Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Odpaliłem PC - 9kW 3fazowa. Chodzi ze dwa miesiące, a my mieszkamy od kilku dni :) Grzeje pięknie podłogę, jednak podpisałem umowę z Energą, przyszedł czas na ustawienie timera i trochę się pogubiłem. Mam taryfę G12W i chcę, żeby pracowała mi codziennie od godz. 0-6, 13-15 i 22-24. Na razie w "Mode" HEAT+TANK z priorytetem TANK. Później będę kombinował dalej z MODE. Pytanie zasadnicze: ile do tego jest potrzebnych programów na każdy dzień: 3, czy 6, może 5? Ustawiam prog1 ON na 0:00 i OFF na 6:00, prog2 ON na 13:00 i OFF na 15:00 i prog3 ON na 22:00 i OFF na 23:50 (??), czy: prog1 ON 0:00, prog2 OFF 6:00, prog3 ON13:00, prog4 OFF 15:00, prog5 ON 22:00, prog6: ...???

Może pytanie jest banalne, ale instrukcja Panasa jest dość marna, a ja nieszczególnie mam czas, żeby siedzieć godzinami w garażu i bawić się tymi ustawieniami. Mam teraz "ważniejsze" zajęcia póki co, typu wieszanie firanek, itp. :)

A co do pompy, to w 30 dni zjadła na CO niecałe 300kWh, dom niezamieszkały, ja tylko popołudniami wykańczałem, pow.grzana ok. 170m2, temp. w domu 21-22, w garażu trochę mniej, obciążenie cieplne by Asolt to niecałe 5kW przy -20C +CWU.

Pomóżcie proszę, bo niebawem będę miał do rozpracowania Eurostera 2026tx, ale na razie chcę pohulać na timerze jedn.wewnętrznej.

 

U mnie jest tak:

1. 6-00 OFF

2 13-00 ON HEAT AND TANK

3 15-00 OFF

4 22-00 ON HEAT AND TANK

5. 13-10 ON JEAT AND TANK

6. 22-10 ON HEAT AND TANK

i Działa:)

Jak coś pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie grzejnik łazienkowy wpięty w rozdzielacz podłogówki, więc pcham w niego niski parametr. Grzałki elektr. w nim nie mam. Rozkręcony na maksa i czuć, że coś tam temp. podbija. Mam coś w ten deseń, nie drabinka:

 

[ATTACH=CONFIG]371772[/ATTACH]

 

Mam coś podobnego w projekcie.Ten Twoj grzejnik jest stricte na niskiparametr?Jaki masz tam przepływ na rotametrze?:D

O ile Ci podbił temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie w okienkach.2 razy Co + CWu i tyle.

Brak termostatu , tylko KG.

Chodzi o to ze aby grzac w powyzszych przedziałach(22-6 i 13-15) potrzebne są 4 programy (2 on i 2 off) a w Pc jest 6.

Czyli 5 i 6 jest zbędny.

Ustawiłem PC i Timer tak jak pisałeś.Wszystko ok , grzeje wpier CWU następnie CO.Z tym ze przy skończonym programie , PC OFF automatycznie przy następnym nastawie wyskakuje Heat & Tank. Sprawdzę dziś i jutro napiszę ze włączyło się CWU.

 

Widzę że koledzy już Ci pomogli ;) u mnie działa w taki sam sposób.

Kiedyś gdzieś czytałem ze można usunąć niepotrzebne programy poprzez wciśniecie przycisku CANCEL, wtedy ten trójkącik nad numerem programu znika, ale nigdy tego nie testowałem ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podłącz sobie drabinkę (i) szeregowo do cyrkulacji zbiornika CW.

Oczywiście z bypasseem i zaworem mieszającym.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

No super a tylko jedna kwestia, jeszcze trzeba znaleźć taką drabinkę która która posiada atest PZH!!!!

Podłączenie w ten sposób powoduje iż miesza się woda pitna z instalacją grzewczą!!!

Tak nie można robić.

Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

 

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super a tylko jedna kwestia, jeszcze trzeba znaleźć taką drabinkę która która posiada atest PZH!!!!

Podłączenie w ten sposób powoduje iż miesza się woda pitna z instalacją grzewczą!!!

Tak nie można robić.

Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

 

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

 

Chyba niezbyt dobrze zrozumiałeś.

Tam nigdy nie będzie wody grzewczej.

 

Pozdrawiam

 

Ptatchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niezbyt dobrze zrozumiałeś.

Tam nigdy nie będzie wody grzewczej.

 

Pozdrawiam

 

Ptatchawiec

 

No tak bo chcesz puścić w grzejnik który ma być zasilany woda C.O. wodę C.W.U. z cyrkulacji, czyli przez grzejnik będziesz przepuszczać wodę pitną.

Grzejnik nie ma atestu i nie masz pojęcia co może się z niego wypłukiwać, tam może być cały mendelejew.

Różne rzeczy można wciskać kierownikom budowy, inspektorm sanitarnym itd. ale tego nawet ciężko upośledzony by nie odebrał.

 

Tak nie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- chcieć , to móc - ale czy warto , to indywidualna kwestia.

Dla zastanawiających się w tej kwestii :

-nowe domy , energooszczędne z podłogówkami w 100% , ile tej energii może pójść z cop =1 ?Przypomnę tylko , że rozważamy wariant ewentualnego dogrzewania łazienki. A jeśli chodzi o ręczniki , to przy podłogówce i tak wyschną ( bardziej przyda się praktyczny wieszak)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- chcieć , to móc - ale czy warto , to indywidualna kwestia.

Dla zastanawiających się w tej kwestii :

-nowe domy , energooszczędne z podłogówkami w 100% , ile tej energii może pójść z cop =1 ?Przypomnę tylko , że rozważamy wariant ewentualnego dogrzewania łazienki. A jeśli chodzi o ręczniki , to przy podłogówce i tak wyschną ( bardziej przyda się praktyczny wieszak)

Pzdr

 

Oczywiście, że nie warto.

 

Dogrzanie łazienki można załatwić estetycznym konwektorem bryzgoszczelnym. lub matą grzewczą umieszczoną bezpośrednio pod kaflami.

Że tylko COP =1?

Nakłady na drabinkę i jej uzbrojenie przekroczą jak sądzę kilku-kilkunastoletnie oszczędności wynikające z COP ~ 3.

Zaznaczam, że chodzi o zapotrzebowanie na moc rzędu 100-300 W i to okresowe.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego w projekcie.Ten Twoj grzejnik jest stricte na niskiparametr?Jaki masz tam przepływ na rotametrze?:D

O ile Ci podbił temp?

 

~0.8-1*C.

Tak jak pisałem, moja łazienka jest w miejscu jakim jest, do tego specyficzna, bo przerabialiśmy ją względem tego co zastaliśmy, a więc to spowodowało, że część podłogówki idzie pod dużym brodzikiem, który w ogóle nie przepuszcza ciepła, a pod wolnostojącą wanną i za nią nie ma jej wcale..

Ten grzejnik nas poratował i jak na razie daje radę, bo pięknie promieniuje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem PC - 9kW 3fazowa. Chodzi ze dwa miesiące, a my mieszkamy od kilku dni :) Grzeje pięknie podłogę, jednak ....................

A co do pompy, to w 30 dni zjadła na CO niecałe 300kWh, dom niezamieszkały, ja tylko popołudniami wykańczałem, pow.grzana ok. 170m2, temp. w domu 21-22, w garażu trochę mniej, obciążenie cieplne by Asolt to niecałe 5kW przy -20C +CWU.

Pomóżcie proszę, bo niebawem będę miał do rozpracowania Eurostera 2026tx, ale na razie chcę pohulać na timerze jedn.wewnętrznej.

 

 

hey

kurcze, mam taką samą pompe, ok 190m2 powierzchni, dobrze ocieplony, jeszcze nie zamieszkały

dziennie pobiera mi ponad 40kwh to jest ponad 4x więcej niż tobie

jakie masz ustawienia na pompie, tzn jaka krzywa, jaką temp masz powrotu z podłogówki, masz bufor/sprzęgło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest róznica temperatur to promieniuje.

 

Kiedyś był taki film : efekt motyla .

W naszych rozdrobnionych dywagacjach można się zastanowić nad "promieniowaniem ciepła" z małej żarówki latarkowej w nieogrzewanej piwnicy- no będzie różnica temperatur...

Chyba jednak chodzi o realne efekty ogrzewania grzejnikiem drabinkowym z temp ok 30 st ( zazwyczaj nie są to wielkie powierzchnie grzewcze takich grzejniczków)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...