Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

...właśnie ta obiegówka mnie trochę gryzła , ale kiedy zrobiłem bypass - to przy 6 biegu pompy wodnej osiągałem nominalny przepływ w systemie tj 1500l/h , co dodatkowo objawiało się znacznie zwiększonym szumem w grzejnikach (+wypłukiwanie zanieczyszczeń). Dlatego właśnie zrezygnowałem z zakupu większej Wilo (1-6)...

W starych instalacjach trzeba czasem iść na kompromis i zadowolić się tym, co uda się uzyskać. Niektórym wystarcza akceptowalna sprawność i uwolnienie się od węgla i popiołu.

Szum wody w grzejnikach słyszalny nocą, to dobry powód by poprzestać na mniejszym przepływie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Widzę, że ty chodzisz na grzejnikach jak ja, masz może klimakonwektory założone ? pytam bo skusiłem się i kupiłem jeden na prubę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączuyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.

Jesli wiesz coś na ten temat to chętnie skorzystam z sugestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłączyć sterownik Euroster 2026 TX do PC Panasonic SDC 9kW 400V.

 

W sterowniku mam następujący schemat:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369519&d=1475749094

W pompie:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369520&d=1475749132

Czy dobrze rozumiem, że powinienem połączyć przewód nr 2 (COM) ze sterownika do gniazda nr 9 (L) w pompie, w przewód nr 3 (NO) ze sterownika do gniazda nr 12 (L1/GRZ) w pompie?

sterownik.JPG

pompa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Widzę, że ty chodzisz na grzejnikach jak ja, masz może klimakonwektory założone ? pytam bo skusiłem się i kupiłem jeden na prubę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączuyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.

Jesli wiesz coś na ten temat to chętnie skorzystam z sugestii

 

 

Nie jestem pewien , czy mnie pytałeś o KK-ja niestety ich nie używam i nie mam wiedzy nt , z tego co pamiętam -to Map78 użytkuje KK

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłączyć sterownik Euroster 2026 TX do PC Panasonic SDC 9kW 400V.

 

W sterowniku mam następujący schemat:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369519&d=1475749094

W pompie:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369520&d=1475749132

Czy dobrze rozumiem, że powinienem połączyć przewód nr 2 (COM) ze sterownika do gniazda nr 9 (L) w pompie, w przewód nr 3 (NO) ze sterownika do gniazda nr 12 (L1/GRZ) w pompie?

 

Dobrze myślisz- u mnie tak jest i wszystko gra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.Krk napisał ; skusiłem się i kupiłem jeden KK na próbę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.

 

Kolego- napisz jakiej mocy jest KK ( marki ) i do jakiego lokalu ( m2 ) jest podłączony ( straty ciepła ) ,to może dostaniesz satysfakcjonującą odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz rację trzeba to uzupełnić, KK to Purmo Vido 160cm. trafił ki się najwiękrzy w promocji :-) pomieszczenie ma 22m2, temperatura na PC to 38stopni na powrocie, to daje jakieś 45-46 stopni na zasilania, dwa sezony PC tak chodziła i było ok, jest to zwykły monoblok bez iwertera z buforem 300L

Dzięki

 

PURMO VIDO – CHRAKTERYSTYKA

Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar

Maksymalna temperatura: 110°C

Wysokość: 595 mm

Głębokość: 153 mm

Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm

Moc cieplna 75/65/20oC: od 1824 do 9266 W

Moc cieplna 43/35/20oC: od 704 do 3363 W

Moc chłodnicza 7/12/27oC: od 707 do 4147 W

Gwarancja: 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ciebie pytałem i dzięki za odpowiedź, Mapa coś tu ostatnio nie widzę niestety

 

Czasem się jeszcze pojawiam, ale już rzadko bo to się bardziej forum sprzedawców zrobiło:(

Co do Twojego KK to wygląda na to, że jest on za mocny, ja mam k140 w 25m2 pomieszczeniach i są mega przewymiarowane. Przy zasilaniu rzędu 35st pracują przez 10min i potem 2h stop. Tak to niestety działa. Dlatego namawiam wszystkich do zakupu tych najmniejszych żeby zachować jak najbardziej ciągłą pracę, bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się jeszcze pojawiam, ale już rzadko bo to się bardziej forum sprzedawców zrobiło:(

Co do Twojego KK to wygląda na to, że jest on za mocny, ja mam k140 w 25m2 pomieszczeniach i są mega przewymiarowane. Przy zasilaniu rzędu 35st pracują przez 10min i potem 2h stop. Tak to niestety działa. Dlatego namawiam wszystkich do zakupu tych najmniejszych żeby zachować jak najbardziej ciągłą pracę, bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...

 

Dzięki

To kurcze kłopot, tylko on przestaje pracować nie osiągając zadanej temperatury, przewymiarowanie chyba nie powinno tak się objawiać, myślałem, że to wina odwrotnego podłączenia, ale to chyba też nie to bo wyższa temperatura idzie na powrót wiec powinien dłużej się kręcić, nie kumam tego a specjalistów mam tu że hej, możlwe, ze normalne zawory grzejnikowe ograniczają przepływ za bardzo i trzeba by je wymienić na kulowe. Na początku dałem go w innym pomieszczeniu na końcu pionu i dupa, nie kręciło nim, teraz jest na parterze i obieg jest normalnie tylko jakby szybko go studzi, eh normalnie czy na wszystkim człowiek się musi znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

To kurcze kłopot, tylko on przestaje pracować nie osiągając zadanej temperatury, przewymiarowanie chyba nie powinno tak się objawiać, myślałem, że to wina odwrotnego podłączenia, ale to chyba też nie to bo wyższa temperatura idzie na powrót wiec powinien dłużej się kręcić, nie kumam tego a specjalistów mam tu że hej, możlwe, ze normalne zawory grzejnikowe ograniczają przepływ za bardzo i trzeba by je wymienić na kulowe. Na początku dałem go w innym pomieszczeniu na końcu pionu i dupa, nie kręciło nim, teraz jest na parterze i obieg jest normalnie tylko jakby szybko go studzi, eh normalnie czy na wszystkim człowiek się musi znać

 

W akcesoriach KK Purmo można kupić zawory regulujące przepływ przez KK. W instrukcji jest napisane, że w przypadku problemów z przepływam powinno się takowe stosować. Kosztuje około 260zł więc nie majątek - można spróbować. U mnie w tej kwestii jest wszystko OK. KK wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Purmo Vido KK100 (zresztą pytałem map78 i polecił mi jak najmniejszy-dzięki;))w sypialni na piętrze ok 30m2 i powiem że spokojnie daje radę.Podłączenie rurą PP 3/4 zdjecie poniżej Warunek temp. zasilania powyżej 32C (ale to wiadomo z instrukcji). U mnie w tej chwili pracuje na termostacie 23,5C - (zasilanie 35-36) i włącza się raz na godzinę na (10-15 minut), przy nastawie 24 i tym samym zasilaniu 2 razy na 10-15 min. Różnica w stosunku do grzejników jest znaczna, bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczenia i utrzymywanie zadanej temp.

Używałem go też latem, schładza z 28 na 25 w ciągu godziny. W kolejnych 2 pokojach mam KK firmy Eden Wind o szerokosći 80cm i 50cm wysokości i powiem tak, nigdy nie było tak ciepło w pokoju jak teraz. Ten Eden ma zdecydowanie cichszy wentylator na pierwszym biegu nic nie słychać w purmo niestety tak. Ma też kierunkowe kratki i jakby wydajniejszy wymiennik. Jedynie co purmo ma lepsze to wyglad (jest węższy) i sterowanie elektroniczne tu zwykłe tradycyjne.

W każdym bądź razie pracują podobnie po kilka minut i przerwa, temperature zadaną osiągają, PC moduluje na 19hz przy pracy podłogówki i KK.

Purmo KK 100

20161006_212007.jpg

20161006_212035.jpg

Eden Wind 20

20161006_212141.jpg

20161006_212217.jpg

Edytowane przez Scrollek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :-)

Chałas mi nie bardzo przeszkadza bo to salon i tu zawsze coś gdzieś działa, Wydaje mi się że problem jest w tych zaworach, za mały przepływ i temperatura mu szybko spada, fakt, muszę odpowietrzyć wszystko jeszcze jak należy, ale to jak skończę remont na górze, on jest za duży o wiele to prawda, dostałem go w cenie 120cm. więc brałem, tym bardziej, że na 120 musiał bym czekać, poza tym salon jest otwarty i tu ciepła nigdy za wiele, może sobie grzać ile chce, byle by chciał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akcesoriach KK Purmo można kupić zawory regulujące przepływ przez KK. W instrukcji jest napisane, że w przypadku problemów z przepływam powinno się takowe stosować. Kosztuje około 260zł więc nie majątek - można spróbować. U mnie w tej kwestii jest wszystko OK. KK wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury,

W czym miałby pomóc zawór, kiedy ewidentnie koledze M.Krk brakuje przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym miałby pomóc zawór, kiedy ewidentnie koledze M.Krk brakuje przepływu?

 

Spoko Johny, luzuj poślad, kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo;)

A mi chodziło o taki zawór:

http://iv.pl/images/00572509868052303771.jpg

Po więcej info odsyłam do instrukcji Purmo Vido....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo;)...

Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.

M.Krk

Można spróbować ratować się, stopniowo dławiąc przepływ przez grzejniki.

Jaką masz obecnie deltę po stronie wtórnej?

Jaka obiegówka i na którym biegu tam pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.

 

Tak, i dokładnie taki przypadek jest opisany w instrukcji instalacyjnej. Jako rozwiązanie podaje się stosowanie zaworu regulującego. Ja nie mam problemów z przepływem w mojej instalacji dlatego piszę tylko to co przeczytałem w instrukcji, a czy to pomoże czy nie - nie wiem...

http://iv.pl/images/77035298380681520130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i dokładnie taki przypadek jest opisany w instrukcji instalacyjnej. Jako rozwiązanie podaje się stosowanie zaworu regulującego. Ja nie mam problemów z przepływem w mojej instalacji dlatego piszę tylko to co przeczytałem w instrukcji, a czy to pomoże czy nie - nie wiem...

http://iv.pl/images/77035298380681520130.jpg

 

Dzięki, musę poczytać, puki co rozumiem, że on ma coś w rodzaju pompki bo inaczej jak by mógł zwiękrzyć przepływ, ale trzeba będzie czytać i szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.

M.Krk

Można spróbować ratować się, stopniowo dławiąc przepływ przez grzejniki.

Jaką masz obecnie deltę po stronie wtórnej?

Jaka obiegówka i na którym biegu tam pracuje?

 

Właśnie, trzeba go zwiękrzyć bo zmniejszyć to pikuś, do tego specjanego zaworu nie trzeba, niestety nie jestem specjalistą i nie umiem powiedzieć jaka jest delta, obiegówka 25/60 II bieg, tak jak pisałem wcześniej, myślę, że te zawory dławią bo to są takie normalne grzejnikowe, jeden termostatyczny bez głowicy oczywiście, ale one mają słabe przepływy chyba.

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, musę poczytać, puki co rozumiem, że on ma coś w rodzaju pompki bo inaczej jak by mógł zwiękrzyć przepływ, ale trzeba będzie czytać i szukać

 

Nie potrafię powiedzieć jak to działa, bo na tyle się na hydraulice nie znam, ale jeżeli jest tam napisane, że "niezależnie od ciśnienia" oraz "zapewniając odpowiednio duży przepływ" to ja to rozumiem, że on ten przepływ w jakiś sposób reguluje, bo gdyby tylko redukował to nazywałby się zaworem redukcyjnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...