Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

Mam taka pompe KIT-WC14F9E8 i problem z CWU.

Problem polega na tym, ze pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Ustawione jest 53st.

Posiadam bojler 300l. Czujnik na 1/3 wysokosci. Na samym poczatku mialem ustawione 55st i to byla w ogole tragedia poniewaz pompa

rzadko dogrzewala do tej temp. W panasonic kazali mi ustawic 53 poniewaz jak twierdzili gdy pompa przez dlugi czas nie moze dogrzac cwu (55st) to

anuluje ten program i przechodzi do grzania podlogowki i wtedy na CWU moze przelaczac sie nawet dopiero przy 38st.

No wiec mam ustawione 53 i to dogrzewa. Problemem jest zalaczanie sie kiedy temp spadnie.

Robi to dopiero przy 42 st na czujniku. Wtedy do gory na 2/3 gdzie mam termometr jest ~45st. Czyli na kranie jakas strata i powiedzmy do wanny

leci 44st. A to juz jest za malo. Sytuacja wyglada tak, ze polityka Panasonic kaze wszystko zglaszac do wykonawcy a ten nie ma wplywu na to co robi

oprogramowanie pompy i tu kolko sie zamyka.

Fakt natomiast jest taki, ze przy ustawieniu 53 st pompa dopuszcza spadek w bojlerze do 42 st czyli o 11st ponizej temp zadanej co sprawia,

ze do kapieli mam letnia wode.

Oczywiscie moge dogrzewac pradem ale nie po to kupilem urzadzenie za kilkadziesiat tys PLN zeby grzac wode pradem.

Moge rowniez pompe oddac dostawcy jako wadliwa.

Moze ktos mial z Was podobne problemy albo wie jak ten problem rozwiazac.

Prosze o porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam taka pompe KIT-WC14F9E8 i problem z CWU.

 

Problem polega na tym, ze pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Ustawione jest 53st.

Posiadam bojler 300l. Czujnik na 1/3 wysokosci. Na samym poczatku mialem ustawione 55st i to byla w ogole tragedia poniewaz pompa

rzadko dogrzewala do tej temp. W panasonic kazali mi ustawic 53 poniewaz jak twierdzili gdy pompa przez dlugi czas nie moze dogrzac cwu (55st) to

anuluje ten program i przechodzi do grzania podlogowki i wtedy na CWU moze przelaczac sie nawet dopiero przy 38st.

No wiec mam ustawione 53 i to dogrzewa. Problemem jest zalaczanie sie kiedy temp spadnie.

Robi to dopiero przy 42 st na czujniku. Wtedy do gory na 2/3 gdzie mam termometr jest ~45st. Czyli na kranie jakas strata i powiedzmy do wanny

leci 44st. A to juz jest za malo. Sytuacja wyglada tak, ze polityka Panasonic kaze wszystko zglaszac do wykonawcy a ten nie ma wplywu na to co robi

Hej

Chyba wiem w czym problem

Przesuń czujnik Tcwu najniżej w zadobniku , jeśli masz cyrkulację to pomyśl o min jej załączeniu ( jak długo działa , to miesza zimną wodę z ciepłą)

Generalnie chodzi o to , żeby jak największy słup ciepłej wody był w zasobniku , kiedy zużywasz ciepłą wodę - to jej słup się kurczy .

Czujnik np w połowie zasobnika pokaże Ci np 42 st , ale woda na wyj zasobnika będzie 52 st

Jeśli histereza 8 st +2 Ci nie odpowiada , to pogadaj z instalatorem czy na płycie głównej jest przełącznik histerezy 3/8st

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

Mam mały problem - nastał w końcu dzień w którym temperatura powietrza przekroczyła 16 stopni - w związku z tym chciałem odpalić moją pompę ( SDC09C3E8 ) w trybie chłodzenia. Wyłączyłem TIMER, przestawiłem tryb MODE na COOL, pompa jest włączona i... nic. Temperatura zewnętrzna na pomie 16 stopni, temperatura zasilania 21 stopni, obiegówka nie chodzi, moduł zewnętrzny też nie. Podlicznik na pompie również nie wskazuje by cokolwiek się działo :) Co robić? Czy czekać na jeszcze cieplejszy dzień? Czy może o czymś zapomniałem przy przełączania w tryb chłodzenia?

 

Swoją drogą to dość niewygodna sprawa, że chłodzenie można włączyć dopiero przy 16 stopnia na zewnątrz - mając duże przeszklenia od południa i większą imprezę w domu czasem przydałoby się uruchomić chłodzenie nawet jak na zewnątrz jest te 8 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zaintresowanie,

Wezownica ma 2,5m2, czujnik jest polozony na 1/3 wysokosci zbiornika. Nizej nie ma mizliwosci.

Fakt, pompa cyrkulacyjna jest zalaczona.

Z tym, ze bez pompy ciezko korzystac. To duzy dom i jest dosyc spora odleglosc od bojlera do kranow... Rozumiem, ze miesza mi wode, no ale fakt tej delty 11st jest nie do prxyjecia.

Co do zmiany delty z 8 na 3 st to Panasonic przeslal mi instrukcje przelaczenia switcha - pin1 z off na on. Zlokalizowany na plycie w prawym gornym rogu.

Mialo to zmienic delte z 8 na 3. Tyle tylko, ze to nic nie dalo. Pozniej Panasonic stwierdzil ze widocznie dziala to tylko dla trybu Heat a nie Tank...

Ja juz pomyslow nie mam. Swoja droga jak urzadzenie moze zalaczac cwu po osiagnieciu minus 11st od temp zadanej?

Przeciez to jest ewidentna usterka.

Jako zwykly uzytkownik wcale nie musze sie znac na jakis histerezach, deltach itd... Interesuje mnie fakt, ze skoro ustawiam na pompie

temp Cwu na 53st to chce miec taka wode a nie 42st. Kupujac urzadzenie ~35tys zl. renomowanej firmy mam chyba prawo wymagac, zeby mnie sluchalo.

Na dzien dzisiejszy jak mnie ktos pyta o opinie na temat mojej pompy to mam zdanie ze to wielkie G....O!!!

Myslicie, ze da sie jakos przeprogramowac to na mniejsza delte? Gdyby ta woda wlaczala mi sie powiedzmy przy 46st to byloby ok. Ale 42st jest nie do przyjecia.

Edytowane przez Ignacd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja miałem różne przeboje z moją PC , ale to było związane z nieodpowiednimi parametrami czy urządzeniami współpracującymi - staram się jednak zrozumieć Tweje rozgoryczenie.

Pierwsze co mi się rzuca w oczy - to dlaczego tylko 1/3 od góry możesz dać czujnik w zasobniku cwu?

Druga sprawa , to z tego co wiem przy innej PC będziesz miał podobny problem - może dziwi mnie ta informacja o histerezie przy trybie Heat - coś mi się tu nie podoba, pytałem o to Psnasa , bo moja PC nie ma tego przełącznika (obawiałem się,Że to problem-jest ok ) powiedzieli mi wyraźnie , że tylko przełączenie na płycie - może instalatorzy z naszego Forum Ci pomogą

Trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/3 od dolu to wydaje mi sie, ze to najnizsze miejsce w jakie mozna zamontowac czujnik.

Z Panasonica dostalem takie screeny i instrukcje jak przelaczyc ten switch. No i jak to nie zmiejszylo histerezy to facet stwierdzil

ze widocznie to jest tylko na zmniejszenie histerezy w trybie heat. No to sa jego slowa.

Z instalacja jest wszystko ok. Wode przygotowuje szybko.

Jedyny parametr jaki mi nie pasuje to ten ze pompa przelacza sie w tryb tank po minus 11stopniach. No i tak byc nie moze.

Rozgoryczenie to bedzie jak sie wprowadze i bede chcial wziac kapiel a tam poleci letnia woda.

42 stopnie to ledwie ciepla...

Zobaczymy co przyniesie nowy tydzien. Jesli instalator wraz z Panasonic tego nie rozwiaza beda musieli urzadzenie zabrac poniewaz

nie dziala zgodnie z przeznaczeniem.

Najlepsze jest to, ze na ulotkach, instrukcjach ten problem jest przemilczany. Panasonic w swojej ofercie podaje, ze temp CWU jest mozliwa nawet 75st nic

nie wspominajac o koniecznosci zastosowania grzalki elektrycznej. Malo tego to na PC mozna tyle ustawic.

Natomiast w danych technicznych podaja, ze max temp czynnika to 55st. Czyli teoretycznie taka temp powinno sie osiagnac w bojlerze.

Panasonic jednak z rozbrajajaca szczeroscia twierdzi, ze to tylko teoria, stad kazali ustawic 53.

Napewno tej sprawy nie odpuszcze nawet jezeli musialbym dochodzic swoich racji przed sadem.

Kupilem urzadzenie o okreslonych w ofercie parametrach i chce z tego korzystac. Jesli PC nie dziala zgodnie z parametrami to pozostaje zglosic uszkodzenie,

jesli nie potrafia tego usunac to beda musieli zwrocic gotowke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do mr bobrow - czy możliwe, a zarazem czy ekonomiczne jest takie rozprowadzenie od PC temp załóżmy od 40 do 45- kolektor - zasilanie układu CWU i układ CO, dodatkowo np. dwa razy na dobę dogrzanie CWU do max temp. załóżmy, że 53*. Aktualnie z mojego "miałowca" zasilam wężownicę w bojlerze i obwody grzejne CO temp od 38 do 45 ( CWU do prysznica aż za gorąca), jak chce zrobić kąpiel w wannie ustawiam 53* i po pól godzinie to osiągam. Proszę o odpowiedź. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie jestem pewien czy dobrze Cię zrozumiałem , masz jedno sterowanie temperaturą na swoim piecu-w PC masz zupełnie oddzielne nastawy wody dla cwu i co (mój piec węglowy też tak ma)

Zimą na cwu mam 48 lub 49 st - ale uwaga :zadawana temperatura jest odczytywana z czujnika w połowie zasobnika , fizycznie na wyjściu z kranów leci po nagrzaniu woda o temp ok 55 st

Latem miałem nastawę na 44-45 st i woda na wyjściu miała 52-54 st ( przy wysokich temp bez problemu mam wodę z PC ogrzewającą 57-58 st)

Założyłem , że nie masz wpiętego w szereg do co zasobnika cwu

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Ignacd

Może spróbujesz zmniejszyć prędkość pompy cyrkulacyjnej , może masz nie właściwą np z dużą wydajnością.

A jak sterujesz cyrkulacją tzn ile załączeń i na jaki czas ?

Jeśli Panas Ci uruchomi histerezę na 3 , to owszem wody ciepłej będziesz miał cały czas - wzrośnie natomiast zużycie energii.I tu pojawia się temat instacji cyrkulacji : jakie ocieplenie rur , jaki typ pompki i jej sterowanie

Bywaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem u siebie. Jeśli w 1/3 zbiornika mam 42st C to od samej góry nadal mam 47 st C. Woda leci gorąca a już pompa zaczyna pracować. Moim zdaniem zbiornik ma za małą temp czego przyczyną jest zbyt mała wężownica w stosunku do mocy pompy. Sprężarka się wyłącza przy zasilaniu np. 55 st a w zbiorniku jest znacznie niższa temperatura.

Dla sprawdzenia tego założenia nagrzałbym zbiornik do maksymalnych 55stC, odczekałbym 10 min i znów włączył obiegówkę żeby zobaczyć ile stopni wskaże czujnik na pompie. U mnie dla przykładu jest 52 stC. Mój znajomy przy identycznej próbie ma jedynie 44stC. Ma pompę 16kW i węzownicę tylko 2,5m2.

Ja mam u siebie wężownicę 4,2m2 i pompę 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku miałem zwykły galmet dwupłaszczowy 140 ltr z powierzchnią wymiany 0,9m2.

Efekt był taki , że owszem - woda ciepła była , natomiast cop 2,77 latem.

Po montażu 300ltr z wężownicą 3,4m2 w tych samych warunkach miałem cop 4,4-4,8.

Myślałem , że mniejsza powierzchnia wymiany będzie rzutowała na czas grzania i cop , ale skoro masz takie doświadczenia - to ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec pompe obiegowa mam wilo star z-nowa 15w 26,

W tej chwili chodzi ona caly czas poniewaz wszystko jest w trakcie rozruchu. Z tym ze w weekendy tez bedzie chodzila caly czas czyli jest wszystko ok.

Nie zalezy mi na histerezie 3 st bo wtedy pompa powinna zalaczac sie przy 50, mnie wystarczy ze zalaczy sie przy 46 czyli bylo by 7st. Od 53 zadanej. 11 st. to jednak zbyt duzo.

Co do powierzchni wymiany to jest wystarczaja. Pompa wode przygotowuje szybko.

Jesli nie chodzi pompka obiegowa to u mnie na 1/3 zbiornika 42 a do gory 48-49st. Jednak kiedy pompka dziala wtedy temp w bojlerze sie miesza i juz roznica jest mniejsza. 1/3 42st na gorze 45.

Gdyby pompa zalaczyla grzanie CWU przy 46 a nie 42 wszystko by gralo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas chyba nie przewidział takiego użytkowania , a wystarczyłoby wyprowdzić w menu PC histerezę - każdy indywidualnie by sobie ustawił.

Sprawę załatwił by też drugi czujnik w górnej części ( ja to zrobiłem na "piechotę"-i działa) dla min temp cwu .Kiedy by zadziałał , to PC zaczęła by grzać do temp zadanej na dolnym czujniku .

Dziwię się trochę naszym specom z forum - hello , gdzie jesteście ? Żyjecie?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co na to wsystko Panasonic. Dla mnie jako dla zwyklego zjadacza chleba pompa nie dziala zgodnie z przeznaczeniem.

Instalacje mam wykonana poprawnie, albo przeprogramuja pompe i ustala minimalna temp zalaczenie CWU na poziom 46st albo beda musieli urzadzenie

zabrac i oddac kase.

Nagralem filmiki z dzialania, zdjecia itd czekam na ich reakcje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5x2.5mm2 będzie ok dla pompy 3f. Jeszcze potrzebujesz 3x2.5mm2.

 

już dokładnie wiem co tam idzie,elektryk puścił przewód 5x2.5mm2 i 3x2.5mm2 czyli rozumiem ,ze to jest wszystko tak jak powinno być? nie ma nigdzie dokumentacji ,żeby to sprawdzić więc jest to dla mnie bardzo ważne.

Przy okazji słyszałem ,że do tych modeli SDC wymagali przewodów 4x4mm2? to dość "gruby" chyba ?

a jaki przewód ma iść między jednostka zewnętrzną a wewnętrzną??dodam ,ze to model ADC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...