Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Andrzej, jeśli zmniejszymy przepływ po stronie wtórnej , to strona pierwotna będzie miała wyższą temp powrotu - to o to chyba chodziło Zigobarowi - napisał kolega Bobrow

 

Prawda , tylko czy to wystarczy aby zwiększyła się energia układu wodnego do defrostu w obiegu wtórnym ??? Na pewno nie ,

 

Paradoks polega na tym ,że po stronie wtórnej bufora należy (moim zdaniem) utrzymywać najwyższy możliwy przepływ - napisał kolega Bobrow,

 

O to mnie właśnie chodziło, bo przecież w obiegu pierwotnym masz za małą ilość energii i dopiero wzrost prędkości po stronie wtórnej spowoduje

na tyle wzrost temperatury w obiegu pierwotnym aby ten wzrost temperatury mógł przełożyć się na wzrost temperatury czynnika po stronie wtórnej .

 

Jeżeli jest inaczej to proszę kolegi , jak zwykle o kompetentną odpowiedź

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Andrzej5101;7353591

O to mnie właśnie chodziło, bo przecież w obiegu pierwotnym masz za małą ilość energii i dopiero wzrost prędkości po stronie wtórnej spowoduje

na tyle wzrost temperatury w obiegu pierwotnym aby ten wzrost temperatury mógł przełożyć się na wzrost temperatury czynnika po stronie wtórnej .

 

Andrzej ,

ok-może także nie wystarczyć energii do defrostu w obwodzie pierwotnym , ale większy przepływ w obwodzie wtórnym raczej powoduje zwiększony odbiór z obwodu pierwotnego .

Głównie chodzi tu o temp powrotu w PC-kiedy jest mały odbiór ciepła z bufora czyli np przy mniejszym przepływie- to zwiększa się zjawisko podmieszania powrotu od zasilania PC (czyli po stronie pierwotnej będzie mniejsza dt , a na wtórnej- większa).

Kiedy np całkiem ustanie odbiór ciepła po stronie wtórnej lub będzie bardzo min-to wtedy na PC rzeczywiście może wzrosnąć temp o ok 2st , ale za moment już sprężarka się wyłączy.

Generalnie temperatura wyjściowa z PC jest utrzymywana wg KG (nie biorę pod uwagę wariantu podnoszenia temp na PC pod defrost) , natomiast to co ma znaczenie przy defroście - to właśnie temp powrotu i wielkość zładu (może bardziej ilość energii).

W/w sprawdziłem na mojej PC.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie odwrotnie...

Jeśli w pracującym układzie ze sprzęgłem istnieje potrzeba uzyskania po stronie pierwotnej temperatur wyższych niż te, które aktualnie układ jest w stanie osiągnąć (np. podczas rozruchu zimnej podłogówki), to można to uzyskać redukując przepływ po stronie wtórnej.

Logicznym dla mnie jest, że użytkownik skoryguje nastawy w sterowniku tak, aby np. temperatura zadana na wyjściu PC (jeśli jest za niska) nie przeszkodziła w uzyskaniu temperatury żądanej.

W przeciwnym wypadku inverter zacznie redukować grzewczą za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim b,dobrze zrobi jak przypomnimy sobie zalecenia CNC POMPY CIEPLA dla defrostu , dla nowych rodzajów PC , przy niskich temperaturach zasilania ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page134

oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim b,dobrze zrobi jak przypomnimy sobie zalecenia CNC POMPY CIEPLA dla defrostu , dla nowych rodzajów PC , przy niskich temperaturach zasilania ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page134

oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

 

Z tymże należałoby dodać, że to co wypisuje tutaj CNC to oczywiste bzdury. W przeciwnym razie moja pompa w ogóle nie powinna się rozmrażać (a wg Twoich statystyk w tym aspekcie jest w ścisłej czołówce). Inna sprawa, właśnie siedzę sobie na statku, gdzie dzielnie pracuje sobie pompa PW-PP, temp. zewnętrzna -1st, defrost co 1,5 godz. trwa około 3-5min, a nie ma tu nawet grzałki, więc wszystko gazem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na statku mam pompę PP (powietrze-powietrze) więc nie ma tu temp zasilania i powrotu...

A chodzi mi o to, że uważam, że obecność, czy pojemność bufora nie ma bezpośredniego wpływu na defrost. Dlaczego tak uważam? Oczywiście nie jestem żadnym specjalistą, ale mam pompę bez bufora, wpiętą bezpośrednio w układ, pędzoną tylko jedną obiegówką, która rozmraża się doskonale. Jako dowód i niejako do analizy obejrzyj sobie mój filmik, niestety live więc może się dłużyć, ale możesz przewinąć na sam defrost. Film ten pokazuje uruchomienie pompy po dość długim postoju, temp wody w układzie 19st, temp zewnętrzna 0st, po kilku minutach pracy pompa trafia na defrost, z którym radzi sobie w 6,5 min??? Albo cuda, albo CNC się myli:confused:

https://www.youtube.com/watch?v=FG-fsoEwGRc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego map78 ,proszę o dane odnośnie temperatur na zasilaniu i powrocie u siebie w domu .Temperatury powietrza wewnątrz budynku kolegi są mnie znane .Dziękuje z góry

 

Dyskusja dotyczyła kolegi bassior , którego krzywa grzewcza to ; -15/32 i 15/28 .

Wg. CNC_POMPY_CIEPLA , jak dobrze zrozumiałem, dla budynków nisko energetycznych ;Korzystna temperatura powrotu dla defrostu typu I , czyli z wykorzystaniem energii cieplnej układu wodnego to > 27 C .

Im wyższa temperatura powrotu tym korzystniej dla procesu defrostu typ I

 

Gdy temperatura na powrocie spada poniżej 27 C to PC nowej generacji wchodzi w odmrażanie defrost II,gorącą parą i takie odmrażanie trwa zamiast 5-7 minut to nawet 30minut !!!!! a odmrażanie jest co 35 minut i wtedy PC działa 35 minut,odmraża się do 30 minut i znów 35 minut pracuje,

 

Nie może być to podłogówka ani grzejniki, gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać. Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiedniej pojemności około 200 L dla pomp dwu wentylatorowych aby tego uniknąć

Czyli jeżeli Tp > 27 C - to nie potrzeba sprzęgła dla PC nowego typy , w których grzałek brak dla defrostu

Panasonic - też zaleca małe sprzęgło

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie oglądałeś;) Wszystko tam jest...

Ale po kolei temp zasilania 26st, temp powrotu 22st. Bez bufora, układ mieszany - podłogówka, kaloryfery i klimakonwektory. Pojemność wodna całego układu 110l - defrost trwa 6min - Pytam więc jak to się ma do tego co twierdzi CNC???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę ma każda pompa Aquarea, stara czy nowa...

Grzałka podczas defrostu włącza się tylko w razie potrzeby, np kiedy układ jest "wyziębiony", a pompa dopiero zaczyna swoją pracę. Kiedy układ jest wygrzany moja pompa wykonuje defrost bez użycia grzałki i twa on również około 6min.

Defrost mojej pompy bez grzałki możesz sobie obejrzeć na tym filmiku:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę ma każda pompa Aquarea, stara czy nowa...

Grzałka podczas defrostu włącza się tylko w razie potrzeby, np kiedy układ jest "wyziębiony", a pompa dopiero zaczyna swoją pracę. Kiedy układ jest wygrzany moja pompa wykonuje defrost bez użycia grzałki i twa on również około 6min.

Defrost mojej pompy bez grzałki możesz sobie obejrzeć na tym filmiku:

 

Map,

Andrzejowi chodzi o to ,że w modelach T-capa od F są pewne zmiany konstrukcyjne oraz zmieniony program dla defrostu-PC potrafi "wytwarzać" dodatkowe ciepło (dodatkowe zawory, itp) jeśli temp spadnie poniżej 22 st na wyj z PC , wtedy modulacja dochodzi do ok 75Hz (ja to sobie nazywam "turbo"-jako amator chyba mogę sobie na to pozwolić).

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map,

Andrzejowi chodzi o to ,że w modelach T-capa od F są pewne zmiany konstrukcyjne oraz zmieniony program dla defrostu-PC potrafi "wytwarzać" dodatkowe ciepło (dodatkowe zawory, itp) jeśli temp spadnie poniżej 22 st na wyj z PC , wtedy modulacja dochodzi do ok 75Hz (ja to sobie nazywam "turbo"-jako amator chyba mogę sobie na to pozwolić).

pzdr

 

Czekaj, bo nie do końca rozumiem:confused:

Znaczy, że te nowsze pompy zostały tak "ulepszone", że odmrażają się gorzej niż te starsze? Bo tak to wygląda, maja "stara" bez bufora potrafi się odszronić w 6min, a te nowe potrzebują 30 min, albo bufor 200l? Coś tu jest bardzo nie tak:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, bo nie do końca rozumiem:confused:

Znaczy, że te nowsze pompy zostały tak "ulepszone", że odmrażają się gorzej niż te starsze? Bo tak to wygląda, maja "stara" bez bufora potrafi się odszronić w 6min, a te nowe potrzebują 30 min, albo bufor 200l? Coś tu jest bardzo nie tak:no:

 

To nie tak- to ,że ktoś kiedyś coś palnie w przenośni - to nie znaczy ,że tak jest (ale też nie znaczy ,że nic w tym nie ma)

Nowi użytkownicy z modelami od F mają defrosty bez buforów max co słyszałem 16 min , inni mają 7-8 min. Tak naprawdę to zależy od przepływu w PC/instalacji.

Przypuszczam ,że użytkownicy starszych modeli przy niskim przepływie ok 0,7-1m3/h nie będą mieli takich czasów defrostów jak Ty , pomimo pracy grzałki.

W mojej instalacji , kiedy akurat przy rozruchu zabraknie ciepłej wody -PC wchodzi w wysoką modulację , ale że mam znamionowe przepływy - to czas defrostu nie znacznie sie wydłuża (1 może 2 min).

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Młócicie Panowie plewy.

 

Należy przejść do czynów.

Wystarczy bowiem, co już ktoś sugerował, przełączyć zawór T na czas odszraniania.

Mamy wówczas wodę zbliżoną do temp. tej w zbiorniku CW

 

Jak to zrobić najprościej?

Oczywiście programowo, ale nikt nie podejmie się ingerencji w program zaszyty w elektronice.

Zatem należy spróbować z innej strony.

Bez ingerencji w elektronikę

 

Istota odszraniania wynika z pracy w odwróconym trybie. Tryb ten sterowany jest zaworem czterodrożnym.

Zawór ten do pracy musi otrzymać zasilanie/impuls do przełączenia w tryb pracy odwróconej.

Wystarczy ten impuls/prąd przekazać zwykłym kabelkiem bezpośrednio do sterowania zaworem T.

Bądź bezpośrednio do zawor,u jeśli jest wyposażony w styki umożliwiające takie sterowanie (Honeywell i Siemens - tak).

Bądź do styków jednostki wewnętrznej sterujących pracą zaworu T.

Warunek kabel musi dać się odłączyć jakimkolwiek ON OFF, by umożliwić bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

 

Nie jestem "techniczny". Proszę zatem o wskazanie na błędy czy wręcz absurd mojej koncepcji.

Jest oczywistym, że żaden instalator pod takim pomysłem się nie podpisze, ale i ich proszę o wskazanie ułomności pomysłu.

Jest również oczywistym, że na ewentualne pójście w tym kierunku mogą zdecydować się jedynie użytkownicy "kumaci" i ambitni, w tym z pompami już bez gwarancji.

 

Proszę uwagi.

Mogą być kąśliwe i wręcz złośliwe.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Młócicie Panowie plewy.

 

Należy przejść do czynów.

Wystarczy bowiem, co już ktoś sugerował, przełączyć zawór T na czas odszraniania.

Mamy wówczas wodę zbliżoną do temp. tej w zbiorniku CW

 

Jak to zrobić najprościej?

Oczywiście programowo, ale nikt nie podejmie się ingerencji w program zaszyty w elektronice.

Zatem należy spróbować z innej strony.

Bez ingerencji w elektronikę

 

Istota odszraniania wynika z pracy w odwróconym trybie. Tryb ten sterowany jest zaworem czterodrożnym.

Zawór ten do pracy musi otrzymać zasilanie/impuls do przełączenia w tryb pracy odwróconej.

Wystarczy ten impuls/prąd przekazać zwykłym kabelkiem bezpośrednio do sterowania zaworem T.

Bądź bezpośrednio do zawor,u jeśli jest wyposażony w styki umożliwiające takie sterowanie (Honeywell i Siemens - tak).

Bądź do styków jednostki wewnętrznej sterujących pracą zaworu T.

Warunek kabel musi dać się odłączyć jakimkolwiek ON OFF, by umożliwić bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

 

Nie jestem "techniczny". Proszę zatem o wskazanie na błędy czy wręcz absurd mojej koncepcji.

Jest oczywistym, że żaden instalator pod takim pomysłem się nie podpisze, ale i ich proszę o wskazanie ułomności pomysłu.

Jest również oczywistym, że na ewentualne pójście w tym kierunku mogą zdecydować się jedynie użytkownicy "kumaci" i ambitni, w tym z pompami już bez gwarancji.

 

Proszę uwagi.

Mogą być kąśliwe i wręcz złośliwe.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Witam

Koncepcja wykorzystania sygnału jest trafna, lecz nie z zaworu 4d w jedn. zew..

Poniższa opisana sytuacja występuje w modelach F.

Zawor 4d jest przestawiany w momencie kiedy temp. wody w CO spadnie poniżej min. wymaganej do defrostu, lecz nim to nastąpi automatyka PC zatrzymuje obiegówkę!

Gdyby tego nie zrobiła to tryb awaryjny mógłby mieć problem z dokończeniem odszraniania w czasie 30min.

Efektywność odszraniania wodą z zasobnika CWU jest zależna od temp. zgromadzonej w nim wody i pow. wężownicy. Wiec po kilku defrostach ochlodzimy nasz zasobnik, który później trzeba bedzie podgrzać. A jak wiemy grzanie CWU odbywa się na wysokiej modulacji, wiec pytanie czy jest sens kombinowania ;-) ?

 

Jesli się myle to mnie poprawcie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ,Wy jednak nie do końca żartujecie...

jeszcze raz chciałem zauważyć ,że kiedy jest zapewniony nominalny przepływ - to nie ma problemu z czasem (tj kilka minut) defrostu w tych modelach (w poprzednich chyba też).

Poniżej jest zmodyfikowany algorytm defrostu w mod F , może coś ulepszycie :popcorn:

defrost krok 1 t-cap F.jpg

defrost krok 2 t-cap F.jpg

 

pzdr

 

PS

mam jeszcze pewien pomysł-może postawić przy wymienniku 2kW żarówkę halogenową (lub grzejnik żarowy tzw "słoneczko")+ wentylator , defrost będzie przyśpieszony:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...