Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

 

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

 

To nieporównywalne - woda i wentylacja. Ja mam GWC z rur kanalizacyjnych i nie widzę w tym problemu. Jestem zawodowym chemikiem, głównie od tworzyw sztucznych i wiem co mówię (piszę). Za to wody przez drabinkę też bym raczej nie puścił. O siebie się nie martwię, mi już wiele nie zaszkodzi :) , ale mam 3 dzieciaków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to normalne ?

 

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

 

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz

dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom

dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czy to normalne ? przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ? zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hzdom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza domdom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie
I znów ten "bufor",ktoś zrobił Cię w jajo i to strasznie to do niego wal od razu :)Czemu woda z pompy nie idzie bezposrednio do rozdzielacza podłogówki tylko ktoś Ci zrobił babola,że idzie przez bufor zanim dotrze do rozdzielacza ?Zuzycie energii z buforem będzie zawsze większe niż gdyby pompa zasilała bezposrednio podłogówke.A tyle się mówi i pisze ale nie dociera... Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey

kurcze, mam taką samą pompe, ok 190m2 powierzchni, dobrze ocieplony, jeszcze nie zamieszkały

dziennie pobiera mi ponad 40kwh to jest ponad 4x więcej niż tobie

jakie masz ustawienia na pompie, tzn jaka krzywa, jaką temp masz powrotu z podłogówki, masz bufor/sprzęgło ?

 

Grzeję dom wysuszony raczej, w 2015 skończyły się grubsze prace. Na wiosnę były tylko posadzki na piętrze i tynki, ale w lato wszystko pięknie wyschło. Poza tym izolacja jest konkretna (patrz stopka), okna jedne z najcieplejszych, brak komina, innych wyraźnych mostków... Pożyjemy, zobaczymy. Będę mega zadowolony, jak przeciętny koszt roczny będzie 3-cyfrowy. Bufora/sprzęgła nie mam, ale podłogówka zatopiona jest głęboko w płycie fund., akumulacja ciepła w ścianach silikatowych i płycie. Teraz sprawdziłem licznik. Pożarło mi w ostatnie 50 godzin: 25kWh na CO + 4kWh na CWU. W domu ciepło +22, w garażu i jednym z dużych pokoi jedynie +12 tak około. Razem grzane jakieś 170 użytkowej minus ten garaż i jeden pokój - zamknąłem tam pętle. Myślę, że jak pootwieram wszystko, to w tych warunkach pogodowych co są (0 do 5st.C) zje mi jakieś max.12-15kWh/dobę na CO. Krzywa -10/32 +10/25, czas pracy 0-6 13-15 22-0, wszędzie Heat+Tank - w końcu ustawiłem ten nieszczęsny timer, dzięki Waszej pomocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów ten "bufor",ktoś zrobił Cię w jajo i to strasznie to do niego wal od razu :)Czemu woda z pompy nie idzie bezposrednio do rozdzielacza podłogówki tylko ktoś Ci zrobił babola,że idzie przez bufor zanim dotrze do rozdzielacza ?Zuzycie energii z buforem będzie zawsze większe niż gdyby pompa zasilała bezposrednio podłogówke.A tyle się mówi i pisze ale nie dociera...

 

kurcze a jak powinno być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
kurcze a jak powinno być ?
Pompa powinna być wpięta bezposrednio pod rozdzielacze.Bufor zabiera Ci nie potrzebnie energię,dodatkowo nie potrzebnie z buforem idzie Ci dodatkowa ilośc energii na pompke przy buforze.Umówiłeś się z instalatorem,że on bedzie płacił Ci za te nie potrzebne straty energii czy jedynie wych..ł Cię na dodatkowy koszt bufora i osprzetu i dodatkowe zużycie energii ? Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa powinna być wpięta bezposrednio pod rozdzielacze.Bufor zabiera Ci nie potrzebnie energię.

 

czyli w ogóle wywalić bufor ?

woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

 

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w ogóle wywalić bufor ?

woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

 

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

 

Polecam konsultacje z kilkoma innymi instalatorami.

Ciężko wywróżyć czy bufor jest konieczny, czy nie.

Jak masz projekt podłogówki to będzie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czyli w ogóle wywalić bufor ? woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW
Schemat powinien wyglądać tak:sch1.jpgA w najgorszym przypadku tak ale bez mieszacza:sch.jpgBufor przy pompie ciepła jest zbędnym drogim gadzetem i głupotą i robieniem się za owcę do strzyżenia.Powyzsze schematy są z instrukcji Fujitsu(Atlantic) czyli też pompy p-w.Ktoś oprócz łosi,owieczek czy naciągaczy instalatorów dostrzega tam jakiś "bufor" tudzież "sprzęgło" ? Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w ogóle wywalić bufor ?

woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

 

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

 

ps.Artur pewnie ma zapchaną skrzynkę :)

 

BF: może nie wywalić, ale na próbę ominąć. Jak się da, to odciąć zaworami i puścić wodę na krótko, prosto w rozdzielacze. Jak się nie da - każdy hydraulik zrobi Ci obejście w pół godziny-godzinę, chyba, że masz coś nietypowo poskręcane, czy tam posklejane, polutowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
całkowicie wywalić pompki CO ? Pompa Panasonic ma w sobie pompkę ?
Masakra,Ty użytkujesz pompę ciepła Panasonic ???
Da radę ona przepchnąć wodę do ponad 230m2 podłogówki ( z tego co pamiętam ok 1300m rur) i 2 rozdzielacze
Jaki masz z tym problem albo jaki Panasonic ma z tym problem ?Sadzisz,że japońce tego nie sprawdzały i ograniczyły metraż działania pompki obiegowej do mb rur ?Ludzie,myslcie trochę...nie róbcie z siebie lelum polelum. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to normalne ?

 

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

 

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz

dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom

dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

 

Hej

chciałbym tylko zwrócić uwagę na przepływy - w Panasach ( i chyba u innych producentów również) , jeśli pompa wodna w PC uzyska ok 1500l/h to rzeczywiście bez bufora będzie ok. U mnie kolega chyba w 2 godz ( z piwkiem) zrobił bypass na buforze ( akurat na grzejnikach przepływ 1500ltr/h dość hałasuje- a copy wychodziły zbliżone, więc jadę na buforku- jest jeszcze drobna rzecz , nie ma problemu z ciepłą wodą do defrostu)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ?

 

ja mam pompę Panasonika od kwietnia tego roku, chodziła przez 5tyg, teraz chodzi od połowy września. Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.

 

Mam też problem z niską temp na powrocie. Temp na powrocie mam 23-24 stopnie. Nawet jak ustawiłem temp na pompie na 40stopni to przez kilkanaście godzin pracy pompy temp na powrocie z podłogówki wzrosła może o 0.5 stopnia.

Edytowane przez brochas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ?
Pokaż mi tą większość bo z tego co ja widzę to wiekszość uzytkowników(w tym ja) ma jedną pompkę która jest w pompie.Jedynie łosie i owieczki mogą mieć dodatkowe pompki obiegowe ;)
Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.
No i wszystko jasne :DWykonawca(ten z forum) zrobił Cię w ciula :DDawaj go na ruszta to go "pochwalimy" ;)Może u innych nie zrobi takiego babola...Widziałeś powyższe schematy ? Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ?

 

ja mam pompę Panasonika od kwietnia tego roku, chodziła przez 5tyg, teraz chodzi od połowy września. Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.

 

Mam też problem z niską temp na powrocie. Temp na powrocie mam 23-24 stopnie. Nawet jak ustawiłem temp na pompie na 40stopni to przez kilka godzin pracy pompy temp na powrocie z podłogówki wzrosła może o 0.5 stopnia.

 

Jest pewnie kilka spraw :

-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować,

-instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)

-Twoja instalacja , spróbowałbym podnieść prędkość na buforze do 3-4 , na pompach wtórnych też max( jakie przepływy?), to można najszybciej zrobić

Resztę mogą Ci podpowiedzieć nasi fachmani .

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jest pewnie kilka spraw :-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować, -instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)Pzdr
O własnie:A to jest "mniejszość":
Ciekawa historia:)U mnie też fabryczna pompka 3-biegowa (mam starszy model) na 2-gim biegu ciągnie całą instalację, czyli 6 sekcji podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez problemu uzyskując przepływ 1,7m3/h przy wymaganym dla T-Cap 1,5m3/h.
ale wyszło z tego NIC bo instalacja działa niemal znakomicie (2 bieg pompki z 7 na okresy przejściowe i 3 na zimę), oczywiście bez bufora p.s. jak czytam czasem że sa problemy z pompką w Tcap albo innych instalacjach bo nie daję rady z instalacja to się "grubo" zastanawiam np: z kolegą Maluxem co ludzie mają w tej instalacji podłogowej, że działają im po 2-3 a nawet 4 pompki obiegowe (max skrajnie)! Mi 1 z Tcap na 2-3 biegu z 7 obróci z palcem w tyłku 20 sekcji z czego 14 sekcji to ścienne na rurce 14stce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

 

Bardzo prosto :

kup sobie przepływomierz ( najlepiej ciepłomierz z pomiarem mocy), może być używany ( koszt od 100 do 400pln używka), zagoń jakiegoś hydraulika i zrób pkt pomiarowy.Trzeba dokipić podlicznik energii ( używki od 60 pln)

Uwaga : trzeba pamiętać o średnicy przyłączy i całość zbypassować ( pomiar tylko do okresowych testów).

Przy kosztach instslacji i ryzyku złej i drogiej pracy , taka inwestycja to nic

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...