Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Tak informacyjnie napiszę, nie ma to związku z różnicą temperatur góra/dół, o której dyskutowałem ostatnio, ale komuś może się przydać..

 

przez 2 lata grzałem 36 m2 powierzchni w w zasadzie nieużywanych (lub bardzo rzadko), pomieszczenia gospodarcze i pracowania (wypalanie ceramiki). Pomieszczenia umiejscowione od północy z małymi przeszkleniami (zimne). Obwody grzewcze były tam włączone non-stop ale i tak było tam chłodno. Po odcięciu ogrzewania (zamknięciu obwodów ogrzewania do tych pomieszczeń), pompa zyskała 2-gą młodość, raz że mniej powierzchni do grzania, ale przede wszystkim woda nie wychładza się w tych pomieszczeniach.

 

zainstaluję tam jakieś ogrzewanie uruchamiane podczas korzystania z pracowni (elektryczne/gazowe - jeszcze nie wiem).

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Po odcięciu ogrzewania (zamknięciu obwodów ogrzewania do tych pomieszczeń), pompa zyskała 2-gą młodość, raz że mniej powierzchni do grzania, ale przede wszystkim woda nie wychładza się w tych pomieszczeniach.

 

pozdrawiam,

Artur

 

zbyt niskie skraplanie nie jest korzystne dla ukł. chłodniczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś ostatnimi czasy montował tcap 9kw 3 fazy za normalną cene. Bo dostaje tylko wyceny za 30 tyś z montażem + zbiornik cwu 300l galmet maxi.

Wydaje mi sie troche drogo...

 

Ja mam wycenę normalnej 9kw 3 fazy+ Galmet SGW(S) 200l z montażem za 23000 brutto, t-cap 9kw 1 faza 800zł więcej, t-cap 9kW 3 fazy 2000zł więcej.

Wpinam się bezpośrednio do mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam przykład mojej `najtańszej` oferty:

 

SDC 9kw 3 fazy - 17025 netto (25% rabatu od obecnej ceny katalogowej 22700 netto)

Galmet maxi 300l - 2800 netto

montaż, transport, uruchomienie - 2500 netto

--

22325 netto + 8% = 24111 brutto , zatem przy galmecie 200litrowym którego koszt to 1700 netto rzeczywiście można zejść z 1000 mniej do 23000 brutto.

 

Niestety i tu UWAGA do wszystkich , należy pamiętać jeszcze tym czego nie ma w tych najtańszych ofertach a co jest wymagane: o armaturze CO i CWU, grzałkach, rurach chłodniczych, otulinie, stelarzu, pompce cyrkulacyjnej CWU, zaworze trójdrogowym,

w większości pierwszych ofert tego NIE MA i potem się okazuje że trzeba doliczyć z 2000 netto aby to wszystko było kompletne.

Edytowane przez fox503
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przez to dziwią mnie wpisy na forum ze pc-pw z montazem masz za 23 tyś a tak naprawde trzeba liczyć min 27 do 30. Dopiero jak zacząłem sam szukać i pytać o wyceny to otwarły mi sie oczy. I niech nikt mi nie powie że nie bedzie różnicy min 15 tyś miedzy pc pw a piecem z podajnikiem. Zaraz pewnie ktoś sie odezwie a ile piec i ile komin - no ok ale napewno pierc + komin nie wyjdzie prawie 30 kzł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przez to dziwią mnie wpisy na forum ze pc-pw z montazem masz za 23 tyś a tak naprawde trzeba liczyć min 27 do 30. Dopiero jak zacząłem sam szukać i pytać o wyceny to otwarły mi sie oczy. I niech nikt mi nie powie że nie bedzie różnicy min 15 tyś miedzy pc pw a piecem z podajnikiem. Zaraz pewnie ktoś sie odezwie a ile piec i ile komin - no ok ale napewno pierc + komin nie wyjdzie prawie 30 kzł.

 

Chcąc wybudować budynek w 21 wieku należy zgromadzić odpowiednie zapasy gotówki no chyba że stawiamy na systemy 19wieczne to wtedy może warto zastanowić się czy np. nie oszczędzić na metrażu wymarzonej budowli - i budynek tańszy i pompa też ( małe jedno-wentylatorowe są znacznie tańsze a 150m2 to nie mało) .

Taki zapas 10tyś w skali inwestycji w budynek może doprowadzić do tego że zrezygnujesz z budowy???

Tak z praktyki - co roku modernizuję ze dwie kotłownie węglowe piece zwykle nie więcej niż 10 lat i szrot - pompy zainstalowane 10lat temu dalej działają pomimo że były to modele on off (powietrzne).

Myślę że obecnie produkowane kotły wytrzymają jeszcze mniej - wnioskuję po wadze - pocienianie, potanianie, odchudzanie i już 10tyś pseudo oszczędności topnieje.

Do kotła na wongel dolicz etat palaczo-czyściciela-tragarza opału.

No i składzik na wongel to też parę m2 więcej do wybudowania.

O syfie wongla i popiołu w budynku nie piszę.

A jak jeszcze zainwestujesz w klime na poddaszu to już jesteś na zero albo i trzeba dołożyć ja chcesz system multi "koreański"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lokalny wykonawca: Panasonica tcap 9kw za 25.000 razem z zbiornikiem cwu i montażem. Bez żadnych negocjacji. Naturalnie nie był najtańszy.

 

3 lata temu montowałem T-Cap 9kw za 24 kpln brutto - komplet, ze zbiornikiem etc. nic mnie nie interesowało, cała kotłownia

 

pozdrawiam,

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie dziś wychodząc z domu miałem na pompie ciśnienie ok 1,5 MPA, jakl wróciłem po 4 godzinach pompa nie pracowała ( ale też i nie powinna gdyż CWU było nagrzane a CO nie powinno grzać gdyż było za ciepło i sterownik wyłączył PC ) niestety dziwnym było to, że ciśnienie na pompie wynosiło 0, działała pompka obiegowa od CO gdyż tak jest ustawiona na godziny w jakich teoretycznie grzeję a wiadomo czasami jednak w wyznaczonych godzinach się nie grzeje

co jest na rzeczy z tym ciśnieniem, wcześniej zauważyłem jakbym miał lekko zapowietrzoną instalację CWU ale nie na 100% i może to jest bez związku

 

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam przykład mojej `najtańszej` oferty:

 

SDC 9kw 3 fazy - 17025 netto (25% rabatu od obecnej ceny katalogowej 22700 netto)

Galmet maxi 300l - 2800 netto

montaż, transport, uruchomienie - 2500 netto

--

22325 netto + 8% = 24111 brutto , zatem przy galmecie 200litrowym którego koszt to 1700 netto rzeczywiście można zejść z 1000 mniej do 23000 brutto.

 

Niestety i tu UWAGA do wszystkich , należy pamiętać jeszcze tym czego nie ma w tych najtańszych ofertach a co jest wymagane: o armaturze CO i CWU, grzałkach, rurach chłodniczych, otulinie, stelarzu, pompce cyrkulacyjnej CWU, zaworze trójdrogowym,

w większości pierwszych ofert tego NIE MA i potem się okazuje że trzeba doliczyć z 2000 netto aby to wszystko było kompletne.

 

U mine instalacja zostawiona była pod ekogroszek

Wycena na tacp 9kw 1 faze, galmet 300L, zawór Simens, naczynie, podłaczenie, montaż, grzałka tacki, stropliny wewn., brak termostatu.

 

Na gotowo wycena 24500 brutto - do dotacji, 3 lata temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź ciśnienie przy wył. pompie obiegowej

co dla ciebie oznacza pompa cyrkulacyjna? - czy to pompa obiegu c.o. ?

 

Tak chyba o tym pisałem tj pompka która wymusza obieg id bufora do instalacji, próbowałem przy wyłączonej i spadło z 0,15 do ok 0,08 mpa wcześniej trochę ciśnienie spadało ale nie tyle i tu mam pytanie czy w ogóle powinno spadać czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

kończy się kolejny miesiąc grzewczy na mojej PC , prawdziwa wiosna jest już blisko-chyba mogę już podsumować zimę (dłuuugą , chociaż nie śnieżną).

 

Obserwacje i wnioski ;

 

1.CWU-grzeję ok 80-95% w taniej taryfie , poprzez drugi czujnik Tcwu mam zawsze min ilość ciepłej wody i kiedy już jej zaczyna brakować-to dopiero wtedy startuje tryb CWU w drogiej taryfie

 

2.cyrkulacja-czasówka 0,5h rano w dni robocze , reszta przycisk na impuls-czasówka ok 5 min (nie jest to problem dla użytkowników , natomiast cyrkulacja potrafi powodować poprzez mieszanie w zbiorniku prawie drugie tyle zużycia na CWU)

 

3.temperatury (po wielu próbach) :

-krzywka PC : 8st powietrze/40 st PC , -8 st powietrze/45 st PC

-Tcwu zimą 49st

-temperatura wyłączenia PC na Eurosterze 23st

-temperatury średnie w dzień w domu 22,5-23 st

 

4.parametry istotne :

-prędkość pompy wodnej w PC V=2 (ok 1450- 1500 l/h) , robiłem testy na wyższych prędkościach i 2 dla całego okresu grzewczego jest optymalna (dla mrozów i wyższych temp na zewnątrz)

-wysokość podnoszenia w pompie wtórnej H=2,5m (ok 18W)

 

5.zużycie CO+CWU

10.2015-444kWh

11.2015-650kWh

12.2015-826kWh

01.2016-1588kWh

02.2016-945kWh

03.2016-ok 977kWh

 

6.SCOP 10.2015-03.2016 =2,96 (praca grzałek CO ok 2h , CWU ok 6h-tylko do prób)

 

7.koszty

-taryfa G12W (energia +przesył brutto :1T=0,6893 pln , 2T=0,2538 pln , w Tauronie na początku podali mi mniejsze koszty o ok 2gr-konsultanci...)

-średni koszt 1kWh z w/w okres =0,42 pln (miałem 0,55 pln w G11)

 

8.uwagi

-sprawdza się grzanie non-stop z obniżeniem nocnym o 1,5-2,0 st

-COP wyraźnie gorszy przy grzaniu w nocy , ale i tak się opłaca -dogrzewamy z mniejszą mocą w drogiej taryfie

-PC grzała przy -22st z mocą ok 8kW (Tco=45st)

-zrobiłem bypass na buforku/sprzęgle : COP ten sam , natomiast mój układ lepiej pracuje z buforem (ciszej jest na grzejnikach ze względu na mniejszy przepływ pompy wtórnej , zanieczyszczenia z układu nie są tak mocno wypłukiwane-a jak już się pojawiają , to większość osiada na dnie buforka, nie trzeba regulować przepływu w PC -zawsze jest nominalny tj ok 1500 l/h)

-ostatnio zmodyfikowałem krzywkę pod kątem wyższych temp powietrza : podniosłem z 37 st min temp do 40 st na CO od temp zewnętrznej 7st.

Zrobiłem tak , ponieważ kiedy jest cieplej PC szybciej nagrzewa dom i wyłącza się na Eurosterze na dłuższy czas .Wychodzi mi to korzystniej (mniejsze zużycie) od długiego piłowania PC na niskich temp. Ogólnie chodzi o to ,żeby przy niższych temp zewnętrznych jak najdłużej były ciepłe grzejniki z jak najniższą temp bez utraty komfortu cieplnego .Natomiast kiedy jest ciepło-promieniowanie podczerwone już nie jest tak wymagane. Mój przedział roboczy to 40-45 st na CO.

 

bywajcie

 

PS

u mnie właśnie zaczęło grzmieć- armagedon czy co....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...