Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów...

 

A jakich to włąściwości zład w buforze nabiera , że jest lepszy ? Jak to instalatorzy tłumaczą ?

Bo to ,że daje instalatorowi spokój ( przy okazji dając mu zarobić za jego instalację ) to nie ulega wątpliwości.

Bufor w podłogówce ( oczywiście takiej dopasowanej do wielkości pompy) jest niepotrzebny. Pewnie przydałby się , jakby podłogówka była rozłożona na 80m2 a pompa miałaby 12kW , 16kW . Na pewno potrzebny też jest przy kaloryferach ( zwłaszcza tych wysokotemperaturowych i z małym zładem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zaokrągla każda liczbe do góry ,nawet jak wyjdzie 01 po przecinku ,źle wcześniej napisałem.

 

Czyli co, jak jest np. krzywa -15/30 i +10/25 to po zaokrągleniu w górę będzie tak (trzecia kolumna)? I takie też wartości wystawia Aquarea J?

obraz-2024-01-16-175610193.png

Edytowane przez konrad_gom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie

PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie

PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?

 

46 - 6 to załączy się przy 40 *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

2 rozdzielacz korytarz wc i 3 pokoje. Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik na te 2 rozdzielacze. Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m A do 2 rozdzielacza odległość około 1m. . Rury w podlogowce to tece silver 16x2.0mm.

Problemem największym jest bardzo głośny szum taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow. Kiedy pompa tloczy na maks wodę. Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić doroslego. A dziecko prawie co noc się budzi i płacze.

Instalatorzy od pompy twierdza że jest ok. Że układ nie zapowietrzony bo oni pompka zalewaja układ podłogowki i odpowietrzaja dodatkowo i jest ok.

 

To nie ma nic wspólnego z podłogówką. Znam taki jeden przypadek gdzie też przy defroście (ale również przy bawieniu się pompką w menu instalatora) przy wysokich przepływach słychać upiorne piszczenie z rur. Jednostka wewnętrzna w odległości około 1,5 metra od bufora równoległego (bufor już był, pompa doszła później zamiast kotła gazowego). Rury calowe, jakiś drastycznych kolan ani zagięć nie ma. Być może ten rurociąg jest zbyt krótki i powstaje jakaś fala stojąca, rezonans czy inne cholerstwo, nie znam się na hydraulice do tego stopnia żeby wyrokować. Ale wszystkie pozostałe panasy które znam, mają jednak przynajmniej 2 metry rurociągu pomiędzy dalszymi częściami instalacji (bufor, rozdzielacz czy co tam kto ma).

Może trzeba zmienić ten fragment, wydłużyć obieg albo dać jakieś elementy elastyczne zamiast kolanek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.

https://ibb.co/C9gpR1k

 

Tak jak koledzy piszą bufor przy podłogówce nie jest specjalnie potrzebny, ALE jeżeli podłogówka ma małą powierzchnię, dodatkowo wykonawca poskąpił wylewki i jej akumulacyjność jest słaba to pompa może taktować (zwłaszcza jeśli jest dobrana z tak lubianym przez wielu "zapasem" żeby aby na pewno dobrze grzała i nie używała grzałki). Tak więc jeżeli jest miejsce w kotłowni to bufor szeregowo na powrocie zawsze będzie na plus i negatywów tutaj nie ma. Może poza kosztem, ale też nie przesadzajmy, przy całej inwestycji bufor to grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady , to wtedy nie jest plus , tylko co najwyżej mus (podobne słowa :) ) , jeśli zład za mały. Nagrzewamy wtedy niepotrzebnie więcej wody ( jedna strata), która oddaje ciepło w kotłowni zamiast w pomieszczeniach( druga strata) . Może te straty są niemierzalne w ciągu dnia , ale podczas całej zimy coś z tego wyjdzie.

Więc wydawać dodatkowe pieniądze tylko po to ,żeby mieć dodatkowe straty .... To nie jest plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12kW T-CAP , 400m2 podłogówki , zładu wystarczająco , żeby zrobić defrost ze 3razy pod rząd... Jakim to plusem będzie u mnie dodanie bufora szeregowego , bo akuat mam miejsce w kotłowni ? Poza stratą pieniędzy nie będzie żadnych plusów , tylko potencjalne minusy.

 

Tą logiką , jak będę chciał mieć trochę strat ( bo taki mam kaprys) , to sobie parę razy dodatkowo drzwi otworzę , a nie będę dokładał bufor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj to. :

 

T Tak więc jeżeli jest miejsce w kotłowni to bufor szeregowo na powrocie zawsze będzie na plus i negatywów tutaj nie ma. .

 

 

Bo tu jest ogólne stwierdzenie do każdej sytuacji ( piszesz "zawsze") , i nie ma tu warunku małych podłogówek z dużymi pompami. W takim wypadku jak kolega Techno pisał , wtedy to będzie mus ( a nie plus) , i miejsce będzie się musiało znaleść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam pompę panasonic all in one 7kW seria J.

Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik, na te 2 rozdzielacze.

 

Z pompy nominalnie wychodzi rura o średnicy 5/4 cala ,

 

Dla dobra pracy pompy i instalacji korzystnie jest ;

1/ Gdy taka średnica rury idzie do trójnika, aby pompa wykazała w pełni swoje możliwości,

2/ Mniejsza średnica rury to;

......-większe straty na przepływie i pompa obiegowa musi mocniej pracować,

.....- czyli musi mieć większy przepływ, co rodzi większy hałas,

3/ Rura powrotna z rozdzielaczy - również powinna być 5/4 cala

 

Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m a do 2-go rozdzielacza odległość około 1m. .

Rury w podlogowce to tece silver 16 x 2.0 mm.

 

Problemem największym jest ;

- bardzo głośny szum - taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow,

- kiedy pompa tłoczy na maks wodę.

Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić dorosłego.

 

Przepływ w normalnej pracy mam ustawione na 14 litrów,

( gdy było coś koło 20 litrów to się pojawiał szum z podłogi)

- z kolei w czasie defrostu jest około 35-36 litrów

 

Dla pompy Panasonic 7kW ;

- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,

- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozumiem40-6, ale nie mogę zrozumieć czemu jak ma pompa ustawiony max. czas działania c.o. na 1 h, to po tej 1h nie przerywa pracy co i nie sprawdza wody

 

Pompa nie musi przerwać pracy ( CO ) żeby sprawdzić wodę ( CWU ) . Temperaturę wody ( CWU ) mierzy ( sprawdza ) cały czas za pomocą czujnika temperatury wpiętego w zbiornik CWU .

Czujnik wpięty w zbiornik masz u góry , po środku czy na dole ?

Edytowane przez kwiatek8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie musi przerwać pracy ( CO ) żeby sprawdzić wodę ( CWU ) . Temperaturę wody ( CWU ) mierzy ( sprawdza ) cały czas za pomocą czujnika temperatury wpiętego w zbiornik CWU .

Czujnik wpięty w zbiornik masz u góry , po środku czy na dole ?

 

Moja pompa to HP ALL in one, nie wiem jak mam zainstalowany czujnik w zbiorniku, ale jak wejdę w sterownik to pokazuje mi , że mam ustawiony czujnik górny. Mam możliwość zmiany go na środkowy/centralny co wg instrukcji powinno się zrobić w przypadku kiedy ilość ciepłej wody jest niewystarczająca.

nie wiem czy mogę to zmienić czy instalator musi sam fizycznie coś zrobić przy zbiorniku, czy samemu zmienić w ustawieniach bo np zbiornik ma czujnik w dwóch miejscach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AIO masz fizycznie dwa czujniki , a w menu tylko wybierasz z którego korzystasz , więc nic fizycznie nie trzeba robić przy zbiorniku .

A czujnik w środku zbiornika po prostu szybciej się ochłodzi od zimnej wody napływającej od dołu , kiedy góra zbiornika wciąż będzie ciepła , no i pompa będzie się częściej włączać do grzania CWU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy Panasonic 7kW ;

- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,

- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

 

Widziałem wiele t-capów 9 i 12kW zrobionych na rurce calowej i żadna nie miała problemu z hałasem. 5/4" przy panasie 7kW można dać, dlaczego nie?

Ale to nie znaczy że 1" jest przyczyną metalicznych hałasów przy defroście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy Panasonic 7kW ;

- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,

- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

 

Mogę zwiększyć ten przepływ nominalny ale przy ok 20L/min jest słyszalny lekki szum z podłogi.

W czasie defrostu idzie maks 35L/min.

 

Rozmawiałem telefonicznie z doradcą ds. technicznych i projektowych z Tece i po obejrzeniu zdjęć z instalacji podłogówki wypowiedział się że te miejsca w których zagięcia pętli są według niego ok. Co prawda mogły by mieć delikatnie łagodniejsze zakręty (według niego są w tolerancji ich produktu) ale nie powinno to mieć wpływu na ten szum. Jego zdaniem to zbyt duży przepływ wody powoduje te szumy. Tyle to i ja wiem, że od dużego przepływu są te szumy.

Tak więc nie dowiedziałem się za wiele z rozmowy ze specjalistą.

 

Pożyczyłem kamerę termowizyjną i sprawdzałem podłogę, starałem się mniej więcej trafić na te jakby zagięcia w rurach w pomieszczeniach, czy przypadkiem nie będzie tam ciepło się kumulować, jakby było zwężenie żeby przepływ zwalniał, ale nie zauważyłem jakichś odchyłek w temperaturze podłogi.

 

Analizując swoją instalację to wyjście z pompy na zasilanie CO jest 1cal, ale już wchodzi w podłogę rura miedziana 22mm. i taka też jest na zasilaniu i powrocie w rozdzielaczach. Jeśli to zwężenie powodowało by taki szum to czy nie powinien w kotłowni być głośniejszy szum niż w reszcie domu z podłogi jest słyszalny??

(wygląda, że hydraulicy nie zrobili tego co instalatorzy pompy im zalecili aby było wyjście i powrót z pompy 1 cal do rozdzielaczy )

 

Zastanawia mnie jak to jest w czasie działania pompki obiegowej czy to normalne, że ona wydaje takie dźwięki buczenia??

Edytowane przez G.ThoMass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z podłogówką. Znam taki jeden przypadek gdzie też przy defroście (ale również przy bawieniu się pompką w menu instalatora) przy wysokich przepływach słychać upiorne piszczenie z rur. Jednostka wewnętrzna w odległości około 1,5 metra od bufora równoległego (bufor już był, pompa doszła później zamiast kotła gazowego). Rury calowe, jakiś drastycznych kolan ani zagięć nie ma. Być może ten rurociąg jest zbyt krótki i powstaje jakaś fala stojąca, rezonans czy inne cholerstwo, nie znam się na hydraulice do tego stopnia żeby wyrokować. Ale wszystkie pozostałe panasy które znam, mają jednak przynajmniej 2 metry rurociągu pomiędzy dalszymi częściami instalacji (bufor, rozdzielacz czy co tam kto ma).

Może trzeba zmienić ten fragment, wydłużyć obieg albo dać jakieś elementy elastyczne zamiast kolanek...

 

Teraz to ciężko pozmieniać wydłużyć czy dać elastyczne elementy, wszystko już w posadzce jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...