Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

zatem zapewniam Cię, że

 

 

 

wystarczy być w regionie Energa lub innym co oferuje 12h taniego prądu, czyli aż o 20% więcej niż Ty masz w ciągu doby.

jednocześnie jest to o 5% więcej tanich godzin niż Ty wchodzi w drogie.

i tak oto nie gonisz króliczka z tanimi taryfami :)

 

oczywiście to, żart ale i prawda u mnie Twoje 15% drogiej by poszło 100% w taniej z zapasem bez OFF na PC czy dużej obniżki temp. na termostacie w drogiej

 

Ja mam tą taryfę w ofercie, to jest bodajże G12g, ale u mnie to się nie sprawdzi, bo ja zużywam około 6000kWh prądu bytowego i dla mnie ważne są tanie weekendy, a ta taryfa 12h tego nie oferuje. Żona jak robi pranie w sobotę, to minimum 5pralek i suszarek leci pod rząd, a to zużycie większe niż te prę godzin pracy pompy;)

Żeby nie było całkiem Offtopic, to mam Galmet Maxi 300l i jestem bardzo zadowolony, pow. wymiany 3,8m2 w cenie 3000zł to na prawdę dobry deal.

Asanak, poeksperymentuj trochę, lub poczytaj, bo zadajesz pytania z wiedzy podstawowej, która tu w tym temacie przewinęła się już kilkakrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Do jakiej temp. go grzejesz tak normalnie użytkowo? Ile czasu zajmuje nagrzanie? Z tego co widzę, to pow. wymiany, to tylko 1m2.

Do 46st,typowy czas dogrzania czy to wieczorem czy po południu to jakaś 1h a jak pusty to z 1,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ekspertów w dziedzinie PC P-W: Czy jednostka wewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda może znajdować się w niegrzanej piwnicy? Buduję dom z piwnicą i szkoda by było przenosić pompę, zbiornik i całą instalację do pomieszczeń na górze. Będzie to duży problem jak pompa będzie w piwnicy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, fajnie że ruszyło

 

 

 

tu cię zmartwie, że tak to nie dziłą. Masz cały czas Heat np: 22h a 2x1h Heat+Tank. To tylko w te 2h PC sprawdzi tank i jak spadnie o ileś tam st. C to dogrzeje. W pozostałe 22h PC nie robi nic z Tank. Możesz dać opcję główną Heat+tank i wtedy PC cały czas będzie Ci sprawdzać zasobnik i dogrzewać o każde tam kilka st. C mniej, ale wtedy w okienkach na tania taryfę jej nie ustawisz.

 

Kurcze to niedobrze myślałem, że to będzie działalo jak w poprzednim piecu gazowym

niestety, ale np wieczorem jak ktoś kąpie się w wannie dłużej lub 2 osoby jedna po drugiej to brakuje ciepłej wody to co w takiej sytuacji przecież nie sposób jest latać za każdym razem do kotłowni i "na krótko" zmieniać na tank

a co do ustawiania tego opcji głównej - to nie da się tak żeby grzało w wyznaczonych godzinach a dogrzewało trochę jak spadnie np o 10stopni temperatura ?

kolejne pytanie czy dobrze rozumiem, że jeżeli mam ustawione heat + tank np 13 do 15 i pompa zagrzeje wodę o np 13-40 to wtedy automatycznie włącza grzanie CO czy źle rozumiem ?

a jak u ciebie jest i ogólnie u użytkowników PC z wodą zawsze starcza ciepłej wody ja mam zbiornik Galmet300l i nastawione 52 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pytanie do ekspertów w dziedzinie PC P-W: Czy jednostka wewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda może znajdować się w niegrzanej piwnicy? Buduję dom z piwnicą i szkoda by było przenosić pompę, zbiornik i całą instalację do pomieszczeń na górze. Będzie to duży problem jak pompa będzie w piwnicy?

Nie ma żadnego problemu.

Dociepl odpowiednio rury i będzie smigala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Czyli reasumując w okolicach 7 rano kiedy komfort jest potrzebny bo wszyscy wstają niemal najbardziej go brakuje. Potem nikogo nie ma a piec pracuje aby uzupełnić straty z nocy. Domownicy wracają około 15 -16 i mają komfort tyle tylko że wtedy jest najwięcej zysków bytowych bo każdy się krząta, działają telewizory, komputery, kuchnia i.t.p. a piec dalej grzeje tylko po co skoro straty będą uzupełnione z tych zysków. Oczywiście mówimy tutaj o takiej jakby reprezentatywnej rodzinie bo inaczej ma się sprawa gdy inny jest rozkład dnia dla danej rodziny.

 

I dlatego jesteś w błędzie. U mnie non stop ktoś jest w domu. A rano mam ok. 0,5st mniej niż w południe. Wieczorem dochodzi jeszcze 0,5st.

Więc komfort mam jak wstaje, oglądam tv i jak idę spać. W nocy nie grzeję ale temp. spada nieznacznie. Za to rano jak zaczyna działać ogrzewanie komfort mam idealny, podłoga przyjemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi. U mnie tez będzie ktoś cały dzionek, przynajmniej przez 2 lata jeszcze. Do tego dochodzi duża plasma (fajny 0,5 kW grzejnik:), non stop włączony komp, piec elektryczny i... mamy nieźle uzupełnione straty. Do tego bardzo duże przeszklenia od południa i nie obawiam się o duże straty dzienne. każda chata i styl życia jest inny. Więźniem 2 taryfy się nie czuję, odpowiednio dolany betonem dom będzie wspaniałym buforem. Jeżeli wejdę w 80% w tania, będę zadowolony. kilkaset złotych rocznie za CO+CWU będzie pięknym wynikiem :) Będzie 9kW. trwa casting. Chciałbym zdążyć załapać się na starą 1 fazową 9kW. nowa przedłuży nieco czas równoważenia się kosztów w stosunku do innych sposobów grzania. Po co ja budowałem komin do kondensata.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to niedobrze my

hej

mogę zaproponować Ci prosty sposób na połączenie "tanich godzin" z komfortem dostępności CWU.

Możesz dołożyć dodatkowy czujnik Tcwu w górnej części zasobnika (np. 20% wysokości od góry) , ten oryginalny umieść na samym dole (jak najniżej) w rurce w zasobniku CWU. Kup sobie przekaźnik programowalny i pod styki podłącz te dwa czujniki.

Na przekaźniku ustawiasz czas prawdopodobnego włączenia się grzania CWU np. 4 do 5 rano oraz 13-14 : wtedy PC widzi temperaturę w środku zasobnika.

W pozostałym czasie PC widzi temperaturę z czujnika w górnej części zasobnika.

Chodzi o to ,że woda ciepła unosi się do góry w zasobniku jak tłok strzykawki-w miarę zużycia. Jeśli zacznie się kończyć ciepła woda , to PC zagrzeje w drogiej taryfie , ale tylko wtedy kiedy to konieczne , kiedy włącza się PC do grzania jest jeszcze woda na kąpiel jednego delikwenta- a kiedy łazienka się zwolni , ciepła woda już będzie.

Od ponad pół roku mam ten system z tą różnicą ,że dołożyłem rezystory (ok2,2kOhm symulujące 53 st na Tcwu w PC) i wykorzystałem przełącznik termiczny (który już miałem).

Jeśli masz cyrkulację , to na pewno powoduje wychłodzenie zasobnika-po prostu miesza wodę ( proponuję abyś zoptymalizował sterowanie cyrkulacją , możesz też zastosować mój układ tj czasówka przed pobudką na ok 40 min+ impuls na 5min wg potrzeb -wcześniej opisywałem ten system )

 

cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Towarzystwo ,

chciałbym podzielić się z Wami wnioskami z eksploatacji PC z buforem/sprzęgłem oraz wynikami ostatnich prób.

Od tygodnia mam założony bypass na buforku , robiłem wielokrotnie próby w odcinkach pomiarowych co 0,01GJ /0,03GJ-zawsze miałem ten sam wynik :

COP z buforem=COP bez bufora.

Były różnice w tych samych warunkach dla w/w przypadków-chodzi o to ,że przy częstych defrostach COP był niższy ok 8-15% od katalogu (takie warunki w sposób ciągły występują rzadko, dlatego w ciągu pełnego dnia -różnice te rozmywały się.

 

Co zauważyłem :

 

-np. dla Vp=2 na buforze jest przepływ ok 1450 l/h , natomiast na bypasie 1000-1100

-podczas defrostu na bypasie wzrasta mi ciśnienie o ok 0,5 bara w stosunku do bufora (max przepływ w buforze 2500 l/h ,bypass-1850 l/h)

...................

 

Co na to

-ryszard petru

-map78

-wihajster

-vld

- i cała reszta

jak wytłumaczyć to zjawisko??? toż to na pewno oszustwo jak mogą dwie pompy obiegowe brać tyle samo energii co jedna? i związku z tym nie obniżać cop? w dodatku jeszcze znienawidzony bufor? przecież to nie ma prawa mieć takich samych cop.

czy ktoś mi odpowie? mam nadzieję że nie rzepliński

 

p.s. polecam zapoznać się z całością obserwacji kolegi użytkownika, a instalacja z stosunkowo niskimi oporami nie 100% podłogówki

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boję się drugiej taryfy. Na razie obserwuję. Jeszcze nie mieszkam nie mam zysków bytowych.

Ustawiam na sterowniku pokojowym temp 20 C i ogrzewanie włącza się przy 19,5 wyłącza 20,5 czyli histereza 1C...

Osobne sterowniki mam na parter, piętro i duży gabinet.

Najczęściej włącza się grzanie parteru. Pięto przy tej pogodzie prawie wcale.Fizyka.

 

i prawidłowo pompa pracuje z mniejszym obciążeniem, mniejszą modulacją i większym cop wynikającym z mniejszej modulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jaka jest temperatura zasilania ?

bobrow ma grzejniki ścienne i u niego temp.zasilania 29st.C do niczego się nie nada z buforem czy bez a u innego z podlogowka bez bufora taka temp.zasilania przegrzeje dom.

Uważasz że COP-y wtedy nie będą wyższe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
i prawidłowo pompa pracuje z mniejszym obciążeniem, mniejszą modulacją i większym cop wynikającym z mniejszej modulacji

Coś mi się wydaje że u hajnela Ty robiłeś instalację i to z buforem ;)

 

Jakoś ma inne odczucia i spostrzeżenia o pracy pompy niż inni użytkownicy. Przypadek być może.

 

Widziałeś moją instalację. Prosta jak budowa cepa ,na jednej pompce bez bufora,no i się sprawdza do dzisiaj.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest temperatura zasilania ?

bobrow ma grzejniki ścienne i u niego temp.zasilania 29st.C do niczego się nie nada z buforem czy bez a u innego z podlogowka bez bufora taka temp.zasilania przegrzeje dom.

Uważasz że COP-y wtedy nie będą wyższe ?

 

co do tego ma temp. zasilania?

cop będzie wyższy ale dalej cop z buforem będzie równe cop bez tylko ogólnie cop wzrośnie

przy podłogówce i niskim zasilaniu oraz za małym przepływie (bez bufora) odszranianie będzie trwało dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że u hajnela Ty robiłeś instalację i to z buforem ;)

 

Jakoś ma inne odczucia i spostrzeżenia o pracy pompy niż inni użytkownicy. Przypadek być może.

 

odnieś się może do tematu częściowego obciążenia niskiej modulacji i w związku z tym wyższego cop

co kto robił to mydlenie oczu a nie rozmowa o "problemie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie moich doświadczeń z buforem ( a właściwie sprzęgłem) i bez ,

tłumaczę sobie te wyniki tym ,że kompensuje mi się (tj w temp zewnętrznych od -5 do 7 st , taki zakres porównałem) lepsza sprawność na dużym przepływie w stosunku do dodatkowej mocy pompy wtórnej .Nadmienię ,że robiłem próby z różnymi prędkościami pompy wodnej PC przy mrozach (nawet poniżej 20) -wyraźnie mi wyszedł lepszy cop na wysokich biegach (dla max mocy szczególnie).Natomiast jeśli utrzymujemy nominał tj 1500 l/h , to w pełnym zakresie PC pracuje jak należy -jest to naprawdę najlepsza wartość

Z tego co wyczytałem , to chyba nikt na forum nie zastosował takiego małego bufora (mam 35 ltr)-nawet chyba samego sprzęgła , zazwyczaj są to od 100 do 200 ltr bufory (dobre raczej do on/offów ), to może powodować większe straty na samym buforze.

Grzeję średnio w dzień ok 39 - 42 st wg krzywki , jeśli są większe mrozy to rzadziej wyłącza się PC z termostatu pokojowego -mam wtedy np. 22,5 do 22,8 st i pełny komfort cieplny (żona nie marznie...) , grzejniki po prostu są dość ciepłe (ciepło odczuwalne) w najchłodniejszym miejscu domu (tj salonu) . Przy mega mrozach np. -22 st miałem nad ranem coś ok 21.5 st (i to bez grzałek-dopiero po kilku dniach je uruchomiłem, zresztą koledzy instalatorzy z forum mi pomogli). Ktoś mi zarzucił : 21.5 st to lodówka !

Tylko tak :

-nie mam reku , rano jest wietrzenie i przez chwilę musi spaść temp (nie murów , tylko powietrza)

-mrozy poniżej 15 to tylko w nocy , więc ok godz 9-10 miałem już pełną moc PC (zresztą przy -22 st było coś ok 8kW)

 

Bajek nie piszę , podaję dwa typy informacji :

-co wiem i sprawdziłem pomiarem

-co przypuszczam i na jakiej podstawie

 

tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie moich doświadczeń z buforem ( a właściwie sprzęgłem) i bez ,

tłumaczę sobie te wyniki tym ,że kompensuje mi się (tj w temp zewnętrznych od -5 do 7 st , taki zakres porównałem) lepsza sprawność na dużym przepływie w stosunku do dodatkowej mocy pompy wtórnej .Nadmienię ,że robiłem próby z różnymi prędkościami pompy wodnej PC przy mrozach (nawet poniżej 20) -wyraźnie mi wyszedł lepszy cop na wysokich biegach (dla max mocy szczególnie).Natomiast jeśli utrzymujemy nominał tj 1500 l/h , to w pełnym zakresie PC pracuje jak należy -jest to naprawdę najlepsza wartość

Z tego co wyczytałem , to chyba nikt na forum nie zastosował takiego małego bufora (mam 35 ltr)-nawet chyba samego sprzęgła , zazwyczaj są to od 100 do 200 ltr bufory (dobre raczej do on/offów ), to może powodować większe straty na samym buforze.

Grzeję średnio w dzień ok 39 - 42 st wg krzywki , jeśli są większe mrozy to rzadziej wyłącza się PC z termostatu pokojowego -mam wtedy np. 22,5 do 22,8 st i pełny komfort cieplny (żona nie marznie...) , grzejniki po prostu są dość ciepłe (ciepło odczuwalne) w najchłodniejszym miejscu domu (tj salonu) . Przy mega mrozach np. -22 st miałem nad ranem coś ok 21.5 st (i to bez grzałek-dopiero po kilku dniach je uruchomiłem, zresztą koledzy instalatorzy z forum mi pomogli). Ktoś mi zarzucił : 21.5 st to lodówka !

Tylko tak :

-nie mam reku , rano jest wietrzenie i przez chwilę musi spaść temp (nie murów , tylko powietrza)

-mrozy poniżej 15 to tylko w nocy , więc ok godz 9-10 miałem już pełną moc PC (zresztą przy -22 st było coś ok 8kW)

 

Bajek nie piszę , podaję dwa typy informacji :

-co wiem i sprawdziłem pomiarem

-co przypuszczam i na jakiej podstawie

 

tyle

 

bez sprzęgła musisz mieć pompę obiegowa na wyższym biegu tak? a przepływ i tak mniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i prawidłowo pompa pracuje z mniejszym obciążeniem, mniejszą modulacją i większym cop wynikającym z mniejszej modulacji

 

heh a ja już chciałem dzwonić do mojego instalatora, że mam spapraną instalację bo inni 9kW pompą potrzebują dnia żeby podnieść temp. w domu o 1C, a u mnie w kilka godzin.... sory miałem to już wcześniej napisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...