Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Pytanie do posiadaczy. Czy macie w swoich zestawach "grzałka tacy ociekowej" ? Instalator mi mówi, że mogę ale nie muszę tego mieć.

 

Ja mam, co prawda nie grzałkę ale kabel grzewczy, który podgrzewa tacę i odpływ do rynny. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje brak zielonego osadu na elewacji tudzież innych elementach nośnych jedn. zewn. oraz brak lodu zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zaglądam tu od czasu do czasu i tak od siebie :

 

- ws tacki : także mam kabel grzewczy , natomiast przez ostani sezon grzewczy nie było potrzeby go uruchamiać ( jednostka zewnętrzna jest na stojaku przy opasce z drenażem- nigdy nie było żadnych sopli , a zamiast "lodowiska" raptem kałuża w niereprezentacyjnej części domu)

- ws grzałki przy defroście , to nie zauważyłem jej-w moim modelu jest to podobno zoptymalizowane i rzadziej się włącza ( zresztą kiedy PC jest w trybie CO zazwyczaj starcza ciepłej wody do defrostu z bufora , a kiedy na CWU jeśli będzie za zimna woda w wężownicy- PC wkręca się na wysokie obroty i chyba "wyręcza" grzałkę , tu lepiej wyjaśnią temat instalatorzy)

- ws grzałki po za defrostem :

a)CWU + grzałka w zbiorniku- w ustawieniach możemy wybrać czas ,po którym jeśli system nie osiągnie zadanej temp , włącza się grzałka- a PC przechodzi na tryb CO

b)CO - również w ustawieniach uruchamiamy grzałkę w jednostce wewn ( nawet poszczególne sekcje) przy zadanej temp zewnętrznej ( np -15st) , wtedy jeśli PC nie osiągnie zadanej mocy - wtedy załączy się grzałka , aż do osiągnięcia zadanej temp ( PC ma swój algorytm- robiłem eksperymenty przy - 18st , załączała się na moment)

 

To tyle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ws tacki : także mam kabel grzewczy , natomiast przez ostani sezon grzewczy nie było potrzeby go uruchamiać ( jednostka zewnętrzna jest na stojaku przy opasce z drenażem- nigdy nie było żadnych sopli , a zamiast "lodowiska" raptem kałuża w niereprezentacyjnej części domu)

 

U mnie działa to w automacie - załącza się poniżej 3st bodajże, ręcznego sterowania tym procesem jakoś sobie nie wyobrażam. Przez ostatnie 3 zimy nie było warunków do powstania lodowiska, ale widziałem jak to wyglądało u mojego kolegi w sezonie 2012-13 i nie wyglądało to dobrze:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielni mam włącznik do podgrzania tacki- instalator powiedział mi , że powinienem ją uruchomić tylko w razie awarii , czyli jak dobrze zrozumiałem - kiedy PC " zarośnie" lodem i będzie w trybie awarii.

Jednostka zewnętrzna jest ok 70-80 cm nad gruntem- nawet jak była śnieżna zima , to w tym miejscu było max 30 cm .

Zresztą- u mnie defrost trwa max 5 min i woda roztapia śnieg , więc może będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza przedstawia nam stosunek między temperaturą zewnętrzną i temperaturą zasilania, a jak to wygląda w praktyce? poniżej postaram się wytłumaczyć jak ja to rozumiem.

A wiec dla przykładu

Hi 10/28

28 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy 10*C i powyżej do "nieskończoności" ;) temp. zasilania będzie wynosić 28*C

 

Lo -10/35

35 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy niskiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy -10*C i powyżej do "nieskończoności" temp. zasilania będzie wynosić 35*C

 

Reasumując, przy nastawach Hi 10/28 i Lo -10/35 nachylenie krzywej wynosi 0.35 tzn. przy jednostopniowym spadku temperatury zewnętrznej, temperatura zasilania wzrośnie o 0.35*C oczywiście tylko w tych "widełkach" ;-)

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Tak to wygląda w panasie, czyli dla temperatury poniżej -10 dalej będzie 35 stopni, nie wylicza nic samemu poniżej tych zadanych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od kwietnia 2016r posiadam pompę Panasonic 9kw 3f, pompa chodziła przez pierwsze 6tygodni non stop w celu wygrzania posadzki.

od września pompa chodzi ponownie.

 

Aktualnie mam ustawioną krzywą -15/35 +15/25

Pompa chodzi prawie cały czas, przy dzisiejszej temp ok 6-7stopni wodę do podłogówki idzie ok 29stopni, wraca ok 23-24, temp w domu ok 20-22stopnie.

Aktualnie dom nie zamieszkały, w trakcie wykończenia w środku.

Dobrze ocieplony, dom na płycie, 20cm styropian grafit, dach 35cm dobrej wełny, okna 3szybowe.

 

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.

Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.

Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

 

Zupełnie normalny. Nie masz zysków bytowych i wciąż ogrzewasz i usuwasz wilgoć z masy betonu. W przyszłym roku o tej porze będziesz miał połowę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?
Jak wyżej,w nowym nie zamieszkałym domu to normalne zużycie i normalna praca pompy bo dziesiątki czy nawet setki ton betonu musisz "naładować" po całości do temperatury pokojowej a to trochę czasu zajmie także grzej ciągle i nie patrz na nic ;)Oznaką,że dom już się "naładował' będzie wyłączenie się samoczynne pompy bo to będzie oznaczało,że nie ma już odbioru ciepła bo jest go już wystarczająco duzo w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od kwietnia 2016r posiadam pompę Panasonic 9kw 3f, pompa chodziła przez pierwsze 6tygodni non stop w celu wygrzania posadzki.

od września pompa chodzi ponownie.

 

Aktualnie mam ustawioną krzywą -15/35 +15/25

Pompa chodzi prawie cały czas, przy dzisiejszej temp ok 6-7stopni wodę do podłogówki idzie ok 29stopni, wraca ok 23-24, temp w domu ok 20-22stopnie.

Aktualnie dom nie zamieszkały, w trakcie wykończenia w środku.

Dobrze ocieplony, dom na płycie, 20cm styropian grafit, dach 35cm dobrej wełny, okna 3szybowe.

 

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.

Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

 

U mnie 260m2 po podłodze, Tcap9kw. Uruchomiona 6 tygodni temu.

w domu na parterze średnio 20, na piętrze 21 (otwarta klatka), Izolacja podobna do twojej. Do tej pory pompa zużyła 280KW (podlicznik) czyli około 50kw na tydzien. Mam na razie jedną taryfe.

By podgrzać CWU (300L) potrzebowała lekko powyżej 5kw. (z temperatury około 20*C do 46*C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej,w nowym nie zamieszkałym domu to normalne zużycie i normalna praca pompy bo dziesiątki czy nawet setki ton betonu musisz "naładować" po całości do temperatury pokojowej a to trochę czasu zajmie także grzej ciągle i nie patrz na nic ;)Oznaką,że dom już się "naładował' będzie wyłączenie się samoczynne pompy bo to będzie oznaczało,że nie ma już odbioru ciepła bo jest go już wystarczająco duzo w domu.

 

Nie mając ustawionego timera oraz regulatora pokojowego pompa się nie wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie mając ustawionego timera oraz regulatora pokojowego pompa się nie wyłączy.
Grzejąc na krzywej grzewczej wyłączy się tzn sprężarka i nie będzie grzania.Ja nie mam sterownika pokojowego a timer jest ustawiony od 22-6 ale to nie znaczy,że od 22-6 pompa grzeje bo fizycznego grzania przy tych temp są max.2 godziny. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...