak mi się przypomni ,ok raz na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz super ,że codziennie masz słoneczko w godz 13-15 świecące prosto w panele :)

 

A wykorzystanie ciepłej wody w łazience i kuchni.... Genialne , jesteś pionierem :)

 

A tak poważnie ,dałeś się nabrać na All-In-One , która ma zbiornik 185l więc ,żeby woda starczyła na odpowiednio długo to tak grzejesz. Jak się ma odpowiednio duży zbiornik (300l to min na 4 osoby) , to wystarcza temperatura 45 stopni ,żeby ją grzać raz dziennie w taniej taryfie. Ja z energię z paneli wolę wysłać w sieć ,żeby 80% tego odebrać zimą. Tym bardziej ,że przy pewnej temperaturze (gdzieś około 48 stopni w moim przypadku) COP zaczyna lecieć na łeb , a wyżej pompa zaczyna się wspomagać grzałką , a jeszcze wyżej to już w ogóle sama grzałka jest w użyciu , a sprężarka się wyłącza.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu od razu walisz docinkami ;)

nie jestem fachowcem i szukam tu porad. Tak mam teraz ustawione i o tym napisałem. Wydaje mi się to sensowne, bo w momencie najwyższego słońca ogrzewam wodę, którą i tak za kilka godzin musiałbym ogrzać pobierając energię z sieci. Wysyłając energię w południe w sieć i odbierając ja wieczorem tracę 20%. Chyba, że czegoś nie rozumiem to proszę o wyjaśnienie.

Nie dałem się na nic nabrać, bo była to jedyna opcja w programie dofinansowania w którym brałem udział. Nawet nie miałam opcji się zastanowić czy ta pompa jest ok czy nie. Jakbyś miał dostać 85% dofinansowania to też chyba byś nie marudził co ? ;)

 

W jaki sposób mogę na bieżąco monitorować COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ekspertów

1) Zna ktoś zakres pracy częstotliwości sprężarki w J 7-9 kW i T-Cap 9-16 kW?

2) Jak sprawdzić/przeliczyć z jaką obecnie mocą pracuje pompa?

3) Czy jest jakiś min i maks zalecany zład wody dla J 7 kW?

Dzięki za odpowiedzi

 

Ad1 J 19-100HZ, Tcap 19-90HZ

ad2 Sprawdzenie sytemu, tam wszystko masz częstotliwość, moc pobierana, moc oddawana, COP, i kilka innych danych

ad3 oczywiście że jest, 30L poniżej 9kW od 9-12 50L 16-100L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu od razu walisz docinkami ;)

 

No czasami nie mogę się powstrzymać , sorry ;)

 

Wysyłając energię w południe w sieć i odbierając ja wieczorem tracę 20%. Chyba, że czegoś nie rozumiem to proszę o wyjaśnienie.

Ale jak grzejesz samą grzałką to masz COP=1 ( a w pewnym momencie na pewno tak jest )

Przypuśćmy ,że jest to od temperatury 55 do 65 , potrzeba 2.1517 kWh.

 

Czyli wieczorem jak byś oddał do sieci te 2,15kWh , to mógłbyś odebrać , 1,72kWh i z COPem =1,5 ( to już jest bardzo niski COP grzania wody zimą) mógłbyś dostarczyć do zbiornika 2,52kWh , czyli starczyłoby to na zagrzanie Twojego zbiornika o ok 13 stopni ( czyli więcej niż te 10 , które grzałeś grzałką...)

 

Nie wiem czy to zozumiale napisałem , ale lepiej jest oddać do sieci i odebrać 80% niż grzać to samą grzałką... ( oczywiście ktos moze powiedziec ,że jeszcze wchodzi kwestia zużycia sprężarki, ale to temat na inną dyskusję).

 

W jaki sposób mogę na bieżąco monitorować COP?

 

Najgłupszy przypadek idziemy i obserwujemy wskazanie na pompie , ale chyba nie o to chodzi nawet nie ze względu na marnotrawienie czasu ,ale o to ,że pompa liczy COP w cały świat , bo nie ma ani wbudowanego watomierza/miernika energii , ani dobrego ciepłomierza (ze względu na dokładnośc pomiaru temperatur do liczby całkowitej) , przez co jest niemiarodajne.

Więc ,żeby monitorować COP , najpierw trzeba mieć licznik energi elektrycznej ( żeby wiedzieć aktualną pobieraną moc) , i ciepłomierz ( żeby wiedzieć ile ciepła aktualnie pompa produkuje). Tyle i aż tyle. Potem można to zebrać do bazy danych i obrabiać.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...