Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Symulacje doboru mocy pompy ciepła, możesz uzyskać;

PanasonicProClub /narzędzia /kalkulator . 80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C, więc na 100 % PC szyta na miarę,będzie pracowała w większości czasu na 60 % - 85% swoich możliwości i będzie najmniej taktować ,

Jednostka zewnętrzna 2 wentylatorowa , ma b.duży wpływ na wyniki końcowe ogrzewania ,

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

 

Zawsze polecam pompy z większymi parownikami i dwoma wentylatorami. Powietrze przechodzi przez nie wolniej i się rzadziej szronią - napisał asaselllo

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225716-Dom-100m-nowy-2014-jaka-pompa-i-czy-warto

Polecam też temat ; Dobór pompy wg OZC

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page15

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie oglądałeś;) Wszystko tam jest...

Ale po kolei temp zasilania 26 st, temp powrotu 22 st. Bez bufora, układ mieszany - podłogówka, kaloryfery i klimakonwektory. Pojemność wodna całego układu 110l - defrost trwa 6min - Pytam więc jak to się ma do tego co twierdzi CNC???

Kolego map - pomyliłeś się o co najmniej +10 C , gdyż w temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8

podajesz ;

U mnie zastosowane jest tzw sterowanie kombinowane, tzn termostat wewnętrzny odpowiada za start pompy gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wyznaczonego poziomu (u mnie 22,7st) a sam proces grzania realizowany jest przez sterownik pogodowy pompy i krzywą grzewczą, czyli sam dobiera sobie temp zasilania w zależności od temp zewnętrznej z określonego przeze mnie przedziału (33st do +10 i 37st dla -10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego map - pomyliłeś się o co najmniej +10 C , gdyż w temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8

podajesz ;

U mnie zastosowane jest tzw sterowanie kombinowane, tzn termostat wewnętrzny odpowiada za start pompy gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wyznaczonego poziomu (u mnie 22,7st) a sam proces grzania realizowany jest przez sterownik pogodowy pompy i krzywą grzewczą, czyli sam dobiera sobie temp zasilania w zależności od temp zewnętrznej z określonego przeze mnie przedziału (33st do +10 i 37st dla -10).

 

Chyba nie rozumiesz za bardzo o co chodzi....:confused:

To co wyboldowałeś to są ustawienia krzywej grzewczej do której pompa dąży, natomiast na filmie pokazany jest defrost który wystąpił zaraz po uruchomieniu pompy przy temp zasilania 26st, a powrotu 22st. Wystarczy obejrzeć ze zrozumieniem zamieszczony film i wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15511-2 oznacza po prostu 2-gi rozdział normy PN-EN 14511 dotyczący warunków testowania PCi

Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)

Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)

Proszę o opinie.

 

Wiesz co -kopię i kopię w internecie i nie mogę nic znaleźć nt modulacji w normie 14511-2, możesz podać źródło tej wiedzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów?

.....................

Proszę o opinie.

 

Witam

 

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

 

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.

Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.

Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)

Proszę o opinie.

 

Poruszałem to już kilka razy i co i nagonka lobby panasonicowego.

WYższe modele pomp jak Dimplex, Nibe Buderus mają np grzałki tacy ociekowej w standardzie i COP-y są podawane z tymi grzałkami w panasach grzałka to rarytas za dopłatą i COP liczony bez grzałki . Przy jakiej modulacji podawane są moce i copy przy pansonicu? Jaki model sprężarki w serii F i w T-CAP

gdzie dokładnie produkowana jest pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co -kopię i kopię w internecie i nie mogę nic znaleźć nt modulacji w normie 14511-2, możesz podać źródło tej wiedzy ?

Z mojej wiedzy wynika, że w 14511-2 nie ma nic o modulacji i producent może podać parametr modulacji jaki mu się podoba. Metody badania są ujęte najprawdopodobniej w 3 tomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

 

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.

Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.

Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszałem to już kilka razy i co i nagonka lobby panasonicowego.

WYższe modele pomp jak Dimplex, Nibe Buderus mają np grzałki tacy ociekowej w standardzie i COP-y są podawane z tymi grzałkami w panasach grzałka to rarytas za dopłatą i COP liczony bez grzałki . Przy jakiej modulacji podawane są moce i copy przy pansonicu? Jaki model sprężarki w serii F i w T-CAP

gdzie dokładnie produkowana jest pompa?

 

Już Ci pisałem, że jestem użytkownikiem a nie lobbystą.

Ale do rzeczy.

Od kiedy to "wyżsi" producenci - Nibe, Buderus i Dimplex produkują osprzęt chłodniczy, w tym sprężarki?

Odpowiedź brzmi; nie produkują, a kupują od od dostawców. Zazwyczaj zresztą renomowanych.

Z tego co czytam niewielu użytkowników P ma zainstalowane grzałki tacy ociekowej i ich brak nie stanowi żadnego problemu. P odszrania się bez pomocy grzałek jeśli tylko zapewniono prawidłowy odpływ skroplin.

Co więcej podniesiony przez Ciebie argument wali wprost we wskazanych "wyższych" konkurentów", którzy zakładają z góry konieczność odladzania grzałką tacy ociekowej,

Gdybyś nie wiedział, Daikin robi już jednostki zewnętrzne w ogóle bez tacy ociekowej. P jest w tej mierze z tyłu, ale znacznie dalej niż w/w "wyżsi".

Żaden producent nie podaje modulacji sprężarki dla danych warunków pracy, bo nikt, poza hobbystami i upierdliwcami tego od nich nie wymaga. Nawet instytucje certyfikacyjne.

Moja PC była wyprodukowana w Malezji, w nowych modelach to chyba się nie zmieniło.

 

Odnoszę wrażenie, że należysz do tej grupy kibiców co to "najsamprzód Audi, jeszcze VW najlepiej TDI-ku, a potem azjatyckie g>>o.

 

Poleciłem Toshibę, to też Azja.

Ponawiam pytanie, co polecasz zamiast P?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

 

Też mam jakiś kontakt z pompami powietrznymi. Przysiadłem ostatnio nad Panasem i parametry jakie podają nie pasowały mi do innych firm. Zacząłem drążyć i okazało się, że podają parametry na innaj zasadzie niż inni producenci. COP to nie wszystko a manipulowanie klientem uważam co najmniej za "nie stosowne" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towarzysze ,

to może jakoś podsumuje ostatnie sprawy :

-jeśli norma wymaga grzałki tacki, a Panas tego nie liczy- to grzech

-ja mam dołożoną grzałkę do tacki , ale nie było potrzeby jej uruchamiać

-modulacja mnie nie interesuje cop, Panie cop i scop

-może Pratchawiec jest instalatorem , ja napewno nie jestem - to moje nowe hobby , teraz zacząłem ćwiczyć PV ( w gminie mają być dotacje do 85%)

-co do panasa , jeśli będą lepsze produkty parametry/cena to tylko się cieszyć - dla logicznie myślących to super

-co do produkcji i chinolandzie- prawie wszyscy coś tam klepią ...

To tyle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisałem, że jestem użytkownikiem a nie lobbystą.

Ale do rzeczy.

Od kiedy to "wyżsi" producenci - Nibe, Buderus i Dimplex produkują osprzęt chłodniczy, w tym sprężarki?

Odpowiedź brzmi; nie produkują, a kupują od od dostawców. Zazwyczaj zresztą renomowanych.

Z tego co czytam niewielu użytkowników P ma zainstalowane grzałki tacy ociekowej i ich brak nie stanowi żadnego problemu. P odszrania się bez pomocy grzałek jeśli tylko zapewniono prawidłowy odpływ skroplin.

Co więcej podniesiony przez Ciebie argument wali wprost we wskazanych "wyższych" konkurentów", którzy zakładają z góry konieczność odladzania grzałką tacy ociekowej,

Gdybyś nie wiedział, Daikin robi już jednostki zewnętrzne w ogóle bez tacy ociekowej. P jest w tej mierze z tyłu, ale znacznie dalej niż w/w "wyżsi".

Żaden producent nie podaje modulacji sprężarki dla danych warunków pracy, bo nikt, poza hobbystami i upierdliwcami tego od nich nie wymaga. Nawet instytucje certyfikacyjne.

Moja PC była wyprodukowana w Malezji, w nowych modelach to chyba się nie zmieniło.

 

Odnoszę wrażenie, że należysz do tej grupy kibiców co to "najsamprzód Audi, jeszcze VW najlepiej TDI-ku, a potem azjatyckie g>>o.

 

Poleciłem Toshibę, to też Azja.

Ponawiam pytanie, co polecasz zamiast P?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)

A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.

I ot tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)

A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.

I ot tyle.

 

Jak to nie stosuje się , przecież jest w kat na dole 14511-2 nie jest inną normą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

 

Chciałbym Ci coś wyjaśnić

 

Chodziłem kiedyś, w dość dawnych czasach do przyzwoitej średniej szkoły ogólnokształcącej.

W szkole tej uczono tak w ogóle rozumu, były również dyscypliny bardziej szczegółowe, w tym m.in. fizyka.

Edukację szkolną z zakresu fizyki i innych przedmiotów ścisłych (z wyłączeniem logiki) zakończyłem w tejże szkole średniej, co jednak w dalszym - dość długim już życie nie przeszkadzało mi interesować się szerokim światem.

 

Omawiane tu zagadnienia nie wykraczają w żaden sposób poza program ówczesnej szkoły średniej, Wymagają natomiast myślenia i szeroko pojętej wiedzy ogólnej, z czym niektórzy radzą sobie z widocznym trudem.

 

Pragnę Ci również wyjaśnić, że z wykształcenia uniwersyteckiego jestem humanistą, i nigdy nie pracowałem w handlu przemyśle budownictwie itp.

 

Jak to w życiu bywa; oglądałem świat z różnych stron, zawsze byłem go ciekaw.

 

Może to unaoczni Ci, że piszę na tym forum nie jako lobbysta, handlarz czy inny oszust, a wyłącznie jako użytkownik chętnie dzielący się swoją skromną amatorską wiedzą i doświadczeniem

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)

A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.

I ot tyle.

 

Panowie

 

Modulacja mocy, podawana jest zazwyczaj w kW to jedna rzecz a modulacja pracy sprężarki - podawana w Hz to inna sprawa.

Pisałem o tej ostatniej.

Nie należy używać ich zamiennie bo wyjdą Wam bzdury

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Ci coś wyjaśnić

 

Chodziłem kiedyś, w dość dawnych czasach do przyzwoitej średniej szkoły ogólnokształcącej.

W szkole tej uczono tak w ogóle rozumu, były również dyscypliny bardziej szczegółowe, w tym m.in. fizyka.

Edukację szkolną z zakresu fizyki i innych przedmiotów ścisłych (z wyłączeniem logiki) zakończyłem w tejże szkole średniej, co jednak w dalszym - dość długim już życie nie przeszkadzało mi interesować się szerokim światem.

 

Omawiane tu zagadnienia nie wykraczają w żaden sposób poza program ówczesnej szkoły średniej, Wymagają natomiast myślenia i szeroko pojętej wiedzy ogólnej, z czym niektórzy radzą sobie z widocznym trudem.

 

Pragnę Ci również wyjaśnić, że z wykształcenia uniwersyteckiego jestem humanistą, i nigdy nie pracowałem w handlu przemyśle budownictwie itp.

 

Jak to w życiu bywa; oglądałem świat z różnych stron, zawsze byłem go ciekaw.

 

Może to unaoczni Ci, że piszę na tym forum nie jako lobbysta, handlarz czy inny oszust, a wyłącznie jako użytkownik chętnie dzielący się swoją skromną amatorską wiedzą i doświadczeniem

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Tak jasne....... A to Twoj post z 2013r. Rozumiem, że masz takie hobby i znasz humanisto wszystkie pompy powietrzne masz pojęcie o TZR, wtryskach pary itp. Nic tylko pogratulować.

PS

Obiegu Lindego nie uczą w szkole średniej na fizyce.

 

Wydaje mi się, że mogłem zostać źle zrozumiany.

 

Nie twierdzę, że M... P....wprowadzają w błąd co do rzeczywistych parametrów pomp z dotryskiem czynnika. One z pewnością osiągają deklarowane parametry; zapewne nawet je przekraczają. Chciałem jedynie uzmysłowić, że inne pompy tych samych producentów mają zbliżone parametry, bez marketingu typu "stała moc do -15*" lub "grzanie do -25* cytaty z reklam M.... Zubadan.

 

Standardowa pompa P........ o mocy nominalnej 12 kW, przy - 15* ma moc 8,9 kW. Pisał zresztą o tym wcześniej mkm.

T-Cap 9 kW ma moc zdławioną programowo. Sprężarka jest taka sama jak w 12kW . Przypuszczam. że głównym "hamulcem" jest element softu sterujący EZR. Oczywiście w hydroboksie może być nieco większy wymiennik. I to chyba wszystko, za wyjątkiem oprogramowania sterującego pracą invertera, EZR i dotrysku czynnika, bo pozostałe elementy są takie same.

W jeszcze bardziej jaskrawy sposób widać to w linii Zubadan od M....

 

Jako pierwszy w tym kierunku poszedł Mits. El. Efekt jest taki że od kilku lat Zubadan jest synonimem pompy potężnej -arktycznej, co przekłada się na oczekiwane ceny. Dziś system dotrysku czynnika stosują również inni producenci, m in. P.... i LG w systemie Therma (v1 injection). Nie ma w tym jednak żadnych cudów.

Obieg Lindego pozostaje nienaruszony.

 

MHI to Mitsubishi Heavy Industries mało obecny na rynku konsumenckim, choć stosowany między in. przez NIBE; Rolls Royce.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 14511 a 14511-2 to nie to samo...

Jak to nie to samo?

Skąd Ty się urwałeś? Przecież podałem Ci tą wiedzę na tacy.... Ale jeszcze raz powoli specjalnie dla Ciebie;)

Norma PN-EN 14511 to norma, która stanowi o: Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling.

Norma ta składa się z czterech rozdziałów:

14511-1 Terms and definitions

14511-2 Test conditions

14511-3 Test methods

14511-4 Requirements

Także Panasonic podając przy swoich tabelkach normę 14511-2 zaświadczaja, że warunki przeprowadzonych testów były zgodne z tą normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jasne....... A to Twoj post z 2013r. Rozumiem, że masz takie hobby i znasz humanisto wszystkie pompy powietrzne masz pojęcie o TZR, wtryskach pary itp. Nic tylko pogratulować.

PS

Obiegu Lindego nie uczą w szkole średniej na fizyce.

 

"

 

Czy ty zakończyłaś poznawanie świata na etapie matury?

Jeśli tak to bardzo smutne

 

Zapraszam do Opola.

Może Ci się rozjaśni

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...