Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Od kilku dni posiadam pompę panasonika 9kw w domu jeszcze nie wykończonym.

 

Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 2 rozdzielacze do podłogówki (gorą - dol) do tego 2 pompy obiegowe, czy jest sens sterowania pompami CO za pomocą 2 termostatów (gora dol).

Ustalamy temp w korytarzu na dole, pompka pracuje do momentu osiągnięcia żądanej temp. Osiągamy żadaną temp - wyłącza się pompka a zaraz później pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie zostanie osiągnięta. Gdy temp na termostacie spadnie, pompa uruchamia się a zaraz po tym uruchamia się pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie spadnie.

 

Czy to ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow

Skoro wiadomo już, że T-CAP bez problemu (w różnych warunkach) osiąga wysokie wartości grzewczej (nawet powyżej nominalnej) przy wysokich wartościach przepływu przez skraplacz, to pozostaje wykonać ostatni pomiar - z przepływem zredukowanym.

Uwaga:

Pratchawiec podawał, że poniżej 1,1m3/h czujnik przepływu wyłączy sprężarkę (może pamiętasz, ale wolałem przypomnieć).

 

Wtedy okaże się, czy delta nie przekroczy 5*C, a obroty sprężarki i grzewcza osiągną niższe niż poprzednio wartości.

Oczywiście, to tylko propozycja. Ale skoro wykonałeś już tyle pomiarów, to może wykonasz jeszcze jeden, czym (prawdopodobnie) zaskarbisz sobie wdzięczność wielu obecnych jak i przyszłych użytkowników T-CAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

debren

 

Witam,

 

Nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową

 

.........;;

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi - gdyż każdy lubi co innego !!!

 

Oczywiście, że jest właściwa odpowiedź. Małe jednośmigłowe agregaty przy pełnym obciążeniu mogą pobrać ok. 3kW - i tyle można zawiesić na 1f. Dlatego też są produkowane przeważnie jako 1 fazowe.

Pobór dużego agregatu może sięgać 5-6kW. - jak to zawiesić na 1 fazie?

Agregat 3 fazowy gwarantuje wtedy równomierne obciążenie faz.

Jeśli do obciążenia 3 faz budynku dołoży się jeszcze grzałka zasobnika lub backup - zazwyczaj 3kW 1f - do odpowiedź nasuwa się sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1 fazowego t-capa i sobie chwalę. Jeśli chodzi o osiągi to niczym nie ustępuje wersji 3-fazowej. 1 faza jest wyodrębniona tylko do pompy, reszta domu jest podpięta pod pozostałe 2 fazy. To rozwiązanie ma dla mnie dwie podstawowe zalety. Lubie słuchać muzykę w dobrej jakości. Niestety urządzenia indukcyjne wnoszą sporo zakłóceń do sieci, które nie są bez wpływu na dźwięk. Bardziej racjonalną korzyścią tego rozwiązania jest fakt, że niestety ale w polskich realiach dystrybutor energii często nie dostarcza nam prądu o odpowiedniej jakości. W mojej miejscowości np. ciągle występują skoki napięć na przynajmniej 1 fazie. Zanim PGE przystąpi do naprawy to mijają długie miesiące. Jeśli mamy pompę 1 fazową zawsze możemy ją przepiąć pod inną fazę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdego 1 fazowego P można "podpiąć" w ten sposób że:

1wsza faza agregat zewn.

2ga faza moduł wew. z grzałką c.o.

3cia faza grzałka zbiornika c.w.u.

 

Tak mam u siebie zrobione w T-Cap 9 rocznik 2012.

Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu 25 A fazy ze sprężarką.

Najwyższy pobór na tej fazie jaki zmierzyłem to 4,6 kW.

Może być jednak zgodnie z instrukcją wyższy (5,23 kW).

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow

Skoro wiadomo już, że T-CAP bez problemu (w różnych warunkach) osiąga wysokie wartości grzewczej (nawet powyżej nominalnej) przy wysokich wartościach przepływu przez skraplacz, to pozostaje wykonać ostatni pomiar - z przepływem zredukowanym.

Uwaga:

Pratchawiec podawał, że poniżej 1,1m3/h czujnik przepływu wyłączy sprężarkę (może pamiętasz, ale wolałem przypomnieć).

 

Wtedy okaże się, czy delta nie przekroczy 5*C, a obroty sprężarki i grzewcza osiągną niższe niż poprzednio wartości.

Oczywiście, to tylko propozycja. Ale skoro wykonałeś już tyle pomiarów, to może wykonasz jeszcze jeden, czym (prawdopodobnie) zaskarbisz sobie wdzięczność wielu obecnych jak i przyszłych użytkowników T-CAP.

 

 

Zigobar,

 

na przepływie ok 1.1-1,2m3/h miałem w początkowej fazie pracy CO (grzeje teraz wg potrzeb , cyklicznie) wolniejsze dochodzenie do delty 5K -przez 20-25 min dt=6K , następnie 5 -a później normalnie ok 3-3,5K. Mniejszy przepływ ewidentnie powoduje wolniejsze nagrzewanie domu -co do delty 5K , to rzeczywiście układ dąży do niej .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego w instrukcji jest mowa aż o 30A. Jaka by musiała być moc podłączona do budynku żeby zachować stopniowanie zabezpieczeń.

16.5kW i wtedy zakładają 3x32A. Mój instalator twierdzi, że wystarczy bez względu na model Panasa 9tki zabezpieczenie 20A. Instrukcja mówi o 30A. A co tam. Dam 3x25A w rozdzielnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.

Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.

 

Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?

Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

 

Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...

 

witam ponownie ,

 

postanowiłem podzielić się moją historią z PC , może komuś pomogę , a może ktoś mi jeszcze coś doradzi.

 

Oto moje dane :

-dom dwukondygnacyjny z 2008 roku z garażem bez piwnicy ,kubatura 437m3 (powierzchnie ogrzewane) , w garażu jest grzejnik -ale nigdy go nie odkręcam (ok-może jak coś w nim dłubię)

-ściany max ceramiczny Roben 24 cm +10 cm stryro ,strop+dwupołaciowy dach wełna 20cm ,posadzka 10cm styro

-okna U standard PP jak na tamte czasy +rolety ocieplane

-wentylacja mechaniczna :dwa wentylatory w łazienkach +okap ,nawiewniki po jednym (w jednym )oknie w każdym pomieszczeniu , kratka wentylacyjna w pralni

-CO : węglowe , piec z wentylatorem i sterownikiem ,grzejniki płytowe dobrane na 50 st (dzięki Bogu !), podłogówka 12m2

-rodzina 4 osobowa ,

 

dlaczego PC P/W?

-komfort (opadający dym kominowy, sadza na tarasie , ogólnie kotłowniany "syf")

-po analizie parametrów wyszło mi ,że PC gruntowa (taka też brałem pod uwagę) nie da mi takich parametrów jak powietrzna

-ekologia

 

dlaczego Aquarera t-cap?

najpierw chciałem Daikina HT , zacząłem jednak dużo czytać na forach i co najważniejsze : wykonałem proste tabelki z porównaniem COP dla kilku producentów.

Porównałem to z moimi nastawami temperatur na CO (nawet w największe mrozy mam 50-55 st, pewnie można grzać jeszcze niżej-tylko piec zacznie smołować, a nie mam zaworu trójdrożnego).

Ale : Panas ma stałą wydajność do -15 st , znacznie niższą cenę zakupu (Daikin LT to w ogóle porażka COP dla 50-55st, zatem tylko HT-która jest droga) ,ceny części zamiennych są niższe w P (sprężarka ok 2000 pln rotacyjna , a nie scroll)

Po analizie wyszło mi ,że Panas ma "średnią" COP do 45 st taką samą jak Daikin (dla całego szeregu temperatur zewnętrznych) , powyżej tej temperatury (do 55 st) Daikin jest lepszy od Panasa o 15 % .

Jednostki zewnętrzne w P są trochę cichsze

 

dobór PC

liczyłem i liczyłem korzystając z różnych kalkulatorów i programów : obciążenie cieplne wychodzi miedzy 7,5 a 8,5 kW (dla różnych wariantów) , domówiłem grzałki 9kW , nie liczyłem dodatkowej mocy dla CWU -moim zdaniem to bez sensu skoro PC nie działa jednocześnie dla CO i CWU , wybrałem wersję trójfazową ze względu na zabezpieczenia elektryczne oraz żywotność i opinie

 

instalacja PC

-kupiłem specjalny "buforek" , właściwie sprzęgło hydrauliczne 35 ltr z odpowiednimi przyłączami

-PC opomiarowałem (stary licznik energii po budowie+ciepłomierz ultradźwiękowy Kamstrup z allegro)

-na wszelki wypadek podłącze jeszcze piec węglowy (mam po zimie ze dwa worki "czarnego złota") , poprzez wymiennik płytowy

-pompa wtórna Yanos Pico o zmiennej wydajności+ sterownik Salus (załącza zasilanie przy temp min sprzęgła 35 st)

-zasobnik CWU : wykorzystałem stary galmet poziomy 140 ltr dwupłaszczowy , jednak zmieniam go na 300 ltr do PC

-uruchomienie pod koniec kwietnia b/r , wnioski : chałupa szybciutko się nagrzewa i COP dla CO wyglądało zgodnie z tabelką , gorzej z COP CWU bo ok 2,8 nawet jak było ciepło .Może to być związane z małą powierzchnią wymiany-zobaczymy po instalacji nowego zasobnika

-cyrkulacja : jeśli będzie zbyt dużo rozładowywała zasobnik CWU , to dołożę podgrzewacze przepływowe ze sterowaniem od temperatury wody wchodzącej

-jednostkę zewnętrzną ustawiłem na gruncie , przewody hydrauliczne ok 3,5 m do jednostki wewnętrznej

-sterowanie CO rozpocznę na razie od programatora PC , później może sterownik pokojowy (raczej tylko w nocy kontrola temp min np 19 st))

-zabezpieczyłem PC w rozdzielni :czujnik zaniku faz+czasówka ze stycznikami (przy tzw tikach napięcia , działa prosto-za każdym razem kiedy jest załączane zasilanie główne upływa zadany czas np 20 min i dopiero wtedy załączają się styczniki do PC , to ma pomóc przy chwilowych zanikach zasilania)

 

moje oczekiwania :

-prawidłowy montaż i sterowanie PC

-j/w +prawidłowy dobór PC (na własne ryzyko...)+komfortowa eksploatacja=rozsądne koszty (dla G11 dla takiej zimy jak poprzednia ok 3500-4000 pln)

 

uwagi

-mój piec węglowy wymaga częstego czyszczenia , aby była ok sprawność (wg moich ustaleń 60-70% energii idzie w komin) , dlatego sezon grzewczy przy normalnej zimie wynosi mnie ok 5000 pln (ćwiczyłem jeszcze ekologiczne i ekonomiczne palenie typu rozpalanie od góry...trzeba zamieszkać w kotłowni- a to nie dla mnie..)

-praktycznie w każdym pomieszczeniu jest inna temperatura (upodobania domowników), tu akurat lepiej sprawdza się sterowanie głowicami termostatycznymi niż w przypadku podłogówki

-w okresach przejściowych powinienem mieć też korzystną regulację wzgl podłogówki (duża bezwładność)

-w dużej części nocy PC będę próbował wyłączać , w takim systemie pracowałem wcześniej i dom się nie wyziębiał (19-20 st na dole w salonie rano , w dzień ok 22,5-23,5) ,plus jest jeszcze taki ,że PC za dnia zazwyczaj ma lepsze COP niż w nocy , również godziny pracy sprężarki się zmniejszą

-zimą sprawdzę opłacalność dla G12W (odczyt z podlicznika), mogę tylko raz w roku zmienić taryfę

-może założę klimakonwektory w sypialniach na piętrze (muszę tylko puścić kanałem wentylacyjnym rury na strych)

-piec węglowy tylko w awaryjnej sytuacji ,grzałki w PC 9kW na te parę godzin dużego mrozu powinny dać radę (jeśli nie ,to trudno : pogrzeszę jeszcze troszeczkę węglem)

-zamontuję fotowoltaikę na szopie ok 6kW-ok 2000pln rocznie zyskam (jeśli podają dobre dane) wg nowej ustawy OZE

 

Po co to napisałem : bo kosztowało mnie trochę czasu ogarnięcie tego tematu (i tak jeszcze nie jestem wszystkiego pewien) i może się to komuś przyda , kto ma grzejniki w domu , nie ma rekuperatora i super izolacji.

Za rok o tej porze się okaże czy było warto , może inaczej : jak bardzo było warto...

 

tymczasem, pzdr

 

Witam.

Bobrow dzięki za te wpisy. Mam podobną sytuację do twojej i szukałem właśnie kogoś kto ma PC PW i działa razem z istniejącą instalacją.

Rozmawiam z 2 firmami z Wrocław otrzymałem również ofertę od firmy na A (jest znośna ale nie tania), ale jeśli możesz to prosiłbym o namiar na firmę, która

montowała w twoim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow wychodzi na to, że masz bufor 35 ltr. mi każdy proponuje 300 ltr i to w wersji bez płaszcza i wężownic.

Bufor jako sprzęgło dwóch układów PC i siniejącego kotła węglowego. Większość z firm proponuje zestaw NIBE SPLIT 12kW z zasobnikiem 270 ltr.

Upominam się o Panasonica ale wszyscy kręcą nosem (nie wiem może niska marża). Porównując Nibe z Panasonic to niestety różnica klas na kożyść panasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie potrzebuję pilnie pomocy.

Jestem z mężem w pełni zdecydowana już na PC Panasonica (były rozterki czy nie pójść w gaz), ale potrzebowałabym pomocy, który konkretnie model.

Mam zrobione OZC przez asolta, gdzie wstępnie wyszły takie wyniki http://i.imgsafe.org/2d2faff.png

Wyniki te mogą się nieco różnić. Wg wyliczeń daliśmy np. mniejszą ilość wełny na dach (25cm zamiast 30cm), ale użyliśmy do tego wełny o współ. 0,031 a nie 0,039 dlatego też przyjmijmy, że to zapotrzebowanie na ciepło może być nieco większe.

Nie znamy się na tym w ogóle dlatego też nie wiemy czy iść w T-CAP czy może 9kW 3-fazowe? Wiem, że od tego powinien być instalator, który nam doradzi, ale z nimi także bywa różnie. Stąd też prosiłabym o pomoc w znalezieniu prawdziwego fachowca, który pomoże zarówno dobrać PC jaki i pomoże w spięciu całej kotłowni tzn. podłączenie podłogówki (100% w domu + 3 drabinki w łazienkach), rekuperacji itp.

Dom budujemy w woj. dolnośląskim w pobliżu Głogowa.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi tutaj i żeby nie siać na forum jakiejś niepotrzebnej reklamy proszę o ewentualne wskazanie firmy bądź kontakt obecnych na forum instalatorów na moje PW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie potrzebuję pilnie pomocy.

Jestem z mężem w pełni zdecydowana już na PC Panasonica (były rozterki czy nie pójść w gaz), ale potrzebowałabym pomocy, który konkretnie model.

Mam zrobione OZC przez asolta, gdzie wstępnie wyszły takie wyniki http://i.imgsafe.org/2d2faff.png

Wyniki te mogą się nieco różnić. Wg wyliczeń daliśmy np. mniejszą ilość wełny na dach (25cm zamiast 30cm), ale użyliśmy do tego wełny o współ. 0,031 a nie 0,039 dlatego też przyjmijmy, że to zapotrzebowanie na ciepło może być nieco większe.

Nie znamy się na tym w ogóle dlatego też nie wiemy czy iść w T-CAP czy może 9kW 3-fazowe? Wiem, że od tego powinien być instalator, który nam doradzi, ale z nimi także bywa różnie. Stąd też prosiłabym o pomoc w znalezieniu prawdziwego fachowca, który pomoże zarówno dobrać PC jaki i pomoże w spięciu całej kotłowni tzn. podłączenie podłogówki (100% w domu + 3 drabinki w łazienkach), rekuperacji itp.

Dom budujemy w woj. dolnośląskim w pobliżu Głogowa.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi tutaj i żeby nie siać na forum jakiejś niepotrzebnej reklamy proszę o ewentualne wskazanie firmy bądź kontakt obecnych na forum instalatorów na moje PW.

 

Pozdrawiam

 

ja bym zamontował 9kw 3fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow wychodzi na to, że masz bufor 35 ltr. mi każdy proponuje 300 ltr i to w wersji bez płaszcza i wężownic.

Bufor jako sprzęgło dwóch układów PC i siniejącego kotła węglowego. Większość z firm proponuje zestaw NIBE SPLIT 12kW z zasobnikiem 270 ltr.

Upominam się o Panasonica ale wszyscy kręcą nosem (nie wiem może niska marża). Porównując Nibe z Panasonic to niestety różnica klas na kożyść panasa.

 

Wojtek,

wieczorem podeślę Ci na priva namiar na instalatora.

Odnośnie bufora o dużej pojemności ,to przy PC inwerterowej - raczej tego bym nie robił.

Instalatorzy mają wbite do głowy duże bufory , a prawie wogóle nie proponują sprzęgieł hydraulicznych ( moim skromnym zdaniem , mały bufor o poj 40-80 ltr załatwi niedrogo sprawę )

Jest jeszcze temat obciążenia mocy pieca węglowego-u mnie będzie to wyglądało tak :

-wyjscie z pompy wodnej pieca

-wymniennik z pompką po stronie buforka

-wylot z wymiennika po stronie pieca do starego zasobnika cwu ( 140 ltr galmet- pozostał w zabudowie w kotłowni)

-naczynie wzbiorcze-przelewowe, również pozostałe ze starego układu

Misiałem dokupić tylko wymiennik płytowy 25 kW za ok 200 pln + rurki i śrubunki ( zbiorniki i pompy były w instalacji z piecem węglowym)

To chyba jest najbardziej optymalny układ dla mojej sytuacji :

-mały buforek zapewnia nominalne parametry PC w całym sezonie

-zapewnia min ilość energii do defrostów

-zapewnia dopasowanie obwodu produkującego ciepło z obwodem jego dystrybucji

-umożliwia połączenie obwodów hydraulicznych zamkniętego PC i otwartego z piecem węglowym ( poprzez wymiennik płytowy) , bez konieczności przełączania zaworów itp

Do lata chciałbym podłączyć piec- wtedy napiszę jak to wyszło (założenia przy doborze i instalacji PC potwierdziły się prawie w 100%)

 

Pzdr

Ps

Nierozumiem niektórych instalatorów dokładających do mocy grzewczej CO moc CWU- przy układach z jednym wyjściem z PC jakie to ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem ofertę na T-CAP KIT-WXC09F3E5 Zasobnik C.W.U. 200l (2,5 tys.)Zbiornik buforowy 200l (1,4 tys.)z montażem 31tys. Cena zawiera

wpięcie do istniejącego układu (pompy+zaworu 3 i 4 drożne zostają moje). Układ CO mam otwarty więc trochę dziwi mnie, że bufor ma być bez wężownicy,

a PC działa w układzie zamkniętym chyba, że się mylę. Co myślicie o tej wycenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...