Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

to zamiast słowa pasywne użyj NIE NADMUCHOWE

 

choć czasami można słyszeć o chłodzeniu pasywnym (rurki CO) bo nie jest aktywne - nie wieje

 

podobnie jest przy komputerach i procesorach - wiatrach i nadmuch to aktywne a radiator to pasywne

 

choć zabawniej jest z analogia PC bo żeby w domu było nie aktynie i bez nadmuchu czyli często zwane pasywne z rury CO to musi chodzić wiatrak przed domem

 

na forum widzę, że prawie każde chłodzenie PC nazywają już pasywne jeśli idzie przez rurki CO a nie klimą

 

a to, że weźmie prąd jak to w PC PW a nie na samym obiegu jak to w PC z DZ w ziemi to inna sprawa, to już nazewnictwo od sprzedawców gdzie wprowadzą grzanie i chłodzenie jak przez PC PW a jak piszą o DZ np z solanki to dodają słowo pasywne

 

tak samo jak inna sprawa że wiele PC z DZ poziomym jest na tyle ciepła latem, że nie chłodzi i też trzeba prądu

 

Ja zawsze rozgraniczałem chłodzenie PCi uważając PASYWNE - jako takie bez użycia sprężarki, AKTYWNE - z użyciem sprężarki.

Ty widzę stosujesz inną klasyfikację, stąd moje pytanie i zdziwienie, ale jest OK - przynajmniej wiem co miałeś na myśli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i już na początku pozdrawiam. Moje wypociny mogą być troszkę zawiłe i nie do końca szczegółowe ale potrzemuję pomocy a to jest chyba ostatnie miejsce gdzie mogę o nią poprosić ale zacznijmy od początku.

Zamontowano mi ze trzy miechy temu pompę T-Cap 9kw 1 faz. do tego bufor 100l oraz zasobnik 300l. Dom mam według projektu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tymianku-6/m4f66e9aeac018. Powierzchnia domu około 130 m2 można powiedzieć że połowa podłogówka i 3 klimakonwektory purmo vido i 2 łazienkowe. Wszystko pięknie ładnie do uruchomienia ponieważ pompa pracując w taniej taryfie nie była w stanie nagrzać domu do temp. 19 zadanych stopni jeżeli na zewnątrz były temp poniżej 0. W ostanim okresie przy dodatnich dom się nagrzał i temperatura była utrzymywana. Pobór prądu w tanich taryfach cały czas ten sam 30 kwh nie ważne czy było plus 5 czy 10. Dom mam docieplony 15 grafitt plus jakieś 25cm wełny na poddaszu. I tu się aczynają moje pytania od czego zacząć gdzie szukać albo do kogo zadzwonić żeby przyjechał oczywiście odpłatnie i wszystko posprawdzał czy jest a raczej gdzie jest coś nie tak. Próbowałem nawet ustawić na pompie teperaturę zasilania 50 stopni ale od 25stopni do 35stopni dochodzi w 5 godzin czasami podchodzi do 37 i nie wiem gdzie to znika. Tank nagrzewa bez problemu ale nie wiem czy odpowiednio szybko ponieważ nie mam porówanania. Dodam że podłoga była już wygrzewana i temperatura się utrzymywała. Wylewki to anhydryt. Czekam na jakąś pomocną dłoń bo instalatorzy którzy to montowali rokładają ręce. Poruszyłem nawet jakieś osoby z panasonica z warszawy ale licze że tutaj prędzej znajdę odpowiedź.

Edytowane przez neo80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to pierwszy sezon. Zapotrzebowanie może być znacznie wyższe, dlatego możesz nie mieścić się w taniej taryfie. Zagrzej dom do zadanej temperatury i utrzymaj ją przez dwa dni, wyłącz ogrzewanie i zobacz jak szybko temperatura będzie spadać. Jeśli za szybko możesz mieć jakieś duże straty cieplne. Termowizja prawdę ci powie. Ocieplenie poddasza 20 to nie za dużo, zapewne nie masz ocieplonych krokwi a wełnę wciśniętą między nie.

 

zużycie 30 kw na dobę jest raczej w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to pierwszy sezon. Zapotrzebowanie może być znacznie wyższe, dlatego możesz nie mieścić się w taniej taryfie. Zagrzej dom do zadanej temperatury i utrzymaj ją przez dwa dni, wyłącz ogrzewanie i zobacz jak szybko temperatura będzie spadać. Jeśli za szybko możesz mieć jakieś duże straty cieplne. Termowizja prawdę ci powie. Ocieplenie poddasza 20 to nie za dużo, zapewne nie masz ocieplonych krokwi a wełnę wciśniętą między nie.

 

zużycie 30 kw na dobę jest raczej w normie.

 

Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

Edytowane przez neo80
note
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

 

mieszkasz w tym domu czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

 

zużycie to 1. Ono faktycznie w nowym domu może być spore i po 1-2 msc sporo spaść.

 

bardziej niepokojący jest fakt, że masz zaledwie 19-20*C napisz dokładniej jakie to były temperatury średnio w dzień i noc jak mogłeś nagrzać dom tylko do 19-20*C i spadek w nocy był o 1-2*C. Bo napisanie, że mróz to u jednego było -1*C a u innych -8*C.

 

czy próbowałeś wyjść poza tania taryfę na 3-4 dni i dobić do 23 st a potem puścić dom tylko w taniej?

 

napisz też czy teraz, jak i ile wietrzysz, jaka jest wilgotność w domu i gdzie masz nawiewy zimowe czyli wyciągi - zakładam, ze masz wentylacje grawitacyjną?

 

p.s. masz drzwi wewnętrzne w domu? Zamknięte, otwarte?

 

p.s.2. i od kiedy to grzejesz? Październik 2014 czy może styczen 2015.

 

przyczyn może być kilka na teraz, ale docelowo jeśli grzejesz krótko nowy dom, wilgotny i bez rekuperacji to wynik 30KWh i początkowo nie mieszczenie się w taniej taryfie przy podłogówce na 50% może być absolutnie normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to nie kocioł na węgiel więc jak ustawisz 50 to nie da ci tyle na zasilaniu. Będzie dochodził do tej temperatury powoli starając utrzymać odpowiednią deltę.

Dom masz dość skomplikowany, można w nim wykonać mnóstwo mostków. Nie wiem jak pilnowałeś ekipy. Jeżeli masz wątpliwości zainwestuj 200zł i zrób termowizje, jak będzie coś nie tak to teraz jest najlepszy moment na poprawki.

 

Ciekawi mię ta twoja izolacja poddasza 20cm i piszesz że masz też krokwie ocieplone więc krokwie masz pewno 18c albo 20cm zostawili tam taką pustkę. Krokwie poziomo przeważnie ociepla się 10cm wełny. Chyba, że ocieplałeś pianką.

 

Ustaw sobie temp zasilania 32st a w taniej taryfie podbicie o 4 stopnie, zobaczysz jak dom sie zachowuje. Odejmuj potem godziny pracy z drogiej i zobaczysz ile będziesz potrzebował. Nie bój się grzania w drogiej dołożenie kilku godzin będzie cie kosztować może 50-80zł. To nie kable z cop1. Masz klimakonwektory więc nie uda ci się jechać tylko w 2 taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak u Was ale u mnie nie masz szans zeby zasilanie doszlo do 32 st w dwie godziny w taniej (13-15), jezeli startuje z temp. 20 (bo taka jest na poczatku na zasilaniu jesli w domu jest ok. 20 st.).

 

U mnie 33st to jest po 20 minutach pracy, potem idzie już wolniej, ale osiągnięcie nawet 36-37st w te 2 godziny to nie jest żaden problem - to jest kwestia "specyficznego" GZ, przy podłogówce takie działanie byłoby niepożądane. Natomiast kolega Neo80 ma bardzo podobny układ do mojego i u niego powinno to wyglądać podobnie. 32st to zbyt niska temp dla Neo80, bo klimakonwektory Vido startują dopiero od tej temperatury, więc minimum to 33-34st żeby na 100% się włączyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj cały dzień testowania i moje spostrzeżenia. Załączona o 9:40 i bardzo szybko osiągnieta temperatura 42stopnie. Wszystko ładnie chodziło przez cały dzień. Natomiast gdy zszedłem do kotłowni o koło 15:00 zauważyłem że temperatura zasilania wynosi 35 i spada. Spadła do 32 stopni i więcej sie nie podniosła. Nawet jak wyłączyłem wszystkie odbiory (został tylko do nagrzania bufor 100l) nie była go wstanie zagrzać powyrzej 35 stopni. Rano jak sprawdzałem zagrzała bufor do 48 stopni w ciągu 30 minut.

Co do docieplenia to z zewnątrz sam docieplałem i klejone na piance wiec nie ma mostków termicznych. Poddasze 20cm wełny plus 5 cm na to. Drzwi wewnętrznych na razie brak. Właśnie zakładam. Wietrzy się czasami jak wychodze przez garaż i jak myję narzędzia. Wilgotność jest napewno duża bo właśnie maluje pomieszczenia. Pompa była jakiś czas temu załączona przynajmniej tydzień cały czas i wtedy jakoś trzymała temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...