Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam ponownie

Jestem po wizycie instalatora i namawia mnie na pompę o mocy 5kW. Wg mnie to za mało i będę się upierał na 7kę. Do cwu proponuje Galmeta Maxi 300l. Wiem, że jest polecany do pomp, bo wężownica ma 3.8m. Czy można by zastąpić go zbiornikiem z dwoma wężownicami spiętymi szeregowo? Galmet ma taki zbiornik, to 300l Solar. Wężownice łącznie maja 2.5m. Różnica w cenie to ok 1000PLN. Arturo ma zwykły wymiennik 1.4m i pisał, że wodę grzeje, więc ma to sens??

 

Powierzchnia wężownicy nie zależy od tego czy pompa ciepła czy kocioł tylko od mocy jaką chcemy przekazać .

Jeżeli PC ma mieć 5 a nawet 7 kW i na falownik to możesz zamontować nawet Biawara Qatro 100 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 1,4m2 i nie ma problemów z grzaniem CWU. Układ osiąga 57*C na wyjściu grzejąc CWU do 45*C.

 

map78 ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 3,8m2 i grzejąc CWU do 50*C układ osiąga na wyjściu 55*C.

 

Wszystko to fajnie, tylko z jaką sprawnością i w jakim czasie te PC nagrzeją wodę w zasobniku ?

Inwerter to fajna sprawa,przy mniejszym odbiorze ciepła ( mniejsza wężownica) PC zejdzie z mocą grzewczą , będzie grzać wodę dłużej (może nie wystarczyć okienko 2 taryfy 13-15) ale prawdopodobnie z większą sprawnością to zrobi niż w przypadku większej wężownicy.

 

Ja mam taki zasobnik który ma wężownicę bodajże 2,1m2 i przy współpracy z PC ( gruntówką ) ON/OF wodą ciepła góra 40*C i PC zaczyna taktować , a i cop spada poniżej 2,7 . Teraz podłączyłem pod ten sam zasobnik inwertera gruntowego ,,tymi ręcami" wykonana , i bez problemu grzeje do 46*C wodę w zasobniku ( mierząc w połowie zasobnika) a i cop ( przy 52*C zasilania z pc) 3,6 . Tylko cop tutaj przy inwerterze dużo zależy od ustawienia ,jak pracuje z minimalną mocą , zawsze osiąga duży cop ,jak pracuje z max mocą przy tej samej tem osiąga mniejszy cop.

Wniosek ogólnie taki że przy PC inwerter nie ma co się pchać w jakiś super specjalny ( drogi) zasobnik ,wystarczy przeciętna wężownica 2,5-3m2 w zasobniku 300 l .

Ogólnie mówiąc sztywna nastawa tem zasilania jaką pc inwerter ma utrzymywać to duża jej zaleta w porównaniu z ON/OF , fajnie można ,,wyżyłować" SCOP ,ja ostatnio jak puściłem na podłogówkę 30,2*C i przy DZ 10,7*C cop oscylował 6,5-6,8 , myślę że pierwszy część okresu grzewczego koniec października ( tem dz ~12*C ) - koniec grudnia (~ 6*C ) powinienem osiągnąć SCOP rzędu 5,5-6 , głównie dzięki tej możliwości nastawy sztywnej tem zasilania podłogówki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wężownicy nie zależy od tego czy pompa ciepła czy kocioł tylko od mocy jaką chcemy przekazać .

Jeżeli PC ma mieć 5 a nawet 7 kW i na falownik to możesz zamontować nawet Biawara Qatro 100 l.

 

 

Dla pompy Panasonic 7kW minimalna powierzchnia wężownicy to 0,735m2. Przy mniejszej będzie błąd.

Tylko że na najniższym biegu te pompy mają najniższą sprawność i dają tylko około 2kW więc czas grzania jest długi oraz sprawność na niskim biegu marna.

 

Wężownice trzeba dobierać na minimum 60% mocy urządzenia, i mniejsze urządzenie tym jeszcze więcej % grzania żeby czas grzania wody był odpowiedni.

Wzoru na dobór wężownicy nie będę zdradzał każdy instalator powinien go znać. A tak jak koledzy wcześniej zauważyli niektórzy bez żadnego przygotowania matematycznego dobierają do pomp 7-9kW galmet MAXI jako minimum z czym może działać pompa. No niestety to jest paranoja, powodowana przez niewiedzę o raz napis w prospekcie galmet "do pomp ciepła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia zbiornika rozwiązana, taki 2.5m byłby wystarczający. Problem w tym, że instalator mi odpisał, że u niego różnica to tylko 400PLN. Co do wycen jakie mam na 7kw ze zbiornikiem 300l Maxi to ok 23tys brutto. Jedna z kuszących mnie ofert jest 7Kw All In One za 23.600. Zbiornik to "tylko" 200l, ale za to z nierdzewki.

Czy takie ceny to sprawka nowej serii pomp? A może na śląsku tak klientów się kasuje? Ma ktoś jeszcze jakieś aktualne wyceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem trochę zabawy z uruchomieniem odpowiednich przepływów w podłogówce i z odpowietrzeniem układu, ale teraz pompa śmiga jak należy. Prace wykończeniowe w toku, więc przed kaflami i panelami wygrzewam płytę i posadzkę na poddaszu. Pomimo upału 33 w cieniu, wczoraj PC pracowała płynie z zasilaniem wody 32st.C na obrotach około 20-30 Hz.

Witam więc w klubie użytkowników Panasa. Jeszcze o wiele rzeczy pewnie zapytam i na wiele pytań odpowiem

 

Panie Adamie a jaka była wtedy zaprogramowana temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak,że sterowniki zamykające i otwierające obwody źle współpracują z pompami inwerterowymi - ponoć pompa głupieje jak jej temp skacze?

 

Tylko jeżeli układ ogrzewania został wykonany przez firmę bez wiedzy o pompach ciepła - (bo to nie kocioł jak większość firm to instaluje) z pominięciem sprzęgła.

Bez tego pompa nie będzie działać właściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie a jaka była wtedy zaprogramowana temperatura?

 

31 albo 32, nie pamiętam, płaska krzywa. Kręcił się tylko górny wiatrak jedn.zewn. Podnoszę od paru dni temp. o 1K co 12 godzin, żeby wygrzać płytę f. i posadzkę na piętrze. Delta utrzymuje się, z tego co widzę, cały czas 5 K. Na czwartym biegu według rotametrów, co oczywiście nie jest dokładnym pomiarem, a jedynie orientacyjnym, przepływ łączny (14 pętli) jest w granicach 1600-1800 l/h. Wszystkie otwarte są na maxa. Dzisiaj było ustawione zasilanie na 34 i było, o ile pamiętam 20Hz. Kręciły się oba wiatraki, ale na dworze nieco chłodniej - 22 stopnie. Potrzymam pompę parę dni na temp. powiedzmy 35 i powoli zacznę zjeżdżać w dół "studząc" beton.

 

Przy okazji pytanie - jak długo odpowietrzał Wam się układ? Może trzeba mu jakoś pomóc? Bo u mnie od 5 dni dopuszczam po trochę wodę (ok. 2xdz.), bo ciśnienie spada z 2-1,5 do 1bara, ale ciągle coś "bulgocze" w rozdzielaczach i samej pompie. Jest jeszcze opcja, że gdzieś jest wyciek, ale po pierwsze mokrych plam nigdzie nie widać, po drugie, nie chcę teraz odcinać poszczególnych pętli podczas wygrzewania, po trzecie - może łapie jakieś lewe powietrze np. przez naczynie wzbiorcze, czy zawór awaryjny w jedn. wewn.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie cen sprężarek panasonica t-cap 9kW...

 

Dystrybutor pojechał po całości. W lutym zeszłego roku pytałem mojego instalatora co do ceny sprężarki. Otrzymałem odpowiedź 1800 zł netto. Kilka dni temu zadałem to samo pytanie. Odpisał, że cena wzrosła do 3400zł netto. Sam był w szoku, że cena może pójść w górę prawie dwukrotnie. Zapytałem również dwie inne firmy instalatorskie (pisemnie). Podali ceny odpowiednio 3260zł i 3440zł netto. Spisałem numer mojej pompy z tabliczki na sprężarce, wyszukałem na stronach brytyjskich. Z przesyłką 357 GBP brutto czyli 2tyś zł brutto. W głowie mi się to nie mieści.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest lobby panasowe! Naganiacze, sprzedawcy i agresywny marketing. Panas nawet nie ma serwisu, nie ma w Polsce działu zajmującego się pompami ciepła nie ma nic. Do Viessmanna możesz pójść do salonu firmowego do Panasa nie pójdziesz i się nie dodzwonisz byle sprzedaż się napędza potem będzie płacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest inny problem, ceny sprężarek daikina, mitsubishi, fujitsu czy viessmannie są zdecydowanie wyższe. Sądzę, że po wielu pozytywnych opiniach użytkowników panasonica, dystrybutor (chyba Schiessl o ile się nie mylę) wyczuł dobry interes i podniósł ceny części.

Przypomnę, że jeszcze kilka lat temu, przed zakupem panasonica bardzo mocno nastawiony byłem na mitsubishi. Wyceniono mi wówczas zubadana na 46tys zł! podczas gdy w GB były w tej samej cenie co panasonic! Tam obie pompy mieściły się w 20tys zł w przeliczeniu na PLN. Zastanawiam się czy już wszystko musi być droższe w kraju, który jest biedniejszy z tańszą siłą roboczą? Czy to dotyczy tylko Polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mitsu klimat się zmienił od czasu, kiedy Zymetric nie rządzi dystrybucją. Moim zdaniem ceny Zubadanów staną się niedługo dość konkurencyjne. Po prostu urealnione. To kwestia niedługiego czasu. Co do ceny części, to widzę, że Schiessl trochę przegina, jeżeli to oni odpowiadają za zaopatrzenie. Miejmy nadzieję, że serwisanci wezmą sprawy w swoje ręce i przykładową sprężarkę sprowadzą na własną rękę za pół ceny z np GB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy się sprężarkami nie przejmujcie.

Mnie na przykład klienci pytają "a co jak padnie sprężarka, ile to będzie kosztować? 1000 euro? O matko!"

No właśnie, o matko.. Od kilkunastu lat nie padła mi żadna sprężarka w DOMOWEJ pompie ciepła. Co prawda, ja stosuję tylko i wyłącznie Copeland Scroll, może też dlatego.

Ja tutaj nie widzę zagrożenia o ile ktoś nie grzebie na oślep i są sprawne zabezpieczenia.

 

Jeśli już to skupcie swoją uwagę na ELEKTRONICE do tych pomp.... I wszystkich elementach "dookoła" - a w obecnych pompach P-W jest ich sporo.

I skupcie się na dostępności tych części po np. 10 latach???

 

A najważniejszy będzie KOMPETENTNY S E R W I S A N T.

Instalator przy późniejszych problemach Was O L E J E bo on nie jest od diagnozy czy naprawy.... (niedawno pisał coś w ten deseń "chcialbympompe").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, zanim spytam jutro mojego instalatora. Jak w Panasie wymusić pracę pompki obiegowej z zatrzymaną jednocześnie sprężarką? Po prostu pompka ma mielić wodę w podłogówce bez jej grzania. Chcę przegonić powietrze zakręcając większość pętli i puszczając duży przepływ w wybrane pętle i nie chcę, żeby PC stawała z powodu błędów np H62 czy H98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak przy okazji, zanim spytam jutro mojego instalatora. Jak w Panasie wymusić pracę pompki obiegowej z zatrzymaną jednocześnie sprężarką? Po prostu pompka ma mielić wodę w podłogówce bez jej grzania. Chcę przegonić powietrze zakręcając większość pętli i puszczając duży przepływ w wybrane pętle i nie chcę, żeby PC stawała z powodu błędów np H62 czy H98

Krzywą ustawić jak najmniejszą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy się sprężarkami nie przejmujcie.

Mnie na przykład klienci pytają "a co jak padnie sprężarka, ile to będzie kosztować? 1000 euro? O matko!"

No właśnie, o matko.. Od kilkunastu lat nie padła mi żadna sprężarka w DOMOWEJ pompie ciepła. Co prawda, ja stosuję tylko i wyłącznie Copeland Scroll, może też dlatego.

Ja tutaj nie widzę zagrożenia o ile ktoś nie grzebie na oślep i są sprawne zabezpieczenia.

 

Jeśli już to skupcie swoją uwagę na ELEKTRONICE do tych pomp.... I wszystkich elementach "dookoła" - a w obecnych pompach P-W jest ich sporo.

I skupcie się na dostępności tych części po np. 10 latach???

 

A najważniejszy będzie KOMPETENTNY S E R W I S A N T.

Instalator przy późniejszych problemach Was O L E J E bo on nie jest od diagnozy czy naprawy.... (niedawno pisał coś w ten deseń "chcialbympompe").

Ja bym się tak do końca nie przejmował.

Będzie zapotrzebowanie na części zamienne to pojawi się rynek dystrybucyjny.

Jeśli tylko posiadamy markowy sprzęt, który jest znany i montowany w dużej liczbie za granicą.

Nie ma problemu by dzisiaj kupić używany sprzęt na części.

 

Ponieważ rynek jest jeszcze mały, do takich "handlarzy" trudno dotrzeć.

Ale to kwestia czasu.

 

Dla nas pompy ciepła są jeszcze drogie, ale na zachodzie takie urządzenia po 5 -7 latach są często wymieniane.

Bo koszt ich zakupu tak, przy ichniejszych zarobkach jest niewielki.

 

Używanych Zubadanów demontowanych z Angli mogę dzisiaj sprowadzić każdą ilość. Chętni?

 

Podobnie było z AGD

Mówiono się że pralki będzie się wymieniać.

A tu proszę. Hurtownie z częściami do AGD mają pełne ręce roboty.

Jak tylko ktoś ma odrobinę kapitału, to jedzie do fabryk w chinach zamawia kontener części i otwiera hurtownie.

To się zrobi samo.

Nie trzeba siać zbędnej paniki.

W Mitsu klimat się zmienił od czasu, kiedy Zymetric nie rządzi dystrybucją. Moim zdaniem ceny Zubadanów staną się niedługo dość konkurencyjne. Po prostu urealnione. To kwestia niedługiego czasu. Co do ceny części, to widzę, że Schiessl trochę przegina, jeżeli to oni odpowiadają za zaopatrzenie. Miejmy nadzieję, że serwisanci wezmą sprawy w swoje ręce i przykładową sprężarkę sprowadzą na własną rękę za pół ceny z np GB

 

Ja kupuję Mitsubischi bezpośrednio ale aż takiej różnicy nie ma.

Ceny poszły w dół około 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...