Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

....."Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C"

 

no własnie , u mnie podobnie dziś -10, i temp.23/22 st. bez problemu osiągnietę.

W 12h ,PC pobiera 30KW.Defrosty po 4-5 min.Wieć wg. mnie ok.Tym bardziej że miałem w 2 pokojach "mikro-uchył".

Problem rzeczywiście robi się w temp.+2/-2.No chyba ze podnoscimy KG i defrosty idą w 1 trybie.Ale wtedy jest za gorąco w domu:/

Nie znalazłem innego rozwiązania.

pozr

 

Aż trudno mi uwierzyć ,że Panas F (a taki mam) sobie nie radzi w temp "defrostowych" przy podłogówkach -wg mnie częste defrosty będą odczuwalne przy "zimnym" systemie (np przy rozruchu, kiedy miałem G11 -to przy dłuższej przerwie na CO np po nocy to odczuwałem ). Przecież podłogówka ma dużą bezwładność i nie powinien wystąpić dyskomfort cieplny- u mnie na grzejnikach jest wtedy przerwa ok 5-7 min , ale dom w tym czasie nie wystudzi.

Jestem przekonany ,że to jest kwestia odpowiedniego przepływu (nominalnego) oraz KG i kontroli z termostatu (aby za bardzo się nie wychłodził dom).

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo w okolicy zera pompa bardzo szybko się szroni.Ja sobie radzę w ten sposób że zmniejszam jej obciązęnie i rzeczywiście pomaga. W sumie ponieważ wolniej zachodzi sniegiem daje więcej ciepła i z lepszym copem niz gdybym zadał jej wyższą temperature. Tylko że ja mam badziew z Juli ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż trudno mi uwierzyć ,że Panas F (a taki mam) sobie nie radzi w temp "defrostowych" przy podłogówkach -wg mnie częste defrosty będą odczuwalne przy "zimnym" systemie (np przy rozruchu, kiedy miałem G11 -to przy dłuższej przerwie na CO np po nocy to odczuwałem ). Przecież podłogówka ma dużą bezwładność i nie powinien wystąpić dyskomfort cieplny- u mnie na grzejnikach jest wtedy przerwa ok 5-7 min , ale dom w tym czasie nie wystudzi.

Jestem przekonany ,że to jest kwestia odpowiedniego przepływu (nominalnego) oraz KG i kontroli z termostatu (aby za bardzo się nie wychłodził dom).

pzdr

 

bobrow, sprawa jest dośc prosta , pisałem kilka stron wcześniej .

Zakładając DT =5 , aby defrosty były "normalne" temp. powrotu min. 27, a najlepiej jak jest 28 st , bo może "zabraknąc".

Wtedy na wejściu mamy min 32/33 , co przy TZ = 1st /2 st i dobrze ocieplonym domu robi nam w domu "pustynie".

a pisze tu o DT=5 , gdzie potzrzbne jest kilka h pracy PC aby ją uzyskać.

Tak to wygląda niestety:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow, sprawa jest dośc prosta , pisałem kilka stron wcześniej .

Zakładając DT =5 , aby defrosty były "normalne" temp. powrotu min. 27, a najlepiej jak jest 28 st , bo może "zabraknąc".

Wtedy na wejściu mamy min 32/33 , co przy TZ = 1st /2 st i dobrze ocieplonym domu robi nam w domu "pustynie".

a pisze tu o DT=5 , gdzie potzrzbne jest kilka h pracy PC aby ją uzyskać.

Tak to wygląda niestety:/

 

Tylko widzisz Dt=5 odpowiada max mocy przy nominalnym przepływie-taka moc powinna być tylko przy dłuższej przerwie.Natomiast tej wielkości Dt może być przy mniejszym przepływie-ale wtedy będzie mniejsza moc (wg wzoru na moc grzewczą P=QxDtx1,163 , Q to oczywiście przepływ)

Przy niższych temp masz długo Dt=5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione w Timerze (w PC) włączenie PC 22.00 i zadane HEAT + TANK. Przed godziną 22 PC jest wyłączona (tzn dioda zielona się nie świeci). Termostat swoją zadana temperaturą nie potrafi załączyć PC. Nie wiem z czego to wynika. Na displey-u załączony jest napis REMOTE. Nie wiem zatem dlaczego termostat nie załącza PC na zasadzie ON/OFF

 

Jak sugerował Ci Bobrow i jak rozumiem z tego postu dałeś na PC OFF czyli wyłączasz PC!

 

Pisałem o tym kilka razu: masz 6 progów/opcji czasowych w timerze dla każdego dnia.

Gdyby stosować ON dla XYZ i potem wyłączać XYZ OFF to miałbyś w realu 3 strefy (3 załączenia i 3 wyłączenia).

Sterownik Pansa działa tak, że kolejny ON znosi poprzedni (bez stosowania OFF) zatem wtedy masz 6 progów do dyspozycji - jak być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich temperaturach i częstych defr. urządzenie ma problem nagrzać dom, dla przykładu odczyt z wczoraj:

Temp. zew. 0*C

Godz. 22.00 temp. w domu 21.2

Godz 6:00 temp. w domu 21.6 (temp. zadana 22.2)

 

To akurat dość normalne że w okienku nocnym podciągniesz temp. o 0,4 czy maks 0,6 st C. Ja tez więcej nie nagrzeję. Oczyiwscie teraz przy 0*C PC nie chodzi cały czas w nocy, ale większość nocy tak. Napisz może zatem jakie masz spadki temperatury w dzień.

Trzeba poprostu doprowadzić temp. domy do 22,5 i grzać o te 0,4*C do 22,9. Masz problem z nagrzaniem domu do 23*C?

 

Chciałbym nadmienić, że przy temperaturach poniżej -5* pompa nie ma najmniejszego problemu nagrzać dom w 8h (wiadomo mniejsza wilgotność powietrza)

Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C

Nie sądzę aby to były tylko i wyłącznie defrosty. Zapewniam Cię, że jak nagrzeje ci PC dom przy -5*C (są defrosty, ale rzadziej) to i nagrzeje przy 0*C nawet ja ma więcej defrostów. Tzn. tak jest jeżeli wszystko z PC i instalacją jest ok. Błędu musisz szukać, ale zapewniam, nie jest to problem z PC Panasa czy innymi w takiej temperaturze by miały defrostwoe dziury z grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spokojnie pompa dogrzewa dom do 23 stopni gdy na zewnątrz +2/-2. Dom mokry, nie w pełni ocieplony. Czas i parametry defrostu kiedyś podałem.

Jedyne co zauważyłem, to pompa dojechała do 38 stopni (pomimo zadanych 45) i nie poszła wyżej, ale to chyba wynika z KG. W domu sauna i wietrzenie.

Od wczoraj kończę wygrzewanie i zniżam temperaturę. DT mniej więcej cały czas w tym okresie była 3-4 stopnie. Prędkość pompy obiegowej 3.

Po ociepleniu, w stawieniu drzwi do garażu, wygrzaniu domu, wyprowadzeniu wilgoci technologicznej nie wyobrażam sobie, żeby pompa miała jakiekolwiek problemy z grzaniem chałupy w okresie przejściowym.

 

Przy rozruchu zimnej podłogi pompa mordowała się grzałkami. Defrosty co kilkanaście minut, a trwały kilkadziesiąt minut na grzałkach. Po obcięciu obwodów dała radę podgrzać wodę w podłodze do ponad 14* co wystarczyło jej na szybki defrost bez grzałki (temp w podłodzenie spadała poniżej 10 stopni). Po wpięciu pozostałych obwodów spokojnie już grzała. Defrosty coraz rzadsze i krótsze.

 

Jestem dobrej myśli, czy poruszany problem okresu przejściowego -2/+2 nie jest za bardzo rozdmuchany, tak jak defrosty przy wyziębionej podłodze? Przecież w użytkowanym domu z podłogówką to się nie zdarza. Przy awaryjnym rozruchu tak, zgoda. Przy ocieplonym domu z kolei tak nikłe zyski energii pomimo pracy pompy? Tez mnie ciekawią spadki temperatury w dzień.

 

Oczywiście to wszystko przy relatywnie wysokiej KG, po zamieszkaniu zapewne zejde na dużo niższe parametry i... np. przy 23* będzie problem z defrostami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzisz Dt=5 odpowiada max mocy przy nominalnym przepływie-taka moc powinna być tylko przy dłuższej przerwie.Natomiast tej wielkości Dt może być przy mniejszym przepływie-ale wtedy będzie mniejsza moc (wg wzoru na moc grzewczą P=QxDtx1,163 , Q to oczywiście przepływ)

Przy niższych temp masz długo Dt=5 ?

s

U mnie Dt- jest czasem i 7-8 st.

Na starcie.Mam dość stromą KG -15/38 +15/28 .Osiagnięcie wymaganej temp. wejscia przychodzi dość szybko, 2-3 h.Wtedy sa największe DT.

Nie zauwazyłem DT<4 ale to przy dośc dodatkich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mały test.

0-2 h grzania

temp. 31/25 TZ=-1 3- bieg pompy obiegowej Modulacja 47HZ

od 2- 5 h 6 bieg pompy obiegowej 32/26 TZ=-1 Modulacja 47

Zuzycie 7KW. OD 2-5h czyli w 3 godziny.

DT = cały czas 6, mimo podniesienia predkosci pompy obiegowej do 6.

Dalej nie znam dokładnych przepływów .

Ktoś z Was może mnie skierowac do odpowiedniego tematu.Nie znalazłem jeszcze szczegółowych informacji nt temat.

Chodzi mi o pomiarowanie instalacji.

pozdr

Edytowane przez thxluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzisz że mam wychłodzone wylewki?

 

Dlatego, że zapewne ochłodziły się w czasie oczekiwania na uruchomienie PC w okienku taryfowym.

Oddały znaczną ilość zakumulowanego ciepła w celu uzupełnienia strat cieplnych budynku.

 

Masz zapewne grubą i ciężką wylewkę.

Sprawdź temp. powrotu przy starcie PC,

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat dość normalne że w okienku nocnym podciągniesz temp. o 0,4 czy maks 0,6 st C. Ja tez więcej nie nagrzeję. Oczyiwscie teraz przy 0*C PC nie chodzi cały czas w nocy, ale większość nocy tak. Napisz może zatem jakie masz spadki temperatury w dzień.

 

Największy spadek jaki zanotowałem (przy strasznych wiatrach) to 1*C normalnie 0.6~0.8*C oczywiście grzejąc tylko w T2 ;)

 

Trzeba poprostu doprowadzić temp. domy do 22,5 i grzać o te 0,4*C do 22,9. Masz problem z nagrzaniem domu do 23*C?

 

Tak mam wielki problem z nagrzaniem domu do 23*C - po prostu jest mi za ciepło ;)

Teraz tak na poważnie, jak wygrzewałem posadzki to w domu utrzymywałem temp. 23-24*C no i wiadomo jak to na budowie, cala kupa mostków. Drzwi budowlane, brak drzwi do piwnicy/garażu etc.

Moja komfortowa temperatura to 21-22 powyżej nie da się żyć ;)

 

Nie sądzę aby to były tylko i wyłącznie defrosty. Zapewniam Cię, że jak nagrzeje ci PC dom przy -5*C (są defrosty, ale rzadziej) to i nagrzeje przy 0*C nawet ja ma więcej defrostów. Tzn. tak jest jeżeli wszystko z PC i instalacją jest ok. Błędu musisz szukać, ale zapewniam, nie jest to problem z PC Panasa czy innymi w takiej temperaturze by miały defrostwoe dziury z grzaniem.

 

Nie chodziło mi o to, że PC w ogóle nie nagrzeje domu przy 0*C tylko, że nie starczy jej 8h okienka nocnego, a przy dodatnich temperaturach i poniżej -5 nie ma najmniejszego problemu.

Próbowałem nawet podbić KG i to też nic nie dało, częste/długie defrosty nie dadzą pompie dojść do zadanej temperatury...

Dlatego nadal twierdzę że moja PC nie radzi sobie z temp. ok. 0*

Co do PC i samej instalacji, to raczej wszystko jest ok, skoro w rożnych temperaturach od 0*C działa bezproblemowo, bynajmniej mam taką nadzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,proszę mi powiedzieć czy w pompie all in one 7kw jest jakis program wygrzewania posadzek? jak tak to jak to załączyć?

 

Na mój gust jest, na pewno masz tą informację w instrukcji, a jak nie możesz znaleść to pytasz osobę, która montowała Ci pompę. W mojej jest program, ale tem. ustawiałem ręcznie bo program się kasuje w przypadku braku prądu ( taka sytuacja miała miejsce ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...