Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam, mam problem z doborem odpowiedniej pompy do mojego domu. Mam oferty od 3 dostawców i każdy dobrał inną.

Dom parterowy o powierzchni grzania 130 m2. Dodatkowo chcę pompę wykorzystywać latem poprzez nagrzewnicę kanałową jako schładzacz powietrza nawiewanego przy użyciu wody lodowej.

Oferty to :

1) Panasonic Aquarea C WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V

2) Panasonic Aquarea T-CAP 9kW - KIT-WXC09F3E5 –Komplet ( zewnętrzna + wewnętrzna + czujnik PAW-TS1 )

3) Panasonic Aquarea HP „Generacja H” KIT-WC09H3E5 (WH-UD09HE5, WH-SDC09H3E5)

 

Będę wdzięczny jeżeli ktoś pomoże mi w wybraniu odpowiedniej pompy.

 

Moje OZC:

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4035 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1374 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5403 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5406 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 40,1 W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 15,1 W/m3

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 33,3 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 107,1 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu: 190,0 m3/h

Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 190,0 m3/h

Powietrze usuwane mech. Vex: 190,0 m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 424,9 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 11,1 °C

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 240,0 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 38,11 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10585 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 135 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 282,8 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 78,6 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 106,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 29,6 kWh/(m3·rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wcześniej podczas pracy układu takich wahań ciśnienia nie było. Sprawdż ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym. Powinno być o ok. 0,3 bar niższe od ciśnienia roboczego w układzie.

 

Trochę walczyłem z ciśnieniem w systemie- po włączeniu pompy wodnej w PC wzrasta ciśnienie o ok 0.3 bar , a po nagrzaniu o ok 0.2 bar.

Jeśli wcześniej nie było inaczej , to wygląda ok- jeśli zład wody w systemie jest mniejszy od 200 ltr , to nie trzeba montować dodatkowego naczynia wzbiorczego.

Zresztą , jeśli podejrzewałeś nieszczelność zaworów- wystarczyło obniżyć ciśnienie np do 1.5 bar i poczekać , aż wzrośnie przy chłodnym systemie

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z doborem odpowiedniej pompy do mojego domu. Mam oferty od 3 dostawców i każdy dobrał inną.

Dom parterowy o powierzchni grzania 130 m2. Dodatkowo chcę pompę wykorzystywać latem poprzez nagrzewnicę kanałową jako schładzacz powietrza nawiewanego przy użyciu wody lodowej.

Oferty to :

1) Panasonic Aquarea C WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V

2) Panasonic Aquarea T-CAP 9kW - KIT-WXC09F3E5 –Komplet ( zewnętrzna + wewnętrzna + czujnik PAW-TS1 )

3) Panasonic Aquarea HP „Generacja H” KIT-WC09H3E5 (WH-UD09HE5, WH-SDC09H3E5)

 

Będę wdzięczny jeżeli ktoś pomoże mi w wybraniu odpowiedniej pompy.

 

Moje OZC:

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4035 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1374 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5403 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5406 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 40,1 W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 15,1 W/m3

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 33,3 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 107,1 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu: 190,0 m3/h

Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 190,0 m3/h

Powietrze usuwane mech. Vex: 190,0 m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 424,9 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 11,1 °C

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 240,0 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 38,11 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10585 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 135 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 282,8 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 78,6 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 106,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 29,6 kWh/(m3·rok)

 

 

Hmm ktoś kto Ci dam opcje nr 1 albo nie jest na bieżąco albo ma jakiegoś gniota magazynowego bo ten model już od dawna nie jest dostępny w magazynie Panasonic

 

opcja nr. 2 są już dostępne ostatnie sztuki bo ten model też już nie jest produkowany, jest to mocna pompa która da sobie radę z budynkiem.

 

Opcja 3 sobie też poradzi,bo to mocne urządzenie.

Tak dla porównania zobacz jeszcze jak wygląda opcja nr.3 w porównaniu z nowym LG Therma V, na dole aukcji masz porównanie parametrów:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-9kw-najlepsza-w-swojej-klasie-new-i6647410852.html

Edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując jednostki jednofazowe, to naprawdę LG wygląda bardzo ciekawie. CNC czy LG posiada urządzenia 3f o mocy 9kW ?

 

Ta 9kW wykorzystuje tak w sumie 2 fazy, jedną na kompresor drugą na grzałkę.

Więc mamy urządzenie 2 fazowe.

Grzałki są 1 fazowe, ale można je podłączyć też na 2 fazy i wtedy wykorzystujemy aż 3 fazy.

 

A typowe urządzenia 3 fazowe zaczynają się od mocy 12kW to z tym większym agregatem zewnętrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z ciśnieniem w układzie. Non stop rośnie. Na wyłączonej pompie mam 1.8. Po jej załączeniu i pracy przez 3-4 h ciśnienie rośnie do 2.4. zawór doprowadzający wodę do układu został dziś wymieniony na nowy, to samo zaworem który steruje grzanie cwu (wymieniony na nowy). Coś mi się wydaje że jedynym wyjściem jest to że ciśnienie wzrasta jakoś poprzez układ cwu. Pompa od rana pracowała tylko w ustawieniu HEAT. Niestety ciśnienie znowu przekracza 2.4. coś poradzicie?

 

oprócz c.w.u. może jeszcze być nieszczelność na skraplaczu lub zbyt małe/uszkodzone naczynie przeponowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)

To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie

co co sie dzieje z pompami ?

Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.

Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 9kW wykorzystuje tak w sumie 2 fazy, jedną na kompresor drugą na grzałkę.

Więc mamy urządzenie 2 fazowe.

Grzałki są 1 fazowe, ale można je podłączyć też na 2 fazy i wtedy wykorzystujemy aż 3 fazy.

 

A typowe urządzenia 3 fazowe zaczynają się od mocy 12kW to z tym większym agregatem zewnętrznym.

 

Mój instalator podłączył jedno fazowego Panasa pod 3 fazy, w tym zdaje się grzałkę cwu poprzez stycznik. Tak więc jedna faza sama pompa. Jedna faza grzałka wspomagająca i jedna na grzałkę cwu.

 

Można tak czy to jakiś bobol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instalator podłączył jedno fazowego Panasa pod 3 fazy, w tym zdaje się grzałkę cwu poprzez stycznik. Tak więc jedna faza sama pompa. Jedna faza grzałka wspomagająca i jedna na grzałkę cwu.

Można tak czy to jakiś bobol?

 

Zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie, bo w przypadku używania dodatkowych grzałek obciążenie będzie rozłożone na wszystkie fazy a nie na jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)

To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie

co co sie dzieje z pompami ?

Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.

Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

 

Takie podłączenie jest bez sensu, bo te pompy nie powinny w kółko chodzić!

Takie pytanie firma z Gliwic MT? Czy instal 3D z Wrocłąwia?

Bo u nich już takie babole widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to była firma miejscowa ale montowało PC 3 różne osoby jeden montował jednostke zewnętrzną i wewnętrzną oraz dobijał czynnik , inny robił połączenia hydrauliczne, a trzeci nazwany serwisantem grzebał w elektronice PC i uruchamiał pompe ? teraz ważne czy może coś sie stać z racji że pompki będą teraz pracować a ja już jutro zadzwonię do tego niby serwisanta dlaczego pompy nie sa podłączone do PC i nie sterowane Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie do bardziej obeznanych forumowiczów.

Otóż w zeszłym tygodniu zamontowano mi Aquarea 1-faz. 9KW. Mam jednak taki problem, że od samego początku pompa pracuje praktycznie tylko na grzałce.

Po uruchmieniu, działa przez około 30 minut po czym dołącza sie grzałka, popracuje tak jakieś 10 minut i jednostka zewnętrzna się wyłącza. Pojawia się błąd h42 "Za niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki", jak wejde w "Check". Kolejny objaw to to, że jeszcze nie widziałem, żeby wykonał sie defrost.

Na początku myślałem, że to może wina temp., bo temperatura zew. to jakieś 0 stp. Temperatura podłogi to teraz jakieś 12stp. po działaniu grzałki. Próbowałem też zamknąć niktóre pętle, jednak pompa nabiła temperature zasilania na jakieś 23stp, powrót miał jakieś 16, i to samo wyłączenie jednostki zewnętrznej i bład h42.Teraz jednak bardziej myśle, że poprostu cos jest zepsute.

 

Spotkał się ktoś może z takim przypdakiem.

Oczywiście, jutro zgłoszę to monterowi, ale chciałbym też zasięgnąć opini bardziej doświadczonych użytkowników.

 

Pozdrawiam slqa

Edytowane przez slqa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)

To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie

co co sie dzieje z pompami ?

Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.

Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

 

Witaj

czy te dodatkowe pompki są podłączone bez sprzęgła?

Nie jestem specem ,ale takie bezpośradnie podłączanie pomp ( kaskadowe ?) jest dość niefortunne , ponieważ :

-wydajność pomp wtórnych musi być odpowiednia do tej w PC

-sterowanie musi być równoległe ,tj min jedna pompa wtórna musi pracować kiedy pracuje PC

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mój brak wiedzy . nie znam terminologi wszystkich urządzeń i nazw .

Pompy obiegowe montował mi znajomy instalator który robił mi podłogówki pół roku wcześniej .A potem była firma od pompy ciepła i podpięła do tej instalacji .po zawieszeniu jednostek zew/wew. przyjechał hydraulik i zrobił połączenia ruki, jakies dwa małe niebieskie zbiorniczki i zbiornik CWU i tyle co do pomp jak pytałem on odpowiedział że jest od hydrauliki i odpowietrzenia instalacji a wszystkie podłączenia elektroniczne to ma być Serwisant.Ten z kolei po 7dniach przyjechał pogrzebał coś w elektronice zaprogramował PC podłączył pompki to gniazda i uruchomił ,to tyle .PC działa grzeje ładnie pompy ma ustawione na jakieś 50% mocy i hula .Ale teraz sobie uświadomiłem że nie chce aby PC działało cały czas i coś mi tu nie gra bo przecież te pompki muszą jakoś byś sterowane kiedy ustawi sie timer na PC dodam fotki przed i po montażu jutro postaram sie zrobić dokładny obraz całego podłączenia PC. A pompy to wilo pico yonos 1szt parter na 75m2 podłogowki i 1szt na I piętro 75m2

IMG_1705.jpg

IMG_2216.jpg

Edytowane przez jogi1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...