Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Tak powinno być jak pisze @bobrow. Wiele zależy od przygotowania inwestycji (pompy) i całego systemu, jego dobrego przemyślenia. Prawdą jest jak pisze @CNC..., że sprzęgło hydrauliczne pozwala bardziej elastycznie wykorzystywać zasoby grzewcze. Nie mniej wcześniejsze przemyślenie całej kotłowni może pozwolić wybrać alternatywne rozwiązanie. Nie mędrkuje i nie narzucam swego zdanie. Ale też jak jak mówi @CNC, to nie są głupoty ale omówione sprawy z wieloma fachowcami. Proszę aby zakończyć tą dywagację i dalej pisać merytorycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.

2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.

3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.

4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.

Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

 

Konkluzja;

 

Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

hej, odnośnie przepływu jak policzysz ze wzoru 9000W/1,16/5 = to wychodzi 1551L/h

ale pamiętaj że PC ma jeszcze grzałkę i jak się ona dołączy to pompa też dla optymalnego COP powinna mieć deltę 5st.

i wtedy dla pompy 9kW wygląda to tak 12000W/1,16/5=2068L/h

ale to już maks

 

Odnośnie odszraniania PC Panasonic odladza się z wydajności ale też i z czasu, lepszy system odladzania będzie miał LG bo tam będzie pomiar ciśnienia ssania i na tej podstawie ma być odladzanie, ale to przyszłość bo tych pomp jeszcze nie ma.

W Panasonic wszystko zależy od temperatur, jak jest niska i ssanie też nisko idzie o się odladza, więc chyba max to 180 minut

Pojemność Twojego układu wodnego to 117L w rurach + reszta czyli jakieś 130L.

przy założeniu że powrót masz ciepły i ma 35st.C to energia która jest w tej wodzie to 1,1136 kWh.

Pompa przez 5 minut pracy zabiera z tej wody 0,5kWh czyli w najbardziej optymalnych warunkach wystarczy Ci energii na 11minut na odszraniania.

ale trzeba spełnić następujące warunki

- przepływ

- i co najważniejsze temperatura wody na powrocie powyżej 27st.C, te obliczenia są robione dla temperatury wody powrotu 35st.C(czyli mega super optymalnie)

Jak będzie niższa to będzie odszranianie działało krócej na pierwszym trybie.

Dlatego właśnie z odszranieniem jest problem gdy temperatura wody nie jest optymalna czyli gdy np. jest to dom energo oszczędny i temperatura wody w układzie grzewczym jest poniżej 35. Bo np. krzywa grzewcza jest ustawiona 30st.C - 35st.C, gdy dopiero zaczęliśmy wygrzewać dom i powrót jeszcze się nie rozgrzał, bo jak sam wiesz temperatura powrotu nie jest od razu wysoka gdy podłogówka jest zimna.

 

Czyli jak sobie popatrzysz na początku grzania podłogówki to zobaczysz że jak pompa jest zabita lodem to wchodzi w odszranianie 2 stopnia.

Chyba ze masz T-CAP bez funkcji odszraniania gorącym gazem, chłopaki z Panasonic sprawdzają to po numerze seryjnym ale Ty musiałbyś zobaczyć czy masz zaworek 2 drożny pomiędzy tłoczeniem a ssaniem.

taki:

2 SPOSÓB.jpg

 

Przyjrzyj się jak działa PC na odszranianiu właśnie jak jest zimniej i masz temperaturę powrotu poniżej 27st.C, ale jeszcze wcześniej sprawdź sobie ten zaworek.

 

Odnośnie zamykania obiegów zaworami mieszającymi, pamiętaj że wtedy zład wody zmniejsza się jeszcze bardziej i ograniczamy ilość energii na rozmrażanie.

dlatego właśnie jak chcemy mieć sterowane obiegi to mały bufor/sprzęgło jest konieczne.

 

Widzisz policzyłeś że opór hydrauliczny jest ok, i przepływ masz dobry, ale jeszcze do odladzania potrzebna jest energia w zładzie wody i to też trzeba wziąć pod uwagę i na szybko sobie "policzyć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto poczekać na wrzesień jak wejdzie wersja "H" 3-fazową. Niewiele się zmienia w samej pompie ale za to sterowanie i więcej czujników przybędzie

konstrukcja agregatu zewnętrznego taka, sama największa i w sumie jedyna różnica to bardziej wybajerowany sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a jak czesto pojawia Ci sie ten defrost ?
Nie wiem,nie przypatrywalem się ale na pewno nie za często bo bym zwrócił na to uwagę bo jest słyszalny w domu :)

 

CNC-podczas defrostu grzałka się włącza,nie zawsze ale czasami widzę kwadracik grzałki.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, odnośnie przepływu jak policzysz ze wzoru 9000W/1,16/5 = to wychodzi 1551L/h

ale pamiętaj że PC ma jeszcze grzałkę i jak się ona dołączy to pompa też dla optymalnego COP powinna mieć deltę 5st.

i wtedy dla pompy 9kW wygląda to tak 12000W/1,16/5=2068L/h

ale to już maks

 

Odnośnie odszraniania PC Panasonic odladza się z wydajności ale też i z czasu, lepszy system odladzania będzie miał LG bo tam będzie pomiar ciśnienia ssania i na tej podstawie ma być odladzanie, ale to przyszłość bo tych pomp jeszcze nie ma.

W Panasonic wszystko zależy od temperatur, jak jest niska i ssanie też nisko idzie o się odladza, więc chyba max to 180 minut

Pojemność Twojego układu wodnego to 117L w rurach + reszta czyli jakieś 130L.

przy założeniu że powrót masz ciepły i ma 35st.C to energia która jest w tej wodzie to 1,1136 kWh.

Pompa przez 5 minut pracy zabiera z tej wody 0,5kWh czyli w najbardziej optymalnych warunkach wystarczy Ci energii na 11minut na odszraniania.

ale trzeba spełnić następujące warunki

- przepływ

- i co najważniejsze temperatura wody na powrocie powyżej 27st.C, te obliczenia są robione dla temperatury wody powrotu 35st.C(czyli mega super optymalnie)

Jak będzie niższa to będzie odszranianie działało krócej na pierwszym trybie.

Dlatego właśnie z odszranieniem jest problem gdy temperatura wody nie jest optymalna czyli gdy np. jest to dom energo oszczędny i temperatura wody w układzie grzewczym jest poniżej 35. Bo np. krzywa grzewcza jest ustawiona 30st.C - 35st.C, gdy dopiero zaczęliśmy wygrzewać dom i powrót jeszcze się nie rozgrzał, bo jak sam wiesz temperatura powrotu nie jest od razu wysoka gdy podłogówka jest zimna.

 

Czyli jak sobie popatrzysz na początku grzania podłogówki to zobaczysz że jak pompa jest zabita lodem to wchodzi w odszranianie 2 stopnia.

Chyba ze masz T-CAP bez funkcji odszraniania gorącym gazem, chłopaki z Panasonic sprawdzają to po numerze seryjnym ale Ty musiałbyś zobaczyć czy masz zaworek 2 drożny pomiędzy tłoczeniem a ssaniem.

taki:

[ATTACH=CONFIG]364713[/ATTACH]

 

Przyjrzyj się jak działa PC na odszranianiu właśnie jak jest zimniej i masz temperaturę powrotu poniżej 27st.C, ale jeszcze wcześniej sprawdź sobie ten zaworek.

 

Odnośnie zamykania obiegów zaworami mieszającymi, pamiętaj że wtedy zład wody zmniejsza się jeszcze bardziej i ograniczamy ilość energii na rozmrażanie.

dlatego właśnie jak chcemy mieć sterowane obiegi to mały bufor/sprzęgło jest konieczne.

 

Widzisz policzyłeś że opór hydrauliczny jest ok, i przepływ masz dobry, ale jeszcze do odladzania potrzebna jest energia w zładzie wody i to też trzeba wziąć pod uwagę i na szybko sobie "policzyć"

 

moglbys tam w skrocie opisac czym sie rozni odszranianie 1 i 2 stopnia ? nawet nie wiedzialem ze sa jakies rozgraniczenia. nie mam bufora i mam dom energooszczedny i rzeczwyscie potwierdzam twoje slowa z niska temp. powrotu i dlugoscia odszraniania. wlasnie zastanawiam sie jak w tym roku sterowac podlogowka aby max skrocic ten proces a nie przesadzic z grzaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to co będzie u mnie po instalacji PC w przyszłości? grzeję grzałką 6 kW, dT mam około 5°C, ale na zasilaniu bardzo rzadko widziałem więcej niż 30°C ostatniej zimy (zatem na powrocie rzadko było więcej niż 25°C).

Nie może być tak jak CNC pisze,ja też mam czwsto powrót pon.25st.C i defrost pomimo to trwa ok.5 minut ale tak jak mówię,grzałka widzę robi robotę.

 

Flisiu a u Ciebie grzałka podczas defrostu działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być tak jak CNC pisze,ja też mam czwsto powrót pon.25st.C i defrost pomimo to trwa ok.5 minut ale tak jak mówię,grzałka widzę robi robotę.

 

Flisiu a u Ciebie grzałka podczas defrostu działa ?

 

no wlasnie nie zwrocilem na to uwagi szczerze mowiac. czekam na sezon zimowy :p tamten sezon byl moim pierwszym wiec szukalem optymalnych dla siebie ustawien. nie wiem czy nie sprobuje grzac bardziej ciagle w tym roku niz jak rok temu trzymajac sie widelek taryf. tak czy siak zeszly rok byl spoko ale zawsze moze byc lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryby rozmrażania są dwa:

1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.

2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.

Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.

Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.

Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryby rozmrażania są dwa:

1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.

2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.

Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.

Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.

Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.

 

powiem Ci ze nie wiem czy tak jest w kazdym modelu. ja mam 9kW 3 faz. zwykla i wg. mnie zawsze jest "normalny" sposob rozmrazania(wentylatory pracuja z duza czestotliwoscia i slysze charakterystyczny "wybuch" gazu). Powrot mam czesto ponizej 27st. szczegolnie jak pompa zaczyna grzac po przerwie paru godzinnej. z tego co widze to algorytmy pracy pompy sa czesto rozne od siebie patrzac na lata produkcji i moze z tego wynika ta roznica ?

Z obserwacji widze ze pompa sie rozmraza co ok.50 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tryby rozmrażania są dwa:

1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.

2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.

Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.

Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.

Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.

Nie wiem o jakiej pompie piszes ale w T-CAP 3f przy powrocie pon.27st.C defrost nie występuje jako "awaryjny" jak piszesz,na sterowniku pojawia się wtedy kwadracik przy "defrost" i po chwili kwadracik przy "heat",nic nie miga i słychać "swist i to trwa ok.5 minut.

Po końcu odmrazania kwadraciki z defrostu i z grzałki gasną i dalej jedziemy z grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakiej pompie piszes ale w T-CAP 3f przy powrocie pon.27st.C defrost nie występuje jako "awaryjny" jak piszesz,na sterowniku pojawia się wtedy kwadracik przy "defrost" i po chwili kwadracik przy "heat",nic nie miga i słychać "swist i to trwa ok.5 minut.

Po końcu odmrazania kwadraciki z defrostu i z grzałki gasną i dalej jedziemy z grzaniem.

 

Bo tak jak pisałem nie wszystkie to maja tylko te nowe, stare nie mają odmrażania gorącą parą.

i o żadnych kwadracikach i nie pisałem., wczytaj się jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki. W tamtym tygodniu zamontowałem panele fotowoltaiczne. Po nowelizacji ustawy o OZE wychodzi że najlepiej zużywać wyprodukowaną energię na własne potrzeby. Mam T-CAPA 9 kW 1 fazowego. Największa produkcja energii jest od 13 do 16. Pompa teraz ustawiona tylko na TANK, temp wody grzewczej 40 stopni. Chciałbym ustawić to tak żeby grzało wodę raz dziennie w godz. 13-16. Zbiornik Panasonic 300l. Pomoże ktoś jak to ustawić?

Ponawiam prośbę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...