Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Odnośnie takich różnic temp- u mnie są rzeczywiście , ale nie przypominam sobie , abym miał tak duże.

Z tego co pamiętam , z tyłu jednostki zewnętrznej jest czarna rurka -w niej jest chyba czujnik temp. Zobacz czy nie jest on wygięty i wystawiony na słoneczko.

Powinien być z tyłu wymiennika-bez dostępu słońca.

pzdr

 

Witam

 

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.

Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.

Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.

Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

 

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.

Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.

Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

 

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.

Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.

Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.

Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

 

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.

Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.

Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

 

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Hej,

w moim modelu jest tak ,że kiedy wzrośnie temp powyżej 30 st , to działa na CWU tylko jeden wentylator (czyli we wczesniejszych modelach jest to gorsze rozwiązanie)

Natomiast co do zabezpieczenia czujnika - ok , z tym że mam pewne wątpliwości jak beżowa blacha obudowy może istotnie zakłócać czujnik temp

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

w moim modelu jest tak ,

 

Blacha słabo, ale ciemniejsza elewacja, kostka na ziemi, trochę betonu wokół potrafi się całkiem nieźle nagrzać i emitować potem ciepło. Pompa pewnie stoi na jakimś postumencie, elewacja pewnie też nie jest biała. Przy braku ruchu powietrza robi się tam całkiem ciepło i przekłamanie może być spokojnie z tego powodu. Oczywiście sprawdzić położenie czujnika, lub przysłonić tylko jego przez promieniami słońca, bo jeśli padają prosto na niego to sprawa rozwiązana.

Wszystko się nagrzeje, nawet beżowa (kto wymyślił taka nazwę koloru) obudowa. Białe też się nagrzewa jak czarne, tylko mniej:)

 

Do ilu stopni wygrzewać posadzkę, macie jakąś sprawdzoną metodę z pompą w roli głównej? Jedni mówią po 1 stopień dziennie do... nie wiadomo ilu,a drudzy w 5 dni z 25 do 45* i znów 5 dni do 25*. Coś drastycznie szybka ta metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię że może i to w dziesiątkach stopni.

Wielokrotnie sprawdzone w letnie popołudnia empirycznie.

 

Powyżej 35* C praktycznie żadna powietrzna PC nie grzeje.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Kurcze-rzeczywiście jest napisane w kat ,że PC pracuje do 35 st. Może nie zwróciłem uwagi ,na wyższe temp-latem sprawdzę jak to jest.Strat nie miałem , ponieważ mam nie wpiętą wtyczkę do grzałki CWU-jeśli PC nie grzała , to nawet tego nie zauważyłem (pewnie włączyła się po południu)

Zatem ,jeśli to takie istotne z tym czujnikiem-to przepraszam ,jeśli kogoś wprowadziłem w błąd.

Podsumowując-czy trzeba zabezpieczyć sam czujnik temp w jednostce zewnętrznej , czy też całą jednostkę (bo np nagrzeje się cały moduł z wymiennikiem ,a czujnik z tyłu nie) ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec ,

dałeś mi do myślenia-może ten mój problemik z chwilowym pojawieniem się alarmu H98 (i restartem PC) , wynika z zakłóceń od nagrzanej jednostki zewnętrznej.

Tak sobie kombinuję :

-zakłócenie pojawia się na CO w okresach przejściowych przy słonecznym dzionku (temp w cieniu ok 14-17 st , w słońcu będzie znacznie więcej) i niskiej modulacji

-jeśli mam w cieniu czujnik temp i jest niższe wskazanie niż temperatura na całej jednostce , to może dlatego w PC wzrasta chwilowo ciśnienie (bo np sterowanie "myśli" ,że jest chłodniej i np moduluje z większą mocą)

 

To tylko teoria-ale wydaje się prawdopodobna...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówił, tylko coś innego źle zrobił.

 

Czekamy na efekty wizyty

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Sytuacja po wizycie:

Dzisiaj byli instalatorzy i szli w zaparte, że wszystko z ich strony jest ok, ale po mojej sugestii zamontowali zawory zwrotne na powrotach z dolnego i górnego rozdzielacza. Efekt bez zmian, czyli chodzi sama dolna pompa i wszystko jest ok - temp. na rozdzielaczu 26 stopni, powrót do bufora zimny a zasilanie z bufora cieple. Chodzi sama górna pompa. Temp. na zasilaniu rozdzielacza 18 stopni a powrót do bufora ciepły i zasilanie z niego zimne. Chodzi jedna i druga pompa, temp na rozdzielaczach po około 12-14 stopni, powrót i zasilanie bufora są letnie.

Po kilkunastu chwilach główkowania stwierdzili, że cos cytuje "spier..." i muszą to zrobić jak jest. W sobote mają przyjechać, przedmuchać instalacje i zobaczyć czy nie podłączyli odwrotnie górnego pionu. Ich szef powiedział, że prawdopodobnie się tak stalo.

Rotametry rozkręcone na maksa, przepływy są minimalne, około 1,5 - 2 l. Gdy pompa obiegowa jest wyłączona to przepływy są 0,5-1 l.

Co jeszczę mogło być nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.

Nie pytam o ekstrema tj. np gdy długo nie jest grzane.

Pytam osoby które nie mają bufora.

Zwiększyłem obiegówkę do 4 prędkości .DT około 6, przy końcu pracy , po 8 h, dochodzi do 5.

Niestety moja kotłownia w której znajduje się Pc, jest "jakby " nad sypialnią .Przy pracy jedn. wewn. jest jakby to ująć " nie konfortowo".

Także podbicie predkości zostawiam jako ostateczność.

pozr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak usunąć błąd H98 i co to jest za błąd ?

 

Hej

kasowanie alarmów :

PC wył

wciskasz error reset i trzymasz długo ok 10 s

Co do alarmu , to sprawdź filtry .Interesują mnie okoliczności tego alarmu - i mnie to się parę razy pojawiało kiedy było ciepło na CO

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.pozr
Ciężko jednoznacznie stwierdzić bo to zalezy od wielu czynników czyli m.in od strat ciepła domu,od sezonu grzewczego,od grubości wylewki,od krzywej grzewczej itp.Każda sytuacja jest inna i nie powtarzalna tak jak kazdy dom jest inny :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.

Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.

Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.

Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

 

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.

Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.

Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

 

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Kolego Pratchawiec i znów moje jest mojsze;)

Dzięki temu, że mam pompę zamontowaną tak jak mam u mnie taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła. Czujnik jest całkowicie osłonięty z każdej strony, więc i takich problemów nie mam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

w moim modelu jest tak ,że kiedy wzrośnie temp powyżej 30 st , to działa na CWU tylko jeden wentylator (czyli we wczesniejszych modelach jest to gorsze rozwiązanie)

Natomiast co do zabezpieczenia czujnika - ok , z tym że mam pewne wątpliwości jak beżowa blacha obudowy może istotnie zakłócać czujnik temp

pzdr

 

U mnie jeden wentylator działa nawet w temp 18st. Startuje przeważnie na dwóch a potem jeden staje, a jak jest bardzo ciepło to startuje na jednym. Pisałem już o tym ze 3 lata temu, ale nikt nie podejmował tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jednoznacznie stwierdzić bo to zalezy od wielu czynników czyli m.in od strat ciepła domu,od sezonu grzewczego,od grubości wylewki,od krzywej grzewczej itp.Każda sytuacja jest inna i nie powtarzalna tak jak kazdy dom jest inny :D

 

No dobra , dobra:)

Powiedz jak to wygląda u Ciebie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map

 

Nie miałem takiego komfortu.

U mnie jednostka zewnętrzna stoi dość daleko od bryły budynku i będzie osłonięta zielenią (jak dorośnie do właściwego poziomu.

Zasadniczo z powodów czysto estetycznych.

Geografia i względy estetyczne wymusiły skierowanie jej wlotu dokładnie na zachód.

Architekci nie zgodzili się na usytuowanie PC przy ścianie lub na niej.

Stwierdzili cyt. "będzie obrzydliwie i zepsuje architekturę".

 

Mieli całkowitą rację.

Jak jednak widać niewielu na tych "imponderabiliach" zależy.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...