Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ponawiam pytanie. Czy są tu użytkownicy pomp ciepla z woj. wielkopolskiego, ewenutalnie dolnośląskiego lub lubuskiego ?

Chcialbym się dowiedzieć jak sprawują się pompy oraz jeśli to możliwe to też zobaczyć.

ale chlopie co chcesz zobaczyc ? pompa wyglada tak jak w katalogu :) dziala, sprawuje sie, nie boj sie :)

szkoda twojego czasu i paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na moim T-cap-ie jest informacja :

Heating water flow 1,5m3/h

Czy to jest informacja dotycząca minimalnego przepływu , czy optymalnego?

 

To drugie.

Minimalny przepływ, przynajmniej w mojej wersji to 18 l/min.

Poniżej tej wartości pompa zatrzymuje się z komunikatem o błędzie przepływu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie.

Minimalny przepływ, przynajmniej w mojej wersji to 18 l/min.

Poniżej tej wartości pompa zatrzymuje się z komunikatem o błędzie przepływu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

ok.

aA jaki wpływ ma przepływ na zużycie energii.Rozumiem iż 1500l/h to optymalny przepływ .A co gdy przepływy zwiększe , zakładam, dwu-krotnie.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegówka zeżre Ci dużo więcej prądu (jeśli wydoli!), nie dając za to nic w zamian.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

tutaj kolega się myli na podstawie wpisów i pomiarów jednego z użytkowników przepływ większy o 10-20% poprawia nieco "osiągi" urządzenia a zbyt mały odwrotnie - gdzieś to jest tu na forum ale nie mam czasu grzebać w starych wpisach dlatego piszę 10- 20 i nieco

Czyli mając przepływ "z katalogu" mamy osiągi "z katalogu" z inst freonową 7m ale np 9kw t-cap z inst. freonową minimalną 3m ma 9,5kw z przepływem "z katalogu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w takim razie ustawić przepływy na rotametrach, tak aby było optimum?

 

Mam parter 65m2 i poddasze 30m2.

Ustawiłem obiegówkę na 2 bieg, na dole mam przepływy 3-3,5l, w zależności od wielkości pomieszczenia. Nie znam długości pętli, bo nie zdążyłem spisać przed zalaniem posadzki, ale żadna na pewno nie ma więcej niż 100m. Rura grafitowa TECE fi 18.

Poddasze na razie niezamieszkane, tam ustawiłem przepływy na ok 0.5l a i tak jest tam 21 C.

 

Regulować teraz parter rotametrami (w łazience jest taka sama temp. a chcę wyższą, niż w pozostałej części domu)) a obiegówkę zostawić na 2 biegu, czy przestawić ją na 3? Podniesie to efektywność PC?

Jakieś inne sugestie?

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję podobnie u siebie z przepływami. Aby zbliżyć się do omawianego tu optimum 1500-1600l/h muszę mieć przepływy w okolicach 3l/min na każdej pętli. Żeby nie zagotować się w domu na histerezie muszę zjechać temperaturą, plus muszę kontrolować bieg pompy (już zjechałem z 7 na 5), aby dawała radę (długie pętle) osiągnąć dane przepływy, a jednocześnie nie wywaliła H62.

 

W łazience wiadomo, chciałbym mieć cieplej niż w reszcie domu, ale przy zbliżonych przepływach nie osiągnę takiej różnicy.

Pozdr.

Edytowane przez K@mil_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam jeszcze inaczej.

Jaki wpływ ma przepływ od długości pętli.Chodzi o to że na pętli 65 mb przepływ 3l/min na rotametrze będzie miał inny wpływ? niz pętla 100mb o taki samym przepływie?Czy coś pomieszałem?

 

Moc grzejnika podłogowego zalezy od przepływu, rozstawu, grubosci izolacji pod wylewką, grubosci i rodzaju wylewki, rodzaju wykonczenia posadzki i wielu innych czynników.

Odpowiadając na pytanie przy tym samym przepływie grzejnik podłogowy z mniejszym rozstawem ma wiekszą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc grzejnika podłogowego zalezy od przepływu, rozstawu, grubosci izolacji pod wylewką, grubosci i rodzaju wylewki, rodzaju wykonczenia posadzki i wielu innych czynników.

Odpowiadając na pytanie przy tym samym przepływie grzejnik podłogowy z mniejszym rozstawem ma wiekszą moc.

 

Czyli pętle krótsze, aby miały taką samą moc, muszą mieć mniejszy przepływ od dłuższych .Oczywiście przy takich samych" innych

" czynnikach. Z tym gdzie jest górna granica przepływów aby obiegówka" nie żarła zbyt dużo prądu"?

Czy istnieje urządzenie które sprawdza przepływ na poszczególnych petlach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pętle krótsze, aby miały taką samą moc, muszą mieć mniejszy przepływ od dłuższych .Oczywiście przy takich samych" innych

" czynnikach. Z tym gdzie jest górna granica przepływów aby obiegówka" nie żarła zbyt dużo prądu"?

Czy istnieje urządzenie które sprawdza przepływ na poszczególnych petlach?

 

Witam

 

Teoretycznie jest to podziałka rotametru.

Należy jednak pamiętać, że precyzja odczytu zależy w równej mierze od jakości (polecam Taconova) oraz skali podziałki - najczęściej zawyżonej.

Te typowe i tanie - głównie z odległych wschodnich krajów nie powinny stanowić podstawy nawet do zgrubnych wyliczeń.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ponieważ jest tutaj wielu użytkowników pomp Panasonica, a także instalatorów, proszę Was o radę.

 

Zamierzam zamontować u siebie aquaree 9kW, ale mam dylemat czy 1f czy 3f. A wątpliwość nie bierze się z wydajności, ale obciążenia sieci elektrycznej.

Mam zgłoszone do Enei zapotrzebowanie na 16kw, podłączenie (póki co prowizoryczne do szkrzynki budowlanej) przewodem 5x10 , a bezpieczniki w skrzynce przylaczeniowej 25A na fazę.

Czy potraficie mi podpowiedzieć czy to jest wystarczające na obciążenie Panasonikiem 9kW 1f? Czy muszę dać 3f dla lepszego rozłożenia obciążenia na sieć.

Elektryk z pewnością będzie to wiedział, ale elektryka wybiorę po nowym roku, a już teraz chce szukać instalatora pompy ciepła.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...