Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Gość Arturo72
Czasem zachodzę w głowę w jakim super mikro klimacie macie te swoje domy, że wam przy -18 za 12h (z 2h oknem na grzanie) spada temp o 0,5 C.

Mi teraz leci o ok. 0,8-1 C przy takim ustawieniu.

Mamy ten sam klimat ;)

I takie same technologie ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem zachodzę w głowę w jakim super mikro klimacie macie te swoje domy, że wam przy -18 za 12h (z 2h oknem na grzanie) spada temp o 0,5 C.

Mi teraz leci o ok. 0,8-1 C przy takim ustawieniu.

 

Przy -18st to moja pompa pracuje już jakieś 20h na dobę, a te 0,5st to spada w godzinę, czy dwie, ale to są raczej skrajne, krótkotrwałe warunki. Przeciętna temp sezonu grzewczego to +2st, a w takiej temp to te 0,5st nawet przez 8-10h nie chce spaść;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać firmom wysyłającym oferty to nie przeszkadza, znaczy jakieś szkło mają - może właśnie tą ;)

Nie ma czegoś takiego jak jedynie słuszna konfiguracja.

Ani jedynie słuszna pompa.

Każda propozycja Twoich oferentów jest zapewne czymś konkretnym motywowana - albo oszczędzaniem Tobie na bieżących rachunkach, kosztem większej jednostki, albo oszczędzaniem Tobie kosztów inwestycyjnych, kosztem pogodzenia się z dłuższą pracą grzałek.

Czarne albo białe widzi tylko nowa (tfu) władza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to was podziwiam, widocznie ja i schizo85 się w jakiejś klimatycznej dziurze pobudowałem....

Bo nie wieżę, że takie super zyski bytowe generujecie....

Dziwne tylko, że o te 0,5C spada tylko tym co się chwalą, że prawie tylko drugą taryfą grzeją ;)

 

Tu nie o mikroklimat chodzi. Jeżeli w takich warunkach jak teraz 2-3st w nocy /8-9st w dzień (tak jest u mnie) spada Ci temp o 1st w parę godzin to znaczy, że masz słabą akumulację. Może za mało wylewki, a może anhydryt, a może jakieś mega mostki, czy przeciąg, bo na pewno taki spadek normalny nie jest w zamieszkałym domu przy działającej poprawnie podłogówce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to was podziwiam, widocznie ja i schizo85 się w jakiejś klimatycznej dziurze pobudowałem....

Bo nie wieżę, że takie super zyski bytowe generujecie....

Dziwne tylko, że o te 0,5C spada tylko tym co się chwalą, że prawie tylko drugą taryfą grzeją ;)

 

Ale ja też grzeję tylko w drugiej taryfie, 100% pokrycia i też wahania mam nie większe niż 0.5 stopnia. No może do jednego stopnia na plus jak dużo gotowania czy słońce poświeci w okna. Ale to tylko dlatego że zadbałem o masę akumulacyjną tj. silikaty + 8-9cm wylewki na ogrzewaniu podłogowym. Ale za to odpowiada cały czas masa akumulacyjna, głównie podłoga u mnie, nagrzewa się w czasie taniej taryfy i później przez cały dzień oddaje ciepło.

 

Ja pisałem o sytuacji jakiejś awarii gdzie przez 24h i dłużej nie mam prądu. Bo o tym wszyscy trąbią na tutaj, w razie awarii to 1*C na 24h a to nie prawda. Wtedy spadki temperatury będą znacznie większe niż w czasie gdy dom się przez noc nagrzeje a później przez dzień stopniowo traci ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bufor to w większości ofert instalatorzy go nie proponowali i rozsądnie argumentowali to pojemnością wodną podłogówki, ale sprzęgło hydrauliczne zalecane jest w 3/4 ofert,

ponieważ zakładane jest, że pompa obiegowa wewnątrz jednostki wewn. nie poradzi sobie z oporami instalacji podłogówki i nawet działając na najwyższym siódmym biegu pompy obiegowej przepływ wody jest za niski oraz niektóre pętle nie będą grzać i wobec czego dodana jest druga pompka za sprzęgłem aby pompka obiegowa w pompie ciepła pokonywała opory hydrauliczne wymiennika czynnik woda, a druga pompka za sprzęgłem pokonywała opory instalacji podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o mikroklimat chodzi. Jeżeli w takich warunkach jak teraz 2-3st w nocy /8-9st w dzień (tak jest u mnie) spada Ci temp o 1st w parę godzin to znaczy, że masz słabą akumulację. Może za mało wylewki, a może anhydryt, a może jakieś mega mostki, czy przeciąg, bo na pewno taki spadek normalny nie jest w zamieszkałym domu przy działającej poprawnie podłogówce...

 

Jeszcze nie mieszkam to jedyne wytłumaczenie.

Widocznie mój silikat i podłogówka jest jakaś dziwna.

Dalej nie rozumiem jak wasze domy akumulują ciepło nie podnosząc, ani nie tracąc temperatury? Różnica pomiędzy Tmax na koniec grzania, a Tmin na początek po całym dniu bez włączonego ogrzewania 0,5C?

U mnie jeśli pompa przy takiej pogodzie jak dziś włączy się o 22 to grzeje max 4-5h i temperatura wzrasta z ok. 19,5 do 21C.

Już jest zmiana o 1,5C, potem 10h nie działa ogrzewanie i temperatura spada...

Mogę jeszcze uwierzyć, że przy małym 100m2 domku stosunek masy akumulacyjnej do grzanej kubatury jest taki, że wahania są minimalne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Za wysoką krzywą grzewczą może masz nastawioną.

O 6 mam 23st.C i jest jeszcze okienko przecież gdzie u mnie oprócz cwu 1,5h grzeje się c.o a po przyjściu z pracy ok.17 mam nie całe 0,5st.C mniej,zależy od pomieszczeń też bo mam to zróżnicowane.

To że nie mieszkasz swoje też robi bo u mnie po przyjściu z pracy czyli od 17 do 22 temp w domu minimalnie jeszcze wzrasta pomimo nie grzania.

 

Jak zamieszksz zrób eksperyment w domu. O 22 zakrec sobie sypialnię i nie grzej. Rano będziesz w szoku jak zobaczysz na termometr ;)

Zobaczysz co potrafią zdziałać 2 grzejniki niskotemperaturowe o temp.zasilania 36,6st.C ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Dalej nie rozumiem jak wasze domy akumulują ciepło nie podnosząc, ani nie tracąc temperatury? Różnica pomiędzy Tmax na koniec grzania, a Tmin na początek po całym dniu bez włączonego ogrzewania 0,5C?

 

A jak to się ma do wentylacji?

Domek Arturo ma ok. 400m3. Ma on też WM z reku. Jeśli WM chodzi na ok. 80m3/h to przez 10 godzin przewentyluje mu całe powietrze w domu dwa razy temp. ok 17-18 stopni. Mimo tego on dalej ma ponad 22st.

 

Także bardziej od szczelności domu ważniejsza jest akumulacja. Tak wynika z powyższych wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak to się ma do wentylacji?

Domek Arturo ma ok. 400m3. Ma on też WM z reku. Jeśli WM chodzi na ok. 80m3/h to przez 10 godzin przewentyluje mu całe powietrze w domu dwa razy temp. ok 17-18 stopni. Mimo tego on dalej ma ponad 22st.

 

Także bardziej od szczelności domu ważniejsza jest akumulacja. Tak wynika z powyższych wypowiedzi.

A sądzisz,że ściany,meble,podłogę schlodzisz powietrzem o takim strumieniu i temp.o 4 stopnie nizszym nawet o 1st.C. ? To jesteś w błędzie i to wielkim ;)

Wentylacja ani nie grzeje w zimie ani nie chłodzi latem,po prostu jest To wentylacja.

To kilkaset ton betonu nagrzanego do 22st.C i weź to ochlodz powietrzem.

To tak jakbyś na bloczek z silikatu dmuchal przez slomke i chciał go ochlodzic. Nie macie wyobraźni ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sądzisz,że ściany,meble,podłogę schlodzisz powietrzem o takim strumieniu i temp.o 4 stopnie nizszym nawet o 1st.C. ? To jesteś w błędzie i to wielkim ;)

Wentylacja ani nie grzeje w zimie ani nie chłodzi latem,po prostu jest To wentylacja.

To kilkaset ton betonu nagrzanego do 22st.C i weź to ochlodz.

 

A podłoga nagrzana jeszcze do wyższej temperatury. I właśnie ta podłoga stopniowo oddaje ciepło. Tylko musi być dostatecznie gruba żeby zakumulować ciepło. Ale tak, w większości rozbija się o akumulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A podłoga nagrzana jeszcze do wyższej temperatury. I właśnie ta podłoga stopniowo oddaje ciepło. Tylko musi być dostatecznie gruba żeby zakumulować ciepło. Ale tak, w większości rozbija się o akumulację.

Dlatego nie mam izolacji pod wylewką.

Być może jakieś znaczenie to ma bo w sumie mam pod rurami 25cm a nad rurami 10cm betonu.

Wiadomo że cała płyta pod się nie ogrzeje ale coś tam się ogrzeje.

Zyski od samych ludzi też mają kolosalne znaczenie,przykład z 2 grzejnikami w sypialni przez ileś tam godzin grxejacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
A sądzisz,że ściany,meble,podłogę schlodzisz powietrzem o takim strumieniu i temp.o 4 stopnie nizszym nawet o 1st.C. ? To jesteś w błędzie i to wielkim ;)

Wentylacja ani nie grzeje w zimie ani nie chłodzi latem,po prostu jest To wentylacja.

To kilkaset ton betonu nagrzanego do 22st.C i weź to ochlodz powietrzem.

To tak jakbyś na bloczek z silikatu dmuchal przez slomke i chciał go ochlodzic. Nie macie wyobraźni ;)

 

Wnioski, które się wysuwają po Twoich wypowiedziach to takie, ze szczelność domu nie ma znaczenia oraz wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z reku albo bez praktycznie nie mają znaczenia. Tym bardziej, że grzejesz w przedziałach czasowych i dom się praktycznie nie wychładza.

 

Jest też uzytkownik co dom przez 24h wychładza mu się o 0,2st.

 

A mówią, że tyle ciepła ucieka wentylacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Jak zamieszksz zrób eksperyment w domu. O 22 zakrec sobie sypialnię i nie grzej. Rano będziesz w szoku ...

 

Nie musze eksperymentować bo mam to na co dzień.

Przy 2 dorosłych osobach temp. z 18st wzrośnie do 18,4st. Sypialnia ok. 14m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...