Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dzięki Panowie za odzew ;)

Dom kupiłem stety/niestety już w stanie z rozłożoną podłogówką, rozdzielaczem przygotowanymi pod gaz.

Jedna pętla ma 120, kilka 100, aż do takich po 60m. Dla PEX 16x2 120m, to niby taki max. Wiadomo, wolałbym mieć więcej krótszych i równych pętli... ale tak jak pisałem, nie miałem wpływu na taki (byle jaki) projekt tej podłogówki.

 

Sam zapewne sobie namieszałem, regulując rotametrami i przycinając za mocno przepływy. Wczoraj faktycznie pozwiększałem przepływy do 2l/min i w łazience do 3l/min i pompa ożyła. Sumaryczny przepływ wychodzi 1140l/h. Chyba jeszcze mało?

 

Wychodzi na to, że nie mogę za mocno skręcać pętli, lekko przytkam sypialnię, mocniej rozkręcę łazienkę, a całość wyreguluję histerezą na PC.

 

Wymiennik mógł się zapowietrzyć

 

Tzn.? Odpowietrzałem przedwczoraj bardzo długo podłogówkę i jest lepiej. Mega zapowietrzony miałem zasobnik CWU.

 

Pompa obiegowa chodząca ciągle na ostatnim biegu, to chyba też nie za zdrowo i jak wtedy to się ma do całościowego COP? (nie wiem jakie są różnice w mocach pomiędzy biegiem 1, a biegiem 7).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pompa obiegowa chodząca ciągle na ostatnim biegu, to chyba też nie za zdrowo i jak wtedy to się ma do całościowego COP? (nie wiem jakie są różnice w mocach pomiędzy biegiem 1, a biegiem 7)."

 

Ka@mil ,

na COP oraz na nominalną moc(tj 9kW w Twoim przypadku) największy wpływ ma przepływ -optimum to 1500 l/h. Przy niskiej modulacji PC COP wyraźnie spada przy wyższych stopniach prędkości pompy wodnej .Co do mocy przy różnych prędkościach pompy obiegowej :

 

V1 ok 35W

V7 ok 160W

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Gdzieś to wczoraj wyczytałem w archiwach FM, że 1500l/h to optimum.

Czyli co, powinienem rozkręcić przepływy na poszczególnych pętlach jeszcze bardziej?

Mam 9 pętli, w takim układzie 6 dałbym 2.5l/min, a 3 - 3l/min i w takiej konfiguracji mam 1440l/h.

 

Różnica w mocy na biegach 1 i 7 też mała nie jest, choć wiadomo, że obiegówka - PC nie działa cały czas, ale zawsze pobór jest większy.

Na razie przy tych temperaturach, nie narzekam na pobory kWh przez PC, ale wiadomo, chciałbym aby działała jak najbardziej optymalnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdzieś to wczoraj wyczytałem w archiwach FM, że 1500l/h to optimum.

Czyli co, powinienem rozkręcić przepływy na poszczególnych pętlach jeszcze bardziej?

Mam 9 pętli, w takim układzie 6 dałbym 2.5l/min, a 3 - 3l/min i w takiej konfiguracji mam 1440l/h...

Podobno wg instrukcji wartość optymalna to 1,61m3/h (dla wersji 9kW).

Otwórz wszystkie i sprawdź jaki przepływ całkowity uzyskujesz na 7 biegu. Póżniej przydławisz tylko tam gdzie to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wg instrukcji wartość optymalna to 1,61m3/h (dla wersji 9kW).

Otwórz wszystkie i sprawdź jaki przepływ całkowity uzyskujesz na 7 biegu. Póżniej przydławisz tylko tam gdzie to konieczne.

 

minimalna a nie optymalna

 

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimalna a nie optymalna

 

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

 

Czy chodzi o to , że moc pompy obiegowej zmienia się tak , aby uzyskać przepływ 1,5m3/h ? Czy może kiedy dt się zmniejszy - to wtedy pompa wodna zwalnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Uuuu,

chyba wraca bumerangiem temat sprzęgła/bufora...

 

PS

może obejdzie się bez zbędnych emocji...

U mnie też śmiga na 7 biegu i nie widzę z tego tytułu powodów do paniki. Wywala mi błąd przepływu na 5 biegu na 6 delta T ociaga się żeby dobić do 5st.C ale i tak bym nie założył bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimalna a nie optymalna

 

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

 

Znowu nie strasz tak tą kawitacją. Skoro ktoś tak zaprojektował te pompy, że mają 7 biegów to pewnie i to sprawdzał. Btw może znasz parametr wymaganego NPSH tych pomp? Kawitacji w obiegówce jeszcze nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na 7 biegu wyskakuje błąd to lepiej przejdź na sprzęgło, bo balansujesz na granicy minimalnego przepływu.

2 pompy obiegowe, wezmą mniej prądu niż 1 maksymalnie obciążona.

Poprawisz COP i żywotność.

Śmiem się nie zgodzić, jest wręcz odwrotnie.

Do tego - spadnie COP chociażby przez pracę pompy na wyższej temperaturze skraplania.

 

No nie ma cudów - przepływ przez skraplacz osiągniemy lepszy, to fakt, ale drugim faktem jest to że część wody będzie "zawracana" w sprzęgle od razu na powrót pompy ciepła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się troszkę bałem :) Czyli wojenki 'sprzęglarze' kontra 'bezsprzęglarze' :) Chociaż to są przeważnie bardzo konstruktywne starcia.

Przejrzałem tu przez miesiące wszystkie możliwe tematy o PC i parę już takich starć było i każdy przedstawia swoje argumenty.

 

Ja powiem tak, jeśli miałby być u mnie problem z wiecznym wyskakiwaniem błędu przepływu, to na sprzęgło bym się zdecydował, ale tylko ze względu na to, żeby mieć realizowane grzanie podłogówki i nie zamarznąć zimą. Ale z drugiej strony patrz post wihajster i innych - spadający COP ze sprzęgłem. Tylko, z trzeciej strony, jeśli przepływ mam bardzo odchylony od optimum (jakie w końcu ono jest?), to PC działa z np. 3/4 mocy... I też jestem niejako 'w plecy'.

 

Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.

Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem się nie zgodzić, jest wręcz odwrotnie.

Do tego - spadnie COP chociażby przez pracę pompy na wyższej temperaturze skraplania.

 

No nie ma cudów - przepływ przez skraplacz osiągniemy lepszy, to fakt, ale drugim faktem jest to że część wody będzie "zawracana" w sprzęgle od razu na powrót pompy ciepła ;)

 

A mógłbyś wyjaśnić dlaczego część wody w sprzęgle będzie "zawracana" ?

 

Tego się troszkę bałem :) Czyli wojenki 'sprzęglarze' kontra 'bezsprzęglarze' :) Chociaż to są przeważnie bardzo konstruktywne starcia.

Przejrzałem tu przez miesiące wszystkie możliwe tematy o PC i parę już takich starć było i każdy przedstawia swoje argumenty.

 

Ja powiem tak, jeśli miałby być u mnie problem z wiecznym wyskakiwaniem błędu przepływu, to na sprzęgło bym się zdecydował, ale tylko ze względu na to, żeby mieć realizowane grzanie podłogówki i nie zamarznąć zimą. Ale z drugiej strony patrz post wihajster i innych - spadający COP ze sprzęgłem. Tylko, z trzeciej strony, jeśli przepływ mam bardzo odchylony od optimum (jakie w końcu ono jest?), to PC działa z np. 3/4 mocy... I też jestem niejako 'w plecy'.

 

Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.

Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?

Aby uzyskać przepływ 2000 l będzie potrzebna większa pompa.

Masz 9 długich pętli o znacznym oporze.

Wbudowana pompa po prostu nie daje rady.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil,

z tym przepływem 2000l/h dla 9kW to coś nie halo-np w moim t-capie min przepływ dla mocy 9 kW to 1500l/h .Natomiast większy przepływ powodował u mnie większą moc grzewczą (np 10,5kW przy przepływie 1800l/h).

Badałem mój system całą zimę i przepływ 1500 l/h jest dla mnie zimą najbardziej optymalny (PC nie pracuje przecież cały czas z mocą max- właśnie kiedy zapotrzebowanie na moc jest małe ,to większy przepływ od nominału z większą mocą pompy obiegowej nic nie daje)

Co do mniejszego COP na sprzęgle/buforze , to nie widzę jakiejś różnicy - może nieznacznie przy bardzo niskiej modulacji

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś wyjaśnić dlaczego część wody w sprzęgle będzie "zawracana" ?

A mógłbym, skoro za sprzęgłem przepływ będzie nadal taki sam ze względu na duże opory przepływu - 1,6m3/h - a przed sprzęgłem zwiększymy do znamionowych 2,0m3/h, to 0,4m3/h będzie bezproduktywnie i wręcz szkodliwie "podbijać" temperaturę powrotu. Stąd obniżenie COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie chodzi o to ,żeby PC produkowała w najwyższej sprawności ciepło - a obwód po stronie systemu je odbierał wg rzeczywistych potrzeb ?

Gdy przepływ na systemie będzie za niski bez sprzęgła, to przecież PC nie będzie pracować jak należy (COP i moc nominalna).

Strona wtórna odbiera ciepło wg "swojego" rytmu tj na wolniejszych przepływach u Kamila-chałupa będzie się nagrzewać .

Większość uczestników poprzednich dyskusji nt sprzęgłą/bufora zgodziło się z tym ,że kiedy jest stwierdzony za słaby przepływ po stronie systemu -należy stosować sprzęgło/bufor (chyba ,że nie zależy nam na sprawności PC i starcza nam połowa dostępnej mocy grzewczej...To też rozumiem-tylko nie ma wtedy dyskusji , bo argumenty się skończyły)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.

Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?

 

Kamil, przepływ masz bardzo dobry. Odpowietrz porządnie instalację i wyczyść wszystkie filtry i powinno być OK. Skoro wcześniej działało to i teraz musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym, skoro za sprzęgłem przepływ będzie nadal taki sam ze względu na duże opory przepływu - 1,6m3/h - a przed sprzęgłem zwiększymy do znamionowych 2,0m3/h, to 0,4m3/h będzie bezproduktywnie i wręcz szkodliwie "podbijać" temperaturę powrotu. Stąd obniżenie COP.

Ty tak na poważnie?

Nigdy nie montowałeś sprzęgła i nie dobierałeś pompy obiegowej po stronie wtórnej systemu?

 

Przepływ po stronie ogrzewania podłogowego zależy wyłącznie od dobranej pompy obiegowej.

Wiadomym jest, że pompa ta musi osiągać wydatek równy, bądź większy niż ta zamontowana w pompie ciepła.

Nie ma mowy o żadnym "podbijaniu" temperatury powrotu.

 

Faktem natomiast jest, że 2 optymalnie obciążone pompy będą pobierać mniej energii niż jedna pracująca u kresu swoich możliwości.

Czy nie chodzi o to ,żeby PC produkowała w najwyższej sprawności ciepło - a obwód po stronie systemu je odbierał wg rzeczywistych potrzeb ?

Gdy przepływ na systemie będzie za niski bez sprzęgła, to przecież PC nie będzie pracować jak należy (COP i moc nominalna).

Strona wtórna odbiera ciepło wg "swojego" rytmu tj na wolniejszych przepływach u Kamila-chałupa będzie się nagrzewać .

Większość uczestników poprzednich dyskusji nt sprzęgłą/bufora zgodziło się z tym ,że kiedy jest stwierdzony za słaby przepływ po stronie systemu -należy stosować sprzęgło/bufor (chyba ,że nie zależy nam na sprawności PC i starcza nam połowa dostępnej mocy grzewczej...To też rozumiem-tylko nie ma wtedy dyskusji , bo argumenty się skończyły)

pzdr

Nie można uogólniać, bo mylone są 3 różne elementy.

Sprzęgło i występująca z nim pompa po stronie wtórnej (obieg podłogowy) zawsze pracują razem ze źródłem ciepła.

Nie ma w tej sytuacji buforu (zasobnika ciepła) nie występuje coś takiego jak "przerywana praca obiegu podłogowego" lub "praca wg. potrzeb".

Pracą pompy obiegu podłogowego staruje źródło ciepła.

 

Bufor w pompach ciepła praktycznie zawsze pełni również rolę sprzęgła.

I o ile ma on słuszną pojemność 200 litrów wzwyż, to dopiero w takim przypadku, pompa (lub pompy) obiegu podłogowego mogą posiadać swoje termostaty i pracować niezależnie od źródła ciepła.

Oryginalne małe bufory Panasonica nie pełnią roli zasobnika ciepła na potrzeby ogrzewania domu.

Kamil, przepływ masz bardzo dobry. Odpowietrz porządnie instalację i wyczyść wszystkie filtry i powinno być OK. Skoro wcześniej działało to i teraz musi.

Dokładnie, jeśli na 7 biegu osiągasz około 1600 l/h to twoja instalacja ma mniej więcej 50 kPa. Pompa powinna pracować poprawnie.

Flow Switch działa dopiero w okolicach 500 l/h.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...