Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A jaka dokładność jest właściwa skoro ta powyższa nie jest zbyt dokładna . i jak ją weryfikować.

 

Jak zweryfkowac?, mając dokładne i rzetelne wyniki obliczen ozc, czyli projektowe obciązenie cieplne budynku dla okreslenia mocy pompy oraz zapotrzebowanie na ciepło, ponadto musimy przyjąc proporcję oczekiwanego podziału zuzycia w I i II taryfie, zadem program za nas tego nie zrobi. Na koncu porównać i weryfikacja zakonczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zweryfkowac?, mając dokładne i rzetelne wyniki obliczen ozc, czyli projektowe obciązenie cieplne budynku dla okreslenia mocy pompy oraz zapotrzebowanie na ciepło, ponadto musimy przyjąc proporcję oczekiwanego podziału zuzycia w I i II taryfie, zadem program za nas tego nie zrobi. Na koncu porównać i weryfikacja zakonczona.

 

Czy Twoja metoda weryfikacji uwzględnia zmianę cop w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej ,

 

 

Program np firmy daikin zawiera przebieg temperatur w sezonie grzewczym i na podstawie tego oblicza koszt eksploatacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto buduje niech projektuje. Murarze do Auto Cada

 

A kto ma odpowiadac za prawidłowy dobór pompy jak nie instalator, to czy dobiera on sam czy zleca dobór komu innemu inwestora nie interesuje. To samo dotyczy odpowiedzi na pytanie o zuzycie oczywiscie szacunkowe bo nikt wrózką nie jest i nie wie jaka bedzię nadchodząca zima i jakie mają przyzwyczajenia domownicy dla zuzycia cwu. Niemniej jednak jakiekolwiek reklamacje i zapytania dotyczące zuzycia, COP, SCOP inwestor bedzie kierował do instalatora a nie kierownika budowy, architekta, murarza itd, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoja metoda weryfikacji uwzględnia zmianę cop w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej ,

 

 

Program np firmy daikin zawiera przebieg temperatur w sezonie grzewczym i na podstawie tego oblicza koszt eksploatacji ?

 

Jakikolwiek program dowolnego producenta bez projektowego obciązenia cieplnego, bez obciązenia cieplnego dla róznych temperatur, bez uwzglednienia czasów załaczania II taryf bedzie liczył szacunkowe zuzycie z pewnym błedem bo nie zastąpi i nie ma wbudowanego modułu dotyczacego obliczeń ozc w zakresie danych koniecznych do obliczenia zuzycia w sezonie grzewczym. Te parametry czyli charakterystyka obciązen cieplnych dla róznych temperatur oraz zapotrzebowanie na ciepło sa konieczne aby te obliczenia były dokładne, aby na ich podstawie mozna było dobrac ten konkretny model pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator Panasonic Aquarea - znajduje się na stronie ;

panasonicproclub/narzędzia/ Kalkulator Aquarea AIR

 

Mój lokal jest zamieszkały od kilku lat i znam wielkość zużycia gazu na cele CO i CWU w roku a tym samym obciążenie cieplne lokalu. Z obciążenia cieplnego , wynika moc cieplna lokalu .

 

Ogrzewanie tanie to ; od godz ; 23 do 6 i od godz ; 13 -15 .

Założyłem ; brak przerw w pracy pompy ,

Wartości uzyskane ; są orientacyjne i życie je zweryfikuje

 

Chodziło mnie o przedstawienie zakresu i ideologi doboru mocy pompy - bo jest to jedna z ważniejszych i trudniejszych decyzji .

 

Wyniki moje dla pompy 9 kW/3 faz - to ok. 50 % oszczędności w stosunku do kosztów gazu .

Podobnie oszczędności przedstawiali koledzy na tym forum , mający ogrzewanie grzejnikowe ( w stosunku do węgla ) ; Bobrow ; Kenda 2 ;

 

Skłaniam się coraz bardziej do pompy 9 kW / 3faz - ( bo jak Wielcy tego forum) , widzę wiele zalet w tego typu zasilania i wyniki

też to potwierdzają

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jaka jest sensowna alternatywa dla zbiornika Galmet maxi 250/300 ? Ktoś pisał o Drazice/Nibe? Może Elkromet? Chodzi o wymiennik ok. 2,5-3 i powyżej m2 Cena Galmetu zabija

Galmet MAXI do invertera to kompletna paranoja, ale jak już ktoś chce wydać kasę to:

http://allegro.pl/zbiornik-oryginalny-panasonic-300l-paw-tg30c1e3std-i6413577519.html

jest to oryginalny zbiornik Panasonic 300L z wężownicą dedykowaną do pomp o mocy do 16kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sterujecie pompami obiegowymi ?

mam 2 pompy obiegowe do podłogówki, góra i dół.

 

pompy maja być cały czas włączone ? czy jakoś je sterować ?

pompa sterowana jest histerezą

 

Pompy powinny być sterowane termostatami z ustawieniem czasowym oraz tygodniowym tak by wykorzystać tanią taryfę, niestety większość instalatorów to olewa bo to extra jakieś 600zł i być tańsi tego nie instaluje. Oferta wtedy lepsza ale niestety użytkowanie sporo droższe a do tego komfort nieporównywalnie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, aby grzanie tylko w taniej taryfie powodowało lepszy komfort.

Może chodzi o komfort portfela 8)

 

No właśnie tak, bo np. jak masz dwa sterowniki na każdy poziom budynku to inaczej grzejesz w taniej górę a inaczej dół.

mocniej grzejesz dół w nocy bo itak ucieknie do góry, a górę mocniej pomiędzy 13-15.

I ustawiasz sobie maksymalna temperaturę bo jak masz samą krzywą i czasówkę to przegrzejesz sobie czasem budynek.

 

Inteligentne sterowanie jakie stosujemy w naszych kotłowniach, wiąże się z większym kosztem na początku ale za to klient ma właśnie finalnie lepszy komfort i dużo oszczędza na kosztach użytkowania.

Za to rezygnujemy z bezsensownego wydawania kasy takiego jak np. zbiorniki maxi do zwykłych domów i inverterów czy np. wykonywania instalacji tylko z PC na miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak, bo np. jak masz dwa sterowniki na każdy poziom budynku to inaczej grzejesz w taniej górę a inaczej dół.

mocniej grzejesz dół w nocy bo itak ucieknie do góry, a górę mocniej pomiędzy 13-15.

I ustawiasz sobie maksymalna temperaturę bo jak masz samą krzywą i czasówkę to przegrzejesz sobie czasem budynek.

 

Inteligentne sterowanie jakie stosujemy w naszych kotłowniach, wiąże się z większym kosztem na początku ale za to klient ma właśnie finalnie lepszy komfort i dużo oszczędza na kosztach użytkowania..

 

To jednak kwestie "osobnicze" zależne od konkretnego budynku.

Z resztą to tak na prawdę inwestor powinien wiedzieć czego chce i porównać różne opcje. Instalator na doradzić i ewentualnie przedstawić inne rozwiązania.

Ale jak ktoś "buduje" najtańszym kosztem, to potem takie kwiatki wychodzą i pojawiają się pretensje, albo niekorzystne opinie.

Ja przed rozpoczęciem budowy jeździłem przyglądałem się i kalkulowałem co będzie najkorzystniejsze ... nie koniecznie najtańsze w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żeby to inwestor wiedział czego chce i co mu potrzebne.....

Ja nawet nie przedstawiam ofert bez sterowników chociaż wiem że będę przez to parę stów droższy.

Ale tak samo jak Mercedesa nie kupuje się z korbką do szyb tak samo nie powinno się sprzedawać pompy ciepła bez sterowników do temperatury wewnątrz.

Tak samo jak przy dużych układach zawsze proponuję sprzęgło i wiem że inni jadą po bandzie i nie proponują.

Przez to jestem droższy bo jak inni z oferty odejmą to co powinno być i będzie tego z jakieś 2500zł to jak nie mam być droższy.

Dziś jeszcze klienci są mało świadomi i często nie wiedzą co powinno być przy pompie ciepła i kupują ofertę która wygląda tak:

1. Pompa panasonic modexxxx taki sam jak u konkurencji

2. Zbiornik CWU 300L byle jaki

3. Elementy montażowe

4. Montaż

CENA XXXXX

 

i byle by model pompy się zgadzał(a niektórzy klienci nie widzią jak ważna jest ostatnia cyfra w Panasonic 5lub8, jednemu podobno ktoś nawciskał ze to kolor), pojemność zbiornika, i CENA

 

tyle wystarczy, bo myślą że to to samo co u nas.

 

A nasza kotłownia to z reguły ponad 200 elementów!!!! i wszystkie dajemy z wysokiej półki tak by wszystko działało prawidłowo.

Zawory nie najtańsze tylko z dławicą i dużym przepływem,

Rury nie cienkie bo muszą mieć odpowiedni przepływ i izolację.

Przewody nie z marketu tylko grube z dobrej miedzi i w peszlach.

Grupy bezpieczeństwa z naczyniami a nie tylko to wbudowane w pompę

Sterowniki temperatury na każdy poziom bezprzewodowe z programem tygodniowym

Sprzęgło hydrauliczne z całym osprzętem o pojemności 200L

 

i to wszystko można by dać byle jakie, albo w ogóle nie dać, ale to nie tak ma być jak bierze się odpowiedzialność za sprzęt i kilkadziesiąt tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sens dawać dwa termostaty ( góra i dół) i uruchamiać pompy obiegowe w zależności od temp góra - dół, do tego sterowanie pompą według krzywej ? czy lepiej aby pompy pracował czasy czas, nawet jeśli pompa ciepła nie będzie

pierwszy sezon przepracuję na normalnej taryfie, później ewentualnie przejdę na tanią

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sens dawać dwa termostaty ( góra i dół) i uruchamiać pompy obiegowe w zależności od temp góra - dół, do tego sterowanie pompą według krzywej ? czy lepiej aby pompy pracował czasy czas, nawet jeśli pompa ciepła nie będzie

pierwszy sezon przepracuję na normalnej taryfie, później ewentualnie przejdę na tanią

 

No właśnie dopiero wtedy jest zrobione tak że mamy możliwość sterowania temperaturą i wykorzystujemy tanią taryfę.

Pierwszy sezon jest zawsze dodatkowo droższy bo budynek musi się wygrzać, w zależności od budynku takie wygrzanie to dodatkowo od 500kWh do 4000kWh.

średnio jakieś 1500kWh x 67gr = 1005zł w drogiej lub 465zł w taniej.

Oszczędność sama rzuca się w oczy. A to tylko jedno pismo do zakładu energetycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...