Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Coś mi się wydaje że u hajnela Ty robiłeś instalację i to z buforem ;)

 

Jakoś ma inne odczucia i spostrzeżenia o pracy pompy niż inni użytkownicy. Przypadek być może.

 

Widziałeś moją instalację. Prosta jak budowa cepa ,na jednej pompce bez bufora,no i się sprawdza do dzisiaj.

 

Zrobił, ustawił, działa i mogę polecić. Zero problemów.

Że mam bufor z perspektywy czasu się cieszę, że nie dałem się ogłupić, że do każdego domu i każdej instalacji da się wpiąć pompę bezpośrednio...

 

Nie mam innych odczuć też mogę ustawić histerezę na 0,5C i mieć stałą temp w domu ale jak mi ktoś pierniczy, że przy -5 czy -10 może nie grzać 10h i mu temp. w domu nie spadnie a jeszcze się podniesie to sorry ale ktoś to czyta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił, ustawił, działa i mogę polecić. Zero problemów.

Że mam bufor z perspektywy czasu się cieszę, że nie dałem się ogłupić, że do każdego domu i każdej instalacji da się wpiąć pompę bezpośrednio...

 

Nie mam innych odczuć też mogę ustawić histerezę na 0,5C i mieć stałą temp w domu ale jak mi ktoś pierniczy, że przy -5 czy -10 może nie grzać 10h i mu temp. w domu nie spadnie a jeszcze się podniesie to sorry ale ktoś to czyta...

 

Zadziwię Cię, mi przy -14 nie dość że nie spadała temperatura w domu to się jeszcze podnosiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co na to

-ryszard petru

-map78

-wihajster

-vld

- i cała reszta

jak wytłumaczyć to zjawisko??? toż to na pewno oszustwo jak mogą dwie pompy obiegowe brać tyle samo energii co jedna? i związku z tym nie obniżać cop? w dodatku jeszcze znienawidzony bufor? przecież to nie ma prawa mieć takich samych cop.

czy ktoś mi odpowie? mam nadzieję że nie rzepliński

 

p.s. polecam zapoznać się z całością obserwacji kolegi użytkownika, a instalacja z stosunkowo niskimi oporami nie 100% podłogówki

 

Temat wielokrotnie już wałkowany na forum, ale i tutaj się odniosę.

Po pierwsze i chyba najważniejsze, jeśli COP z buforem = COP bez bufora, to po co płacić za bufor:eek:

Po drugie, każda instalacja jest inna, a nawet każdy może mieć inną pompę obiegową;) Przypominam, że u mnie przepływ zmierzony przez instalatora na drugim biegu fabrycznej pompy to >1700l/h, więc po co mi bufor:eek:

Po trzecie, kolega Bobrow przedstawia, że przepływ na drugim biegu z buforem równa się przepływowi na szóstym biegu bez bufora, jest to oczywiście jego szczególny przypadek, a nie reguła, ale trzeba by było teraz policzyć jaka jest różnica w poborze energii pomiędzy 2 a 6 biegiem i sprawdzić kiedy inwestycja minimum 1500zł w bufor się zwróci:eek:

Po czwarte, kolega Bobrow nie ma bufora jakiego Ty polecasz i instalujesz, to w ogóle nie jest bufor, a zgrubienie na rurze, bo 35l to mają naczynia przeponowe;) także nie wiem czy można ten szczególny przypadek nietypowego sprzęgła/bufora przyjmować jak reprezentatywny dla wszystkich instalacji.

Po piąte wreszcie kolega Bobrow cały czas sygnalizuje, że ma problemy z zapowietrzaniem się instalacji, trzeba by było zatem rozważyć na ile i czy w ogóle ma to wpływ na wiarygodność jego pomiarów, w odniesieniu do prawidłowo działającej instalacji:confused:

I najważniejsze, swoją orientację polityczną proszę sobie zachować dla siebie, bo to z pewnością nie jest przedmiotem zainteresowania forumowiczów, jak i zdaje się jest niezgodne z regulaminem forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wielokrotnie ju

 

cześć Map,

-ten przepływ 1700l/h to miałeś na buforze czy na instalacji

-moje problemy z zapowietrzaniem nie były do końca tylko u mnie-ludzie pisali ,że coś im tam od czasu do czasu plumka i się tym nie przejmują (ok , moja wada charakteru-drążę temat)

-co do wiarygodności moich pomiarów : te same wyniki były kiedy plumkało i nie plumkało , ciepłomierz dobrej klasy Kamstrup Multical 402 (ultradźwiękowy , nie mechaniczny)

-moje sprzęgło/buforek kupiłem coś ok 800 pln (z kwasiaka ,zresztą)

-co do reguły , to moim zdaniem : należy chociaż poczytać fora branżowe , żeby przynajmniej wiedzieć o co pytać instalatorów (a mówią zazwyczaj zgoła odmiennie ,niestety...)

 

bywaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ >1700l/h miałem bez bufora, i to nie był to przepływ chwilowy, a średnia z kilkunastu godzin. Po prostu mój instalator był na tyle kumaty żeby sprawdzić przepływ zanim zaproponuje rozwiązania obciążające dodatkowo mój budżet. A ze względu na złożoność i nietypowość mojej instalacji nie potrafił tego policzyć. U mnie nigdy nie było problemów z powietrzem, od uruchomienia (2,5 roku) nie wyskoczył mi żaden błąd, a ciśnienie na jakim pracuje pompa to ~0,1MPa (0,08 spoczynkowe i 0,11 podczas pracy), nigdy nie dodawałem wody, więc układ jest całkowicie szczelny, mimo że również był przerabiany z ekogroszku, czyli układu otwartego.

Nie mam nic do Ciebie, ani Twoich pomiarów, wkurza mnie tylko, że Taki silesia zamiast przedstawić swoje obliczenia i racje przedstawia Twoje, wykonane jednak w dość specyficznych okolicznościach (nietypowy bufor, mieszana, przerabiana instalacja, itp) i twierdzi, że jest to prawda uniwersalna na dowód tego, że bufor to samo dobro, a tak z pewnością nie jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszemy tu skrótowo bufor, a tu chodzi o sprzegło hydrauliczne. Sprzegło ma za zafanie oddzielić dwa obiegi hydrauliczne, a nie magazynować energię. I czy ma sto czy cztery litry działa tak samo. O buforze ciepła przy Tz PC rzędu 30 stopni można by mówić przy tysiącach litrów pojemności. Montowanie 100l sprzegła przez instalatorów to takie zabezpieczanie swojej dupy na wypadek defrostu przy wyłączonym obiegu wtórnym i braku ciepła/wody do rozmrożenia... Nie wiem jakie bobrow masz doświadczenia z tym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszemy tu skrótowo bufor, a tu chodzi o sprzegło hydrauliczne. Sprzegło ma za zafanie oddzielić dwa obiegi hydrauliczne, a nie magazynować energię. I czy ma sto czy cztery litry działa tak samo. O buforze ciepła przy Tz PC rzędu 30 stopni można by mówić przy tysiącach litrów pojemności. Montowanie 100l sprzegła przez instalatorów to takie zabezpieczanie swojej dupy na wypadek defrostu przy wyłączonym obiegu wtórnym i braku ciepła/wody do rozmrożenia... Nie wiem jakie bobrow masz doświadczenia z tym?

 

Gdy brak ciepłej wody do defrostu pompa bez bufora odpali grzałkę, proces odszraniania zajmuje około 5min, więc grzałka zużyje wtedy jakieś 0,25kWh. Niech będzie, że w jakiś skrajnych wypadkach tych defrostów będzie 8 na dobę to zużyje sumarycznie 2kWh to mniej więcej tyle ile wynosi dobowa strata postojowa Twojego bufora - tylko, że ta starta jest codziennie, a częste defrosty występują jedynie w specyficznych warunkach. No i nie każdy defrost odbywa się z grzałką. Także ja osobiście nie widzę żadnych korzyści ze stosowania bufora;) Hajnel jeśli to nie tajemnica spowiedzi;) pochwal się ile kolega silesia policzył sobie za ten bufor, całościowo, zbiornik, armatura, robocizna? Będzie to sądzę przydatna informacja dla przyszłych inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka strata postojowa? Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu dlatego nie mam straty ;)

Nie wiesz ile bufor kosztuje? Strzelam, że ok tysiaka musiałbym sprawdzać. Pisanie o cenach montażu jest bez sensu jak nie znasz zakresu roboty. Nie chce go chwalić bo w piórka obrośnie ale chyba najsolidniejsza ekipa na mojej budowie. Musiałbym się czepiać chyba nie zmazanych ze ścian linii którymi wyznaczyli trasy rur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka strata postojowa? Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu dlatego nie mam straty ;)

Nie wiesz ile bufor kosztuje? Strzelam, że ok tysiaka musiałbym sprawdzać. Pisanie o cenach montażu jest bez sensu jak nie znasz zakresu roboty. Nie chce go chwalić bo w piórka obrośnie ale chyba najsolidniejsza ekipa na mojej budowie. Musiałbym się czepiać chyba nie zmazanych ze ścian linii którymi wyznaczyli trasy rur...

 

A co stoi w kuchni?;) Niestety każde urządzenie w którym stoi woda, a nie jest grzejnikiem generuje straty i należy je uwzględnić. Widziałem parę wycen na takie sprzęgła 100l w okolicach 1300zł za sam materiał, a robocizna też pewnie nie jest za darmo... Myślałem, ze poprosiłeś o wycenę z i bez bufora, ale widzę, że zdałeś się całkowicie na "kunszt" naszego instalażyny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica czy grzeję pomieszczenie podłogówką czy buforem? Gdzie jest strata? Map ceniłem cię za wiedzę i za to że się nią dzielisz na fm proszę nie zniżaj się do poziomu niektórych piszących na fm... Dzięki tobie w ogóle mam pc i dyskutowałem o instalacji bufora z mkm. Są na fm tacy którym montował bez. Gdybym chciał też miałbym bez. przekonały mnie rzeczowe argumenty i tyle. Pisał o nich nie raz mkm. Dodam że nie tykam pc bo nie muszę. A jak zmienię temp. Na sterowniku na wyższą to ją po kilku godzinach mam, a nie po dobie... Krzywej nie muszę zmieniać, nawet nie wiem jaka teraz jest ustawiona. Chłodzenie latem podłogówką też działało, może to nie to co klima ale działa. Że nie wziąłem najtańszej oferty mam czuć się winny. Wolny rynek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to niedobrze my

hej

mogę zaproponować Ci prosty sposób na połączenie "tanich godzin" z komfortem dostępności CWU.

Możesz dołożyć dodatkowy czujnik Tcwu w górnej części zasobnika (np. 20% wysokości od góry) , ten oryginalny umieść na samym dole (jak najniżej) w rurce w zasobniku CWU. Kup sobie przekaźnik programowalny i pod styki podłącz te dwa czujniki.

Na przekaźniku ustawiasz czas prawdopodobnego włączenia się grzania CWU np. 4 do 5 rano oraz 13-14 : wtedy PC widzi temperaturę w środku zasobnika.

W pozostałym czasie PC widzi temperaturę z czujnika w górnej części zasobnika.

Chodzi o to ,że woda ciepła unosi się do góry w zasobniku jak tłok strzykawki-w miarę zużycia. Jeśli zacznie się kończyć ciepła woda , to PC zagrzeje w drogiej taryfie , ale tylko wtedy kiedy to konieczne , kiedy włącza się PC do grzania jest jeszcze woda na kąpiel jednego delikwenta- a kiedy łazienka się zwolni , ciepła woda już będzie.

Od ponad pół roku mam ten system z tą różnicą ,że dołożyłem rezystory (ok2,2kOhm symulujące 53 st na Tcwu w PC) i wykorzystałem przełącznik termiczny (który już miałem).

Jeśli masz cyrkulację , to na pewno powoduje wychłodzenie zasobnika-po prostu miesza wodę ( proponuję abyś zoptymalizował sterowanie cyrkulacją , możesz też zastosować mój układ tj czasówka przed pobudką na ok 40 min+ impuls na 5min wg potrzeb -wcześniej opisywałem ten system )

 

cześć

 

witam dzięki, ale przyznam się bez bicia na 1000% sobie nie poradzę z tym jestem można by powiedzieć laikiem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda TwójPanie, że nie potrafisz zaufać doświadczeniom innych, chyba po to między innymi korzysta się z forum. Większość Twoich założeń niestety jest błędna. Sterowanie podłogówką za pomocą elektrozaworów to pomyłka, skończy się to tym, że je odłączysz bo będą tylko przeszkadzać. To samo z taryfami. Można być niewolnikiem dwóch taryf i pewnie i tacy się tu znajdą, ale można nim nie być i i tak płacić taniej - już niejeden się o tym przekonał.To matematyka i ona nie kłamie, trzeba tylko nie bać się z niej korzystać.

 

ja opiszę moje 2 letnie doświadczenie z PC: jadę na normalnej taryfie, próbowałem jakby to by było przejść na nocną i niestety, 80% szyb mam pół-zach (wielkie przeszklenia, każde okno 4 x 2,5 m) i przy grzaniu nocnym do temp. 22C w słoneczny dzień (nawet gdy na zewnątrz -15C) w dzień robi się nieznośnie, temperatura wzrasta do do 25-26C, dlatego jestem zmuszony dla komfortu pozostać przy grzaniu całodobowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica czy grzeję pomieszczenie podłogówką czy buforem? Gdzie jest strata? Map ceniłem cię za wiedzę i za to że się nią dzielisz na fm proszę nie zniżaj się do poziomu niektórych piszących na fm... Dzięki tobie w ogóle mam pc i dyskutowałem o instalacji bufora z mkm. Są na fm tacy którym montował bez. Gdybym chciał też miałbym bez. przekonały mnie rzeczowe argumenty i tyle. Pisał o nich nie raz mkm. Dodam że nie tykam pc bo nie muszę. A jak zmienię temp. Na sterowniku na wyższą to ją po kilku godzinach mam, a nie po dobie... Krzywej nie muszę zmieniać, nawet nie wiem jaka teraz jest ustawiona. Chłodzenie latem podłogówką też działało, może to nie to co klima ale działa. Że nie wziąłem najtańszej oferty mam czuć się winny. Wolny rynek.

 

Hajnel, ja się do niczego nie zniżam. Jeżeli czytałeś moje posty od początku to powinieneś wiedzieć, że jestem przeciwnikiem buforów od zawsze... A to czy Ty wierzysz instalatorowi, który na tobie zarobił, czy niezależnej opinii użytkownika jest wyłącznie twoją sprawą.

Co do kwestii podnoszenia temperatury to zapewniam Cię, że jeżeli jesteś w stanie ją podnieść w krótkim czasie oznacza to ni mniej ni więcej, że coś jest nie tak. Pompa ciepła to nie jest kocioł z olbrzymim zapasem mocy żeby można było żonglować temperaturami. Prawidłowo dobrana i skonfigurowana pompa służy do utrzymywania zadanej temperatury, a nie do dynamicznej jej zmiany. Nie wiem jak długo już mieszkasz i użytkujesz pompę ciepła, ale jak zapewne wiesz ja wymieniłem źródło ciepła z kotła na ekogroszek 25kW na pompę 9kW, więc mam jakieś tam doświadczenie i spostrzeżenia, nie jednosezonowe i nie pozyskane z relacji klientów, a własne - więc możesz mi wierzyć i wyciągnąć z tego wnioski i korzyści dla siebie lub zaufać marketingowemu bełkotowi sprzedawców;) Tak to niestety wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja opiszę moje 2 letnie doświadczenie z PC: jadę na normalnej taryfie, próbowałem jakby to by było przejść na nocną i niestety, 80% szyb mam pół-zach (wielkie przeszklenia, każde okno 4 x 2,5 m) i przy grzaniu nocnym do temp. 22C w słoneczny dzień (nawet gdy na zewnątrz -15C) w dzień robi się nieznośnie, temperatura wzrasta do do 25-26C, dlatego jestem zmuszony dla komfortu pozostać przy grzaniu całodobowym

 

Żeby wyjść na zero wystarczy zużyć 30% w tanim prądzie. Wszystko powyżej idzie już na plus. Przekonał się już o tym kolega Varme, który jak Ty grzeje całodobowo. Po przejściu na dwie taryfy cenę za kWh spadła z 0,63zł do 0,5zł bez zmiany stylu życia. Weź sobie dwutaryfowy na próbę, jak nie będzie się opłacać to po prostu zrezygnujesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyjść na zero wystarczy zużyć 30% w tanim prądzie. Wszystko powyżej idzie już na plus. Przekonał się już o tym kolega Varme, który jak Ty grzeje całodobowo. Po przejściu na dwie taryfy cenę za kWh spadła z 0,63zł do 0,5zł bez zmiany stylu życia. Weź sobie dwutaryfowy na próbę, jak nie będzie się opłacać to po prostu zrezygnujesz....

 

Witam

 

Też grzeję całodobowo. Mam 2 taryfy.

Roczne zużycie za ub. sezon -ok. 4 tys. kWh.

Z tego 70 % w taniej, bez żadnych kompromisów co do komfortu.

Pranie, zmywanie naczyń i CW oczywiście w taniej, ale to żaden problem.

Średni koszt 1 kWh to ok. 45 gr. Mogłoby być ok. 2-3 gr. taniej gdybym jak wielu korzystał z G12W.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...