Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

 

U mnie 2 rozdzielacze po 9 pętli każdy.Pompa na 3 biegu.W każdym rotametrze ponad 2l/min.Co daje 2160 l/h.I chodzi.

Jedynym problemem dla mnie jest czas defrostu ok 12-15 minut, co wydaje mi się w porównaniu do innych dość sporo.

Czy ktos z użytkowników nie korzystający z bufora może się wypowiedzieć nt czasu defrostu.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to normalne ?

 

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

 

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz

dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom

dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

 

Mam podobny dom ciut większy, mam bufor i wszystko działa ok.

To nie jest tak, że u każdego bez bufora będzie działać - to zależy od wielkości instalacji. Bez bufora możesz się "nadziać" na zbyt mały przepływ i błędy wyrzucane przez pompę. Masz gwarancję to niech instalator wyreguluje instalację.

Druga sprawa to pierwszy sezon grzania- zawsze jest większe zużycie, pytanie czy podajesz kWh z pompy czy masz podlicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie według pompy oraz według licznika głównego jest bardzo podobne, na głównym wychodzi nieco więcej, bo pracuje ekipa od wykończenia

 

u mnie problemem jest niska temp wody na powrocie, po 6tygodniach pracy pompy od 1 kwietnia, oraz przez ostatnie 6tyg pracy pompy temp na powrocie to max 24.5 i nie chce za bardzo się podnieść, mimo krzywej -15/35 +15/35, nawet ostatnio ustawiłem pompe na prostą krzywą 44stopnie to pompa pracowała z częstotliwością 40-47 a temp na powrocie z podłogówki za bardzo się nie podniosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 rozdzielacze po 9 pętli każdy.Pompa na 3 biegu.W każdym rotametrze ponad 2l/min.Co daje 2160 l/h.I chodzi.

Jedynym problemem dla mnie jest czas defrostu ok 12-15 minut, co wydaje mi się w porównaniu do innych dość sporo.

Czy ktos z użytkowników nie korzystający z bufora może się wypowiedzieć nt czasu defrostu.?

tak to czytam i sie zastanawiam jak to mozliwe. ja mam dom parterowy i na niektorych petlach mam biede zeby bylo 1.5l/min. wszak niektore petle mam ponad 2l/min ale zeby na wszystkich jednoczesnie tyle bylo to nie ma opcji. pompa obiegowa chodzi na 7 biegu i wiecej nie pociagnie :)

sumarycznie wychodzi ok 1600 l/h ale kosztem pracy ciagle na 7. biegu pompy. mam 18 petli na jednym rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do defrostu grzałka w PC. Ile ona zje tej energii ? Bez przesady....

 

Fakt nie mam jeszcze włączonej grzałki.

Bez grzałki do defrostu pobiera niecały KW.Defrost co godzinie , więć troche się nazbiera;/

 

Panowie zapomniałem jak sprawdza się predkość/ustawienie pompy obiegowej.

Kolega Filisiu piszę ze uzyskanie przeplywu po 2000l/h przy 3 predkosci jest nie mozliwe.

Ze schematu tez wyglada to mało prawdopodobne.Moze rzeczywiście pompa jest na 7 biegu.

Ktoś podpowie.Model SDC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.Tak jak pisałem bieg 3.

Jeśli zaś chodzi o przepływy to napisze wieczorem jak na 3 begu dokładnie u mnie wygląda.

 

Pytanie mam takie , jak najlepiej sprawdzić temperaturę powrotu c.o?

Masz na wyświetlaczu, chyba wchodzisz w CHECK i tam sprawdzasz strzałkami białymi w sekcji po prawej stronie klawiatury. (to tak łopatologicznie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to czytam i sie zastanawiam jak to mozliwe. ja mam dom parterowy i na niektorych petlach mam biede zeby bylo 1.5l/min. wszak niektore petle mam ponad 2l/min ale zeby na wszystkich jednoczesnie tyle bylo to nie ma opcji. pompa obiegowa chodzi na 7 biegu i wiecej nie pociagnie :)

sumarycznie wychodzi ok 1600 l/h ale kosztem pracy ciagle na 7. biegu pompy. mam 18 petli na jednym rozdzielaczu.

Ręce opadają.

Straty liniowe to długość pętli nie ILOŚĆ.

Pompa pociągnie nawet 100 pętli, jak będą miały po 20 metrów.

Masz źle zaprojektowaną / wykonaną podłogówkę, dlatego wbudowana pompa nie daje rady.

 

Przykład dwóch ofert

Instalacja standardowa, nie wiemy jeszcze na jakie źródło ciepła decyduje się inwestor

Instalator 1 - 1000 mb rury, rozdzielacz 8 obwodów + reszta instalacji

Instalator 2 - 1000 mb rury, rozdzielacz 12 obwodów + reszta instalacji

Oba zestawy są identyczne różnią się wyłącznie rozdzielaczem i ceną końcową 500 PLN.

 

Który wybierzesz?

 

Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

Otworzyć projekt, odczytać maksymalną stratę na obiegu i porównać z ciśnieniem dyspozycyjnym pompy obiegowej (w DTR urządzenia).

I to wszystko.

Jeśli Twój instalator zrobił pętle 100 - 120 metrów to bufor jest konieczny i ma racje.

 

Jest pewnie kilka spraw :

-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować,

-instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)

-Twoja instalacja , spróbowałbym podnieść prędkość na buforze do 3-4 , na pompach wtórnych też max( jakie przepływy?), to można najszybciej zrobić

Resztę mogą Ci podpowiedzieć nasi fachmani .

Pzdr

Sprawa jest dużo bardziej złożona.

1. Trzeba mieć dobrze policzone OZC.

2. Na jego podstawie robi się projekt podłogówki.

3. Na etapie projektu dobiera się źródło ciepła, bo to naczynia połączone i pracują razem.

4. Mając powyższe 3 nie potrzebne są żadne urządzenia pomiarowe bo podłogówka to najprostsza z możliwych instalacja. (nie ma zaworów pod pionowych, termostatycznych, wstępnych nastaw, NIC co może sprawić problem w obliczeniu maksymalnej straty ciśnienia.

Trzeba wyłącznie przemnożyć długość rury razy współczynnik strat przy obliczeniowym przepływie (Matematyka - POZIOM PODSTAWOWY)

 

Rzeczywistość wygląda tak.

Ludzie kupują projekt domu z instalacją która powstaje na zasadzie Ctrl+C, Ctrl+V

Zapraszają najtańszego we Wsi instalatora, który nawet nie wie kto to Pascal.

Instalator wali rury ile wlezie, bo: "zawsze lepiej więcej niż mniej"

Inwestorzy na samym końcu zmieniają źródło ciepła - najczęściej z kotła węglowego (które zawsze mają mocne pompy obiegowe)

Instalator nie bierze ryzyka na siebie, bo skończonym idiotą nie jest.

Wstawia Bufor, dodatkową pompę i śpi spokojnie.

Płaci Zawsze Inwestor.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to normalne ?

 

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

 

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz

dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom

dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

 

To nie jest wina bufora. Sprawdź połączenia gwintowe instalacji freonowej (zaolejone to nieszczelność). Sąsiad miał podobną sytuację, pompa nie mogła osiągnąć temperatury zadanej. Instalator stwierdził ubytek gazu. Nabił ponownie i jest OK. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają.

Straty liniowe to długość pętli nie ILOŚĆ.

Pompa pociągnie nawet 100 pętli, jak będą miały po 20 metrów.

Masz źle zaprojektowaną / wykonaną podłogówkę, dlatego wbudowana pompa nie daje rady.

 

Przykład dwóch ofert

Instalacja standardowa, nie wiemy jeszcze na jakie źródło ciepła decyduje się inwestor

Instalator 1 - 1000 mb rury, rozdzielacz 8 obwodów + reszta instalacji

Instalator 2 - 1000 mb rury, rozdzielacz 12 obwodów + reszta instalacji

Oba zestawy są identyczne różnią się wyłącznie rozdzielaczem i ceną końcową 500 PLN.

.

hmmm ciekawe, instalator z tego forum wydaje sie wiedzacy co robi. projekt podlogowki byl wykonaywany przez biuro projektowe.

np. dziwne dla mnie jest to ze mam petle ktora jest blisko rozdzielacza a przeplyw na niej przy max. otwartym rotametrze jest niecale 1.5l/min.

petla nie jest bardzo dluga, nie wiem dokladnie ile metrow, ale sa dluzsze i przeplyw jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ciekawe, instalator z tego forum wydaje sie wiedzacy co robi. projekt podlogowki byl wykonaywany przez biuro projektowe.

np. dziwne dla mnie jest to ze mam petle ktora jest blisko rozdzielacza a przeplyw na niej przy max. otwartym rotametrze jest niecale 1.5l/min.

petla nie jest bardzo dluga, nie wiem dokladnie ile metrow, ale sa dluzsze i przeplyw jest ok.

To powyższe co pogrubiłem, nie jest wyznacznikiem ani gwarantem optymalnie zaprojektowanej podłogówki.

 

Niski przepływ może mieć jeszcze inne przyczyny.

- zagięcie pętli

- zadeptanie rury

- za duże opory na odcinku łączącym rozdzielacz z pompą (widywałem już rury PP DN20)

 

Rotametry to kiepski przyrząd pomiarowy, więc:

1600 l/h na 7 biegu to 85 kPa

A ile mówi projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powyższe co pogrubiłem, nie jest wyznacznikiem ani gwarantem optymalnie zaprojektowanej podłogówki.

 

Niski przepływ może mieć jeszcze inne przyczyny.

- zagięcie pętli

- zadeptanie rury

- za duże opory na odcinku łączącym rozdzielacz z pompą (widywałem już rury PP DN20)

 

Rotametry to kiepski przyrząd pomiarowy, więc:

1600 l/h na 7 biegu to 85 kPa

A ile mówi projekt?

oczywiscie ze instalator z forum nie rowna sie idealowi. kazdy sie ma prawo pomylic lub zrobic cos zle.

nie wiem czy jest sens patrzec w projekt bo podlogowka jednak zrobiona jest inaczej, np. zamiast 2 rozdzielaczy jest jeden.

niektore petle tez inaczej sa ulozone niz w projekcie.

Chodzi Ci o opor wlasny odbiornika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...