Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?...

Na razie może tylko wyłącz grzanie, ale nie wyłączaj napięcia zasilającego.

Sprężarki pracujące przy niskich temperaturach otoczenia wyposażone są w grzałkę karteru. Po zaniku napięcia olej wystygnie i prawdopodobnie będzie wymagana jakaś zwłoka czasowa pomiędzy podaniem napięcia, a załączeniem sprężarki (być może automatyka sterująca taką zwłokę zapewnia). Lepiej zaczekaj na opinię któregoś z instalatorów.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie może tylko wyłącz grzanie, ale nie wyłączaj napięcia zasilającego.

Sprężarki pracujące przy niskich temperaturach otoczenia wyposażone są w grzałkę karteru. Po zaniku napięcia olej wystygnie i prawdopodobnie będzie wymagana jakaś zwłoka czasowa pomiędzy podaniem napięcia, a załączeniem sprężarki (być może automatyka sterująca taką zwłokę zapewnia). Lepiej zaczekaj na opinię któregoś z instalatorów.

 

No właśnie obawiam się o podzespoły pompy narażone na temperatury minusowe. Dziś już spadło do -4.

Zacznę grzać jak wykaraskam się z podbitki i ocieplenia stropu. A niestety muszę jeszcze docieplić murłatę z zewnątrz, co przy rozległej parterówce potrwa.

 

 

map78: :) zgadza się, tylko, że rozpatruję wyłączenie pompy w kontekście skutków a nie sposobu:)

 

Jak wyłączyć grzanie? Pompa wyłączona z klawisza dalej ciągnie prąd - zapewne chodzą grzałki. A tak generalnie to co wyłącza klawisz? Sprężarkę? Bo na pewno nie pompę.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ... poratujcie.

 

Dopiero co odpaliłem pompę ciepła (Panasonic 9kW 3-fazy). Mam dwa zbiorniki: CWU i bufor CO.

W związku z 'niepełną' instalacją, czyli brakiem sterowania pompką obiegową, podłączyłem ją na razie bezpośrednio do prądu (na najwyższym biegu).

Ustawiłem delikatne grzanie (HEAT na 25stC) i włączyłem wszystko. Miało wygrzewać posadzkę.

 

Pompa dogrzewała zbiornik (około do 20stC) a pomka rozprowadzała ciepło po podłogówce.

Wszystko chodziło około 28h ... i pompka obiegowa 'zdechła' :(

Ktoś wie co się mogło z nią stać? Układ zapowietrzony? Niedociśnienie, nadciśnienie, coś innego? Mogła tak po prostu z siebie paść?

 

Pompka to model: LFP ePCO25/40-70. Mam 1400m podłogówki na dwóch piętrach.

Edytowane przez Fan*ft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podaję obserwacje defrostów :

-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz

-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st

 

Wnioski :

-dla CWU zabrakło pod koniec defrostu ciepłej wody , dlatego zwiększyłem temp na przełączniku temp w górnej części zasobnika z 45 st do 47st ( mój patencik na zmniejszenie częstotliwości załączania trybu CWU w PC)

-dla CO jest ok , przy temp na buforze 45st i wyłączeniu pompy wtórnej przy 36 st

-defrost ze wspomaganiem ze sprężarki załączy się w moim przypadku bardzo rzadko , np podczas rozruchu po przerwie

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

map78: :) zgadza się, tylko, że rozpatruję wyłączenie pompy w kontekście skutków a nie sposobu:)

 

 

W grudniu 2013 miałem taką sytuację, że po przejściu Ksawerego nie miałem prądu przez 4 dni. Temperatury były wtedy podobne do obecnych, jak prąd wrócił to pompa sama się uruchomiła i wszystko było OK. Nie jestem fachowcem, więc podaje info tylko z własnych obserwacji, a tych po ponad trzech latach użytkowania już się troszkę nazbierało;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w Meetingu jest realizowany defrost z CWU? Rozumiem, że PC ma po prostu możliwość sterowania 3-drożnym w takiej sytuacji i ciągnięcia energii z zasobnika przy odmrażaniu?

Pozdrawiam.

 

ona zawsze odmraża się z CWU bo tam jest zazwyczaj wyższa temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?

 

Zaczynam podbitkę i wykonawca korzysta z garażu, ziębi chałupę na potęgę. Ja zabieram się za ocieplenie stropu nad całym domem. Pompa zamontowana, ale szkoda by chodziła i grzała atmosferę. W środku jest parę stopni więcej niż na zewnątrz tj. około 4-6 stopni ale mi chodzi o jednostkę zewnętrzną, czy uszkodzi ją ew. mróz? co z czynnikiem roboczym? Z góry dzięki za odp.

 

Ustaw sobie poprostu na minimum żeby Ci nie pozamarzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie poprostu na minimum żeby Ci nie pozamarzało.

 

tylko, że minimum to chyba 25 na wylocie. grzeje jak szalona :)

Generalnie na razie w dzień nie grzeje, w nocy włączam naprzemiennie pół domu. Temperatury i tak zwiększają się, choć nie jest to moim zamiarem, bo im większa różnica temperatur do otocznia tym większe straty. Dziś rano było już 24/21 a temp w domu 16. Dużo za dużo :) Przyszli panowie i otworzyli wrota i... wywiało wszystko pomimo odcięcia ze styropianu zamiast drzwi.

Najchętniej bym wyłączył i poczekał do końca prac. Tylko ta obawa o jednostkę zewnętrzną. map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

 

Ksawery był na początku grudnia 2013, temp z tego co pamiętam na poziomie -2st ( u mnie) i od cholery śniegu. Moim zdaniem możesz spokojnie wyłączyć pompę. Nie wyobrażam sobie tego żeby jej konstrukcja nie przewidywała takich sytuacji. musisz jedynie pamiętać żeby hydrobox miał dodatnią temp bo tam jest woda, reszta z pewnością sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że minimum to chyba 25 na wylocie. grzeje jak szalona :)

.... Tylko ta obawa o jednostkę zewnętrzną. map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

 

Witam

 

Jednostce zewnętrznej nawet -50* nie zaszkodzi.

Pilnuj natomiast temperatury wewnętrznej, w tym wylewki by woda Ci nie zamarzła.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168 ,

 

2/ Podaję obserwacje defrostów : napisał Bobrow http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page172

-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz

-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st,

 

3/Czterech uzytkownikow podało dane defrostu;

 

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;

k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

 

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU

bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

 

ILE DEFROSTÓW WYSTĘPUJE W CIĄGU DOBY ????

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)/page2

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168 ,

 

2/ Podaję obserwacje defrostów : napisał Bobrow http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page172

-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz

-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st,

 

3/Czterech uzytkownikow podało dane defrostu;

 

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;

k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

 

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU

bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

 

ILE DEFROSTÓW WYSTĘPUJE W CIĄGU DOBY ????

 

Andrzej,

nie jestem w stanie podać ilości defrostów-to zależy od warunków zewnętrznych i danego obciążenia PC .

Jest to szczególnie widoczne przy dłuższej przerwie w pracy PC , wtedy PC przez pewien czas pracuje z większą mocą-w zeszłym roku do grudnia miałem G11 i włączałem PC wg potrzeb ok godz 10-11. Kiedy były warunki szczególnie podatne na defrosty -PC częściej się szroniła ,defrost występował nie kiedy co godzina .Ale także dom wolniej się nagrzewał. Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24H tylko z delikatnym obniżeniem nocnym-wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu (nie wychłodzenia)

Tyle

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

nie jestem w stanie podać ilości defrostów-to zależy od warunków zewnętrznych i danego obciążenia PC .

Jest to szczególnie widoczne przy dłuższej przerwie w pracy PC , wtedy PC przez pewien czas pracuje z większą mocą-w zeszłym roku do grudnia miałem G11 i włączałem PC wg potrzeb ok godz 10-11. Kiedy były warunki szczególnie podatne na defrosty -PC częściej się szroniła ,defrost występował nie kiedy co godzina .Ale także dom wolniej się nagrzewał. Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24H tylko z delikatnym obniżeniem nocnym-wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu (nie wychłodzenia)

Tyle

pzdr

oplaca Ci sie grzac caly dzien przy G12w, liczyles ile wychodzi Ci drozej jak wchodzisz w okienko drogie z niska modulacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oplaca Ci sie grzac caly dzien przy G12w, liczyles ile wychodzi Ci drozej jak wchodzisz w okienko drogie z niska modulacja?

 

Tak , opłaca mi się za taki komfort cieplny-przy grzejnikach nie ma specjalnej akumulacji cieplnej. W sezonie grzewczym średnio 1hWh wychodzi za 0,40-0,41 pln .

No i najważniejsze-w chałupie jest ciepło kiedy potrzebujemy, żeby było ciepło- a nie kiedy jest tanio (ważna kolejność : komfort , koszt).

Gdybym grzał w zakresie 20-20.5 st w drogim prądzie - moje koszty były by mniejsze sądzę ,że nawet o ok 30% jak nie więcej .

Niestety- trzeba trochę dutków wydać na CO ...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24 H, tylko z delikatnym obniżeniem nocnym - wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu ( nie ma wychłodzenia )

Tyle

pzdr

Wielkie dzięki, właśnie o to mnie chodziło , aby potwierdzić tezę z tematu ;

 

"" Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ""; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

 

- o czasie defrostu , zużyciu w kWh i ilości defrostów w ciągu doby .

 

Ponieważ Ty masz wszystko, tak jak należy i super opomiarowany układ grzewczy , TO ;

 

Twoje dane są wzorcem dla innych . SUPER ROBOTA KOLEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...