Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie defrost w 99% w wariancie"turbo".Modulacja 75-77HZ.Defrost trwa do 14 min.

Jedna pompa obiegowa.Układ bez bufora .To skąd takie różnice w stosunku do kolegi map78??

 

Map jako jeden z nie wielu , miał wykonany pomiar przepływu- coś ok 1800ltr/min, to dlatego u niego jest ok.

Pytanie : jaki jest u Ciebie przepływ ?

Przypuszczam , że nie wiesz- bo instslatorzy nie kwapią się z takimi pomiarami ( koszt przyrządów? )

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie defrost w 99% w wariancie"turbo".Modulacja 75-77HZ.Defrost trwa do 14 min.

Jedna pompa obiegowa.Układ bez bufora .To skąd takie różnice w stosunku do kolegi map78??

 

Znając życie inżynierowie z Panasonica zamiast coś ulepszyć to to pogorszyli i teraz, jak twierdzi CNC bez 300l bufora pompa się nie odszroni:rolleyes:

A napisz ile mb masz tej podłogówki, w ilu sekcjach i jaki przekrój rurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map- nie popadajmy w paranoję ...

Ja mam ten sam model co kol Txlux i u mnie jest ok- trzeba zapewnić znamionowe parametry urządzeniu i powinnio być ok (jeśli nie , to awaria)

Może ktoś ma dłuższy czas deftostu bez bufora w starszej generacji PC?

Pzdr

PS

Inżynierowie w różnych branżach potrafią zaskoczyć (nawet samych siebie- coś wiem na ten temat...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

625 mb 8 Sekcji

Pietro

685 mb 8 sekcji

Rury 16*2mm

Niestety nie mam opomiarowanego przepływu .Pompa obiegowa na 3 biegu , i wszędzie około 2l/min, w dwóch pętlach 3l/min.

 

Wychodzi, że w całym układzie masz około 160l wody - to bardzo "dobry" zład, więc decyzja o instalacji bez bufora IMO słuszna. Przepływ, jeśli wierzyć rotametrom również znamienity...

Próbowałeś może co się dzieje na innych biegach? Zobacz chociaż jak się zachowa pompa w czasie dfrostu na 2 i 4 biegu, będzie jakaś informacja w którym kierunku podążać:confused: I napisz czy podczas defrostu włącza Ci się grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policzmy zład samej podłogówki :

Średnica wewn 14mm , promień 7 mm czyli 0,007m

Pir2 pole =0,00015 m2 x 1310m = 0.201 m3

Wychodzi ponad 200 ltr +przyłącza.Wg dtr powinieneś mieć dodatkowe naczynie wzbiorcze , nie pamiętam czy nie powinien też być ten buforek 50 ltr na powrocie (wg dtr oczywiście)

A co z tego wynika , chętnie poczytam...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze iż wczoraj podbiłem KG do -15/40st.

Przed chwila defrost przy OUT 27.Obiegówka na 7 bieg .Modulacja 30HZ.

W 6 min. spręzaraka się wyłączyła, temp. spadła do 26...i rozpoczyna się defrost awaryjny.

Jadnak że trwa on tylko 4 min- modulacja sprezarki 55HZ i powrót na grzanie CO.

Czas 10 min

TZ=0 st

Nie spisałem zuzycia.

 

Wg mnie gdy "dobiję " do 28 st na wyjsciu defrost powinien mieć 5-6 min.

W tym wypadku zdecydowanie zabrakło odpowiednio gorącej wody w co.

 

Zastanawiam się nad 2 sprawami:

czy nie przegrzeję domu przy takiej KG

dlaczego w trybie awaryjnym mój defrsot trwa 14 min.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak jest z tą ilością zładu, OK czy Nie.??

map78 ,podpowiesz jak sprawdzic czy włącza sie grzałka przy deforstach, nie mam tam jeszcze podłączonego licznika.;/?

 

Podaj jeszcze producenta rury, bo dane co do pojemności wodnej są różne, np Kisan podaje 0,12l w mb rury i wtedy faktycznie wyjdzie ponad 200l, ale już Wavin czy Heatpex podaje 1,113 dla swoich rur 16x2 i wtedy wychodzi niecałe 150l, więc trzeba to sprawdzić.

Co do grzałki to u mnie zapala się kwadracik przy napisie Heater booster, ale nie wiem czy tak jest też w serii F?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze producenta rury, bo dane co do pojemności wodnej są różne, np Kisan podaje 0,12l w mb rury i wtedy faktycznie wyjdzie ponad 200l, ale już Wavin czy Heatpex podaje 1,113 dla swoich rur 16x2 i wtedy wychodzi niecałe 150l, więc trzeba to sprawdzić.

Co do grzałki to u mnie zapala się kwadracik przy napisie Heater booster, ale nie wiem czy tak jest też w serii F?

 

Ja jeszcze nie widziałem Heatera przy defroście , jeśli brakuje ciepłej wody -to wysoka modulacja załatwia temat (zazwyczaj ostatnie 1-3 min cyklu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura, PE-RT/Al/PE-RT 16x2 200m

 

Czegoś nie rozumię, piszecie że jeśli mam ok. 150l wody w instalacji to bufor nie jest potrzebny, zaś jeśli jest 200l jest wskazany.Myslałem że jest na odwrót.

 

Czy im większa pojemność wody w insalacji CO t, tym bufor jest bardziej wskazany?

Chodzi o "problem "z zagrzaniem takiej ilości wody?

Edytowane przez thxluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a ja sobie zrobiłem kontrolny test COP , przy warunkach :

-Tz=2st

-Tpc=45st

-wymiennik bez szronu ( jest nawet słonecznie)

 

Wyniki :

1Gj w czasie 24min , zużycie energii 0.9kWh

COP (2.77777 : 0.9)=3.08

Wartość kat dla tych warunków 2.95 , czyli ok 5% lepsze COP niż w katalogu.

Po przełączeniu na bypass i ominięciu ciepłomierza COP powinien jeszcze wzrosnąć o 1 może 2 % ze względu na większy przepływ ( jest wyraźna strata ciśnienia i przepływu na ciepłomierzu-ok 200/300 ltr min) .

Ciepłomierz służy w mojej instalacji tylko do okresowej kontroli.

 

Pzdr

 

PS

Czyli wszystko gra , a nawet lepiej niż podaje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem info o dodatkowych zbiornikach w DTR Panasa :

 

-jeśli zład jest większy niż 200 ltr należy stosować naczynie wzbiorcze (moim zdaniem bym się tym nie przejmował do 250 ltr-będzie tylko wahało się ciśnienie w systemie)

-jeśli zład jest mniejszy od min (zależnie od PC , np 9kW 35 ltr) , należy stosować bufor (raczej nas to nie dotyczy)

-poniżej ciekawe fragmenty z DTR

 

DTR 1.jpgDTR 2.jpgDTR 3.jpg

 

Przyjemnej lektury

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

-jeśli zład jest większy niż 200 ltr należy stosować naczynie wzbiorcze (moim zdaniem bym się tym nie przejmował do 250 ltr-będzie tylko wahało się ciśnienie w systemie) ...

 

Nie uczyli Cię w szkole, że woda jest nieściśliwa? Przy dużym szczęściu nic się nie stanie, a przy mniejszym coś musi pęknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uczyli Cię w szkole, że woda jest nieściśliwa? Przy dużym szczęściu nic się nie stanie, a przy mniejszym coś musi pęknąć.

 

W szkołach uczyli mnie wielu rzeczy , ale chyba nie o tym będziemy sobie gawędzić.

Nic w T-capie nie pęknie - zadziała tylko zawór nadmiarowy 3bar.

Może przesadziłem z tymi 250 ltr , ale jeśli to będzie ciut więcej niż zaleca producent (zresztą kol Thrlux chyba ma ponad 200 ltr i nic nie słyszałem o naczyniu wzbiorczym) , nic się strasznego nie wydarzy-wzrośnie ciśnienie w układzie i tyle (np ze spoczynkowego 1bar do roboczego 2,5 bar)

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...