Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nic w T-capie nie pęknie - zadziała tylko zawór nadmiarowy 3bar.

... nic się strasznego nie wydarzy-wzrośnie ciśnienie w układzie i tyle (np ze spoczynkowego 1bar do roboczego 2,5 bar)

Z 1 bara na 2,5 lub 3 to spore różnice. Klęknąć nie musi pompa, ale każde, dowolne połaczenie w instalacji CO. Po co ryzykować rozszczelnienie lub pęknięcie gdy naczynie przeponowe niewielkiej pojemności kosztuje ze 100zł?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1 bara na 2,5 lub 3 to spore różnice. Klęknąć nie musi pompa, ale każde, dowolne połaczenie w instalacji CO. Po co ryzykować rozszczelnienie lub pęknięcie gdy naczynie przeponowe niewielkiej pojemności kosztuje ze 100zł?

i tu wracamy do korzeni czyli widzimisię klienta i tego co nam chce wcisnąć instalator. Albo instalator bierze odpowiedzialność za całość albo trzeba później szukać po forach czemu mi pompa syczy i strzela, bo instalator telefonów nie odbiera. Pół biedy jak ktoś jest techniczny tak jak bobrow i sam coś ogarnie, ja sam bym się nie odważył czegoś zrobi/ nie zrobić wbrew ekipie bo jestem typowym humanistą :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policzmy zład samej podłogówki :

Średnica wewn 14mm , promień 7 mm czyli 0,007m

Pir2 pole =0,00015 m2 x 1310m = 0.201 m3

Wychodzi ponad 200 ltr +przyłącza.Wg dtr powinieneś mieć dodatkowe naczynie wzbiorcze , nie pamiętam czy nie powinien też być ten buforek 50 ltr na powrocie (wg dtr oczywiście)

A co z tego wynika , chętnie poczytam...

Pzdr

 

Dlaczego przyjąłeś średnicę wewnętrzną 14 mm a nie 12 mm (grubość ścianki rury 2 mm)?

Dla 12 mm pojemność pętli wynosi 148 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak troche się zmartwiłem po Waszych wpisach.

Po pierwsze obliczenia kolegi Bobrow wydają mi się stosowne tj, niewiele powyzej 200l w układzie .

Po drugie nie zabardzo podoba mi się wizja popsutego układu.

 

Cisnienie w układzie mam około 1,5 bar.Ostatnio - przy wyzszych temp. podczas przełaczenia zaworu 3D słychać charakterystyczne uderzenie.

Prosze o komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak troche się zmartwiłem po Waszych wpisach.

Po pierwsze obliczenia kolegi Bobrow wydają mi się stosowne tj, niewiele powyzej 200l w układzie .

Po drugie nie zabardzo podoba mi się wizja popsutego układu.

 

Cisnienie w układzie mam około 1,5 bar.Ostatnio - przy wyzszych temp. podczas przełaczenia zaworu 3D słychać charakterystyczne uderzenie.

Prosze o komentarze.

 

Spokojnie - instalację masz raczej ok , trzeba tylko dobrać optymalne parametry ( ciśnienie 1.5 bar jest również typowe)

Dźwiękami przy przełączaniu nie przejmuj się- różnica temp .

Z tym Twoim defrostem w 6 min , to na jakiej prędkości pompy wodnej ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu CO prędkość o obiegówki 3.

Przy defrostCh idzie na 7.

Napisałem iż rurkę w podłodze mam fi 16 .

Z kad 12mm , jesli grubość ścianki to 2mm.

 

No właśnie- niezależnie od ustawionej prędkości , PC ma swój algorytm dla defrostu ( m.in prędkości)

Przy większych mrozach , gdybyś miał problem z dogrzaniem - możesz podnosić prędkość , aż do uzyskania pozytywnego efektu.

Odnośnie defrostu , to już znalazłeś rozwiązanie podnosząc nieznacznie temp w PC ( strat nie musisz się obawiać- przy tak niskich temp nic nie odczujesz)

Tylko się cieszyć sprawną PC- kolego , pozostało Ci tylko delikatne pieszczenie...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu CO prędkość o obiegówki 3.

Przy defrostCh idzie na 7.

Napisałem iż rurkę w podłodze mam fi 16 .

Z kad 12mm , jesli grubość ścianki to 2mm.

 

Stąd, że jak chcesz obliczyć średnicę wewnętrzną rury 16mm o grubości ścianki 2mm to musisz te 2mm odjąć z obu stron:)

Zresztą bobrow w swoich obliczeniach się pomylił, bo wg producentów w 1mb rury 16x2 mieści się 0,113l wody. Czyli w Twoim przypadku będzie to (625+685) x0,113l = 148,03l Do tego dolicz doloty, rozdzielacze, armaturę, czyli wyjdzie max 160l, więc bardzo OK:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy to normalne, że na rurce tj wejście z pompy do bufora ( mam 100l) temperatura jest odczuwalnie wyższa niż na rurce obok tj tej, która jest podłączona do pompki cyrkulacyjnej i stamtąd pchana na podłogę obie rurki są z góry bufora, a na dole są te z powrotu , dodatkowo kiedyś miałem deltę 4-5 a teraz 7 i rotametry nawet na max odkrecone są tylko np na 1,5 , czy to może oznaczać że pompka cyrkulacyjna jest zwalona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy to normalne, że na rurce tj wejście z pompy do bufora ( mam 100l) temperatura jest odczuwalnie wyższa niż na rurce obok tj tej, która jest podłączona do pompki cyrkulacyjnej i stamtąd pchana na podłogę obie rurki są z góry bufora, a na dole są te z powrotu , dodatkowo kiedyś miałem deltę 4-5 a teraz 7 i rotametry nawet na max odkrecone są tylko np na 1,5 , czy to może oznaczać że pompka cyrkulacyjna jest zwalona

 

Witaj

ustaw pomkę wtórna na max prędkość , może zmniejszy się dt po stronie systemu.

Procedurę zmiany orędlości podawałem parę stron wcześniej

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie zawsze , przy mniejszym zapotrzebowaniu ciepła będzie mniejsza ( można uzyskać temp wyj z PC i wyj z bufora zbliżone przy min prędkości pompy wtórnej- moim zdaniem przy PC tak nie należy ustawiać, duże przepływy zapewniają dobry odbiór ciepła ) Uważam , że pompa wtórna powinna być ustawiona na max , a w PC na 3 bieg ( po wielu próbach i regulacjach- u mnie to się sprawdza)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłapany defrost.

Temperatura otoczenia -1

temp.. zasilania 28 - powrót 24

godz. 12:14 zaczyna mrugać HEAT

12:15 wyłącza się pompa obiegowa, sprężarka wchodzi na 79.

12:28 sprężarka schodzi z obrotów do 0

12:29 załącza się pompa obiegowa

temperatury zasilania 25: powrót 22

12:30 zaczyna grzać

zużycie na defrost 0,84 kWh

 

Brak bufora, tylko grzanie, bez CWU, jakieś 1200 m rurek.

Temperatura w domu 16 stopni, grzanie i wietrzenie.

krzywa grzania płaska Lo i Hi - 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie zawsze , przy mniejszym zapotrzebowaniu ciepła będzie mniejsza ( można uzyskać temp wyj z PC i wyj z bufora zbliżone przy min prędkości pompy wtórnej- moim zdaniem przy PC tak nie należy ustawiać, duże przepływy zapewniają dobry odbiór ciepła ) Uważam , że pompa wtórna powinna być ustawiona na max , a w PC na 3 bieg ( po wielu próbach i regulacjach- u mnie to się sprawdza)

Pzdr

 

Dzięki rozumiem, że pompa wtórna to ta cyrkulacyjna, a czemu te rotametry tak dziwnie się zachowują tj odkręcone na max pokazują przepływ np w 1szt 2,4 a w innych np tylko 1,5 i nie da rady więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...