Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witaj, kilka stron temu zostało napisane iz grzałka nie ma wpływu na proces defrostu.

U mnie kilka dni temun została podłączona do instalacji elektrycznej i nie zauwazyłem żadnej różnicy w czasie odszraniania.

Nie mam jeszcze podlicznika na grzałce , więc nie ma jak sprawdzić czy działa przy defroscie.

Bo jeśli dobrze "kombinuje" to grzałka powinna wspomagać deforst oraz ponieżej - 15st.

tak?

 

Chyba pomyliłeś dwie sprawy - każda jednostka wewnętrzna ma grzałkę w hydroboxie , defrost działa w pełnym automacie i nie można nim sterować .

Możesz natomiast włączyć uzupełnianie mocy PC w trybie grzania ( cwu lub co) tą grzałką przy zadanej min temp na zewn np -15 st , ale pod warunkiem że PC "zabraknie " mocy.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomyliłeś dwie sprawy - każda jednostka wewnętrzna ma grzałkę w hydroboxie , defrost działa w pełnym automacie i nie można nim sterować .

Możesz natomiast włączyć uzupełnianie mocy PC w trybie grzania ( cwu lub co) tą grzałką przy zadanej min temp na zewn np -15 st , ale pod warunkiem że PC "zabraknie " mocy.

Pzdr

 

Rozumiem.Z tym ze grzałka w jed. wewn. została podłączona kilka dni temu.(do instalacji elek.) Jak dobrze pamietam pod slot 15 i 16 ale nie jestem pewien.

Instalator twierdził iz to zdecydowanie zmniejszy czas defrostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.Z tym ze grzałka w jed. wewn. została podłączona kilka dni temu.(do instalacji elek.) Jak dobrze pamietam pod slot 15 i 16 ale nie jestem pewien.

Instalator twierdził iz to zdecydowanie zmniejszy czas defrostów.

 

Kurczę,

u mnie w tcapie 15-16 to czujnik temp cwu ,grzałki w hydroboxie to raczej powinny być podłączone fabrycznie - może instalatorzy coś napiszą w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168

 

2/Pięciu uzytkowników podało dane defrostu;

 

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;

ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;

k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;

 

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU

bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać niezbadane są tu wyroki boskie;) U mnie defrost trwa 5 min jak liczyć od syknięcia do syknięcia, a 6 licząc od pojawienia się kropki przy napisie defrost do jej zniknięcia. Pochłania mi to około 0,2kWh energii i czasem jest z grzałką ale częściej bez. Dla statystyki dodam jeszcze, że nie mam bufora, grzeję raczej w okienkach, choć bardzo elastycznych, bo z histerezą jedynie 0,5st i mam podgrzewaną tacę ociekową, jeśli ma to jakiś wpływ.

Jakieś dwa latka temu popełniłem filmik jak to u mnie wygląda, pewnie sporo z Was oglądało, ale dla zainteresowanych podlinkuję:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłapany defrost z wczoraj:

Tz - 0*C - 13min - 0.35kWh

 

Więcej było ciepłego czynnika w podłodze, więc krócej odmrażało gazem, co nie zmienia faktu, że 13 min, to spory kawałek czasu.

 

A ten defrost może być w cyklu do 30 minut rozmrażania, jak chwyci mróz i będzie wilgotno.

To wtedy pompa 35 minut grzeje a do 30 minut potrafi się rozmrażać.

Czyli w ciągu 65 minut przez 30 minut może się rozmrażać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU !! - napisał 27KiD21

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168

 

 

2/ Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;

 

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;

ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;

k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;

pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;

map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;

miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;

 

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU

bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)/page2

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU !! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page168 ,

 

2/ Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;

 

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;

ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;

k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;

pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;

map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;

miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;

 

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU

bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne)

Kolego Andrzej5101

coraz ciekawiej to wygląda:)

Proponuje dorzucić info. dot . bufor/Tak/Nie

tak trzymaj:)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego thxluk, ciesze się, że się Tobie podoba i jest to ciekawe .

Jeżeli odpowiadasz na problem wyżej wymieniony ,to zbyteczne jest jego kopiowanie ( małpowanie )

Wg.Twoich danych ;

masz czas defrosu 2 x wyższy niż standard , a zużycie energii 4 x wyższe . Warto się zastanowić nad wynikami i wyciągnąć wnioski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

chciałbym wrócić do tematu powietrza w pompie wodnej mojego T-cap'a.

Wygląda to tak :

kiedy są wysokie temperatury wody w PC out i niskie ciśnienie w systemie -pojawia się charakterystyczne "bulgotanie" (może bardziej ten dźwięk przypomina wolno lecącą wodę z kranu-rodzaj przelewania) w pompie wodnej PC.

Nie martwię się tylko samym dźwiękiem , tylko możliwością uszkodzenia pompy wodnej (np kawitacja ,itp).

Robiłem przeróżne próby-tylko kiedy jest ciśnienie w systemie min 2,5-2,6 jest w miarę ok. Kiedy pojawiają się defrosty , to duże obroty pompy wodnej powodują wzrost ciśnienia w jednostce wewnętrznej i ubytek wody przez zawór nadmiarowy 3bar (szczególnie na CWU-tam są większe opory niż na buforku) . Kiedy defrost się kończy , ciśnienie w systemie jest mniejsze np 2,2 bar po wył PC i ostygnięciu wody i koło się zamyka.

Na szczęście problem ten uwidacznia się w końcowej fazie grzania CWU (ok 52-54st) na PC i kiedy nastąpi przełączenie na CO (temp max 45st-na początku użytkowania PC grzałem przy wyższych temp i też to występowało) -po pewnym czasie problem zanika.

Po jakimś czasie trzeba jednak zwiększyć ciśnienie , ponieważ cały czas już bulgocze.

 

Drążyłem ten temat i mogą tu występować dwa problemy :

 

-jednak jest za mała średnica przyłącza ssawnego (rura 1" zamiast 5/4" -ciepłomierz ominięty , przepływ nie zakłócony)

-prawa fizyki (ale wtedy dotyczyło by to innych użytkowników-zresztą ktoś mi odpowiedział w tym temacie , że coś tam mu też bulgocze sobie od czasu do czasu i żebym tak jak on , nie przejmował się tym).

Chodzi tu o prawo niejakiego Henryego tj rozpuszczalność gazów w wodzie-w pewnym uproszczeniu , przy wzroście temperatury w wodzie wydzielają się gazy i wzrost ciśnienia powoduje zmniejszenie tego zjawiska (to obserwuje u siebie). Prawdopodobnie duży przepływ dodatkowo wzmacnia to zjawisko (+może przekrój rury ssawnej -może jeszcze ciśnienie napływu ?)

 

Ustawiłem ciśnienie statyczne w naczyniach wzbiorczych na ok 2,5-2,6 bar , trochę pomaga -ale nie rozwiązuje tematu. Pompa wodna była podmieniana i dalej to samo.

Panowie Fachmani-może coś doradzicie, aż mi się nie chce wierzyć -że tylko u mnie to zjawisko występuje...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow, piszesz że przy ciśnieniu 2,6 bar jest w miarę OK. Czy to znaczy, że to ciśnienie Ci jakoś samoczynnie spada? Może masz wtedy jakąś nieszczelność? U mnie od instalacji pompy (3,5 roku) jest ciśnienie spoczynkowe 0,8 bar, a robocze 1,1 bar i nigdy nie uzupełniałem wody, więc jeżeli nie masz nieszczelności to ustaw te 2,6 i będzie OK, albo szukaj nieszczelności, bo te teorie z fizyki to tak grubymi nićmi szyte;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow, piszesz że przy ciśnieniu 2,6 bar jest w miarę OK. Czy to znaczy, że to ciśnienie Ci jakoś samoczynnie spada? Może masz wtedy jakąś nieszczelność? U mnie od instalacji pompy (3,5 roku) jest ciśnienie spoczynkowe 0,8 bar, a robocze 1,1 bar i nigdy nie uzupełniałem wody, więc jeżeli nie masz nieszczelności to ustaw te 2,6 i będzie OK, albo szukaj nieszczelności, bo te teorie z fizyki to tak grubymi nićmi szyte;)

 

Na pewno nie mam nieszczelności-masz pompę starego typu 3-biegową , u mnie jest 7-biegowa Panasa (wysokoobrotowa) .

Gdyby to było moje widzi mi się , to instalator i serwis Panasa też to by rozwiązali.

 

Jeszcze raz , powoli i wyraźnie :

 

1.system "nagrzany" 45 st na CO

2.ciśnienie podczas pracy PC w trybie CO 2,6-2,7 bar

3.przejście na CWU

4.przy pojawieniu się wysokich temp pod koniec cyklu CWU ok 52-54st , zaczyna bulgotać

5.po przejściu na CO i po krótkiej chwili jest ok

 

ALE :

 

kiedy trafia się defrost na CWU , to pompa wodna szaleje i wzrasta przy dużych obrotach ciśnienie w systemie ponad 3 bary i wtedy wywala trochę wody z zaworu nadmiarowego .

I kiedy się proces skończy , to w związku z mniejszą ilością wody jest mniejsze ciśnienie w systemie , a wtedy bulgocze cały czas

Czy teraz rozumiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...