Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie, jesli chodzi o temp. na zasilaniu pompy to jest tak jak piszecie. pisze o ukladzie pompy wpietej bezposrednio do podlogowki bez bufroa/sprzegla.

zalezy jak mocno jest wychlodzona podloga i woda w rurkach. z tego wlasnie wzgledu zawsze wymuszam zeby pompa grzala w okienku od 13-15 CO przynajmniej przez godzine aby troche podbic temp przez dzien. jak rusza pompa o 21 to ma latwiej i temp. szybciej rosnie.

przez pierwszy rok uzytkowania chodzilem i do kotlowni i sie denerwowalem czemy na zasilaniu jest 29 a nie 33. teraz olewam temat wiem ze pompa osiagnie ta temp. tylko nie tak szybko jakby sie moglo wydawac.

 

Dokładnie tak:yes:

To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temp, czy nie nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby w domu było ciepło. A przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa powinna zbliżać się do zadanej temp dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

jeszcze ws buforów , znalazłem wpis kol Mkm nt bufora 50 ltr na powrocie PC :

 

"Ten bufor nie nadaje się do pracy jako sprzęgło jest "pomyślany" do int. grzejnikowych na powrocie inst."

 

Czy może to ktoś jeszcze wyjaśnić , czemu ma służyć taki bufor przy grzejnikach ?

Przyjrzałem się temu zbiornikowi w katalogu-widać przyłącza po przekątnej , spust oraz odpowietrznik -jedyne co mi przychodzi do głowy , to rzeczywiście służy do magazynowania energii do defrostu. Wtedy ciepła woda jest pobierana z górnego przyłącza , a dolnym wchodzi z systemu- tylko pompa wodna szybko to wszystko przemieli i wydaje się ,że taka pojemność nie wystarczy do defrostu.

Może chodzi o to ,że przy przykręceniu głowic termostatycznych czy w ogóle kiedy będzie min zład wody -te 50 ltr właśnie ma tylko zapewnić min ilość wody w systemie ?

Może chodzi o odpowietrzenie układu ?

Instalatorzy od Panasów powinni to wiedzieć-chyba ,że producent zaleca -ale nie wyjaśnia...

Proszę o wyjaśnienie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak:yes:

To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temp, czy nie nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby w domu było ciepło. A przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa powinna zbliżać się do zadanej temp dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować.

 

Map -krzywa krzywą , ale jeśli trzymamy się głównie T2 i kiedy temp na eurosterze spadnie poniżej zadanej - to przy wolnym nagrzewaniu , poczujesz ciepło przed snem ,tak ?

Wiem-wszystko fajnie jak już znasz dom i masz ustawione sterownie. Wydaje mi się jednak ,że nie można lub jest bardzo trudno ustawić PC ( w takim systemie sterownia) ,aby przy dużych wahaniach temp zewnętrznej był zawsze zapewniony 100%komfort cieplny.

Sprawę mógłby załatwić algorytm sterownia prędkością pompy wodnej-modele F mają elektroniczną 7-biegową pompę wodną i przy zapotrzebowaniu na dużą moc mogła by na wyższym biegu zasuwać i odwrotnie przy mniejszym zapotrzebowaniu (taki inwerter pompkowy...)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest tu lekka nie ścisłość-Timer w PC może również "pilnować" T2 , natomiast sterownik pokojowy (nie do siłowników-tylko typu on/off PC) "pilnuje" zadanej temp w pomieszczeniu.

pzdr

 

1A.Nieścisłość jest duża bo (chyba) zaczęło się od tego, że ktoś zapytał się o sens: siłowników na każdej pętli i sterownika pokojowego. Co mu odradzono (i słusznie) ze względu na to, że koszt tego jest duży, efekt mały (bezwładność podłogówki), a może narobić problemów z przepływami. Tylko jak masz siłowniki na pętli to i logicznie wnioskując chodziło autorowi pewnie nie o 1 sterownik co o sterowniki pokojowe - każdy pokój ma osobny sterownik i jest do osobnej pętli przypisany/podłączony.

 

1B. To zupełnie coś innego niż "termostat" (też sterownik, ale na forum najczęsciej nazywamy go termostatem). Tzn. jest to też sterownik pokojowy, ale wykorzystywany 1 na cały dom. Jest to zupełnie inna koncepcja niż przy 1A: prostsza, tańsza i często bardziej skuteczna.

 

2. Koncepcja 1B właśnie jest mixem sterowanie Timerem PC i termostem, ale wg. mnie błędem jest podawanie (a może i ustawianie) 2T (taryfy prądu) na Timerze i termostacie. To się wzajemnie wyklucza co piszecie lub robicie. Dokładnie to powinno wyglądać tak, że temperatura w domu czyli CO w 100% steruje Termostat. Zaś timer trzyma w 2T tylko CWU. Może i tak robicie, ale mniej dokładnie to opisujecie.

 

2A. Byc może ktoś ma inna koncepcje na mix Termiostat i Timer w 2T co jest też możliwe.

 

3. PS. Ja nie wiem kiedy PC dochodzi do 33 st zasilania. Bynajmniej nie pamiętam, kiedyś pewnie wiedziałem. Wiem za to 1: mam krzywą wyżej ustawiona bo PC ma zapas mocy na mój dom więc wolę jak pracuje na wyższej temp a krócej (2T) niż dłużej a na niższej temp. Mam od października do kwietnia: +15-32st, -15-38st. Tak PC chodzi na 32-33st C. W zimę może 34st zasilanie a maks widziałem 35 st (kilka razy może jak w duże mrozy wszedłem 2-4h w drogą taryfę). Kiedy on ma osiągnąć 38 czy nawet 37 st nie wiem :( Dlatego nic nie robię z tym bo w domu ciepło i widać średnio 32-34st zasilanie mi starcza na 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(kilka razy może jak w duże mrozy wszedłem 2-4h w drogą taryfę

 

Hej,

fajnie to podsumowałeś-u mniej jest sterownik pokojowy w salonie (euroster) i tylko on "pilnuje" temp w całym domu (salon to "najchłodniejsze" miejsce w domu)

Moje pytanie -w jaki sposób wszedłeś w te 2-4 godz w T1 -ręcznie , czy z automatu ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.

Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

 

Jak to wygląda w praktyce?

A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.

Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

 

Jak to wygląda w praktyce?

A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

 

Wg mnie jeśli timer w PC + sterownik pokojowy (1 na dom ) to :

-w timerze w PC uwzględniasz podbicie temp w T2 (i jeśli wody nie braknie - to CWU w T2, a jak nie to CWU żyje swoim życiem-nie zbankrutujesz i nikomu nie zabraknie ciepłej wody przy nie typowym zużyciu)

-w sterowniku pokojowym ustalasz histerezę grzania (jeśli układ w miarę szybko się nagrzewa- to będzie fajnie działać) , tak naprawdę zabezpieczasz się przed spadkiem temp poniżej poziomu komfortu (czyli jeśli nie zmieściłeś się w T2 wtimerze PC , to trochę zahaczysz o T1-a w chałupie będzie ciepło).

Co do timera w PC , poczytaj wcześniejsze posty i zacznij próby (mogą trochę potrwać...)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.

Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

 

Jak to wygląda w praktyce?

A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

 

Dalej nie kumasz;)

Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat. Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu, czy nie. Ja chcę mieć cały czas ciepło, więc ustawiłem małą histerezę na termostacie -0,5st co oznacza, że gdy temp spadnie o te 0,5st to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80-90% sezonu pędzę w taniej taryfie.

Jeżeli natomiast chcesz grzać tylko w taniej to ustawiasz tą histerezę np na 2-3st - godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map -krzywa krzywą , ale jeśli trzymamy się głównie T2 i kiedy temp na eurosterze spadnie poniżej zadanej - to przy wolnym nagrzewaniu , poczujesz ciepło przed snem ,tak ?

 

Nie poczuję przed snem, bo u mnie jest ciepło cały czas;) Ja nie trzymam się kurczowo drugiej taryfy, mam dwójkę małych dzieci, które pełzają po podłodze, więc "polarowe wieczorki" nie wchodzą w grę;)

Co do krzywej grzewczej to pamiętaj, że Ty, czy ja mamy nieco inne układy niż większość tutaj na forum. Ja mam mieszany i dla mnie osiągnięcie temp zasilania 35st to 20-30min, u Ciebie pewnie tyle zajmie osiągnięcie 45st, natomiast przy podłogówce jest to nie możliwe. Tam osiągnięcie temp 35st potrwa wiele godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie kumasz;)

Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat. Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu, czy nie. Ja chcę mieć cały czas ciepło, więc ustawiłem małą histerezę na termostacie -0,5st co oznacza, że gdy temp spadnie o te 0,5st to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80-90% sezonu pędzę w taniej taryfie.

Jeżeli natomiast chcesz grzać tylko w taniej to ustawiasz tą histerezę np na 2-3st - godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

 

Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie super wyjaśniliście mi sterowanie pokojowe. Czyli nie zakładać żadnych siłowników, kupić tylko termostat pokojowy, który po prostu załącza lub wyłącza pompe w zależności od temp w pokoju. Jeśli powiedzmy spieprze ustawienie KG i dam za wysoko to pokojówka i tak odetenie pracę pompy (pod warunkiem ze nie mam okienek) Jak ustawie okienka pod 2T i wtedy sterownik odpowiednio to uzyskam efekt, że PC będzie pracowała w 2T, ale w momencie gdyby jakkimś cudem dom się wychłodził powiedzmy do zadanych 22,5 stopnia to PC uruchomi się również w 1 T. Dobrze rozumiem ?

 

Bardzo mi to rozwiazanie pasuje bo nie widzę tutaj problemów z przepływami tylko po prostu sterujemy włączeniem i wyłączeniem PC. Jeszcze jedna rzecz bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - termostat wyłącza tylko sprężarkę PC, pompa obiegow dalej pracuje tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie super wyjaśniliście mi sterowanie pokojowe. Czyli nie zakładać żadnych siłowników, kupić tylko termostat pokojowy, który po prostu załącza lub wyłącza pompe w zależności od temp w pokoju. Jeśli powiedzmy spieprze ustawienie KG i dam za wysoko to pokojówka i tak odetenie pracę pompy (pod warunkiem ze nie mam okienek) Jak ustawie okienka pod 2T i wtedy sterownik odpowiednio to uzyskam efekt, że PC będzie pracowała w 2T, ale w momencie gdyby jakkimś cudem dom się wychłodził powiedzmy do zadanych 22,5 stopnia to PC uruchomi się również w 1 T. Dobrze rozumiem ?

 

Bardzo mi to rozwiazanie pasuje bo nie widzę tutaj problemów z przepływami tylko po prostu sterujemy włączeniem i wyłączeniem PC. Jeszcze jedna rzecz bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - termostat wyłącza tylko sprężarkę PC, pompa obiegow dalej pracuje tak ?

 

Brawo Ty,

dobrze kumasz-a sterownik wyłącza sprężarkę i pompę wodną -PC wchodzi w tryb stand by.

pzdr

Koszt takiego sterownika od 200 do 600pln i możesz sam sobie dobrać pasujące nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

 

Mam podbicie nawet 5st w okienku dziennym, ale u mnie nie ma szans się zmieścić 100% w taniej taryfie, bo mam układ mieszany. Na dole bez problemu bo tam 100% podłogówka, ale na górze jest tylko w łazience i korytarzu, więc tam akumulacja jest słaba. Na szczęście klimakonwektory bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia, a silikatowe ściany wewnętrzne może coś tam i magazynują, jednak nie na tyle żeby zmieścić się tylko w drugiej taryfie. Druga sprawa, że jakbym miał się "pokroić" o te 3-4, czy 5 zaoszczędzonych stówek rocznie to dziękuję, to nie w moim stylu;) I tak płacę 2x mniej niż przy ekogroszku, a komfort jest nieporównywalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciężko to było skumać, bo wersji i opinii parę, a do tego mijanie się z prawda:)

Teraz gra. Na ustawienia poczekam do wiosny, choć już teraz sterownik fajnie by mi przytrzymał temperaturę w niezamieszkanym domu do rozsądnych 10 stopni.

Montaż sterownika jakoś skomplikowany, instalator chyba potrzebny by nie stracić gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podbicie nawet 5st w okienku dziennym, ale u mnie nie ma szans się zmieścić 100% w taniej taryfie, bo mam układ mieszany. Na dole bez problemu bo tam 100% podłogówka, ale na górze jest tylko w łazience i korytarzu, więc tam akumulacja jest słaba. Na szczęście klimakonwektory bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia, a silikatowe ściany wewnętrzne może coś tam i magazynują, jednak nie na tyle żeby zmieścić się tylko w drugiej taryfie. Druga sprawa, że jakbym miał się "pokroić" o te 3-4, czy 5 zaoszczędzonych stówek rocznie to dziękuję, to nie w moim stylu;) I tak płacę 2x mniej niż przy ekogroszku, a komfort jest nieporównywalny...

 

No, ale rekordów zużycia kolego ni mosz....

A szkoda...:wiggle:

pzdr

 

PS

komfort też jest u mnie podstawą , dlatego nie mogę czasem uwierzyć w to co piszą nasi niektórzy koledzy np o CWU w T2- coś w tym stylu :

no wiesz ,jak mi zabraknie ciepłej wody - to idę i ręcznie włączam tryb CWU...

Ok-rozumiem indywidualne potrzeby, tylko gdzie tam jest ten komfort (przy takich groszach , zresztą )?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

 

Jak można w timerze podbić temperaturę nie bardzo to rozumiem, czy chodzi o podbicie na sterowniku

U mnie grzeje i co i cwu tylko w T2 ale czasami brakuje ciepłej wody tj mojej żonie w szczególności kiedy chodzi dłużej pompka od cwu i wychładza ją

Jak ustawić żeby cwu grzało jak spadnie poniżej np 45 stopni ale co tylko w t2 - czy w timerze heat całą dobę ale blokuje ją sterownik pokojowy, ja mam założone rotametry na każdą pętlę i przykrecam krótsze na korzyść dłuższych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można w timerze podbić temperaturę nie bardzo to rozumiem, czy chodzi o podbicie na sterowniku

U mnie grzeje i co i cwu tylko w T2 ale czasami brakuje ciepłej wody tj mojej żonie w szczególności kiedy chodzi dłużej pompka od cwu i wychładza ją

Jak ustawić żeby cwu grzało jak spadnie poniżej np 45 stopni ale co tylko w t2 - czy w timerze heat całą dobę ale blokuje ją sterownik pokojowy, ja mam założone rotametry na każdą pętlę i przykrecam krótsze na korzyść dłuższych

 

Przed chwilą pisałem o komforcie , a tu mi się trafiłeś właśnie z CWU- jak nie chcesz podpadać żonce , to jak Was nie ma w domu , to ustaw do T2 -ale np od 16/czy 17 ustaw Heat+Tank i będzie git (za parę groszy zyskasz u żoneczki całkiem dużo).

A podbicie w timerze-skomplikowane (relatywnie azjatycki pomyślunek) , ale dasz radę , poczytaj w instrukcji +zadaj pytanie w punkt (to Ci pomożemy)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty,

dobrze kumasz-a sterownik wyłącza sprężarkę i pompę wodną -PC wchodzi w tryb stand by.

pzdr

Koszt takiego sterownika od 200 do 600pln i możesz sam sobie dobrać pasujące nastawy

 

Brawo ja :)

 

Jaki masz konkretny model sterownika ? Bo póki co jestem na etapie kosztorysów itp, elektrykę robię na wiosne i chyba pociągne kabel i kupie przewodowy. Z drugiej strony bezprzewodowym mogę sobie chodzić po chacie i wybrać dogodny punkt do sterowania. Najważniejsze pytanie - będę go w stanie podłączyć sam czy lepiej go od razu kupić i niech instalator go założy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...