Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jaką masz projektowaną temp. w obiegu c.o. i jakie przepływy?

 

Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegami
Więc po co ci wersja H?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie, ustawiłem dni i temperatury aby wygrzać płytę. Później "service" -> pkt3 -> set -> naciskam raz ON/OFF [tak jest w instrukcji] i pompa nie rusza.

Jak prawidłowo to ustawić? Naciskając ponownie ON/OFF pompa działa, ale nie wiem czy w programie wygrzewania czy normalnie ?.

Ktoś, coś ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodziło mi o SDC. Dom to parterówka 160m do ogrzania

 

to ile masz tych obiegów jakie przepływy i jaki opory?

jak instalacja będzie działać poprawnie (przepływy!!!) to sdc 9kw 230V załączy grzałkę poniżej -16 (c.w.u. w symulacji 2kw i 26W/m2) co nie oznacza że jeżeli w nocy przez godzinę będzie -18 to załączy się grzałka bo jest jeszcze bezwładność budynku i nie koniecznie nad ranem kiedy jest najzimniej produkuje się c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ile masz tych obiegów jakie przepływy i jaki opory?

jak instalacja będzie działać poprawnie (przepływy!!!) to sdc 9kw 230V załączy grzałkę poniżej -16 (c.w.u. w symulacji 2kw i 26W/m2) co nie oznacza że jeżeli w nocy przez godzinę będzie -18 to załączy się grzałka bo jest jeszcze bezwładność budynku i nie koniecznie nad ranem kiedy jest najzimniej produkuje się c.w.u.

 

Mam 2e obiegi tj. Jeden rozdzielacz 11 i jeden 12. Każdy podłączony rura 22. Oporów i przepływów nie liczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2e obiegi tj. Jeden rozdzielacz 11 i jeden 12. Każdy podłączony rura 22. Oporów i przepływów nie liczyłem.

 

nie dobieraj tego na styk jak przepływ przez pompę będzie większy od nominalnego to parametry będą lepsze (potwierdzone pomiarami użytkowników z forum) jak będzie mniejszy no to nie licz że będzie osiągała cop i moc z tabelek producenta możesz także mieć niedogrzane pomieszczenie z największymi oporami, zarzynanie firmowej obiegówki na 7 biegu to też zły pomysł (kawitacja) ta obiegówka nie jest tania a zamiennika nie zastosujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dobieraj tego na styk jak przepływ przez pompę będzie większy od nominalnego to parametry będą lepsze (potwierdzone pomiarami użytkowników z forum) jak będzie mniejszy no to nie licz że będzie osiągała cop i moc z tabelek producenta możesz także mieć niedogrzane pomieszczenie z największymi oporami, zarzynanie firmowej obiegówki na 7 biegu to też zły pomysł (kawitacja) ta obiegówka nie jest tania a zamiennika nie zastosujesz

 

Dla tego po montażu sprawdzę przepływy i jak się okaże że będzie ok to tak zostanie a jak będzie lipa to wleci sprzęgło i wieksza pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegami

 

Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:

Tz=30 oC

dT=5 oC

Twew=24 oC

pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2

podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

 

Wyniki są nastepujące

moc dla 10 cm rozstawu = 83 W

moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

 

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:

Tz=30 oC

dT=5 oC

Twew=24 oC

pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2

podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

 

Wyniki są nastepujące

moc dla 10 cm rozstawu = 83 W

moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

 

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

 

a jak temat wygląda z wydajnością chłodzenia? że tak nieśmiało zapytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak temat wygląda z wydajnością chłodzenia? że tak nieśmiało zapytam ;)

 

Obliczeniowo?, niestety nie miałem okazji liczyc bo nie było takiej potrzeby. Praktyka pokazuje (na podstawie opinii klientów, którzy chłodzili podłogówką) ze jakkolwiek jest ono mniej wydajnie niz klimakonwektorami to w zasadzie jest wystarczajace, a w sumie uzyskane bez zadnych dodatkowych nakładów inwestycyjnych oprócz instalacji pompy z opcją chłodzenia. Faktem jest ze wydajnosc jest wieksza przy mniejszym rozstawie i moze to byc argument dla zmniejszenia rozstawów wszędzie, ale akurat łazienka raczej nie nalezy do pomieszczen w których chłodzenie jest konieczne. Inaczej mówiać ten sam efekt uzyskamy przy mniejszym rozstawie przy wyzszej temp. zasilania co przy wiekszym rozstawie ale przy nizszej tem. zasilania, co oczywiscie przekłada sie na zmniejszenie energii pobranej przez pompę. Reasumując, projektujac chłodzenie podłogówką mozna zagescic rozstawy w pomieszczeniach gdzie planowane jest chłodzenie, w przypadku grzania innym zródłem grzewczym niz pompa zageszczenie rozstawów tam gdzie jest to niewymagane jest zbędne.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:

Tz=30 oC

dT=5 oC

Twew=24 oC

pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2

podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

 

Wyniki są nastepujące

moc dla 10 cm rozstawu = 83 W

moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

 

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

 

W łazience jest też drabinka więc odda też trochę W ciepła. A rozstaw jest 7,5 bo 1 nitka co 10 była by za długa więc dałem 2 co 7,5cm a miejscami nawet i co 5 wyszło ;) a jeśli będzie potrzebna wyższa temperatura to taka dam:) Zapotrzebowanie 26w/m2 wyliczyłem na stronce ciepło właściwe a ty właśnie pracujesz nad profesjonalnym OCZ więc gdy tylko je dostanę to zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wyboru pompy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience jest też drabinka więc odda też trochę W ciepła. A rozstaw jest 7,5 bo 1 nitka co 10 była by za długa więc dałem 2 co 7,5cm a miejscami nawet i co 5 wyszło ;) a jeśli będzie potrzebna wyższa temperatura to taka dam:) Zapotrzebowanie 26w/m2 wyliczyłem na stronce ciepło właściwe a ty właśnie pracujesz nad profesjonalnym OCZ więc gdy tylko je dostanę to zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wyboru pompy :)

 

I znowu sie pojawia cieplowlasciwe i znowu moze zmylic inwestora, wskaznik strat na m2 jest wyjątkowo nie miarodajny gdyz kazde pomieszczenie ma inne straty, wskaznik czyli srednia ma sie tak do rzeczywistosci jak przykładowo srednia ilosc nog psa i jego pana, bo wychdzi ze srednio mają po 3 nogi. Ciepło wlasciwe nie liczy strat dla poszczegolnych pomieszczen, pomijajac fakt liczy calkowite straty tez z błedem. Dla zabawy i owszem jak ktos nie ma co zrobic z wolnym czasem.

Co do grzejnika drabinkowego to istotnie zawsze go licze aby uzupelnic bilans mocy w łazience ale przy Tz= 30 oC jego moc bedzie więcej niz mizerna a przeciez nie zastosujemy drabinki na pol sciany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz model z przełącznikiem histerezy na płycie głównej , to właściwie powinien Ci pomóc Twój instalator

 

Udalo mi się skontaktować przez PROCLUB z inżynierem A2W Panasonica i moja pompa ma taki przłącznik. Dostałem tez bardziej szczegółową instrukcję do pompy i na razie spróbuję sterownikiem wymusić grzanie CWU kiedy to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...