Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Która pompa Panasonic Aquarea 9kW będzie lepsza: T-Cap 1 faza czy zwykła 9kW 3 fazy? Cena na korzyść t-cap, ale tylko ok 3 tys.

Czy znacie może firmę z Wrocławia Instal 3d?

 

Hmm instal 3d :-)

bylem kiedyś oglądać ich instalację pod toruniem.

Takie uwagi z "grubsza" przesłałem temu biednemu inwestorowi:

"

Podsumowanie instalacji pompy ciepła Toruń:

1. Woda płynęła do "bufora" z pompy ciepła, a że nie było nad tym kontroli to od razu spora część zawracała z powrotem do pompy ciepeła.

2. Woda ponownie się cofała do pompy bez dojścia na odbiorniki ciepła na połączeniu w dolnej części pieca.

3. Dołożony grzejnik powodował iż znaczna część obiegu szła właśnie przez niego, nie był przykryzowany.

4. Zawór różnicowo ciśnieniowy nie był ustawiony i powodował iż do podmieszania zamiast zimnej wody z powrotu szła ciepła z zasilania.

5. Złe umiejscowienie czujnika temperatury powodowało taktowanie pompek obiegowych.

6. Naczynie przeponowe na CO jest na 11 zamiast na 6 bar, nie napełnia się.

7. Wyjście z "bufora" zamiast na górze było ze środka zbiornika, co powodowało iż najcieplejsza woda nie wypływa ze zbiornika

"

 

chłodnictwo zrobili ładnie, ale hydraulika to był dramat którego poprawa na moje oko będzie kosztować 5000-7000zł, lepiej wyciąć wszystko i zrobić jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC dzięki za odpowiedź i informacje o tej firmie.

Co do mojego drugiego pytania to faktycznie było już podobne na forum. Wnioskuje z wcześniejszych wypowiedzi, że t-cap 1 faza i zwykła 3 fazy maja prawie takie same parametry przy -7 i -15, to znaczy moc i cop. Więc zeby nie przepłacać lepiej kupić tańszego t-cap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC dzięki za odpowiedź i informacje o tej firmie.

Co do mojego drugiego pytania to faktycznie było już podobne na forum. Wnioskuje z wcześniejszych wypowiedzi, że t-cap 1 faza i zwykła 3 fazy maja prawie takie same parametry przy -7 i -15, to znaczy moc i cop. Więc zeby nie przepłacać lepiej kupić tańszego t-cap.

 

Ciekawe rzeczy ktoś Ci napisał, bo wg. katalogu T-CAP 9kW 1F kosztuje 23700zł netto a SDC 9kW 3F 22700zł czyli SDC jest tańsze......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dlaczego ten zawór sie nie nadaje (Honeywell Zawór Mieszający 3-Drogowydn 25 Kvs 10 Korpus Chromowany V5433G1038 - See more at: http://cokupic.pl/produkt/Honeywell-Zawor-Mieszajacy-3-Drogowydn-25-Kvs-10-Korpus-Chromowany-V5433G1038#sthash.0bAUOOZo.dpuf)

Bo jak sama nazwa wskazuje jest to zawór MIESZAJACY a przy pompie nic nie trzeba mieszać tylko zamknąć obieg np.na c.o żeby otworzyć obieg na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mnie oświeci: czy ten zawór ma być przełączający, czy mieszający do pracy z pompą CO i CWU ? Bardzo proszę o rzeczowe argumenty. Już wiem tyle, ze ten zawór Honeywell V5433A różni się od V5433G tym że ma chromowany środek i ma zabezpieczenie antykorozyjne, stad nadaje sie do podłogówek. Czy instalatorzy mogą sie wypowiedzieć ? Pytam dlatego, bo mam silownik do tego typu zaworu

 

Karta i info

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pdf_v5433g_v5433g1038.html

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy ktoś mnie oświeci: czy ten zawór ma być przełączający, czy mieszający do pracy z pompą CO i CWU ? Bardzo proszę o rzeczowe argumenty. Już wiem tyle, ze ten zawór Honeywell V5433A różni się od V5433G tym że ma chromowany środek i ma zabezpieczenie antykorozyjne, stad nadaje sie do podłogówek. Czy instalatorzy mogą sie wypowiedzieć ? Pytam dlatego, bo mam silownik do tego typu zaworu

 

Karta i info

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pdf_v5433g_v5433g1038.html

Tłumaczę Ci po raz któryś,że przy pompie nie miesza się wody zasilającej w żadnym przypadku bo nie ma takiej potrzeby i każdy zawór mieszajacy będzie zły.

Ty masz mieć zawór rozdzielajacy obiegi czyli zamykający.

 

Przy pompie masz dwa odrębne tryby pracy czyli na c.o i cwu z dwoma różnymi temp.zasilania i to pompa decyduje o temp.zasilania a nie mieszacz.

Zawor ma jedynie za zadanie przelaczac te tryby pracy zgodnie z ustawieniem na sterowniku pompy czyli musisz mieć zawór z czujnikiem dodatkowo do podłączenia pod sterownik pompy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dostępny jest symulator kosztów Panasonic , zrobiłem parę symulacji .

Nie jest to trudne i czasochłonne

 

Stałe były m.in ;

 

– obciążenie cieplne lokalu ( 5 kW ) ,Kraków

- zakres podgrzewania wody grzewczej w obiegu grzewczym ( 40 C - 45 C ) ,

- wielkość zbiornika CWU ( 200 L ) ,

- ilość osób ( 4 ) ;

- powierzchnia lokalu ( 110 m2 ) ;

- ogrzewanie grzejnikowe ;

- dwie taryfy energii elektrycznej ; ( 0,66 zł /kWh ; 0,30 zł/kWh ) ;

 

- żadnych wyłączeń czasowych pracy pompy tak w ciągu dnia jak i nocy .

- Zmieniałem tylko moc pompy ciepła .

 

- Rezultaty orientacyjne dla mojego przypadku ; Są to wyniki orientacyjne ,obarczone błędami

................................................................................................................................................................................

moc pompy ; dolna granica ; roczny całkowity ; COP ; czas pracy pomp

 

kW modulacji { kW } koszt { zł } – h/rok

.................................................................................................................................................................................

 

5 1,08 1819 3,82 2504

 

7 1,59 1879 3,74 1660

 

9 / 1 – faz 2,20 1827 3,79 1512

 

9 / 3 – faz 1,90 1676 4,15 1263

......................................................................................................................................................................

 

1/ Pompa 7 kW , w stosunku do pompy 9 kW / 400 V

 

- ma dolną granicę modulacji = 1,59 kW , o 0,31 kW niższą ,

 

– roczne koszty ogrzewania o ok. 200 zł /rok wyższe ,

 

- niższy COP o ok. 0,41 ,

 

– czas pracy pompy o ok. 400 h dłuższy ,

 

 

Użytkownicy forum napisali jak walczą z taktowaniem sprężarki ;

 

– ustawiam w programie parę okienek bezczynności pompy w ciągu doby i jest OK ,

 

– jak pompa zaczyna taktować , to program wyłącza sprężarkę i pracuje tylko sama pompa wodna aż do spadku temperatury czynnika grzewczego do odpowiedniego poziomu .

 

2/ Pompa 9 kW/230 V w stosunku do 9 kW / 400 V ;

 

- ma dolną granicę modulacji o 0,23 kW wyższą ,

- koszty eksploatacji o 150 zł wyższe ,

- niższy COP o 0,36 ,

- dłuższy okres pracy o 249 h

 

Wybór mocy pompy należy do inwestora , który musi zdecydować czy ;

 

–zakupić pompę o mniejszej mocy, ale z perspektywą większych kosztów eksploatacji ,

 

– zakupić pompę o większej mocy ( o jeden szereg wyżej i 3-fazową , droższą w moim przypadku ) – ale w perspektywie niższych kosztów eksploatacji ,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

– zakupić pompę o większej mocy ( o jeden szereg wyżej i 3-fazową , droższą w moim przypadku ) – ale w perspektywie niższych kosztów eksploatacji ,

 

To zależy od róznicy w cenie jaką zaoferuje instalator.

Na tańszej pompie zarobi mniej, a "rabat instalatorski" to jednak spora część jego zarobku.

 

Ja bym wybrał 7kW, ale znając realia większość instalatorów przekonywać cię będzie do wersji 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dostępny jest symulator kosztów Panasonic , zrobiłem parę symulacji .

Nie jest to trudne i czasochłonne

 

...

.

 

Tyle tylko ze niezbyt dokładne. Jak mozna oszacowac zuzycie nie znając zapotrzebowania domu na ciepło, samo projektowe obciązenie cieplne to troche za mało.

Jezeli ten symulator ma mozliwosc wprowadzenia zapotrzebowania na ciepło (trzeba je miec) to dobrze, poza tym w rzeczywistosci kazdy stara ie wykorzystywac w maksymalnym stopniu II taryfę. Powzglednieniu i zapotrzebowania i procentowego rozkładu na poszczegolne taryfy jak innych cen energii (g12w) dla Tauronu 0.261 i 0,715

róznice pomiedzy poszczegolnymi modelami na pewno bedą inne i zapewne mniejsze i a tym samym będą miały wiekszy wpływ na dobór odpowiedniego modelu.

Reasumując bez dokładnych obliczen ozc taki konfigurator ma okresloną dokładnosc ktora nie pozwala precyzyjnie okreslic róznic pomiedzy poszczegolnymi modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...