Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zresztą zawory 3D są zazwyczaj w położeniu spoczynkowym przez docisk sprężyny , a w pozycji drugiej przez cewkę jest pokonywany opór sprężyny- to powinno działać tak szmo czy jest woda, czy jej nie ma...

Ok- chyba , że są jakieś zawory "insze"-jaki typ masz tego zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. Krzywa mówi przy jakiej temp. zewn. jaką temp wody dawać w podłogówkę. Ale co decyduje o tym czy będzie to godzina, dwie czy sześć?

 

Nie

 

"Krzywa" w T-Capie nie jest krzywą, często spotykaną w regulatorach PC lub kotłów kondensacyjnych i nie reguluje się jej przez zmianę jej pochylenia.

 

W Panasonicach odbywa się to mniej więcej tak;

 

Po włączeniu sprężarki, gdy po dłuższym postoju temperatura wody obiegowej jest zbliżona do temperatury wylewki (u mnie ok.21-22), PC podgrzewa wodę do osiągnięcia zadanej docelowej temp. zasilania +2.

Następnie sprężarka przechodzi w stan spoczynku, przy czym pracuje pompa obiegowa, wyłącznie po to, by monitorować na bieżąco temperaturę powrotu wody zasilającej - w nowszych modelach zapewne z obniżoną mocą.

Gdy ta po pewnym czasie, dłuższym lub krótszym - zależnie od strat cieplnych, spadnie poniżej określonego poziomu, cykl zaczyna się od. nowa.

I tak wkoło.

 

Długość cykli uzależniona jest od tempa spadku temperatury wylewki, a pośrednio od temperatury wewnętrznej - związanej ze stratami cieplnymi.

Ich intensywność czyli modulacja, a w konsekwencji moc pobierana przez sprężarka określana jest, jak sądzę przez czujnik temperatury na jednostce zewnętrzne i oczywiście automatykę układu chłodniczego.

 

Obniżenie lub podbicie - 5 + 5 (funkcja SET) służy wyłącznie do szybkiej zmiany temperatury wody zasilającej i niczego więcej.

 

Taki układ sterowania mimo braku wodotrysków i pozornego wręcz prymitywizmu, bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol quba buba

coś mi się wydaje , że masz jednak uszkodzony zawór 3D - jeśli przy uruchomieniu się przycinał , to daje do myślenia.

Kręcenie śrubunkiem to może tylko impuls mechaniczny, spróbuj stuknąć zamaiast odkręcać- wtedy będziesz miał pewność , że mechanicznie się zacina.

Jest jeszcze jedna możliwość- może jest słabe połączenie na cewce, trzeba sprawdzić napięcie czy jest 230VAC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą zawory 3D są zazwyczaj w położeniu spoczynkowym przez docisk sprężyny , a w pozycji drugiej przez cewkę jest pokonywany opór sprężyny- to powinno działać tak szmo czy jest woda, czy jej nie ma...

Ok- chyba , że są jakieś zawory "insze"-jaki typ masz tego zaworu?

 

To stary model Honeywella - symbol w opisie zdjęcia.

Prawdopodobnie leżak magazynowy.

 

Podczas napełniania lub odpowietrzania dźwignię należy przestawić w pozycję MAN.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Pratchawiec,

rozumiesz coś z tego co pisze quba buba- zawór się od początku przycina , a instalator dziwne rzeczy wymyśla...

 

Napisałeś chyba dobrze

 

Albo zawór się zawiesza (paproch lub słaba, uszkodzona sprężyna)

albo siłownik słabo podłączony lub uszkodzony.

 

Trzeba by obejrzeć.

 

Jednak do naprawy to on się słabo nadaje.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

na szybko- procedura odpowietrzania

PC pomarańczowym wył ( zgaśnie zielona dioda)

Wciskasz set aż pojawi się sr 1

Strzałką na sr2

Set

Force

Wyświetla się Aur

Po zakończeniu cancel on/ off ,aż zapali sie zielony led na pulpicie.

/QUOTE]

 

Hej

Myślę, ze należy przytrzymać nie SET tylko SERVICE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

na szybko- procedura odpowietrzania

PC pomarańczowym wył ( zgaśnie zielona dioda)

Wciskasz set aż pojawi się sr 1

Strzałką na sr2

Set

Force

Wyświetla się Aur

Po zakończeniu cancel on/ off ,aż zapali sie zielony led na pulpicie.

/QUOTE]

 

Hej

Myślę, ze należy przytrzymać nie SET tylko SERVICE

 

Oczywiście - service , sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol quba buba

coś mi się wydaje , że masz jednak uszkodzony zawór 3D - jeśli przy uruchomieniu się przycinał , to daje do myślenia.

Kręcenie śrubunkiem to może tylko impuls mechaniczny, spróbuj stuknąć zamaiast odkręcać- wtedy będziesz miał pewność , że mechanicznie się zacina.

Jest jeszcze jedna możliwość- może jest słabe połączenie na cewce, trzeba sprawdzić napięcie czy jest 230VAC

 

Hej, to jest już drugi zawór, wymieniony 2 tygodnie temu na nowy z pudełka. I nowa gwarancja na sam zawór. Też tak myślałem za początki że wina w 3D ale na 99,9 % problem jest w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stary model Honeywella - symbol w opisie zdjęcia.

Prawdopodobnie leżak magazynowy.

 

Podczas napełniania lub odpowietrzania dźwignię należy przestawić w pozycję MAN.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

W momencie tego "podciśnienia" dźwignia jest całkowicie miękka, mogę ja przesuwać lewo i prawo bez żadnego efektu.

 

Poza tym zawsze przy wyłączaniu pompy pomarańczowym przyciskiem jest charakterystyczny dźwięk jak się zawór zamyka, ale jak jest ta sytuacja o której piszę to tego dźwięku brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna teoretyczna możliwość;

 

Nadmierna różnica ciśnień pomiędzy obiegami. Wtedy zawór może przepuszczać.

By jednak dywagować w tym kierunku trzeba by uzupełnić otoczenie zaworu o 3 manometry lub zbadać opory na całej instalacji.

 

Nie tędy chyba droga.

 

PS

 

Sprawdziłem kartę katalogową.To nie jest zawór sprężynowy. elementem Wykonawczym jest plastykowa kula umieszczona na obrotowym trzpieniu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie.W ustawieniach timer-a 0:10 do 6:00 oraz 13-15 Heat & Tank , grzeje tylko C.O.

Ktoś pomoże?

 

Thxluk, w jakim trybie masz ustawiona pompę? aby wszystko poprawie działało musi być tylko HEAT wtedy w TIMER ustawisz CO lub CO&CWU

Dla przykładu chcąc podgrzać CWU w godzinach 13-15 ustawiasz dwie z sześciu akcji

 

1 ON: MODE: HEAT+TANK godz. 13.00

2 ON: MODE: HEAT godz. 15:00

 

Ja mam podobnie ustawione, tylko ze mi wystarcza od 13 do 14 także nadal zostaje 1h na CO w taniej taryfie ;)

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Thxluk, w jakim trybie masz ustawiona pompę? aby wszystko poprawie działało musi być tylko HEAT wtedy w TIMER ustawisz CO lub CO&CWU

Dla przykładu chcąc podgrzać CWU w godzinach 13-15 ustawiasz dwie z sześciu akcji

 

1 ON: MODE: HEAT+TANK godz. 13.00

2 ON: MODE: HEAT godz. 15:00

 

Ja mam podobnie ustawione, tylko ze mi wystarcza od 13 do 14 także nadal zostaje 1h na CO w taniej taryfie ;)

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Nie jest tak,wystarczy że PrY jest na NO i cwu jest grzana priorytetem. cwu mam ustawione na 1,35h a c.o na 5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak,wystarczy że PrY jest na NO i cwu jest grzana priorytetem. cwu mam ustawione na 1,35h a c.o na 5h.

 

Arturo72, nie wiem o co CI biega? PrY ma być na NO, cwu ma mieć priorytet.

Jak masz pompę tylko w trybie HEAT i używasz TIMER tryb HEAT&TANK dla wybranych godzin to cwu ma mieć priorytet zresztą tego oczekuje Thxluk ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo72, nie wiem o co CI biega? PrY ma być na NO, cwu ma mieć priorytet.

Jak masz pompę tylko w trybie HEAT i używasz TIMER tryb HEAT&TANK dla wybranych godzin to cwu ma mieć priorytet zresztą tego oczekuje Thxluk ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

Jeśli masz ustawiony timer na HEAT+TANK to to jest jedyna i obowiązująca forma grzania i zależnie od ustawiania priorytetu tak będzie grzala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...