Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Cześć,

Mam kłopot z wyborem firmy monterskiej. Otrzymałem oferty od Budotom oraz CNC Pompy Ciepła. Obie firmy sprawiają wrażenie profesjonalnej, obie oferty są interesujące. Problemem jest odległość: 300km oraz 500km. To dość sporo w przypadku nagłej awarii. Dodatkowo zastanawia mnie czy warto wybrać firmę monterską pompy, która nie przygotowywała instalacji - głównie podłogówki. Taki przykład dziś usłyszałem (pewnie coś przekręcę): "Jeśli pompa się zatrzyma z powodu błędu ciśnienia i serwis po przyjeździe stwierdzi, że zapowietrzył się układ ogrzewania podłogowego to czy rozwiążą problem?". Według mnie trzeba będzie się skierować do firmy montującej podłogówkę, a serwis pompy skasuje za nieuzasadnione wezwanie. Dodatkowo nadal trzeba czekać, tym razem na hydraulika. Problem może błahy, do rozwiązania we własnym zakresie, mimo wszystko takie prawdopodobne trudności komplikują decyzję.

 

Podsumowując... może lepiej kogoś lokalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta aplikacja zaniża kWh względem tego co pokazuje na PC jakieś 100%, a to co pokazuje na PC względem podlicznika to kolejne 20%. Tak jest w przypadku 7kW all in one.

W twoim przypadku ( 5kW ) może to być więcej jeśli chodzi o wskazanie licznika pompy.

Dobre ponad 50W to weźmie pompka obiegowa i wentylator, a gdzie reszta?

 

Jakie masz zużycie PC za listopad wg. podlicznika?

Ewentualnie całe zużycie energii na dom za listopad wg. licznika ZE?

Podlicznika ka nie mam.

 

Za listopad całkowite zużycie prądu to 452kwh. Wg apki 137kwh za listopad.

Za grudzień 544kwh a w apce 177kwh. Za styczeń 621 a w apce 256kwh.

 

Działa - jak się przestawi sterownik w tryb termostatu, ale tego nie chcę.

 

 

To może w Twoim przypadku, 7kW Split schodzi do 19 Hz i wtedy pobór mocy to ok. 400W.

 

 

Owszem - jest oszczędność. W ostatnie dni dom jest przegrzewany, bo słońce świeci w okna i nagrzewa. Więc gdy temperatura dobije np. do 22*C to sprężarka mogłaby się wyłączyć, bo po co ma grzać dalej?

 

 

Odczyt w aplikacji i na sterowniku jest zaniżony względem podlicznika o ok. 10-20%.

 

Mi jak ustali się żądaną temp to sprężarka nie pracuje tylko pompka wody pracuje. A widzę to bo pc jest włączona ale wentylator nie kręci.

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także kolego @ololek widzisz ile ta aplikacja zaniża. Zakładając na dom bytowe ok 7kWh/ doba, 210kWh m-c bo tak średnio w domach mają.

To za styczeń bytowe masz 621kWh to zostaje na PC ok 410kWh, a w apce masz 256kWh.

Dla porównania

U syna dom jednak większy:

Parterowy 175m2, w tym garaż grzany ciepłem traconym z pompy, gdzie nie spadała tem. poniżej 15*, ściany Eder + 20cm grafitu, podłoga 16cm EPS, sufit i skosy wełna 0,038 30cm

To u niego za styczeń wg podlicznika 540kWh na CO i CW, a całkowite 754kWh ( 3 osoby, to co wszyscy: indukcja itd, to jeszcze suszarka i oczyszczalnia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie zakładanie 7kwh/doba to też może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością w danym domu.

 

Natomiast faktem jest że wskazania PC Panas J przekłamują, niemniej ostatnio po zmianie ustawień pompy za buforem (do najniższego biegu) zużycia wg Smart Cloud (SC) vs licznik (Supla) są zaskakująco zbieżne (CO+CWU) :

 

Grudzień : SC 556kwh / Supla 576 kwh

Styczeń : SC 700kwh / Supla 712 kwh

 

W te mrozy na początku stycznia leciała trochę na grzałce - nastukało z 5h pracy grzałki

 

Więc to nie jest tak że PC aż tak pokazuje z dupy, wygląda na to że nie liczy (Seria J) zużycia prądu przez inne urządzenia podpięto do PC.

Ktoś chyba pisał że L albo K już to zlicza i całe rzeczywiste zużycie przez cały zestaw PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tcap 9kw 3F. Testowałem ostatnio grzanie CWU. Standardowo i w trybie cichym3.

 

TEMPERATURY na zewnątrz lekko dodatnie.

 

Czasy grzania zbiornika to około

45min vs 70min (cichy)

 

Standardowy:

Temperatura w obiegu w ostatniej fazie przed samym wyłączeniem grzania

Zasil 58.25 Powrot 52.5 C

 

Pompa l/min 14L, w ostatniej fazie skok 25L

 

Sprężarka 36- 43Hx

Moc pobr 1.8-3.4kW

 

 

CICHY 3:

Temperatura w obiegu w ostatniej fazie przed samym wyłączeniem grzania

Zasil 54.5 Powrot 48.75 C

 

Pompa l/min 14L przez cały cykl cwu

 

Sprężarka 24- 29Hx

Moc pobr 1-2.2kW

 

Ciężko o ilealnie te same warunki na zewnątrz, ale mimo różnych trybów pracy pobór końcowy i tak wyszedł mi podobny w obu próba, powiedzmy w granicy błędu.

 

Pomijam, że każdy ma inną pojemność zbiornika i temp docelową.

 

Ktoś testował, który tryb jest bardziej efektywny? Zwykły czy cichy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Natomiast faktem jest że wskazania PC Panas J przekłamują, niemniej ostatnio po zmianie ustawień pompy za buforem (do najniższego biegu) zużycia wg Smart Cloud (SC) vs licznik (Supla) są zaskakująco zbieżne (CO+CWU) :

 

W Tcap H, różnice pomiędzy wskazaniami pompy a licznikiem 3F. Były rzędu 5-6% czyli bardzo małe.

 

Wynika to pewnie z dwóch faktów.

Mam termostat, który wyłącza wszystko łącznie z pompą obiegową gdy np dom ogrzeje się od słońca.

 

U innych obiegówka pracuje cały czas a nie była liczona do poboru.

 

Druga sprawa to zaokrąglenia. Tu już moje przypuszczenie, że co 200Watt, i im niżej ktoś schodzi z mocą tym przez zaokrąglenia wynik może być mniej dokładny. Przy większych mocach te 200W procentowo daje mniejszą skalę zjawiska.

 

Weźmy różnicę spowodowaną zaokrąglenia do poboru mocy.

100W /700 - 14% to trzy razy większy błąd niż np 100W/2100W - 5%

Mowa o liczeniu w procentach. Bo Wattach zawsze mamy konkretny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.

 

Mam ustawiony sterownik w domu na daną temp. Po osiągnięciu ustawionej wartości wyłączą całkiem pompę. W pompie Mam ustawione do tego grzanie prostą na x temp.

 

Do tego używam harmonogramu, każdy dzień jest taki sam. Rano grzeje cwu 30min (do temp 45st), później grzeje dom do osiągnięcia temp ustawionej na sterowniku. Zajmuje to do ok 9,00 czasem 10 rano. Później cały dzień pompa się nie uruchamia bo dom trzyma temp. Dopiero o 19 załącza cwu na 40 min, później dogrzewa do 24h dom.

 

Komfort w domu jest idealny, zużycie energii przy tej konfiguracji wydaje mi się że mam najniższe jakie udało mi się osiągnąć.

Za cały rok wychodzi ok 4tys kWh (dom 120m2 dół podłoga, góra grzejniki.)

 

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

 

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.

 

Mam ustawiony sterownik w domu na daną temp. Po osiągnięciu ustawionej wartości wyłączą całkiem pompę. W pompie Mam ustawione do tego grzanie prostą na x temp.

 

Do tego używam harmonogramu, każdy dzień jest taki sam. Rano grzeje cwu 30min (do temp 45st), później grzeje dom do osiągnięcia temp ustawionej na sterowniku. Zajmuje to do ok 9,00 czasem 10 rano. Później cały dzień pompa się nie uruchamia bo dom trzyma temp. Dopiero o 19 załącza cwu na 40 min, później dogrzewa do 24h dom.

 

Komfort w domu jest idealny, zużycie energii przy tej konfiguracji wydaje mi się że mam najniższe jakie udało mi się osiągnąć.

Za cały rok wychodzi ok 4tys kWh (dom 120m2 dół podłoga, góra grzejniki.)

 

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

 

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?

 

 

Dla jasności harmonogram Mam taki bo pisałem wcześniej z pamieci ale miałem lekkie korekty.

 

5 00 woda

5 40 grzanie domu

18 woda

19 grzanie domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.

 

 

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

 

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?

 

 

te 8tys h za 2,5 roku to praca sprężarki? Coś się nie spina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest OK, nic cię tu nie powinno martwić i nic z tym nie musisz robić...

 

Bo zastanawiało mnie że skoro pompa ma niby 50tys cykli żywotności i niby to na 20lat powinno starczyć to według mnie u mnie na max 15 styka więc pomyślałem że dużo więcej bierze jak powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz OZC budynku??

Jeżeli moc pompy jest za mała w stosunku do obliczeń ;

- to pompa to nadgania długością pracy - czyli wzrostem ilości godzin pracy,

Mam 9kw Panasonica, dom 120m2. Pompę mam dobrze dobraną. Ona teraz średnio na dzień pracuje max 12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilością godzin nie ma się co sugerować bo to mało miarodajne biorąc pod uwagę że starotowała w nowym domu. Mnie tylko ta ilość cykli zastanawia od czego to jest zależne. Bo jeśli mam harmonogram ustawiony i np. Grzeje dom od 6 do 10, 11 bez cwu to tu powinien być tylko jeden cykl tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...