Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Slyszalem juz o LG, z tego zestawienia jest najtansze. Problem mam niestety z tym ze Panas na tym forum jest bdb opisany i nikt praktycznie nie narzeka natomiast o samsungach i lg nie ma praktycznie w ogole mowy, opinii no i sugerowanych ustawien. Nie chcialbym byc krolikiem doswiadczalnym tym bardziej ze to moja pierwsza PC.

 

Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

Edytowane przez oberwatorPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sumę przepływów np. 10 rotametrów po 1,5l/min to daje 15L/min i zawsze będziesz miał te 15L/min teraz musisz zrownoważyć przepływy jak jednemu dasz 3L to innym zabierzesz. Jeśli chcesz np. w sypialni chłodniej ustawisz 1L do 1,5L a w łazience chcesz cieplej to ustawiasz np. 2 do 2,5L. Rotametry słyużą do regulacji przepływu przez pętle im mniejszy przepływ tym chłodniej w danym pomieszczeniu. Wszystko masz dobrze maksymalnych przepływów nie da się ustawić.

 

Ok rozumiem tylko jak mam regulować jeżeli nie mam czym większość jest na ok 1,5 a tylko 1 na 2,4 wydaje mi się, że powinno być we wszystkich 2,4 i wtedy sobie przykręcam te, które trzeba. Pompka na max już teraz jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

 

Hej

kiedy się przymierzałem do PC ,to ze względu na grzejniki myślałem o HT - wtedy miałem praktycznie wybór pomiędzy Daikinem a Panasem.

Po wgryzieniu się w temat , okazało się że t-cap ze względu na parametry i cenę rozwiązuje móje potrzeby.

Teraz patrzyłem na Lg thermy HT- ceny są nie małe.

Pewnie gdybym miał wszędzie podłogówkę i lepiej ocieplony dom- to może coś tańszego by poszło ...

Natomiast jeśli firma będzie pewniejsza i rozsądnie droższa- pewnie bym tak wybrał ( pewnie też bym kupił Panasa)

 

Pzdr

 

PS

Rok po mojej instalacji miałem kolejną inwestycję- chodziło o PC p/p . Porównywałem wg parametrów i okazało się , że Panas znowu wyszedł najtaniej ( nawet od Samsunga z gorszymi parametrami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

kiedy się przymierzałem do PC ,to ze względu na grzejniki myślałem o HT - wtedy miałem praktycznie wybór pomiędzy Daikinem a Panasem.

Po wgryzieniu się w temat , okazało się że t-cap ze względu na parametry i cenę rozwiązuje móje potrzeby.

Teraz patrzyłem na Lg thermy HT- ceny są nie małe.

Pewnie gdybym miał wszędzie podłogówkę i lepiej ocieplony dom- to może coś tańszego by poszło ...

Natomiast jeśli firma będzie pewniejsza i rozsądnie droższa- pewnie bym tak wybrał ( pewnie też bym kupił Panasa)

 

Pzdr

 

PS

Rok po mojej instalacji miałem kolejną inwestycję- chodziło o PC p/p . Porównywałem wg parametrów i okazało się , że Panas znowu wyszedł najtaniej ( nawet od Samsunga z gorszymi parametrami)

 

Bylo nie bylo kilku uzytkownikow panasa jest, a samsunga i lg zero. Pytanie czy ich pompy sa rzadziej montowane czy po prostu sa bardziej przystepne softwarowo i ludzie nie pisza o problemach z ustawieniem. Wykonawca u ktorego ogladalem samsungi ( ma zalozonego u siebie i u syna) stwierdzil ze jak sie upre to moze mi i panasa zalozyc ale uwaza ze samsung ma prostszy sterownik poza tym nie odbiega parametrami od panasa a jest podobno tanszy. Czekam az splyna wszystkoe oferty i wtedy bede wiedzial dokladnie jak to cenowo wyglada. Czy w panasie masz czujnik przeplywu ? Bo sie zastanawiam czy to standard w pompach czy samsung tylko to dodaje. Rzucilo mi sie to w oczy po tym jak czytam w co drugim temacie o przeplywach :)

 

Mam jeszcze oferty na inne "dziwne" pompy takie moim zdaniem montowane do kupy z roznych komponentow i brandowane nazwa firmy ktora je montuje, ale tego bede sie wystrzegal. Cena moze i lepsza ale to zwykle on/offy montowane zawsze z buforami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim modelu nie ma przepływomierza-jest tylko czujnik min przepływu.

Podobno w nowych panasach jest.

Odnośnie samego wyboru , patrzyłeś na wydajność grzewczą przy -10/-15st oraz copy?

Ważna jest jeszcze norma wg których podawane są copy kat

Może na jakiś forach zagranicznych coś będzie o samsungach czy lg

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim modelu nie ma przepływomierza-jest tylko czujnik min przepływu.

Podobno w nowych panasach jest.

Odnośnie samego wyboru , patrzyłeś na wydajność grzewczą przy -10/-15st oraz copy?

Ważna jest jeszcze norma wg których podawane są copy kat

Może na jakiś forach zagranicznych coś będzie o samsungach czy lg

Pzdr

 

Wszystkie parametry porownam sobie jak bede mial konkretne wyceny na PC. Ozc to byl dobry krok bo ja obstawialem ze 9kw styknie, a wyceny przychodzily oczywiscie na 11 kw bo 200m2 to przeciez cos musi grzac :) Powysylam teraz niedowiarkom wyniki i niech zmieniaja oferty bo jeden to przeszedl samego siebie i proponowal 16kw :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Miałem przed chwilą defrost.

Temp.zewn. -6*, hum. 95 %.

Temp. ody w zbiorniku CWU 38*.

 

Trochę nietypowy, bo tuż przed wymusiłem grzanie CWU. Temperatura wody obiegowej zdążyła dojść tylko do 36*.

Po ok. 2,5 min i spadku temperatury wody powrotnej włączyła się. grzałka.

Defrost (przełączenie w tryb grzania) zakończył się po ok. 4 min - szybciej niż normalnie. Gdybym miał cieplejszą wodę w zasobniku CW czas defrostu byłby jeszcze krótszy i nie doszłoby w ogóle do użycia grzałki.

Grzałka pracowała jeszcze ok. 1,5 min. Łącznie ok. 3 min.

 

Wnioski

 

Kol..Bobrow (temp. zasilania pow. 40* prawie nigdy nie będzie potrzebował wsparcia do defrostu, czy to grzałką czy gorącą parą.

Pomysł na przełączenie zaworu T ma sens, oczywiście do profesjonalnego wykonania.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

 

Skoro tak dobrze znasz rynek PC, co zatem równie dobrego jak Panasonic w lepszej cenie polecasz?

Kilka lat temu też miałem problem z wyborem. Ostatecznie padło na T-Capa, przy czym oprócz między innymi ceny, zaważył fakt, że Panasonic jest największym na świecie producentem sprężarek chłodniczych, liczonych w setkach milionów sztuk.

 

Chińszczyzna, na którą wskazałeś w linku do Alibaby to są sprężarki do klimatyzatorów, niekoniecznie nadających się na rynek europejski a tym bardziej jego północne czy wschodnie peryferia.

Z innej beczki i żeby nie było o autach.

Jest taka, też japońska firma OLYMPUS czy CANON. Robi masówkę po 300 zł i urządzenia po kilka tys.$.

Uważasz, że do aparaciku za 500 zł daje te same komponenty co do tego za 6.000 zł. I że łosie będą dopłacać 5500 za sprawny marketing?

 

Żeby nie było.

Jestem użytkownikiem, nie lobbystą, handlarzem czy instalatorem, a mój serwisant robi głownie Carriera i Toshiba, Panasem w ogóle nie handluje, ani go nie instaluje a mnie robi grzeczność.

Na mojej małej uliczce stoi 9 domów - wszystkie ogrzewane PC. Tylko u mnie jest P., pozostałe to Toshiby, z których użytkownicy są bardzo zadowoleni, o czym świadczy ich całkowita obojętność na kwestie poruszane na nin. Forum.

 

Polecam Toshibę!!!

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pratchawiec

z tymi Toshibami , to może są po prostu prawidłowo zainstalowane ?

Jeśli prześledzimy nasze FM , to awarie Panasów są bardzo rzadkie - prawie wszystkie "problemy" wynikają z nieodpowiedniej instalacji czy ustawień.

Oczywiście znaczna część użytkowników tylko chce się upewnić o poprawności funkcjonowania swojej PC ( mój kolega też ma Toshibę i nie "przeżywa" swojej PC tak jak ja i wielu innych ....)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pratchawiec

z tymi Toshibami , to może są po prostu prawidłowo zainstalowane ?

Jeśli prześledzimy nasze FM , to awarie Panasów są bardzo rzadkie - prawie wszystkie "problemy" wynikają z nieodpowiedniej instalacji czy ustawień.

Oczywiście znaczna część użytkowników tylko chce się upewnić o poprawności funkcjonowania swojej PC ( mój kolega też ma Toshibę i nie "przeżywa" swojej PC tak jak ja i wielu innych ....)

 

Pzdr

 

No wlasnie dlatego tak draze temat. Zarowno Panas jak i Toshiba czy Samsung sprzetowo moga byc na takim samym poziomie ale jakosc montazu i prostota ustawien moze sie juz roznic dlatego nie ma tematow o toshibie, samsungu czy LG. Powiem Wam ze to chyba najciezszy wybor przy budowie domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie dlatego tak draze temat. Zarowno Panas jak i Toshiba czy Samsung sprzetowo moga byc na takim samym poziomie ale jakosc montazu i prostota ustawien moze sie juz roznic dlatego nie ma tematow o toshibie, samsungu czy LG. Powiem Wam ze to chyba najciezszy wybor przy budowie domu :)

 

Patrzyłeś na parametry kat tych PC ? Wszystkie mają podobne ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam i nie uzyskuję odpowiedzi: czy ma tu ktokolwiek wiedzę aby odpowiedzieć jaka jest różnica między normą 14511 a 14511-2? Panasonic podaje dane według tej drugiej i nie wiem do końca jaki ma to wpływ na eksploatację urządzenia.

 

15511-2 oznacza po prostu 2-gi rozdział normy PN-EN 14511 dotyczący warunków testowania PCi

 

EN 14511 comprises the following parts under the general title "

Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling“

 

Part 1:Terms and definitions

Part 2:Test conditions

Part 3: Test methods

Part 4: Requirements

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie mają podobne, ale tak jak wspominałem czekam na konkretne oferty konkretnych urządzeń i wtedy będę porównywał na 100% :)

 

Z tymi wstępnymi to może się okazać ,że dla +2st-polecam sprawdzić :

 

max moc wytworzonego ciepła w temp -2/-7/-15 razem z COP dla danego przedziału oraz wg jakich norm są dane kat

 

pzdr

 

PS

Wg mnie , istotnym jest porównanie mocy grzewczej PC wzgl OZC dla niskich temp (np -10st lub -15 st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wstępnymi to może się okazać ,że dla +2st-polecam sprawdzić :

 

max moc wytworzonego ciepła w temp -2/-7/-15 razem z COP dla danego przedziału oraz wg jakich norm są dane kat

 

pzdr

 

PS

Wg mnie , istotnym jest porównanie mocy grzewczej PC wzgl OZC dla niskich temp (np -10st lub -15 st)

 

Taki mam zamiar :) W końcu po to robiłem ozc i w końcu wtedy potrzebuje max moc PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się produkowałem z wyborem, a generalnie skończyło się na wyborze pompy, która da radę ogrzać dom przy -15 (zapotrzebowanie oczywiście wg OZC) i wyborem przyjaznego montażysty z okolicy (w czasie budowy parokrotny przyjazd by dopasować się do klienta bo akurat ten sobie ociepla i trzeba rurki przeprowadzić do jednostki zewnętrznej, taki przegląd, serwis itp.).

Wybór pompy był uzależniony co montują i z czym mają doświadczenie, do tego moje własne propozycje. Skończyło się na panasie.

Parametry pomp, COP itp. w dużej mierze zależą od ustawień osobistych użytkownika, układu ogrzewania itp, więc nie ma co się strzelać z dokładnościami. U jednego ta sama pompa osiągnie COP 3,80, a u drugiego 4,01, a druga pompa odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem przewrotnie, że czytając o wszystkich "udoskonaleniach" jakie wprowadził Panas od pierwszej serii swoich pomp mocno bym się zastanowił nad zakupem jego obecnych wersji. Pierwsze modele urzekały swoja prostotą i wyraźnie niższą ceną od konkurencji, teraz zrobiły się to skomplikowane i dość drogie urządzenia. Dlatego dziś mocno zastanowiłbym się nad LG, Samsung, czy Toshiba w nadziei, że nie są tak "przekombinowane" jak najnowsze Panasy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem przewrotnie, że czytając o wszystkich "udoskonaleniach" jakie wprowadził Panas od pierwszej serii swoich pomp mocno bym się zastanowił nad zakupem jego obecnych wersji. Pierwsze modele urzekały swoja prostotą i wyraźnie niższą ceną od konkurencji, teraz zrobiły się to skomplikowane i dość drogie urządzenia. Dlatego dziś mocno zastanowiłbym się nad LG, Samsung, czy Toshiba w nadziei, że nie są tak "przekombinowane" jak najnowsze Panasy...

 

Map,

może się okazać ,że po wgryzieniu się w temat -sterowania wspomnianych PC nie będą takie proste (firmy zazwyczaj gonią czołówkę w branży).

Nadal ,myślę -pozostaje ocena parametrów /ceny/serwisu i części. Osobiście na samym końcu patrzyłbym na obsługę i rozwiązania konstrukcyjne.

Ale to moja subiektywna opinia.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczuli pewnie rynek, bo dobrze szły. Pokomplikowali trochę, ma się co psuć, podnieśli części zamienne i biznes się kręci. Ja na razie dalej bym kupił panasa. Mam F-kę więc może nie jest aż tak "unowocześniona" jak H. Jestem na początku drogi, mama nadzieję że po 6 latach pracy nie będę musiał wydać pare tysiaków na reanimację sprzętu:)

Z drugiej strony słyszałem od różnych instalatorów, że Twoja PC to idealne rozwiązanie. Dla mnie była za mocna i za droga:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...