Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ja też nie jestem prądowym onanistą i rachunek 50 zl w tą czy w tamtą to dla mnie nie problem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o sprzęt, który instalator założy, podłączy, wstępnie wyreguluje, a ja sobie ustawię krzywą grzania i do widzenia. Nie chce więcej się bawić :) Po pierwszym sezonie jeśli stwierdzę, że rachunek mógłby być niższy ze względu na dłuższe działanie w 2T, a krótsze w 1T to pokombinuje z ustawieniami i już. Nawet nie muszę mieć sterowników pokojowych bo nie uważam żeby było mi to potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem prądowym onanistą i rachunek 50 zl w tą czy w tamtą to dla mnie nie problem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o sprzęt, który instalator założy, podłączy, wstępnie wyreguluje, a ja sobie ustawię krzywą grzania i do widzenia. Nie chce więcej się bawić :) Po pierwszym sezonie jeśli stwierdzę, że rachunek mógłby być niższy ze względu na dłuższe działanie w 2T, a krótsze w 1T to pokombinuje z ustawieniami i już. Nawet nie muszę mieć sterowników pokojowych bo nie uważam żeby było mi to potrzebne.

 

Jak Cię przypiecze przy pierwszej okazji żar podłogóweczki (nie zawsze się uda wstrzelić w KG)- to szybciutko sobie sprawisz sterowniczek (termostat) pokojowy :popcorn:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wstępną ofertę na Panasa :

 

 

Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

 

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

 

Dostałem dokładniejsze info co do tej oferty Panasa :

 

Oferta zawiera:

 Dostawę i montaż Pompy Ciepła

 Pompa Ciepła Panasonic T-CAP KIT-WXC09F3E5 1-fazowa , jed. wew: WH-SXC09F3E5 , jedn. zewn: WH-UX09FE5

 Bufor Panasonic Aquarea 50L

 Zbiornik CWU 300L Elektromet

 Pompa cyrkulacyjna Wilo

 Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze

 Zawór 3-drogowy Honeywell V4044F1034

 Rury, kształtki, zawory, filtry, itp.

 Instalację freonową

 Przewody elektryczne sterownicze

 Uchwyt pod agregat

 Wykonanie bruzd i otworów

 Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u Producenta

 

Podpytałem też o ten buforek 50l i odpowiedź otrzymałem taką :

 

Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.

 

I co Panowie na ten temat sądzą ? Całkowity koszt kotłowni - 26 592, 00 zł netto + VAT

 

Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dokładniejsze info co do tej oferty Panasa :

 

Oferta zawiera:

 Dostawę i montaż Pompy Ciepła

 Pompa Ciepła Panasonic T-CAP KIT-WXC09F3E5 1-fazowa , jed. wew: WH-SXC09F3E5 , jedn. zewn: WH-UX09FE5

 Bufor Panasonic Aquarea 50L

 Zbiornik CWU 300L Elektromet

 Pompa cyrkulacyjna Wilo

 Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze

 Zawór 3-drogowy Honeywell V4044F1034

 Rury, kształtki, zawory, filtry, itp.

 Instalację freonową

 Przewody elektryczne sterownicze

 Uchwyt pod agregat

 Wykonanie bruzd i otworów

 Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u Producenta

 

Podpytałem też o ten buforek 50l i odpowiedź otrzymałem taką :

 

Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.

 

I co Panowie na ten temat sądzą ? Całkowity koszt kotłowni - 26 592, 00 zł netto + VAT

 

Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

 

No to czekamy , jak Cię wezną w obroty nasi FM instalatorzy-może to być nawet ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.

 

 

Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

 

Panasonic dokładnie wskazuje kiedy należy zamontować bufor:

Buffer tanks are used with air source heat pumps to increase volume, provide storage and to prevent short cycling of the heat pump, and therefore deliver a more efficient system to the user. This new addition to the Aquarea range is cost and energy-efficient, and requires little to no maintenance once installed within a property. With Automated Air Vent (AAV) capabilities, the new Aquarea 50L buffer tank will maximise the efficiency and effectiveness of current heating applications.

 

The unit lends itself for a quick and easy install. With two plugs, PU isolation and an aesthetically pleasing white cover, this small tank is wall mounted and therefore perfect for properties were space is tight.

 

“We recommend the use of our new 50L tank to ensure heat exchange protection or temperature control logic is implemented. A 30-50L tank is usually recommended to ensure the system volume is sufficient” says Marc Diaz, Country Manager for Panasonic Heating and Cooling.

 

Stabilizacja i dodatkowa pojemność cieplna to bzdura.

50 litrów wody o temperaturze 35 st.C, przy przepływach nominalnych Panasonic'a to wręcz pomijalny zład.

 

200 litrowy bufor + 2 pompy obiegowe sterowane swoimi termostatami to pomysł kolegi CNC, niech się sam obroni dlaczego takie rozwiązanie oferuje.

 

Tak czy siak, widać kierunek w którym zmierzamy.

Kiedyś obowiązkowy był bufor 100 litrów.

Później Panasonic miał w ofercie 80 litrowy zbiornik.

Teraz jest to 50 litrowy baniaczek (rozstaw króćców 240mm)

Coraz mniejsza pojemność.

Rozstaw przyłączy jest już niemal identyczny jak w standardowym sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mają wziąść w obroty? Oferta nie jest zła a sterownik pokojowy przy podłogówce uważam za zbędny :p. Jeżeli nie ma siłowników to bufor nie jest potrzebny.

 

A no dlatego ,że mogą mieć lepszą ofertkę...

Business Panie ,Business:wiggle:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

 

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

 

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

 

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

 

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

 

Chyba Map się rozpisywał w tym temacie - zresztą ja też tak mam , ale na grzejnikach

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa cały czas ci pracuje? Cyklicznie włącza się jak temp spadnie? Jak to działa?

 

Pompa obiegowa pracuje jak jest włączona praca PC przez sterownik pokojowy.KG ustala temp wody grzewczej CO , a Euroster ( w salonie ) decyduje kiedy włączyć PC (start 22,5st -stop 23st) w danym oknie w ciągu 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak dojeżdżać sprężarkę niskim skraplaniem - a potem płacz że te pompy (sprężarki) to mało trwałe są :bash:

 

 

 

mkm silesia, mógłbyś to przełożyć na język zwykłego użytkownika? Czy to znaczy że temp. wody 30* na wyjściu z pompy i 25-26* na wejściu, jest zbyt niska? Jaka powinna być krzywa dla optymalnej pracy/trwałości sprężarki? Obecnie mam LO -15/32* HI +15/25*. W okolicach 0* temp na wyjściu z PC około 30*. Całość podłogówka, bez bufora itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej.to jaki sprzęt polecacie do domu 180 m2.moze kupić coś używanego.poszukać jakiegoś zubadana bo to chyba górna półka

i jakie mogą byc orientacyjne koszta ogrzewania domu pompami??na waszych przykładach.bardzo mnie kusi ta pompa bo bym jeszcze zapodał kominek z płaszczem i by pracowała w taryfach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej.to jaki sprzęt polecacie do domu 180 m2.moze kupić coś używanego.poszukać jakiegoś zubadana bo to chyba górna półka

i jakie mogą byc orientacyjne koszta ogrzewania domu pompami??na waszych przykładach.bardzo mnie kusi ta pompa bo bym jeszcze zapodał kominek z płaszczem i by pracowała w taryfach

 

Nikt Ci nie pomoże dopóki nie będziesz miał OZC lub nie podasz konkretów co to za dom i jakie ocieplenia. Sprawdzałem na sobie - dopóki nie miałem OZC spływały oferty na PC o mocach 11-16kw. Jak tylko dostałem ozc i podesłałem do instalatorów od razu była inna gadka :) Wyszło, że PC 9kw zaspokoi potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa pracuje jak jest włączona praca PC przez sterownik pokojowy.KG ustala temp wody grzewczej CO , a Euroster ( w salonie ) decyduje kiedy włączyć PC (start 22,5st -stop 23st) w danym oknie w ciągu 24h

 

Pytanie za 100 pkt - jaki masz buforek/sprzęgło ? Bo widzę w stopce ze masz, u mnie jak widziales jeden z instalatorów też proponuje 50l, ale jakoś dziwnie montowany i zastrzega, że wtedy odpadaja sterowniki pokojowe. Jak chce sterownik pokojowy to chce wrzucic bufor 200l. Nie chciałbym się ładować w bufor, a być może najdzie mnie ochota żeby jednak sterowniki założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkm silesia, mógłbyś to przełożyć na język zwykłego użytkownika? Czy to znaczy że temp. wody 30* na wyjściu z pompy i 25-26* na wejściu, jest zbyt niska? Jaka powinna być krzywa dla optymalnej pracy/trwałości sprężarki? Obecnie mam LO -15/32* HI +15/25*. W okolicach 0* temp na wyjściu z PC około 30*. Całość podłogówka, bez bufora itp.

 

Dobre pytanie.

Ja mam teraz KG +40/-15 i +26 /+15.Całość OP,bez bufora.Przy 0 st /33 na wejsciu ale strasznie cięzko dogrzewa mi sie podłoga.po kilku 3 godzinach grzania temp. OUT 25 , dopiero w okienku 22-6 temp. 26/27.

Zadam pytanie :

ile zajmuje Wam czasu podniesienie temp. o 1 st.Wiem ze jest to pytanie ogólne i zalezy od wielu czynników ale zakładam że większość z

Was ma około 8cm wylewki, rurki co 15cm,PC 9KW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

 

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

 

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

 

Ja mam tak zrobione i w poprzednim roku grzałem prawie 100 % w tańszej taryfie ustawiony timer i sterownik w pokoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za 100 pkt - jaki masz buforek/sprzęgło ? Bo widzę w stopce ze masz, u mnie jak widziales jeden z instalatorów też proponuje 50l, ale jakoś dziwnie montowany i zastrzega, że wtedy odpadaja sterowniki pokojowe. Jak chce sterownik pokojowy to chce wrzucic bufor 200l. Nie chciałbym się ładować w bufor, a być może najdzie mnie ochota żeby jednak sterowniki założyć.

 

Mam buforek 35 ltr wpięty równolegle do układu-pełni głównie funkcję sprzęgła ( a przy okazji wys temp na grzejnikach- magazynu ciepła do defrostu) Jeśli masz dobre przepływy w układzie- to bufory są zbędne.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie.

Ja mam teraz KG +40/-15 i +26 /+15.Całość OP,bez bufora.Przy 0 st /33 na wejsciu ale strasznie cięzko dogrzewa mi sie podłoga.po kilku 3 godzinach grzania temp. OUT 25 , dopiero w okienku 22-6 temp. 26/27.

Zadam pytanie :

ile zajmuje Wam czasu podniesienie temp. o 1 st.Wiem ze jest to pytanie ogólne i zalezy od wielu czynników ale zakładam że większość z

Was ma około 8cm wylewki, rurki co 15cm,PC 9KW .

 

U mnie podniesienie temp w domu o 1st to prawie doba ciągłej pracy pompy, a dokładniej około 20 godzin mi to zajęło. Oczywiście wykluczając wszelkie inne zyski cieplne, jak super słoneczny dzień, masowe pieczenie ciast, czy odpalenie kominka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...