Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam ,

pogoda nie dopisuje i tak sobie przeanalizowałem moje 1,5 roczne pomiary.

Latem wykonałem bypass (obejście) ciepłomierza- pomyślałem sobie ,że skoro mam dobrane wszystkie parametry mogę sporadycznie sobie kontrolować COP.

Zawsze to tam jakiś opór taki ciepłomierz stawia -właśnie !

Zauważyłem ,że kiedy mam 3 bieg pompy wodnej to różnica w ciśnieniu na manometrze z bypassem i bez jest 0,2 bar , a na 2 biegu 0,1 bar.

Dzisiaj doczytałem trochę o oporach hydraulicznych :

 

[ATTACH=CONFIG]369665[/ATTACH]

 

Jeśli dobrze kumam , to strata ciśnienia wskutek oporu hydraulicznego dP=0,1 bar (10 000 Pa) powoduje stratę przepływu ok 420 kg/h -przyjmując kg=1 ltr , wychodzi strata przepływu 420 l/h.

 

Przed chwilą zrobiłem pomiar przepływu na ciepłomierzu dla V pompy =2 :

 

CO (PC-bufor) 1450 l/h

CWU 1250 l/h

 

Różnica w ciśnieniach (manometr w PC) bez ciepłomierza :

 

CO 0,075 bar

CWU 0,1 bar

 

Po dodaniu odpowiednich wartości wychodzą mi przepływy :

 

CO (PC-bufor) 1450 l/h +300 l/h=1750 l/h

CWU 1250l/h +420 l/h= 1670 l/h

 

Doczytałem w instrukcji ciepłomierza ,że strata ciśnienia na nim to 0,22 bar

 

Musze porównać zużycie na PC w tych samych temp. Jeśli w/w wyniki się potwierdzą ,może się okazać -że niższe biegi będą u mnie wydajniejsze .

 

Proszę o uwagi do w/w wypocin

 

pzdr

 

Ale co ty tam dodajesz? Przepływ jest stały w całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hajnel,

Tu jest link nt obliczeń oporów hydraulicznych :

 

http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/hydraulika

 

Zrobiłem przed chwilą szybki test polegający na przykręceniu zaworu z wyj PC (na ciepłomierzu) tak , aby uzyskać to samo ciśnienie jak bez ciepłomierza.

Pomiar na ciepłomierzu przepływu pokrywa się zasadniczo z wykresem - tj przy wzroście oporu o daną wartość spadł przepływ. Teraz wiem , o jaką wartość wzrasta przepływ bez ciepłomierza

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak kupiłeś ciepłomierz to dostałeś wraz z instrukcją jego charakterystykę hydrauliczną, w tym wykres oporów przepływu. Jeśli zgubiłeś lub kupiłeś używkę z demontażu, bez problemów znajdziesz w sieci.

Z tego wykresu znając przepływ, bez żadnych skomplikowanych wyliczeń lub obserwacji odczytasz opór. Ma to znaczenie zwłaszcza przy projektowaniu instalacji i doborze pompy obiegowej

 

Obrazek zamieszczony wyżej dotyczy chyba jakiejś małej pompy obiegowej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pełną dokumentację ciepłomierza- nie zwróciłem uwagi na parametr strata ciśnienia ( 0,22 bar).

Zwróciłem tylko uwagę na różnice w ciśnieniu na manometrze jednostki wewn kiedy jest przepływ przez ciepłomierz i kiedy jest ominięty.

Wykonałem próby jak pisałem wcześniej , wszystko wskazuje - że strata ciśnienia 0,1 bar to ok 400ltr/h w przepływie (tak jest na wykresie i tyle zmierzyłem )

To z kolei prowadzi do wniosku , że wzrośnie COP (nie znacznie - ale jednak) i osiągnę pełną moc grzewczą systemu na niższym biegu ( 2 zamiast 3)

Drobna rzecz, ale istotna ze względu na parametry systemu i zużycie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim sposobem wychodzi wyższy COP przy mniejszym przepływie?

 

Właśnie chodzi o to , że przy większym (tj minimum 1500ltr/h) przepływie COP będzie katalogowe.

COP katalogowe i większe osiągałem z odczytem na ciepłomierzu .

Przykład :

przy prędkości pompy wodnej 3 miałem ok 1600 ltr/min , przy 2 -1400 ltr/min.

Kiedy zrobiłem obejście ciepłomierza ( czyli nie ma zwężki na nim) , to na 2 biegu będę miał ok 1600 ltr/h (lub nawet więcej-uzasadniłem to wcześniej )

Gdzie zysk ? A no na mocy pompy wodnej , ponieważ uzyskuję te same przepływy lub nie znacznie większe na niższym biegu :

-bieg 2 ok 45W

-bieg 3 ok 65W

Zysk 20W - może nie dużo , ale przy niskiej modulacji może mieć znaczenie na COP (sprawdziłem doświadczalnie)

A po co wogóle o tym piszę - bo może komuś zależy na max udprawnieniu swojego systemu i wymianie myśli w tym temacie

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...