Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Drodzy forumowicze. Pytanie do Was.

Zdecydowałem się na pompę ciepła serii K Panasonica. Wynalazłem mega kumatego instalatora, który widać ma wiedzę i to z tych nowoczesnych nazijmy,ale mam pewien dylemat.

Stawiam dom prostokąt 124m2 powierzchni grzewczej poddasze nie użytkowe. Z kalkulatora cieplo wychodzi mi między 4.2 , a 4.7kw moc grzewcza (różnica ja będę kombinował z większym cwu czy też mniej sypnę celulozy na strop itd.

Raczej pewnie skonczy się realnie gdzieś po środku 4.5 pewnie. Strefa II.

Instalator wyliczył,że wystarczy mi pompa ciepla 3kw. Faktycznie te modele mają bardzo mały spadek mocy zjazd do 2.7kw następuje dopiero przy -15, a przy minus 20 jest to 2.5kw. Do tego dodatkowo grzałka. W najgorszym wypadku będzie razem 5.5kw przy minus 20. Według wyliczeń mieści się w 5% użycie grzałki.

Ale ja mam dylemat czy brać 3kw czy 5kw,które dopiero grzałkę załączy przy minus 17,18 około.

Oczywiście będzie bufor tak czy inaczej.

Jak uważacie co będzie lepszym wyjściem. Bardziej pracujące 3kw,które użyje więcej dgrzalki. Czy 5kw,które będzie dużo mniej pracować przez większość sezonu grzewczego.

 

Pomyśl o grzaniu CWU. Przelicz ile czasu zajmie pompie 3kW podgrzanie zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).

 

I jak oczywiście będzie bufor to weź się zastanów czy faktycznie to kumaty instalator, bo oczywiście to podłoga jest buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam dom prostokąt 124m2 powierzchni grzewczej poddasze nie użytkowe. Z kalkulatora cieplo wychodzi mi między 4.2 , a 4.7kw moc grzewcza (różnica ja będę kombinował z większym cwu czy też mniej sypnę celulozy na strop itd.

 

Jesteś pewny że aż tyle wychodzi przy nowym domu o takiej powierzchni? Moja stodoła jak w stopce ma projektowe obciążenie cieplne na poziomie 6,5kW a po wybudowaniu nawet się to sprawdziło, mimo że poddasze ciągle do poprawki ;)

 

A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).

 

Da się gdzieś znaleźć dane odnośnie modulacji panasów, tzn. jakie mają moce przy 20Hz, przynajmniej tak orientacyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nigdzie tego nie znajdziesz u producenta.

Tylko użytkownicy mając podlicznik mogą Ci powiedzieć jaka jest minimalna moc jaka pobiera sprężarka podczas maksymalnej modulacji.

A z tego można już bardziej dokładnie oszacować produkcję (Przykładowo zakładając COP 4 przy 3stopniach temp.zewnetrznej , COP 3.5 przy -3stopniach itp. - to są tylko przykłady jak ktoś ma swoje liczby to ok).A jak ma ktoś ciepłomierz to i może Ci produkcję również potwierdzić i COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się gdzieś znaleźć dane odnośnie modulacji panasów, tzn. jakie mają moce przy 20Hz, przynajmniej tak orientacyjnie?

 

Mierzyłem amperaż multimetrem pętlą indukcyjną - wskazał 2,3 A - mam w sieci przeważnie 240 v więc wychodzi że pobór w okolicy 550W. Panas pokazywał wtedy że ma pobór 0,4 kw i 19Hz

Panas jak w stopce - 7kw monoblok

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli modele 5-7kW powinny się modulować do około 600W minimum (w sensie poboru przez sprężarę, bo ciepło w chacie to sobie trzeba policzyć samemu)?

 

T-cap 9kW nie widziałem żeby zszedł poniżej 1kW przynajmniej na panelu, bo mierzyć to nie miałem nigdy potrzeby.

 

TCAP 9kW gen H to ta sama pompą co 12kWi ona bez problemu schodzi do 600W na wyświetlaczu , z licznika to jest 712W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem amperaż multimetrem pętlą indukcyjną - wskazał 2,3 A - mam w sieci przeważnie 240 v więc wychodzi że pobór w okolicy 550W. Panas pokazywał wtedy że ma pobór 0,4 kw i 19Hz

Panas jak w stopce - 7kw monoblok

 

Tak ,przeważnie 240V.... zwłaszcza w dobie ,gdzie PV jest wszechobecna , I każde słońce czy chmury wpływają na to.

Noże i średnią u mnie też jest 240V , ale to są wąchania pomiędzy 230 a 250V....Nawet w nocy są wachania...

A dwa nie uwzględniasz tylko przy pomiarze prądu czegoś takiego jak cosfi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TCAP 9kW gen H to ta sama pompą co 12kWi ona bez problemu schodzi do 600W na wyświetlaczu , z licznika to jest 712W.

 

Mam "pod opieką" 3 sztuki t-cap 9kW H i nigdy nie widziałem na wyświetlaczu mniej jak 1000W nawet jak leciała na 19Hz długi czas.

Na rejestratorze parametrów pobór prądu nigdy nie widziałem żeby był mniejszy niż 1,4A co daje 960W przy standardowych 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój przykład jest dla mnie anegdotyczny, bo ani w wykresach które śledzę, ani na ekranach na które zaglądam nie natrafiłem nigdy na niższe zużycie. Może jakieś inne wersje pomp tak mają, te moje widać nie. Nie wiem jak zrobić żeby pompa zeszła niżej i Ty też pewnie nie wiesz, więc z praktycznego punktu widzenia dyskusja jest nieskuteczna :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że wiem jak zmodulowac moja , bo skoro zdjęcie robiłem to musialemja wcześniej do tego stanu doprowadzić.

Także co najwyzej tylko Ty nie wiesz , jak to zrobic.

 

A jak się daje zmodulować pompę ? no z wyjątkiem włączenia trybu cichego 3 ??

Dopowiem, nie wiem ile bierze pompa, nie mam licznika i mam to w d.pie ale może założę a i tak weźmie ile potrzebuje.

Licznik ciepła jest ciutkę drogi (z konkretnym przepływem itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dwa nie uwzględniasz tylko przy pomiarze prądu czegoś takiego jak cosfi.

 

Bo interesuje mnie ile zapłacę albo ile faktycznie mocy trzeba doprowadzić do maszyny aby uzyskać odpowiednią moc a że cos fi jest mniejszy od 1 wygląda na to ze jeżel maszyna generuje 1 kw mocy to musi pobierać więcej niż 1 - możliwe więc że na nieznajomości tego aspektu panas też buduje swoje zawyżone COP. Użytkownik prawie zawsze porówna moc pobraną z sieci z moca uzyskaną z maszyny i okaże się że nijak się to nie zgadza z deklarowanymi. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . Jednak można też po prostu używać urządzenia i cieszyc się że działa i jest ciepło. Dopóki to nie przekracza drastycznie wytrzymałości portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . ..

 

W tym przypadku cos fi zalezy od odbiornika czyli od PC a nie od sieci zasilajacej. Mierzac nateżenie pradu i napiecie liczysz moc pozorną. Uwzgledniajac cos fi otrzymujemy moc czynną, czyli taką moc która podawana jest na wyswieltlaczu. Mnozac 2,3A x 240V otrzymujemy ok 552 VA (nie W), gdy to przemnozymy przez cos fi ktory jest mniejszy od 1 , bo spręzarka napedzana jest silnikiem indukcyjnym to mozemy uzyskac wynik w poblizu tych 400 W, bład wcale nie musi byc duzy jak sie wydaje.

Co do płacenia za energie poki co w taryfach G nie płacimy za energię bierną a tylko za czynną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...