Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wszystko co napisałeś @adam_ko to prawda, Panasonic ma prawdopodobnie najbardziej prymitywny sterownik ze wszystkich pomp na rynku z garstką funkcji i przy tym jeszcze pełen błędów, a termostat wewnętrzny jest bezużyteczny i destrukcyjny dla samej pompy i nie należy go używać, tylko od razu założyć zewnętrzny.

 

W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia. Mój znajomy ma termostat zewnętrzny który utrzymuje w domu stałą temperaturę i grzeje CWU wg harmonogramu raz dziennie w tanich godzinach. Sterownika dotyka tylko jak jest zmiana czasu, a na jego wskazania zużycia nawet nie patrzy, bo wszystko widzi na rachunkach za prąd. Zużycie ma bardzo niskie jak na OZC i tylko to go interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Masz zewnętrzny pomiar elektryczny i zewnętrzny ciepłomierz ,żeby powiedzieć jaki był realny COP ?

 

Nie, nie mam ciepłomierza, bazuje na danych mocy wygenerowanej z PC. COP liczę dwoma metodami, a) Energia dostarczona do PC (z licznika) do energii wygenerowanej (z PC) b) Energia dostarczona do PC (z licznika) do typowego zapotrzebowania na energię z lat poprzednich ze zużycia gazu (założone kaloryczność 10,9kWh/m2, średnia sprawność kondensacyjnego 100%, ostatnie 3 sezony dość porównywalne na podstawie pobliskiego domu ogrzewanego od lat gazem )

Edytowane przez adam_ko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co z tego poematu kolegi @adama_ko wynika.

Te pompy mają grzać, a grzeją z bardzo fajną sprawnością ( o ile ktoś nie spier... instalacji ).

Do tego być bezawaryjne, a z tego co widzę po znajomych to są. W Mojej na samym początku się płyta zepsuła, ale instalator szybko ją wymienił i do dzisiaj zero awarii, a pracuje już 6 sezon.

Obsługa jej jest tak prosta, że jak ją raz ustawić to się do niej nie zagląda, no chyba, że hobbistycznie.

Sterownik słaby, przecież każdy prawie w gratisie zakłada zewnętrzny regulator pokojowy i to śmiga.

A co do licznika energii, to jak ktoś chce mieć laboratorium, to niech se zewnętrznie opomiaruje za parę złoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

 

Mam problem z aplikacją Comfort Cloud do sterowania grzaniem pompy. Wybaczcie jeśli będę mało precyzyjny, ale nie jestem ekspertem dziedzinowym

 

PC mam w domku na Mazurach i zawsze noc przed przyjazdem załączam pompę by się nagrzały podłogi (z -5 ustawiam na +5). Ostatnio jednak, mimo, że w aplikacji grzanie było ustawione na "5", dom zastałem nagrzany jedynie do 19 stopni. Na piecu okazało się być "0", gdy spojrzałem na telefon, momentalnie przeskoczyło na 0. Tak jakby złapanie tej samej sieci domowej dokonało synchronizacji na 0, które nie wiem jakim sposobem ustawione było na pompie, choć zmieniłem temperaturę z -5 na 5.

 

Jutro jadę znów i widzę podobne hocki. Rano ustawiłem z -5 na +5, ale na termometrze z wifi (niezależny od Panasonic) widzę, że temperatura pomieszczeń zatrzymała się na 18.2 st C. Tak jakby pompa, która jest 200 km ode mnie znowu zafiksowała się na 0 i tak została.

 

Jakieś rady?

 

 

[ATTACH=CONFIG]466914[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejąc krzywą grzewczą obiegówka cały czas chodzi. Jaki jest sens przesuwania krzywej grzewczej ,żeby zaczęła grzać , zamiast po prosto ją włączać kiedy potrzeba ( i wyłączać). Chyba SmartCloud to też potrafi ? ( bo nie pamiętam ....)

Nawet jeśli byłby to monoblok , to on ma też funkcję antzamarzeniową ( przy jakiejś temperaturze zewnętrznej objegówka i tak się włącza...)

 

Gdybyś miał service cloud założonego ( a może twoj serwisant ma ) , to by zobaczył o której godzinie jest zmiana na +5 i o której spowrotem , może to da Ci jakąś informację ( np twój telefon podczas kolejnego uruchomienia smart cloud to on od razu wysyła to 0 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecanie termostat zewnętrzy który dobrze sprawdzi się do naszych PC?

Chodzi mi termostat podłączony przewodami ale też taki bezprzewodowy (nie mam pociągniętych kabli) w rozsądnej cenie i taki który sam będę wstanie podłączyć do PC

Stan faktyczny wygląda tak że mam dwa obiegi podłogówka i grzejniki zainstalowana jest płyta rozszerzeń. Podłogówka jest sterowana oryginalnym termostatem a właściwie to termistorem(białe kwadratowe pudełko) Panasonica. Drugi obieg grzejnikowy jest na krzywej ale też chciałbym go sterować przez termostat stąd moje pytanie z wstępu.

Drugie pytanie to w przypadku jeżeli występuję ta płyta rozszerzeń to gdzie w którym miejscu i jak podłączyć ten termostat dla tego drugiego obiegu grzejnikowego?

 

Mała edycja :-)

Czy takie coś spełni moje oczekiwania ?https://allegro.pl/oferta/salus-091flrfv2-regulator-sterownik-do-pieca-091flrf-v2-bezprzewodowy-14556884150

 

Znalazłem jeszcze schemat tej płyty rozszerzeń https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2022_04/image.jpeg.b3300758c0d83549c75e7526c2331faa.jpeg

i teraz pytanie czy ten termostat salus podłączam pod CN205 pod pin 1 i 2? Jeżeli tak to do którego przewód niebieski a do którego brązowy(z salusa)?

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sterownika co wcześniej wrzuciłeś jest polska instrukcja, ale nie ma tam nic o przełączaniu 230V, więc chyba nie da się go podłączyć do pompy https://thermostahl.pl/assets_ts/uploads/2017/07/instrukcja-ecoSTER-200_DTR_PL_wydanie-1.3.pdf

 

Nie znam lepszego termostatu za nieduże pieniądze niż Elektrobock FRT7B2. Kosztuje 200 zł, ma dowolnie regulowaną histerezę, automatyczną zmianę czasu zimowy/letni, w miarę precyzyjny zegar (po pół roku późni się tylko o minutę, Auraton który miałem wcześniej późnił się o kilka minut miesięcznie), jeszcze ani razu się nie zawiesił. Salus jest chyba najpopularniejszy, ale funkcjonalność ma słabą.

 

Na płytce rozszerzeń masz Room Thermo 1 i 2 (CN201 i CN202) tam podłączasz w ten sposób (ostatni obrazek) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8109780&viewfull=1#post8109780

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

Czyli w takim przypadku jak ten z ostatniego rysunku już nie podłączam tego zewnetrznego z gniazdka zasilania do tego odbiornika wifi salusa czy tego Elektroblock tylko zasilanie idzie już z pompy?

I żebym dobrze zrozumiał N z pompy idzie no N z odbiornika, L z pompy idzie do L odbiornika i w odbiorniku mostek pomiędzy L a COM i Heat z pompy idzie do NO odbiornika?

 

PS czyli lepszy ten Elektoblock niż ten Salus? Ceny prawie identyczne.

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz.

 

Tu masz instrukcję do Elektrobocka https://technodom.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=534

A tu od Salusa https://salus-controls.pl/wp-content/plugins/dodawanie_produktow/includes/pdf/091FLRFv2_Fullmanual_V0_PL_.pdf

 

Najlepiej popatrz na funkcje i sam zdecyduj. Osobiście korzystam z Elektrobocka u siebie w kotle na ekogroszek i niedawno założyłem taki sam u znajomego do pompy. Na Salusa też patrzyłem, ale niestety nie da się go zaprogramować tak jak bym chciał, więc dla mnie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś doradzić czemu mi wyskakuje błąd H70- przegrzanie grzałki wspomagjącej OLP. Odpaliłem rano pompe na krzywą grzewczą i grzała CO do 30st zasilanie i 25st powrót, chodziła z godzinkę może, ale zaczeła brać coraz więcej prądu (4.5kw pompa która jest oznaczona jako 3kw), COP spadł do jakoś 1, oszroniła się kompletnie i jak rozumiem wobec powrotu 25st włączyła jakąś grzałkę (pomimo to w ustawieniach mam ciągle grzałki 0h pracy...) ale wtedy wywaliło i pompa się nie odszroniła- stoji teraz równiotku zalodzona

1) co tu sprawdzać jak temu zaradzić?

2) czemu oszroniła się na amen przy +4st, to co będzie w zimie na mrozach, defrosty co 5min?

3) czemu czas pracy grzałek (CO i CWU) pokazuje 0h? grzie monitorować działanie grzałki do defrostu skoro ekran Grzałki tego nie pokazuje

4) jak pompa sprzadawana jako 3kw brała w pewnym momencie 4.5kw ?

 

PS DRUGA PRÓGA I TO SAMO CHOĆ POWRÓT BYŁ 27ST WIĘC OPRÓĆZ PYTANIA O BŁĄD JEST WOGÓLE PYTANIE DLACZEGO MIAŁA BY SIĘ ZAŁĄĆŻYĆ GRZAŁKA?

Edytowane przez ocokaman
dopiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś doradzić czemu mi wyskakuje błąd H70- przegrzanie grzałki wspomagjącej OLP. Odpaliłem rano pompe na krzywą grzewczą i grzała CO do 30st zasilanie i 25st powrót, chodziła z godzinkę może, ale zaczeła brać coraz więcej prądu (4.5kw pompa która jest oznaczona jako 3kw), COP spadł do jakoś 1, oszroniła się kompletnie i jak rozumiem wobec powrotu 25st włączyła jakąś grzałkę (pomimo to w ustawieniach mam ciągle grzałki 0h pracy...) ale wtedy wywaliło i pompa się nie odszroniła- stoji teraz równiotku zalodzona

1) co tu sprawdzać jak temu zaradzić?

2) czemu oszroniła się na amen przy +4st, to co będzie w zimie na mrozach, defrosty co 5min?

3) czemu czas pracy grzałek (CO i CWU) pokazuje 0h? grzie monitorować działanie grzałki do defrostu skoro ekran Grzałki tego nie pokazuje

4) jak pompa sprzadawana jako 3kw brała w pewnym momencie 4.5kw ?

 

PS DRUGA PRÓGA I TO SAMO CHOĆ POWRÓT BYŁ 27ST WIĘC OPRÓĆZ PYTANIA O BŁĄD JEST WOGÓLE PYTANIE DLACZEGO MIAŁA BY SIĘ ZAŁĄĆŻYĆ GRZAŁKA?

 

Poczytałem twoje wątki wcześniejsze i się zastanawiam, czy nie spaliłeś grzałki.

Miałeś ciągle problemy z ciśnieniem i zapowietrzaniem układu.

A grzałka jeśli powrót jest < 27 i jest defrost to w twojej wersji się zawsze załączy , chyba, że ją się wyłączy ale to inna bajka.

W ustawieniach grzałki ustawiasz kiedy ma się pompa nią wspomagać przy grzaniu, do defrostu to się nie odnosi.

Ewentualnie masz dalej za małe ciśnienie i w otoczeniu grzałki pojawia się powietrze i układ się przegrzewa i wywala ten błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ustal, czy ta grzałka jest sprawna, wymuś jej pracę, tak jak ten gościu na YouTube, ale obstawiam, że jest i zasilanie jej też, ale tu bym posprawdzał wszystko aż do grzałki, czy gdzieś jakieś przewody nie luźne.

Jeśli ten błąd jest tylko od zasilania grzałki.

A jeśli tak jak myślę, że dotyczy też nagłego wzrostu temperatury w komorze grzałki, to może to być wina ciśnienia, zapowietrzania.

Ale to powinien instalator sprawdzić. Od tego jest.

 

Jeśli chodzi o to dlaczego się odszroniła na CWU, to dlatego, że w tym obwodzie grzeje wysoką temperaturą. I powrót z cwu nie spada < 27 st i z tego względu nie używa tej grzałki.

Natomiast przy grzaniu co powrót musi być > 27 to znaczy, że jak spadnie przy defroście powrót poniżej 27 to zawsze załączy grzałkę.

Na teraz to ustaw deltę grzania na 4 st. Ustaw prostą grzania na 32st i na teraz to ci będzie grzało i defrosty będą bez grzałki.

I dzwoń po serwis.

A defrosty są wtedy kiedy jest duża wilgotność i przedział temperatury -2 +7

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy -5 to już defrostów nie będzie ? Weź no ten "przedział zlikwiduj" , na pewno poniżej +5 stopni oszronienie jak najbardziej możliwe ( a może nawet i przy 6 , może przy 7) , ale poniżej -2 oszronienia jak najbardziej występują.

 

@ocokaman , wogóle nie odniosłeś się do filmu , sprawdziłeś cokolwiek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest ok. I jest bezobsługowa.

Ale, że fachowcy (niby firmy ) to montują, co nie mają większego pojęcia o tym i aby tylko kasę zawinąć to druga sprawa.

Jak by to robił gość co się na tym zna to by to sprawdził ustawił i przeszkolił co ewentualnie zmienić, jak nie dogrzewa i na tym by zakończył.

A tak jest jak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...