Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Taki zamysł, że w świecie idealnym przy braku przerw w dostawie zasilania w bardzo prosty sposób można wymusić grzanie CWU nie zależnie od delty...

 

Ale na to sposobem jest przycisk Force DHW ( wymuś CWU) w menu , i w aplikacji też....

 

EDIT: choć ten też u mnie specyficznie działa... Przykładowo mam ustawionę temperaturę CWU na 45 z deltą -5 , i załużmy że aktualnie jest tryb CO , a temperatura w CWU jest 30 stopni. To naciskając Wymuś CWU , pompa przełącza tryb na CWU, zaczyna grzać zbiornik ,ale grzeje zbiornik nie do 45 stopni , a do 40... ( ustawiona minus delta).

Tłumaczę sobie to tak , że naciskając przycisk wymuś CWU , chce mieć minimalną temperaturę CWU....

A jak nacisnę w widełkach ( np 42 ) , to zagrzeje do 45 :)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odnośnie tego. Też mam wyczulony słuch i denerwuje mnie to buczenie z pompy obiegowej jednostki wewnętrznej. U mnie to słychać nawet przy zamkniętych drzwiach w sypialni która jest na piętrze po drugiej stronie budynku (pompa w części obniżonego parteru). Oczywiście można to zignorować i potraktować jako szum tła, inni domownicy się nie czepiają ale ja wolałbym ciszej.

Znalazłeś jakiś patent na wyciszenie tego buczenia czy nie tykasz bo sprzęt na gwarancji?

Zastanawiam się czy np. podłożenie jakiejś maty wygłuszającej pod część jednostki przylegającą do ściany coś by pomogło....

 

Nie na dzisiaj nie znalazłem, jednostka jest zainstalowana w piwnicy wiec buczenie tak bardzo nie przeszkadza, ma tez swoje mniej i bardziej ulubione moce przy których jest mniej lub bardziej głośna. Rozwiązanie solidne czyli stałe mocowanie raczej odpada, a na gwarancji wykluczone. Tymczasowo można by pomyśleć o podparciu pompy kawałkiem styropianu odpowiednio dociętym, na razie nie planuje poobserwuje może się uspokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez sensu byłaby taki "zamysł Panasonica" , ciekawe ,czy inni w J to potwierdzają ,czy może nawet tego nie zauważyli...

 

EDIT: I nawet jeśli tryb był samo CWU , to przełączenie na CWU+CO również spowoduje ,że zaczenie się grzać zbiornik mimo ,że przed chwilą się nagrzewał ?

 

Pamiętam ,że było dyskutowane na ten temat , i co najwyżej można:

- wyłączyć opcje SMART DHW ( intelgentne CWU) ,

- zmienić deltę na większą

- Zmieniać czasy MAX CO i MAX CWU ( ale tu nie ma za bardzo na co , czas CWU musi być taki ,żeby zagrzał się zbiornik , czyli 1,5h minimum , a czas CO taki ,ile CO ma się max grzać ...

 

U siebie w H nigdy nie mogłem uświadczyć tego czasu CO (żeby przekonać się ,że ten parametr w ogóle na coś wpływa).

 

Zmiana czasu max CWU i max CO (właściwie to minimalny czas CO tak to trzeba rozumieć bo opis mylący) nie ma wpływu na ten błąd logiki, przynajmniej tak mi się wydaje. Tryb smart DHW nie wiem czy ma wpływ ale nie ma sensu jego wyłączanie ponieważ sam w sobie jest użyteczny i logiczny, pompa ładnie dobiera dobie moc do czasu i temperatury. Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.

 

 

Ale piszesz teraz jak masz , czy jak powinno być?

 

Bo tak mam w H ,że jest priorytet CWU nad CO w przypadku zejścia poniżej ustawionej delta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na to sposobem jest przycisk Force DHW ( wymuś CWU) w menu , i w aplikacji też....

 

EDIT: choć ten też u mnie specyficznie działa... Przykładowo mam ustawionę temperaturę CWU na 45 z deltą -5 , i załużmy że aktualnie jest tryb CO , a temperatura w CWU jest 30 stopni. To naciskając Wymuś CWU , pompa przełącza tryb na CWU, zaczyna grzać zbiornik ,ale grzeje zbiornik nie do 45 stopni , a do 40... ( ustawiona minus delta).

Tłumaczę sobie to tak , że naciskając przycisk wymuś CWU , chce mieć minimalną temperaturę CWU....

A jak nacisnę w widełkach ( np 42 ) , to zagrzeje do 45 :)

 

Miałem na myśli: ustawić harmonogram.

 

Tego co napisałeś u siebie nie zauważyłem.

 

Takie ręczne wymuszenie robię na 2 sposoby w zależności od potrzeby. Jak chcę iść do wanny, ale mi się nie śpieszy to podbijam temperaturę CWU do takiej aby po uwzględnieniu delty zaczęła ją grzać i wracam do docelowej. Drugi sposób to "Wymuś CWU" wtedy PC wkręca się bardziej i mogę szybciej wskakiwać, tylko wtedy patrzę na wykresy, bo może się okazać, że zaraz będzie defrost i lepiej zastosować pierwszy sposób.

 

No i trzeci sposób. Jak już siedzę w wannie i chcę jeszcze więcej ciepłej wody, a PC się z tym "bawi" wtedy też robię "Wymuś CWU".

 

Po takim zagrzaniu "Wymuś CWU" PC zachowuje się tak jak po zaniku zasilania lub po przełączeniu trybów tzn. zacznie ją ponownie grzać w momencie < nastawiona. Więc staram się unikać tego trybu.

Edytowane przez bocian_koh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana czasu max CWU i max CO (właściwie to minimalny czas CO tak to trzeba rozumieć bo opis mylący) nie ma wpływu na ten błąd logiki, przynajmniej tak mi się wydaje. Tryb smart DHW nie wiem czy ma wpływ ale nie ma sensu jego wyłączanie ponieważ sam w sobie jest użyteczny i logiczny, pompa ładnie dobiera dobie moc do czasu i temperatury. Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.

 

Zmiany czasów moim zdaniem też nic nie daje. Tryb smart też uważam za logiczniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.

 

9a41098f62182678.png

 

Mam ustawione "Zmienna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego:

 

14.16   SMART DHW mode Panasonic All In One model provide the option to choose STANDARD DHW Mode or SMART DHW Mode for Tank Heat Up according to requirement. SMART DHW mode comparatively consume lower tank heat up power but longer re-heat time than STANDARD DHW Mode. SMART DHW control  During SMART DHW start time 20:00 (Default Setting) to SMART DHW stop time 05:00 (Default setting) Heat pump re-heat the tank water only when tank temperature drop below 20°C (Default setting)  Time between 05:00 to 20:00 Heat pump reheat the tank water when tank temperature as below condition Condition 1: Tank Heater ON Reheat when tank temperature below tank set temperature + R/C (Tank re-heat Temperature) - 3°C Condition 2: Tank Heater OFF Reheat when tank temperature below Tank set temperature or 51°C (Whichever lower) + R/C (Tank re-heat Temperature) -3°C * SMART DHW start time, stop time and SMART ON Temperature can change in CUSTOM menu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.

 

Wygląda na to, że namieszałem. Tak w generacji J funkcja odpowiadająca za optymalizacje grzania CWU nazywa się Pojemność CWU Zmienna. J'ka nIe ma funkcji CWU Smart, nie miałem świadomości, że w generacji H taka istnieje i jak widać ma zupełnie inne zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_ko; ciekawy wpis i wnioski. Chciałbym zapytać o dwie rzeczy:

- co oznacza stosowany przez Ciebie skrót "PG"?

- czy masz pompę ciepła "zintegrowaną" z kotłem gazowym (układ biwalentny)?

 

PG - piec gazowy, tak wiem powinno być kocioł...:D

Tak mam zintegrowany w tybie biwalentnym, obecnie alternatywny ale i tak przy ustawionych parametrach nie ma potrzeby

Sama integracja jak pisałem wymagała poprawki w części CWU (CO przez bufor wiec bezproblemowo), natomiast obecnie kombinuje jak nie trzymać pieca włączonego cały czas (>5W w trybie oczekiwania a ja żem pies na takie całodobowe pożeracze) , z drugiej strony trzeba by włączyć raz na tydzień żeby pompka popracowała, palik przepalił, zawór 3D przekręcił...na teraz mam koncepcje, że co sobote sobie CWU podgrzeje - smart gniazdko i harmonogram PG (opcja naprostsza) albo z homeasistanta. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że namieszałem. Tak w generacji J funkcja odpowiadająca za optymalizacje grzania CWU nazywa się Pojemność CWU Zmienna. J'ka nIe ma funkcji CWU Smart, nie miałem świadomości, że w generacji H taka istnieje i jak widać ma zupełnie inne zastosowanie.

 

Nie no J-ka z All-In-One (czyli z wbudowanym fabrycznie CWU) ma Smart DHW :) Nie wiem jak gen H All-In-One .

No i wszystkie J-ki mają tą "Pojemność CWU) a gen.H tego nie ma , i jak widać nie ma problemu z grzaniem CWU po zmianie trybu ( choć się nie moduluje podczas CWU,tylko raczej grzeje z całą możliwą mocą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_ko: rozumiem, że w trybie biwalentnym alternatywnym Twój układ działa na pompach obiegowych poszczególnych urządzeń, które w danej chwili pracują i nie masz dodatkowej pompy obiegowej. Czy dobrze zrozumiałem? Chodzi mi o to, że u siebie mam dodatkową pompę obiegową (instalacja jest duża i ma dość wysokie opory hydrauliczne) i nie potrafię jej zintegrować w trybie biwalentnym alternatywnym. Korzystam więc z trybu równoległego - wtedy ta dodatkowa pompa obiegowa pracuje bez względu na to, które źródło ciepła akurat jest aktywne (pompa ciepła czy gaz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_ko: rozumiem, że w trybie biwalentnym alternatywnym Twój układ działa na pompach obiegowych poszczególnych urządzeń, które w danej chwili pracują i nie masz dodatkowej pompy obiegowej. Czy dobrze zrozumiałem? Chodzi mi o to, że u siebie mam dodatkową pompę obiegową (instalacja jest duża i ma dość wysokie opory hydrauliczne) i nie potrafię jej zintegrować w trybie biwalentnym alternatywnym. Korzystam więc z trybu równoległego - wtedy ta dodatkowa pompa obiegowa pracuje bez względu na to, które źródło ciepła akurat jest aktywne (pompa ciepła czy gaz).

 

Poniewaz mam bufor rownoległy to z definicji mam tez dodatkową pompę obiegową (w zasadzie dwie bo dwa obiegi podłogowy i grzejniki), pompki są sterowane przez prosty sterownik/termostat z czunikiem w buforze. Ma to tą zaletę, że obiegi startuja jak woda w buforze sie podgrzeje i kończą jak bufor jest rozebrany do powiedzmy 26 C, niezależnie od tego co go pogrzewa PC czy PG, dodatkowo jeżeli system przechodzi na CWU to te 80l w buforze zapewnia jeszcze kilkadziesiąt minut dostawy energii do podłogówki i grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to normalne, że ciśnienie wody w instalacji spada kiedy obroty obiegówki rosną? W spoczynku pompa pokazuje 1,5 bara, podczas normalnej pracy obiegówki spada do 1,3 a przy max przepływie 45l/min spada do 1,1. Bufor równolegle.

 

Przy buforze to prosta sprawa, za w/w spadki odpowiada opór przepływu pomiędzy pompą a buforem. Trzeba sprawdzić czy a) przekoje są zgodne z wymaganymi (patrz dokument zwany Autodiagnostyka Aquarea) b) Przy sprawdzaniu średnic zwróć uwagę na złączki, zawory, ewentualne przewężenia - powinny mieć średnice zgodną z wymaganą. Przy max przepływie masz 0,4 bara czyli około 4m podnoszenia, wydaje się, że jest OK ale to na zasadzie nie znam sie to sie wypowiem :-)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , przy tym układzie co Panasonic ma w środku to normalne ,że ten ciśnieniomierz pokazuje mniej przy pracy obiegówki. Gdyby ciśnieniomierz był np. na czubku bufora to pewnie by nie drgnął ,a tak robi się zwężka Venturiego ( zobacz jak cienką rurką jest doprowadzenie ciśnienia do tego zegara).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...