Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ponawiam Prośbę Do Użytkowników , aby podawali ;

1/ Temperaturę zewnętrzną ,

( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

 

2/ Czas defrostu ,

( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

 

3/ Wielkość zużycia energii w kWh,

 

Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np tylko parter ;)

 

Tylko parter, jak to parterówka :)

Ale metoda zadziałała. Zakręcałem rozdzielacze na przemian i pompa pięknie grzała do zadanych 25 na zasilaniu. Miała wtedy ok. 18 na powrocie. Rozgrzałem tak dwie połowy domu, a potem puściłem pompę na całości. Obecny parametr 22/15.

 

Był jeden defrost i.. bajka. Jak na powrocie z podłogówki pompa miała 16 to defrost trwał może 15-20 minut i znów grzała. No tak to można żyć :)

 

Ciekawostka: w nocy wyłączona pompa (klawiszem) pociągnęła sobie ok 20kWh. Była oblodzona. Czy wyłączona pompa dba jednak o siebie i rozmrażała się grzałką?

 

Wczorajsze zużycie kWh z mizernym skutkiem to 20 kWh.

 

Dziś chata zagrzana może w 3 h przy zużyciu ... 8 kWh.

 

Dzięki panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.

 

 

Nie osiadaj jednak na laurach i pozwól pompie popracować dłużej.

Tak by delta z obecnych 7 zbliżyła się do standardowych 5*.

Nie pozwól by wylewka uległa ponownemu wychłodzeniu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

 

 

Chyba jednak siądę. Obecne działania potraktuje jako prewencja przeciw zamrożeniowa, testy oraz zapoznanie się z pompą.

Jest nieźle. Czekam teraz na czujnik do CWU i wtedy pobawimy się z grzaniem na pełny gwizdek.

Nie mam co na razie grzać za bardzo bo czeka mnie końcówka ocieplenia i podbitka. Muszę również uszczelnić wyloty spalin i wentylację w nieużywanych kominach w kotłowni (miał byc piec na drewno i gaz , ale ceny przyłacza powaliły - dociepliłem chate i włozyłem pompę a komin został).

Pracownicy wchodzą przez garaż, brama otwarta 12 h na dobę. Szkoda grzać teraz na maxa bo ew. wychłodzenie podłogi przy grzaniu z otwartym garażem to pikuś.

Skończą gdzieś za 2 tygodnie, wtedy zacznę zabawę od nowa, bogatszy o doświadczenia z tego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fachowców tego forum po ok 2tygodniach po zamontowaniu pompy zauważyłem że narzuta od układu chłodniczego dokładnie rurki 5/8 jest minimalnie spocona tj. Widać śladowe ilości jak by oleju. Czy to znaczy że jest nieszczelność i trzeba ją dociągnąć czy może tak ma być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello Mr CNC,

dzisiaj wykonałem zadania , które mi "zleciłeś" :

 

-zrobiłem pomiary temp na rurach z czynnikiem chłodniczym

-wyczyściłem filtr (wszystkie 3 szt)

 

Wnioski :

-filtr od PC/CO był najbrudniejszy , moim nie fachowym okiem -aż tak mocno nie był brudny (we wrześniu wszystko było czyszczone)

IMG_3245.jpg

-pomiary :

warunki miałem stabilne -cały dzień było u mnie -1 st , mierzyłem temp na rurach zasilającej i powrotnej z czynnikiem chłodniczym (termometry amatorskie z marketu).Pomiary wykonałem przed czyszczeniem filtrów i po -praktycznie wyszły takie same

 

przed czyszczeniem filtrów po wyczyszczeniu filtrów

niezaszroniony wymiennik lekko zaszroniony wymiennik

próba na CO próba na CWU

 

temp wyjściowa z PC 52 53 54 52 53 54

temp powrót PC 48 49 51 48 49 50

temp zasilania gaz 67 68,2 69,2 67,5 68,7 70

temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5 49,5 50,1 50,8

modulacja sprężarki (Hz) 53 53-54 54 53-54 53-54 54

 

"sprzęt pomiarowy"

IMG_3248.jpg

 

Coś jeszcze dla tych , którzy uważają że PC ma problemy przy dużych mrozach

IMG_2331.jpg

 

Przypomnę mój problemik :

 

-czasem pojawia się alarm H98 w historii alarmów (PC działa) , tydzień mnie nie było w domu i jednak pojawił się choć było w dzień chłodno -kila stopni (pewnie dom złapał temp i była niska modulacja sprężarki-albo nie ...)

-muszę mieć ciśnienie w systemie ponad 2,5 bar (jeśli nie , to przy wyższych temp ok 50 st słychać powietrze z pompie wodnej )

Dodam jeszcze ,że moja instalacja gazowa ma ok 3,7m (x2 )-rury w białej otulinie wychodzą ze ściany domu ok 50 cm i są jeszcze w grubym (ścianka ok 1,5-2 cm) peszlu .

 

Oczywiście nie potrafię zinterpretować w/w wyników- pomiary COP są katalogowe.Mam nadzieję ,że doradzisz mi w mojej sprawie.

 

Z góry dzięki i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może teraz będzie czytelniej :

 

przed czyszczeniem filtrów

niezaszroniony wymiennik

próba na CO

 

temp wyjściowa z PC 52 53 54

temp powrót z PC 48 49 51

temp zasilania gaz 67 68,2 69,2

temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5

modulacja sprężarki 53 53-54 54

 

po wyczyszczeniu filtrów

lekko zaszroniony wymiennik

próba na CWU

 

temp wyjściowa z PC 52 53 54

temp powrót PC 48 49 50

temp zasilania gaz 67,5 68,7 70

temp powrót gaz 49,5 50,1 50,8

modulacja sprężarki 53-54 53-54 54

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello Mr CNC,

dzisiaj wykonałem zadania , które mi "zleciłeś" :

 

-zrobiłem pomiary temp na rurach z czynnikiem chłodniczym

-wyczyściłem filtr (wszystkie 3 szt)

 

Wnioski :

-filtr od PC/CO był najbrudniejszy , moim nie fachowym okiem -aż tak mocno nie był brudny (we wrześniu wszystko było czyszczone)

[ATTACH=CONFIG]372827[/ATTACH]

-pomiary :

warunki miałem stabilne -cały dzień było u mnie -1 st , mierzyłem temp na rurach zasilającej i powrotnej z czynnikiem chłodniczym (termometry amatorskie z marketu).Pomiary wykonałem przed czyszczeniem filtrów i po -praktycznie wyszły takie same

 

przed czyszczeniem filtrów po wyczyszczeniu filtrów

niezaszroniony wymiennik lekko zaszroniony wymiennik

próba na CO próba na CWU

 

temp wyjściowa z PC 52 53 54 52 53 54

temp powrót PC 48 49 51 48 49 50

temp zasilania gaz 67 68,2 69,2 67,5 68,7 70

temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5 49,5 50,1 50,8

modulacja sprężarki (Hz) 53 53-54 54 53-54 53-54 54

 

"sprzęt pomiarowy"

[ATTACH=CONFIG]372829[/ATTACH]

 

Coś jeszcze dla tych , którzy uważają że PC ma problemy przy dużych mrozach

[ATTACH=CONFIG]372828[/ATTACH]

 

Przypomnę mój problemik :

 

-czasem pojawia się alarm H98 w historii alarmów (PC działa) , tydzień mnie nie było w domu i jednak pojawił się choć było w dzień chłodno -kila stopni (pewnie dom złapał temp i była niska modulacja sprężarki-albo nie ...)

-muszę mieć ciśnienie w systemie ponad 2,5 bar (jeśli nie , to przy wyższych temp ok 50 st słychać powietrze z pompie wodnej )

Dodam jeszcze ,że moja instalacja gazowa ma ok 3,7m (x2 )-rury w białej otulinie wychodzą ze ściany domu ok 50 cm i są jeszcze w grubym (ścianka ok 1,5-2 cm) peszlu .

 

Oczywiście nie potrafię zinterpretować w/w wyników- pomiary COP są katalogowe.Mam nadzieję ,że doradzisz mi w mojej sprawie.

 

Z góry dzięki i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

 

Tymczasem

 

Filtr ma teoretycznie za duże otwory,wg. DTR wymagają mniejszych, ale takie też są ok.

 

odbiór ze skraplacza masz ok, wiec nie jest zasyfiony. powrót gaz zbliżony do powrót woda.

Czyli to nie tu temat.

Zerknij jeszcze jak to wygląda na tej małej modulacji, sprężarki.

Żeby wywołać małą modulację ustaw pompkę za buforem na minimalny bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cnc , dzięki

Jutro oczywiście sprawdzę temp przy mniejszej modulacji.

Odnośnie filtra , to jest kupiony wg dtr- jako min dopuszczalne. Pomyślałem sobie jeszcze , że mogę dołożyć filtr na powrocie do bufora- powinno dodatkowo zabezpieczyć PC.Jeszcze na H98 przychodzi mi jedna myśl- przez połowę ostatniego sezonu PC pracowała na biegu 5 , może jest zakłócenie w odbiorze ciepła przy tak małej pojemności bufora (35 lub 38 ltr) i dlatego wtedy się to nie pojawiało

A masz pomysł na wysokie ciśnienie w systemie żeby nie zapowietrzała się pompa wodna PC ? Przyłącza są calowe , ciepłomierz zbypassowany.

 

Pozdr

PS

Skoro teraz przy 54 st na PC gaz ma 70 st , to przy jakim spadku będzie trzeba płukać wymiennik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bobrow oraz inni szanowni użytkownicy , Ponawiam Prośbę

o podanie danych na temat defrostu , który jest miernikiem sprawności układu grzewczego ,

 

1/ Temperaturę zewnętrzną przy której defrost występuje ;

( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

 

2/ Czas trwania defrostu ,

( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

 

3/ Wielkość zużycia energii w kWh w czasie trwania defrostu ,

 

 

Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cnc , dzięki

Jutro oczywiście sprawdzę temp przy mniejszej modulacji.

Odnośnie filtra , to jest kupiony wg dtr- jako min dopuszczalne. Pomyślałem sobie jeszcze , że mogę dołożyć filtr na powrocie do bufora- powinno dodatkowo zabezpieczyć PC.Jeszcze na H98 przychodzi mi jedna myśl- przez połowę ostatniego sezonu PC pracowała na biegu 5 , może jest zakłócenie w odbiorze ciepła przy tak małej pojemności bufora (35 lub 38 ltr) i dlatego wtedy się to nie pojawiało

A masz pomysł na wysokie ciśnienie w systemie żeby nie zapowietrzała się pompa wodna PC ? Przyłącza są calowe , ciepłomierz zbypassowany.

 

Pozdr

PS

Skoro teraz przy 54 st na PC gaz ma 70 st , to przy jakim spadku będzie trzeba płukać wymiennik ?

 

z tym buforem tez może być to.

Jak masz sterowane pompkę za buforem?

 

Czy ona czasem się wyłącza?

Bo może jest taka sytuacja że pompka za buforem się już wyłączyła, pompa ciepła nadal pracuje i mocno zagrzewa bufor, tak mały zagrzać to nie problem.

A pompa ciepła nie może wyłączyć się od razu musi pochodzić kila minut, i jeżeli w tym czasie obiegówka za buforem si wyłączy to bufor jest gorący nie ma odbioru ciepła i dlatego masz błąd wysokiego ciśnienia który wiąże się z brakiem odbioru ciepła od pompy ciepła.

 

Co do wymiennika jak miałbyś podobną temperaturę gazy na wejściu i wyjściu to wtedy jest problem a teraz jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bobrow oraz inni szanowni użytkownicy , Ponawiam Prośbę

o podanie danych na temat defrostu , który jest miernikiem sprawności układu grzewczego ,

 

1/ Temperaturę zewnętrzną przy której defrost występuje ;

( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

 

2/ Czas trwania defrostu ,

( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

 

3/ Wielkość zużycia energii w kWh w czasie trwania defrostu ,

 

 

Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

 

Hmm trochę nie w temacie ale mój Meeting MD50D 18kW EVI

czas defrostu 2:15 sekund.

temp zewnętrzna -1

zużycia nie zdążyłem zmierzyć.

odladzanie ze zbiornika CWU temp w zbiorniku 43 po defroście 42.

:-)

To tak dla kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...