Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dzięki.

Rozumiem że to próba naciągnięcia mnie na dodatkowe koszty.

 

Cała oferta wyglądała tak:

 

1) Pompa ciepła Panasonic Aquarea Seria High Performance 9kW w wersji

ogrzewanie&chłodzenie

- generacja H

- zasilanie 230V

- zestaw: KIT-WC09F3E5 (jednostka zewnętrzna: WH-UD09HE5 i jednostka

wewnętrzna: WH-SDC09H3E5)

2) Zasobnik c.w.u. dedykowany!!! do pompy ciepła Galmet 300l MAXI Typ SGW(S)

3) Podłączenie chłodnicze pompy ciepła

4) Grzałka tacy ociekowej do jednostki zewnętrznej

5) Zawór 3-drogowy do pomp ciepła generacji H (montowany w hydroboxie)

6) Uchwyt ścienny do zamontowania jednostki zewnętrznej

7) Grzałka odpływu kondensatu z jednostki zewnętrznej do odpływu

8) Inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni

 

Koszt całkowity: 24.500,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

 

Koszty po Pana stronie:

 

- doprowadzenie prądu w pobliże jednostki wewnętrznej - zakończone

wyłącznikiem 3-fazowym, zabezpieczenie przewodu 20A typ B (patrz następny

mejl)

 

Opcja 1:

 

1) Przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED -

"oryginalny" sterownik pokojowy dedykowany przez Panasonica

Koszt całkowity: 380,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

 

Opcja 2:

 

Moduł IntensisHome z dodatkowym czujnikiem pomieszczeniowym (sterowanie i

nadzór przez internet)

 

Koszt całkowity: 1.000,00 zł brutto (w tym VAT 8%

 

Opcja 3:

 

Montaż bufora ciepłej wody na powrocie instalacji c.o. umożliwi

wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia podłogówką.

Dodatkowa izolacja instalacji.

Koszt całkowity: 1.100,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

 

 

możecie się odnieść do tej oferty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Opcja 1:

 

1) Przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED -

 

Opcja 2:

 

Moduł IntensisHome z dodatkowym czujnikiem pomieszczeniowym (sterowanie i

nadzór przez internet)

 

Opcja 3:

 

Montaż bufora ciepłej wody na powrocie instalacji c.o. umożliwi

wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia podłogówką.

Dodatkowa izolacja instalacji.

 

Sama oferta na pompę wydaję się OK, natomiast co do opcji to polecałbym bezprzewodowy sterownik - łatwiej będzie znaleźć dla niego miejsce kiedy nie zna się jeszcze swojego domu, a taka znajomość jest konieczna do prawidłowego sterowania.

IntesisHome - zbędny, niedopracowany bajer, zlikwidowałem po 3 latach nieużywania, więc jak chcesz to odsprzedam Ci za pół ceny;)

Bufor - moim zdaniem zbędny. Jeżeli planujesz chłodzić samą podłogówką to przekroczenie punktu rosy będzie raczej bardzo trudne, więc z tą izolacją też bym nie przesadzał - można profilaktycznie zaizolować ale bez zbędnych wodotrysków - Ja na podłogówkę przy chłodzeniu daję 17st i jeszcze się nie zdarzyło żeby się choćby rura spociła, a pompę mam czwarty rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama oferta na pompę wydaję się OK, natomiast co do opcji to polecałbym bezprzewodowy sterownik - łatwiej będzie znaleźć dla niego miejsce kiedy nie zna się jeszcze swojego domu, a taka znajomość jest konieczna do prawidłowego sterowania.

IntesisHome - zbędny, niedopracowany bajer, zlikwidowałem po 3 latach nieużywania, więc jak chcesz to odsprzedam Ci za pół ceny;)

Bufor - moim zdaniem zbędny. Jeżeli planujesz chłodzić samą podłogówką to przekroczenie punktu rosy będzie raczej bardzo trudne, więc z tą izolacją też bym nie przesadzał - można profilaktycznie zaizolować ale bez zbędnych wodotrysków - Ja na podłogówkę przy chłodzeniu daję 17st i jeszcze się nie zdarzyło żeby się choćby rura spociła, a pompę mam czwarty rok.

Map nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale chodzi o wersję H. Tu Intensis jest już zupełnie inny, to jedno natomiast opcja pierwsza moim zdaniem jest bez sensu bowiem cały panel główny w wersji H można przenieść z jednostki wew. do pokoju a w nim już jest też termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie mam jeszcze wersje F

 

1) pompa ciepła Panasonic Aquarea Seria High Performance 9kW w wersji

ogrzewanie&chłodzenie

- generacja F

- zasilanie 230V

- zestaw: KIT-WC09F3E5 (jednostka zewnętrzna: WH-UD09FE5 i jednostka

wewnętrzna: WH-SDC09F3E5)

2) zasobnik c.w.u. dedykowany!!! do pompy ciepła Galmet 300l MAXI Typ SGW(S)

3) podłączenie chłodnicze pompy ciepła

4) grzałka tacy ociekowej do jednostki zewnętrznej

5) zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL)

6) przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED

7) inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni

 

Koszt całkowity: 22.200 zł brutto (w tym VAT 8%)

 

Według ozc projektowe obciążenie cieplne dla -22 to 5745 W. Roczne zapotrzebowanie na ciepło 6500kwh

 

Cztery osoby w domu.

Wystarczy 1~ czy lepiej 3~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale chodzi o wersję H. Tu Intensis jest już zupełnie inny, to jedno natomiast opcja pierwsza moim zdaniem jest bez sensu bowiem cały panel główny w wersji H można przenieść z jednostki wew. do pokoju a w nim już jest też termostat.

 

Nie wydaje mi się żeby był inny. Może mieć jakieś dodatkowe funkcje natomiast wg mnie będzie to dalej to samo, bo IntesisHome to zupełnie niezależna od Panasonic firma, która produkuje sterowniki internetowe do wielu rodzajów urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

COP katalogowe i większe osiągałem z odczytem na ciepłomierzu .

przy prędkości pompy wodnej 3 miałem ok 1600 ltr/min , przy 2 -1400 ltr/min.

Kiedy zrobiłem obejście ciepłomierza ( czyli nie ma zwężki na nim) , to na 2 biegu będę miał ok 1600 ltr/h (lub nawet więcej-uzasadniłem to wcześniej )

Gdzie zysk ? A no na mocy pompy wodnej ...

Zysk 20W - może nie dużo , ale przy niskiej modulacji może mieć znaczenie na COP (sprawdziłem doświadczalnie)...

Pzdr

 

Może warto by poświęcić te 20W i spróbować puścić pompę obiegową na 3 z pominięciem ciepłomierza. COP ma szanse być wtedy jeszcze wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pomp SDC różnica pomiędzy 1~ a 3~ jest kolosalna pod każdym aspektem, aczkolwiek przy Twoim OZC IMHO wystarczy 1~.

 

Dzięki za wypowiedź. Potrzebowałem potwierdzenia od kogoś doświadczonego, że wybór będzie ok.

 

Wystarczy 1 fazowa ale 3 fazowa lepsza .

 

Cały wątek czytam od początku, choć z przerwą. Wiem, że 3~ była by lepsza ale i droższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Buduję dom i postawiłem na Panasonic'a w wersji HT 9kW ( WH-SHF09F3E8 i WH-UH09FE8 ).

Zamówiłem firmę która zrobiła wszystko: podłogówkę, CO, CWU, kanalizację i podłączyła pompę.

Mam dwa zbiorniki CWU 400l (lubimy się kąpać) i bufor CO 300l. Wiem, trochę za duży, akurat taki był tani na stanie. Znam też dyskusję na temat potrzebny czy nie, jednak nie taki jest mój problem.

 

Po niewczasie dowiedziałem się, że:

- sterownik który jest przytwierdzony do pompy ma króciutki kabel i nie można go łatwo przedłużyć (podobno pompa wywala błędy) aby wystawić go do pokoju. Jak sens ma sterowania temperaturą pomieszczeń termometrem który znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym??

- pompa nie potrafi sterować dodatkową pompką obiegową znajdującą się za zbiornikiem buforowym ... no po prostu rzuciło mnie o ścianę! Dlaczego nikt mnie o tym nie poinformował wcześniej?!

- na pytanie czy kupno 'wspaniałego' sterownika IntensisHome pozwoli mi wysterować pompkę obiegową otrzymałem odpowiedź ... że nie.

 

Początkowe wkurzenie przeszło w poszukiwania rozwiązania tej debilnej sytuacji.

Przewertowałem serwisówkę pompy i chyba znalazłem rozwiązanie.

Kolega misq w poście #2834 zadał już podobne pytanie ale ja je rozszerzę.

 

Znalazłem sobie prosty ale funkcjonalny sterownik pokojowy (np. ST-292) i chcę go podłączyć do Panasonic'a i pompy obiegowej.

Przekaźnik sterujący pompką obiegową jest zabezpieczeniem prądowym bo nie wiem jaki prąd dają styki 9 i 12 Panasonica.

 

schemat.jpg

 

Czy możliwe jest takie podłączenie ?

Czy tak połączony Panasonic będzie grzał CWU według ustawień sterownika wewnętrznego a CO według zewnętrznego sterownika?

 

Chciałbym to w poniedziałek podłączyć ... więc liczę na podpowiedź instalatorów :)

 

Dzięki z góry.

Edytowane przez Fan*ft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem wczoraj ciepłomierz kamstrup multical 601 + ultraflow 54, zrobiłem pomiary na szybko tak to wygląda:

przepływ na 4 biegu 1555l/h, temperatura na zewnątrz 5C w domu 22,6, temp. wodu out 35C (na ciepłomierzu 35,31) wody in 33 (na ciepłomierzu 32,67)

moc PC 3,3 kW przy modulacji 19Hz, po osiągnięcu temp. 36 PC przestaje pracować i pompa obiegowa pompuje 1030l/h (30% mniej)

 

20161013_211429.jpg

20161013_211440.jpg

20161013_211610.jpg

20161013_211615.jpg

 

nad ranem miałem: 1540l/h, temp. zew. 0C w domu 22,4, moc PC 2,4 przy modulacji 19Hz

20161014_070846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie działał, jeszcze w sterowniku PC musisz ustawić włączenie sterowania

 

Mógłbyś rozwinąć odrobinkę wypowiedź? Będzie działało tak jak opisałem?

To znaczy czy można tak podłączyć elektrycznie pompę obiegową?

Czy priorytetem grzania wciąż pozostanie CWU?

 

I co znaczy 'ustawić w PC'? Nie znalazłem żadnych takich ustawień. Wydawało mi się że wystarczy rozłączyć piny 17 i 18 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć odrobinkę wypowiedź? Będzie działało tak jak opisałem?

To znaczy czy można tak podłączyć elektrycznie pompę obiegową?

Czy priorytetem grzania wciąż pozostanie CWU?

 

I co znaczy 'ustawić w PC'? Nie znalazłem żadnych takich ustawień. Wydawało mi się że wystarczy rozłączyć piny 17 i 18 ...

 

Witaj ,

pin 17-18 włącza lub wyłącza PC , niezależnie od trybu pracy (CO czy CWU ) .Pod pin9 i 12 wystarczy ,że podepniesz przekaźnik na 230 VAC - a jego stykiem zasilisz pompę wtórną. Możesz jeszcze zastosować sterownik pompy wtórnej z czujnikiem temp (ja tak mam) w buforze-wtedy włączy się , kiedy będzie osiągnięta zadana temp w buforze .

Zrobiłem szybki schemacik , mam nadzieję że będzie czytelny i że Ci pomoże.

 

pzdr

IMG_3081 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...