Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

W "Ustawienia funkcji" ostatnia pozycja powinna być coś w stylu Tryb DHW ( wg angielskiego service Manuala "DHW mode") , i tam jest wybór trybu czy Smart czy Standard ( ten Smart to właśnie wyłączanie gzania zbiornika w godzinach 20:00 do 5:00 , co by się u Ciebie zgadzało) , i jest tam jeszcze wybór pozycji czujnika temperatury w zbiorniku ( All-In-One ma dwa czujniki fizycznie w zbiorniku , jeden na górze ,drugi na środku , i tu wybiera się z którego pompa ma korzystać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miał odpowiedzieć , jak pisze ,że nie może znaleźć ,ciężko to sobie dodać :)

 

Service manual np tu : https://www.panasonicproclub.com/uploads/ES/catalogues/manual-instalacion/Service%20Manual%20Serie%20J%20All%20in%20One.pdf

 

Jak widać jest ogólnodostępny , żeby nie było , że "serwisant" się będzie pluł , że ta wiedza jest tylko dla niego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam pytanie odnośnie ustawienia harmonogramu - ale tego, który jest programowany za pomocą manipulatora.

Wcześniej używałem harmonogramu z "chmury" ale po kilku akcjach typu włączenie ogrzewania w lato przy +30 lub nie załączenie ogrzewania odpuściłem i zaprogramowałem ten na pompie.

Jednak jest jeden problem: mam taryfe G12w i ustawiam grzanie wody w taryfie taniej tj. 13-15 i 22-7, natomiast ogrzewanie chcę puścić 24h

No i niby to działa tj. opcja włącz woda / ogrzewanie o 13:10 i wyłącz 14:50 ale ten skubaniec wyłącza również ogrzewanie.Nie ma opcji WYŁĄCZ na sama wodę. Trzeba robić następny wpis 14:51 włącz ogrzewanie.

Czyli pompa staje po to aby za minute ponownie się uruchomić.

W harmonogramie w "chmurze" można ustawić co ma wyłączyć z rozbiciem na woda/ogrzewanie.

it's not bug its feature ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zmianą ustawienia temperatury CUW pompa nie dogrzewała mi do zadanej 65 i nie włączała się grzałka (może miałem ją wyłączoną - nie jestem pewien). Teraz mam ustawioną temp. CUW na 59 stopni. Jak widać na wykresach po około 40 minutach wyłącza się sprężarka i załącza się grzałka i dogrzewa do zadanej 59 co nie jest optymalne - czemu tak się dzieje?

Pośrednio zdiagnozowałem o co chodzi tylko nie wiem jaka jest bezpośrednia przyczyna takiego zachowania pompy.

Dodałem do wykresu temperaturę na tłoczeniu. I widać, że ta temperatura dochodzi do 98st. i wyłącza sprężarkę i w tym samym momencie startuje grzałka. Co więcej podobnie dzieje się też w nocy przy grzaniu CO - też temp. na tłoczeniu dochodzi do 98 i wyłącza sprężarkę. TO też jest przyczyna częstego wyłączania i włączania pompy, szczególnie w zimie. Czy to można zmienić?

Druga sprawa to na pierwszym wykresie widać, że zmianie w harmonogramie temp. docelowej CUW na niższą, dosyć szybko spada temperatura w tym zbiorniku - tak jakby część energii z wody CUW została odbierana przez pompę - z czego to wynika?

8eace0dd414e20cemed.png

abce629ca8958182med.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła to nie jest źródło wysokotemperaturowe , sama z siebie nie jest w stanie podgrzać wody powyżej jakiejś temperatury ( w pompie docelowa 59 , ale też może do niej nigdy nie dobić) , takie prawa fizyki . Tak jak zwykły samolot też jest w stanie lecieć w górę do pewnego momentu a później powietrze za rzadkie i choćby nie wiem co nie wzbije się wyżej. Dlatego sprężarka się wyłącza a wyżej grzeje grzałka.

A wodę w CO też tak wysoko grzejesz ?

 

A dlaczego zbiornik szybko stygnie , to albo masz włączoną cyrkulację na stałe ( i do tego słabo ocieplone ruru) , albo np grawitacyjnie ze zbiornika ciepło idzie w górę bez żadnej pułapki termicznej.

 

Dodatkowo masz ustawiony czujnik na ten po środku zbiornika , więc i on szybciej "łapie" zimniejszą wodę uzupełnianą z dołu. I też jest tak ,że wody ciepłej jest jeszcze połowa , a czujnik już pokazuje zimną... ( ale jak czujnik jest na górze , to znowu pompa się włącza jak ciepłej wody w zbiorniku już praktycznie nie ma , więc nie wiadomo co lepsze).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła to nie jest źródło wysokotemperaturowe , sama z siebie nie jest w stanie podgrzać wody powyżej jakiejś temperatury ( w pompie docelowa 59 , ale też może do niej nigdy nie dobić) , takie prawa fizyki . Tak jak zwykły samolot też jest w stanie lecieć w górę do pewnego momentu a później powietrze za rzadkie i choćby nie wiem co nie wzbije się wyżej. Dlatego sprężarka się wyłącza a wyżej grzeje grzałka.

Prawa fizyki akurat ogarniam i dlatego staram się zrozumieć jak działa pompa. Wyłączanie sprężarki następuje w momencie kiedy temperatura na tłoczeniu wzrasta do 98stopni - pewnie tutaj jest zabezpieczenie aby wyłączyć sprężarkę. Pytanie jest czy można wpłynąć na prędkość wzrastania tej temperatury tłoczenia? Analizując kilka przypadków wygląda na to, że od momentu załączenia sprężarki mija od 30 do 40 minut kiedy ta temperatura pikuje do góry. Widać to na powyższych wykresach jako ciemnoniebieska linia. Logicznie algorytm pompy powinien zmiejszyć odpowiednio częstotliwość sprężarki i ograniczyć ten wzrost temperatury na tłoczeniu po to aby utrzymać pracę sprężarki. Wtedy grzałka by się nie załączała. Tu nie chodzi o to, że pompa nie jest w stanie zagrzać wyżej, bo w tamtym tygodniu były dni kiedy dogrzewała do 64 stopni i wyłączała się właśnie w momencie kiedy temperatura na tłoczeniu doszła do 98stopni.

.

A wodę w CO też tak wysoko grzejesz ?

.

nie.. woda jest wg krzywej od 25stopni do 43

.

A dlaczego zbiornik szybko stygnie , to albo masz włączoną cyrkulację na stałe ( i do tego słabo ocieplone ruru) ,.

i tu strzeliłes w dziesiątke - tak dokładnie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Panasonic Aquarea i wylaczone obie grzalki. Tak jest od roku ustawione. Wlaczylem dzis grzejniki dlatego zauwazylem pare rzeczy po roku uzywania. Sprezarka wlaczyla sie 4300 razy na 4000 godzin. Grzalka 0h. Temperatura na powrocie jest bardzo podobna co na wejsciu. Cisnienie mi spadlo na 0 jak dalem od razu popoludniu +5 przy wlaczeniu. Po paru godzinach jest na 0 grzejniki sobie grzeja a cisnienie ledwo 0,5 pokazuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.i tu strzeliłes w dziesiątke - tak dokładnie jest.

 

To zobacz też jak ta cyrkulacja jest wpięta.... All-In-One mimo że ma zbiornik , to osobnego przyłącza na cyrkulację w połowie zbiornika nie ma. Musi być wpięta na wejście do zbiornika ( czyli tam gdzie jest wejście zimnej wody). Jednym słowem (zdaniem?) cyrkulacja miesza Ci dokładnie wodę w zbiorniku uśredniając jej temperaturę .

W "normalnym" zbiorniku CWU złącze do cyrkulacji jest w środku zbiornika , przez co cyrkulacja też miesza wodę ,ale wpuszcza ją tam gdzie jest przez dłuższy czas ciepła woda , a zimna jest ciągle na dole....

 

Dodatkowo piszesz , że znasz prawa fizyki , ale ciągle jesteś przekonany ,że pompa ciepła powinna Ci zagrzać wodę w zbiorniku do 60 stopni bez wspomagania grzałką ....

Żeby woda w CWU osiągnęła 60 stopni , woda w wężownicy musi mieć te kilka stopni więcej ,żeby mogła przekazać energię. Zatrzymanie raczej jest stąd ,że woda w CO nie odbiera już ciepła ,stąd grzeje się sprężarka.

Zobacz jeszcze taki parametr jak Inside Pipe temperature , to jest czujnik temperatur gazu umieszczony na wymienniku. To z tego gazu temperatura przekazywana jest do wody (też jest o parę stpni wyższy niż temperatura wody wychodząca z pompy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zmianą ustawienia temperatury CUW pompa nie dogrzewała mi do zadanej 65 i nie włączała się grzałka (może miałem ją wyłączoną - nie jestem pewien). Teraz mam ustawioną temp. CUW na 59 stopni. Jak widać na wykresach po około 40 minutach wyłącza się sprężarka i załącza się grzałka i dogrzewa do zadanej 59 co nie jest optymalne - czemu tak się dzieje?

Pośrednio zdiagnozowałem o co chodzi tylko nie wiem jaka jest bezpośrednia przyczyna takiego zachowania pompy.

Dodałem do wykresu temperaturę na tłoczeniu. I widać, że ta temperatura dochodzi do 98st. i wyłącza sprężarkę i w tym samym momencie startuje grzałka. Co więcej podobnie dzieje się też w nocy przy grzaniu CO - też temp. na tłoczeniu dochodzi do 98 i wyłącza sprężarkę. TO też jest przyczyna częstego wyłączania i włączania pompy, szczególnie w zimie. Czy to można zmienić?

Druga sprawa to na pierwszym wykresie widać, że zmianie w harmonogramie temp. docelowej CUW na niższą, dosyć szybko spada temperatura w tym zbiorniku - tak jakby część energii z wody CUW została odbierana przez pompę - z czego to wynika?

8eace0dd414e20cemed.png

abce629ca8958182med.png

 

Generacja J grzeje CWU tylko do 57 bez grzałki, później dopina grzałkę zawsze gdy tylko ma pozwolenie na użycie, drugie pytanie, sprawdź w jakiej pozycji był zawór CWU przed i po zmianie

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa fizyki akurat ogarniam i dlatego staram się zrozumieć jak działa pompa. Wyłączanie sprężarki następuje w momencie kiedy temperatura na tłoczeniu wzrasta do 98stopni - pewnie tutaj jest zabezpieczenie aby wyłączyć sprężarkę. Pytanie jest czy można wpłynąć na prędkość wzrastania tej temperatury tłoczenia? Analizując kilka przypadków wygląda na to, że od momentu załączenia sprężarki mija od 30 do 40 minut kiedy ta temperatura pikuje do góry. Widać to na powyższych wykresach jako ciemnoniebieska linia. Logicznie algorytm pompy powinien zmiejszyć odpowiednio częstotliwość sprężarki i ograniczyć ten wzrost temperatury na tłoczeniu po to aby utrzymać pracę sprężarki. Wtedy grzałka by się nie załączała. Tu nie chodzi o to, że pompa nie jest w stanie zagrzać wyżej, bo w tamtym tygodniu były dni kiedy dogrzewała do 64 stopni i wyłączała się właśnie w momencie kiedy temperatura na tłoczeniu doszła do 98stopni.

. nie.. woda jest wg krzywej od 25stopni do 43

.i tu strzeliłes w dziesiątke - tak dokładnie jest.

 

pompa generacji J ZAWSZE wyłącza spręzarkę gdy CWU osiągnie 57st, bez względu na temperaturę tłoczenia

oprócz tego gdy temperatura zasialnia przekroszy 61st przy grzaniu CWU Zawsze wyłącz spreżarkę

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...