Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

W razie problemow , proponuje lekko zmniejszyc Tcwu na np 50-rozumiesz : piłujesz PC na max swojej temp tj ok 57 st i tą temp musisz uzyskać 52st.

Jeśli Ci na tskiej temp zależy w taniej teryfie - to trzeba uruchomić booster i po temacie

Mam nadzieje , że pomogłem i będzie ok

Pzdr

 

Ja wcześniej miałem nastawione 52 i pompa pokazywała max 49 dziś robię próby bo podejrzewam, że od początku nie robi mi sterylizacji teraz świeci się booster i pompa pracuje niby i grzałka ta do wygrzewania też ale temperatura dalej 52 jutro będę dzwonił do instalatora o co chodzi, a z pomocą to na pewno dla mnie to co pisałeś to nowość a tu trzeba się uczyć :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzisiaj podsumowałem sobie ostatni tydzień prób z buforem i bez bufora.

Ostatnio warunki miałem podobne tj ok 2 st , wilgotno (mżawka i deszcz ze śniegiem).Wykonywałem serie pomiarów co 1GJ x3 z buforem i takie same bez.

Zgrało się to z defrostami tj na początku pierwszego pomiaru był defrost i pod koniec drugiego był już duży szron na jednostce zewnętrznej (dlatego w krótkich odstępach pomiarowych miałem różnice w COP )

 

Oto wyniki :

 

1.dane

 

-Tco ok 40-42 st (wynika to głównie z algorytmu PC, widać to w DTR)

-optymalna prędkość PC to Vp=2 (na buforze mam ok 1500 l/h , a na systemie ok 1100 l/h)

-pompa wtórna ustawiona na H=2,5m , moc ok 18W

 

2.wyniki testów

 

-w tych samych warunkach COP były zbliżone z lekką przewagą na bypass tj ok 0,05-0,08

-dt na bypasie ok 3-4K , na buforze ok 4-4,5K (potrzebna opinia kogoś kto się zna na wymianie ciepła -czy są to porównywalne ilości oddawanego ciepła , wg mojej wiedzy tak jeśli na mniejszej dt jest ciut większa temp zasilania)

-przy bypasie widoczny spadek T na PC , ale temperatury PC i system zbliżone , różnica ok 0,5K

-na buforze odwrotnie tj większa temp o ok 1 st na PC , ale za to ok 0,8-1,5K niższa od wyświetlanej w PC

 

3.wnioski

 

-przy większym przepływie jest delikatnie większa temp na PC niż przy niższym przy tej samej modulacji sprężarki -można to sprawdzić ustawiając takie same temp skrajne w krzywce

To w niewielkim stopniu niweluje stratę temperatury na buforze

-większy przepływ na wymienniku przez bufor , gwarantuje nominalną moc grzewczą nawet przy mrozach , przy małej mocy pompy w PC tj bieg nr 2 ok 45W (np. 7 bieg ma ok 120W-dane wg wykresu) , nie trzeba podwyższać prędkości w mrozy.

Na Vp=2 na CWU mam przepływ od 1350 do 1450 l/h -tu lepszym rozwiązaniem byłby bieg nr 3 -latem należy dać zdecydowanie większy bieg 4 lub 5 (sprawdziłem to -na 5 był najlepszy COP)

-defrost na systemie powoduje u mnie "trzęsienie ziemi"- wypłukuje różne drobiny i zabrudza filtr -moja instalacja ma już ok 9 lat , więc jest już tam trochę śmieci kotłowych

Dlatego defrost w czystej sekcji tj PC/bufor jest dla mnie wygodniejszy , hałas przy defroście jest dość duży na grzejnikach. Ponadto bufor/sprzęgło odmula instalację , jeśli coś wpadnie do niego -to sobie leży na dnie.

-wykonywałem pomiar hałasu na grzejnikach i dla Vp=2 oraz Pmax wilo : jest zbliżony tj ok 38dB ,powyżej biegu nr 2 -hałas wyraźnie wzrasta

-przy przełączeniu na CWU , bufor jeszcze oddaje trochę ciepła - niweluje zmniejszenie się komfortu cieplnego z powodu ochłodzenia grzejników

-obieg bufora nie zakłóca pracy pompy podłogówki w jednej z łazienek , przy trybie CWU

 

Dlatego zdecydowałem zostać już na buforze do końca sezonu grzewczego-przy dużych mrozach ponownie porównam w/w przypadki (przypuszczam ,że przy mrozach słaby przepływ na systemie wyraźnie pokaże słabszy COP-ale jeszcze tego nie wiem )

 

Do kolegów Map i Mkm : to jest tylko mój przypadek , nie piszę żeby przekonywać do mojej decyzji-pisze żeby dać do myślenia , każdy niech sam decyduje w tej sprawie.

 

Na koniec trochę policzymy :

 

załóżmy ,że w 1 godzinę PC zużywa 1,5kW i wytwarza 4,5kW ciepła - wariant bez pompy wtórnej , wychodzi COP=3

w drugim wariancie doliczymy moc 20W pompy wtórnej czyli zużyjemy 1,52kW i uzyskamy tę samą moc cieplną 4,5kW , wtedy COP=2,96

 

Przykład nie ilustruje strat na buforze-zawsze jakieś będą , gdzieś wyczytałem -że najlepsza sprawność to nawet 98%. Przykład również nie uwzględnia lepszej sprawności PC na nominalnych przepływach

 

To tyle w tym temacie-z mojej strony uważam sprawę za zamkniętą w zakresie decyzji

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

załóżmy ,że w 1 godzinę PC zużywa 1,5kW i wytwarza 4,5kW ciepła - wariant bez pompy wtórnej , wychodzi COP=3

w drugim wariancie doliczymy moc 20W pompy wtórnej czyli zużyjemy 1,52kW i uzyskamy tę samą moc cieplną 4,5kW , wtedy COP=2,96

 

Przykład nie ilustruje strat na buforze-zawsze jakieś będą , gdzieś wyczytałem -że najlepsza sprawność to nawet 98%. Przykład również nie uwzględnia lepszej sprawności PC na nominalnych przepływach

 

To tyle w tym temacie-z mojej strony uważam sprawę za zamkniętą w zakresie decyzji

Pozdrawiam

 

Zapomniałeś dodać że jak używasz pompy wtórnej to pierwotna pracuje na mniejszym biegu i zużywa mniej energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powiesz nabywcom pomp A którzy bufor kupują już zainstalowany w jedn. wewnętrznej?

co wreszcie powiesz ludziom którym tak fachowo doradzałeś że mają teraz w warunkach zimowych (bo wtedy to się objawia) niedogrzane pomieszczenie z największymi oporami albo jak jeden z piszących tu całe piętro oraz niższy cop? - tak się rodzą mity że pc pw to działa ale nie w mrozy

 

 

mam pytanie i odnosi się to do Twojego posta, ja rzeczywiście zwłaszcza podczas mrozów odczuwam niedogrzanie piętra. przypuszczam, że problemem są to obiegi. pompa obiegowa chodzi na 3 (najwyższym biegu). masz może pomysł na jakieś zwiększenie przypływu na piętro ? -dodatkowa pompa obiegowa, mały bufor, sprzęgło ? nie wiem...

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkm silesia;

 

 

załóżmy ,że w 1 godzinę PC zużywa 1,5kW i wytwarza 4,5kW ciepła - wariant bez pompy wtórnej , wychodzi COP=3

w drugim wariancie doliczymy moc 20W pompy wtórnej czyli zużyjemy 1,52kW i uzyskamy tę samą moc cieplną 4,5kW , wtedy COP=2,96

 

Vpc=2 w dwóch przypadkach , to jest tylko zobrazowanie-gdyby porównać to wzgl przepływów , to w moim przypadku na bypassie miałbym Vpc=5 i moc ok 90W dla przepływu zbliżonego do 1500 l/h.

 

Przykład pokazuje w najprostszy sposób o jakich startach mocy mówimy. Tak jak pisałem -przy takim przepływie na systemie tj ok 1000-1100 l/h nie uzyskamy mocy max przy niższych temp. Oczywiście jeśli ktoś ma przewymiarowaną PC lub mrozy są krótkotrwałe i chałupa się nie wychłodzi -to niczego nie odczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie i odnosi się to do Twojego posta, ja rzeczywiście zwłaszcza podczas mrozów odczuwam niedogrzanie piętra. przypuszczam, że problemem są to obiegi. pompa obiegowa chodzi na 3 (najwyższym biegu). masz może pomysł na jakieś zwiększenie przypływu na piętro ? -dodatkowa pompa obiegowa, mały bufor, sprzęgło ? nie wiem...

 

pozdrawiam,

Artur

 

Trudno odnieść się do problemu na podstawie wpisu na forum.

Z tego co piszesz masz "starą" trzy biegową 8semke to bardzo wydajne pompy być może tylko regulacja instalacji ale jeżeli ta pompa obiegowa jest "za mała"

i przepływy są zbyt małe to sam sobie odpowiedziałeś jakie są rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkm silesia;

 

 

załóżmy ,że w 1 godzinę PC zużywa 1,5kW i wytwarza 4,5kW ciepła - wariant bez pompy wtórnej , wychodzi COP=3

w drugim wariancie doliczymy moc 20W pompy wtórnej czyli zużyjemy 1,52kW i uzyskamy tę samą moc cieplną 4,5kW , wtedy COP=2,96

 

Vpc=2 w dwóch przypadkach , to jest tylko zobrazowanie-gdyby porównać to wzgl przepływów , to w moim przypadku na bypassie miałbym Vpc=5 i moc ok 90W dla przepływu zbliżonego do 1500 l/h.

 

Przykład pokazuje w najprostszy sposób o jakich startach mocy mówimy. Tak jak pisałem -przy takim przepływie na systemie tj ok 1000-1100 l/h nie uzyskamy mocy max przy niższych temp. Oczywiście jeśli ktoś ma przewymiarowaną PC lub mrozy są krótkotrwałe i chałupa się nie wychłodzi -to niczego nie odczuje.

 

nie możesz tak porównywać musisz porównać tak aby przepływ do tych obliczeń był stały czyli "licząc" bez bufora brać pod uwagę większy bieg pompy obiegowej pc a więc i większa moc przez nią pobieraną a z buforem mniejszą moc obiegowej pc + moc pompy wtórnej

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odnieść się do problemu na podstawie wpisu na forum.

Z tego co piszesz masz "starą" trzy biegową 8semke to bardzo wydajne pompy być może tylko regulacja instalacji ale jeżeli ta pompa obiegowa jest "za mała"

i przepływy są zbyt małe to sam sobie odpowiedziałeś jakie są rozwiązania

 

dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

 

dzięki za odpowiedź,

Artur

 

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

 

dzięki za odpowiedź,

Artur

 

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

 

najlepiej znaleźć w swojej okolicy jakiegoś kumatego instalatora niech to obejrzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

 

dzięki za odpowiedź,

Artur

 

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

 

teraz masz bez bufora i ciśniesz tylko obiegówką z pc?

policz jakie masz przepływy na rozdzielaczach parter/piętro i podaj to coś pomożemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow , Mam takie dwa pytania:

- ten przepływ 1500 l/h musisz zapewnić przy dowolnym zapotrzebowaniu na moc cieplną , czy jedynie przy tych minimalnych temperaturach gdzie potrzebna jest maksymalna moc ?

 

- czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając `Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli jestem w stanie dopasować czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow , Mam takie dwa pytania:

- ten przepływ 1500 l/h musisz zapewnić przy dowolnym zapotrzebowaniu na moc cieplną , czy jedynie przy tych minimalnych temperaturach gdzie potrzebna jest maksymalna moc ?

 

- czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając `Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli jestem w stanie dopasować czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?

 

witaj

 

przepływ 1500 l/h jest wymagany dla max mocy grzewczej , szczególnie przy niskich temperaturach .Przy wyższych temp prawdopodobnie nie zauważysz tego (zresztą PC nie grzeje non stop z mocą max, z drugiej strony jeśli wykorzystujesz ją przez cały rok na 20-30% mocy -pojawia się pytanie o właściwy dobór , po prostu czy nie jest przestrzelona)

Jeśli chodzi o drugie pytanie-niestety nie posiadam takiej wiedzy,może fachmani Ci coś pomogą. Zalecił bym Ci jeszcze równoległe przestudiowanie tego tematu-jak znam życie i geografię :

 

będzie kilka fachowych rad wzajemnie wykluczających się....

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz masz bez bufora i ciśniesz tylko obiegówką z pc?

policz jakie masz przepływy na rozdzielaczach parter/piętro i podaj to coś pomożemy

 

przepływy policzyć ze wskazań rotametrów?

 

u mnie wszystkie rozkręcone na maks, niestety zostały zamontowane do góry nogami i wszystkie pokazują 0 :/

 

ale załóżmy, że na piętro są zbyt duże opory, co można zastosować? w jaki sposób wykorzystać mały bufor/ sprzęgło - dodatkową pompę ?

 

dziękuje,

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując bufor musisz dać za nim dwie pompy - jedna parter, druga piętro.

Dać jedną mocną za buforem i dławić parter żeby wyrównać przepływ na górze to trochę bezsensu, a o wpinaniu drugiej pompy szeregowo już tu trochę pisaliśmy.

 

no co ty dwie pompy to przecież więcej prądu zje niż jedna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...